A sta ti volis od dunjalika???

  • This topic has 4 odgovora, 4 glasa, and was last updated prije 11 years, 5 months by Anonimno. This post has been viewed 2403 times
Pregledavate 5 postova - 1 do 5 (od ukupno 5)
  • Autor
    Postovi
  • #13613
    Anonimno
    Neaktivan

    A ŠTA MI VOLIMO OD PROLAZNOGA DUNJALUKA?

    Jednog dana dok je Poslanik alejhissalatu vesselam sjedio s ashabima upita ih, počevši od Ebu Bekra radijallahu anhu:

    “O Ebu Bekre šta voliš od ovog Dunjaluka?”
    Ebu Bekr mu odgovori:
    “Na ovom svijetu volim tri stvari:
    -da sjedim u tvom društvu
    -da te gledam
    -i da trošim svoj imetak zbog tebe!”

    “A ti o Omere, šta ti voliš od ovog svijeta?”
    “Ja volim tri stvari na ovom svijetu:
    -naređivanje dobra, pa makar i tajno
    -zabranjivanje zla, pa makar i javno
    -govorenje istine, pa makar i gorka bila!”

    “A ti o Osmane?”
    “I ja volim tri stvari:
    -da nahranim siromaha
    -da širim selam
    – i da klanjam noču, dok drugi spavaju!”

    “A ti o Alija, šta ti voliš?”
    “Volim tri stvari:
    -da ugostim gosta
    -da postim ljeti
    -i obračun s neprijateljem s mačem!!”

    Zatim Poslanik upita Ebi Zerra el Gaffarija, radijallahu anhu:
    “A šta ti voliš na Dunjaluku?”

    A on mu odgovori:
    “-glad
    -bolest
    -smrt”

    Zatim ga Poslanik upita: “a zašto??”
    On mu odgovori:
    “-VOLIM GLAD, JER MI ONA SMEKŠAVA SRCE
    -VOLIM BOLEST JER MI ONA BRIŠE GRIJEHE
    -VOLIM SMRT JER ŽELIM DA ŠTO PRIJE SRETNEM SVOGA GOSPODARA”

    Zatim im Poslanik sallallahu alejhi we sellem, reče:
    “Ja od ovog vaseg Dunjaluka, volim tri stvari:
    -lijep miris
    -žene
    -namaz”

    Zatim se Džebrail alejhisselam spusti među njih, nazva im selam,

    i reče :

    “Ja od ovog vašeg Dunjaluka volim tri stvari:
    -dostavu Objave
    -ispunjenje emaneta
    -ljubav prema sirotinji”

    Zatim nakon što se popeo na nebo, Džebrail se vrati među njih po drugi put rekavši im:

    “Allah vam šalje selam, i Kaže vam da On od ovog vašeg svijeta Voli tri stvari:
    -JEZIK KOJI STALNO ZIKR ČINI
    -SRCE KOJE OSJEĆA STRAH I POSLUŠNOST PREMA ALLAHU DŽELLEŠANUHU
    -I TIJELO KOJE SE STRPI KAD GA ALLAH STAVI NA ISKUŠENJE.”

    #13618
    Anonimno
    Neaktivan

    Zatim im Poslanik sallallahu alejhi we sellem, reče:
    “Ja od ovog vaseg Dunjaluka, volim tri stvari:
    -lijep miris
    -žene
    -namaz”

    isto.

    #13622
    Anonimno
    Neaktivan

    „Ima ljudi koji govore: “Daj Ti nama, Gospodaru naš, na ovom svijetu!” Takvi na onom svijetu neće imati ništa. A ima i onih koji govore: “Gospodaru naš, podaj nam dobro i na ovom i na onom svijetu, i sačuvaj nas patnje u ognju!” Njih čeka nagrada koju su zaslužili! – A Allah brzo sviđa račune.“ (El-Bekare, 200-203)

    O, sinovi Ademovi, ljepo se obucite kada hoćete da namaz obavite! I jedite i pijte, samo ne pretjerujte, On ne voli one koji pretjeruju.“(El- A’raf 31)

    Reci: Ko je zabranio Allahove ukrase, koje je On za robove svoje stvorio, i ukusna jela? Reci: Ona su za vjernike na ovom svijetu, a na onom svijetu su samo za njih. Eto tako Mi podrobno izlažemo dokaze ljudima koji znaju. (Al-A'raf 32)

    Allahov Poslanik, Muhammed Mustafa, sallallahu alejhi ve alihi ve sellem je rekao: “Jedite, pijte, oblačite se i udjeljujte umjereno, bez škrtarenja i rasipanja, doista, Allah voli da vidi trag Svoje blagodati na Svome robu.” (Ahmed, 2/181; Nesa'i, 2559; Tirmizi, 2819; Ibn Madže, 3605; Bejheki u Šuabul-imanu, 5786; Ibn ebi Šejbe, 8/217; Hakim, 4/135

    Šta je dobro ovoga svijeta ako to nisu: dobro zdravlje, lijepa i poslušna žena, dobro odgojeno potomstvo, pouzdano prevozno sredstvo, udobno i prostrano mjesto stanovanja, obilna opskrba itd. a Allah daje robovima svojim koliko On azze ve džell hoće, pa kaže subhanehu ve te'ala: Reci: “Gospodar moj daje obilnu opskrbu onome kome On hoće od robova Svojih, a kome hoće uskraćuje; što god vi udijelite, On će to nadoknaditi i On najbolje opskrbljuje.” (Sebe’ 39).

    #13646
    Anonimno
    Neaktivan

    Es-selamu ‘alejkum !

    :barek: Htio sam te pitati, ko prenosi ovu predaju koju si citirao, pošto nisi naveo ?

    A ŠTA MI VOLIMO OD PROLAZNOGA DUNJALUKA?

    Jednog dana dok je Poslanik alejhissalatu vesselam sjedio s ashabima upita ih, počevši od Ebu Bekra radijallahu anhu: …….

    #13663
    Anonimno
    Neaktivan

    Muamer2 post=8530 wrote: Es-selamu ‘alejkum !

    :barek: Htio sam te pitati, ko prenosi ovu predaju koju si citirao, pošto nisi naveo ?

    A ŠTA MI VOLIMO OD PROLAZNOGA DUNJALUKA?

    Jednog dana dok je Poslanik alejhissalatu vesselam sjedio s ashabima upita ih, počevši od Ebu Bekra radijallahu anhu: …….

    Alejkum Selaam Muammer2
    Halali nisam mogao odma da ti odgovorim.
    Jas am ovaj slucaj slusao po dersovima,citao po knigama I po nekim Blogerima koji su cisti od Novatorija I postirao sam ga zbog Hadisa koji se prenosi od Enes ibn Maalik.r.a.Rekao je Resulullah.s.a.w.s.
    “Svidzalo mi se od vaseg{Dunjalika}Parfem I Zena{Saliha} a namaz{Salaat}je Sjvijetlo I Spokoj mojim ocima.”-Izvor Hadisa{Muslim,Talaak31-34/ I Nesai,Isretun-Nisaa1,{7,61}
    Ova predaja se nalazi I u Knizi”Semerkand”br.37,str.26-27
    Isto se nalazi u: “Kenzul-Ummaal br.18913 u Dzamius-Sagiir,1/146 kod Ahmed,11845 kod Ibn Sa’d,1-398
    El-Haakim,El-Mustredrak.”
    Ovaj isti Hadis kod Ahmed’ovog Musneda {3,128-199-285}kaze da u lancu prenosilaca nalazi se covjek koji je Slab kod Imam Ahmeda ali sa drugim Hadisom od Aisa r.anha pokazuje se na ispravnost ovog Hadisa,koji kaze:
    “Resulullah.s.a.w.s.u {dunjaluku}zelio je tri stvari:Ljepu Zenu,Parfem I Ljepo jelo,Ali se iskoristio samo od dvije,Ljepa Zena ,Parfem ali nije se najeo Ljepe Hrane.
    Ovaj hadis isto se nalazi I kod”Alijjul-Kaari,Kubra:str.313 I u Adzluuni,Kesful Hafa,2/287”
    U El-Ewsaat ga prenosu Nesaai I Tabarani
    Isti Hadis se biljezi I kod Sejh El-Bursewi kod Ruhul Bejaan koji je preuzeo od Nesai’ja I Ibn Hambela.
    Ali kompletan Rivajet kako sam ga ja Postirao gde god dag a nadzem nemogu da dodzem konkretan izvor,osim ovo sta sam nasao ali sigurno ima jos Argumenata oko ovog Hadisa,ako moze jos neko da se Angazira pa da imamo jasnu sliku oko ovog Hadisa bio bi vam Zahvalan,a itebe Allah d ate nagradi Muammer2,ako imas neki Argument pa Bujrum.

Pregledavate 5 postova - 1 do 5 (od ukupno 5)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.