AKIDA ŠIIJA RAFIDIJA (+VIDEO)

  • This topic has 10 odgovora, 5 glasova, and was last updated prije 11 years, 10 months by Anonimno. This post has been viewed 1192 times
Pregledavate 11 postova - 1 do 11 (od ukupno 11)
  • Autor
    Postovi
  • #8295
    Anonimno
    Neaktivan

    Petak, 11 Maj 2012 09:58
    AKIDA ŠIIJA RAFIDIJA (+VIDEO)

    Autor: Šejh Abdullah b. Muhammed

    Pripremio: brat Anes Halilović

    KADA SU SE ŠIIJE RAFIDIJE POJAVILE ?

    Rafidije se nastale kada se pojavio čovjek Židov po imenu Abdullah b. Sebe’ koji je prešao na islam, zagovarao je ekstremnu ljubav prema Ehlul-Bejt, bio je pretjerano lojalan Aliji radijallahu anhu.

    Promovirao je ideju da je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem opunomoćio Aliju radijallahu anhu, i postavio ga za nasmjesnika(halifu), potom ga je uzdigao na stepen božanstva. Ovo zagovaraju i priznaju čak i sami šiitski izvori.

    El-Kummi, u svome djelu “El-Mekalat vel- Fireq”,[1] čvrsto vjeruje u njegovo postojanje i smatra da je on prvi koji je proklamirao mišljenje o obaveznosti imameta Alije radijallahu anhu, i njegov povratak. On je javno negodovao, vrijeđao, i odricao se od Ebu Bekra, Omera, Osmana i ostalih ashaba. Isto ovako, rekao je i Nevbehti u svome djelu “Firekuš-ši’ah”,[2] a i Kešši u svojoj knjizi: “Ridžalul-Kešši”.[3]

    Čak neki od savremenih ši’itskih učenjaka od kojih je Muhammed Alijj el-Muallem, čvrsto vjeruju u postojanje Abdullaha b. Sebe’a, i to spominje u svojoj knjizi : “Abdullah b. Sebe’el-haqiqatul-medžhuleh”. A sve spomenuta imena smatraju se rafidijskim velikanima.

    El-Bagdadi, rekao je: “Sebeijje su sljedbenici Abdullaha b.Sebe’a koji je imao ekstremna uvjerenja u pogledu Alije radijallahu anhu, smatrao je, da je on vjerovjesnik, potom je pretjerao rekavši da je bog.”

    El-Bagdadi, rekao je: “Ibn Sevda, tj. Ibn Sebe’, u osnovi bio je jevrej koji se mnogo omišljao u vezi islama. Izjavio je islam, potom je kod stanovnika Kufe zaželio da zadobije ugled i vlast. Spomenuo im je da je pročitao u Tevratu da svaki vjerovjesnik ima opunomoćenika i da je Alija Muhammedov sallallahu alejhi ve sellem opunemoćenik.”

    Spominje Šehristani o Ibn Sebe’u, i kaže da je on prvi koji je izjavio stav o obaveznosti imameta Alije radijallahu anhu, i veli da su Sebe’ijje prva sekta koja je zagovarala stav o zadržavanju, odsustvu i povratku imama, kojeg su kasnije ši’je naslijedile uprkos njihovom međusobnom razlilaženju i brojnosti frakcija. Tako da su ši’je zapali u velike novotarije kao što je oporuka o obaveznosti imameta, odsustvo, povratak imama, čak govor da su imami bogovi, povodeći se u tome za židovom Ibn Sebe’om.[4]

    Po čemu su ši’je dobili naziv Rafidije?

    Ovaj naziv spomenuo je njihov šejh el-Medžlisi u svom poznatom djelu Buharul-Envar, I stavio je naslov: „ O fadiletima Rafidija i pohvali nazivanja tim imenom’.

    Potom spominje da je Sulejman el-A’muš rekao: “Ušao sam kod Alija Ebu Abdullaha Dža’fera sina Muhammedova i rekao: „Ljudi nas nazivaju Rafidijama! A šta znači Rafidija? Tako mi Allaha, nisu vas oni tako nazvali, nego vas je Allah tako spomenuo u Tevratu i Indžilu jezikom Musa’a i Isa’a.”[5]

    Rečeno je: Naziv Rafidija dobili su po tome što došli Zejdu bin Aliju bin Husejnu i rekli: “ Odrekni se Ebu Bekra i Omera, tebi ćemo se pridružiti.’ A on reče: „Njih dvojica su bili prijatelji mog djeda, a i ja ih uzimam za prijetelje.’ Ako je tako, onda te odbijamo uzeti za namjesnika i napuštamo te. Potom su dobili naziv Rafidije, i oni koji su im se pridružili i dali im prisegu Zejdijje.”[6]

    Rečeno je, da su nazvani ovim imenom po tome što su se odrekli imamet Ebu Bekra i Omera.[7] Također, rečeno je da da su dobili naziv Rafidije po tome što su napustili vjeru.[8]

    Na koliko frakcija su podijeljenje Rafidije?

    U knjigi Da’iretul Me’arif, piše da je da se iz ši’itskih frakcija izrodilo više od oko sedamdeset i tri nove poznate sekte. Čak, šta više, to potvrđuje i sam Rafidija Mejr Bakir ed-Damaad, koji kaže: “ Sve sedamdeset i tri frakcije koje se spominju u hadisu, odnose se na ši’itske sekte, od kojih će samo jedna biti spašena, a to su Imamijje.[9]

    El-Maqrizi kaže da je njihov broj sekti dosegao više od tri stotine.[10]

    Eš-Šehristani kaže: “Rafidije su podijeljene na pet skupina, a to su: el-Kejsanijje, ez- Zejdijje, Imamijje, el-Galijje, i Ismailijje.[11]

    El-Bagdadi kaže, nakon Alije radijallahu anhu, Rafidije su se podijelile na četri frakcije, a to su: Zejdijje, Imamijje, Kejsanijje i Gulatijje.[12]

    Uz opasku da Zejdijje ne podpadaju u skupinu Rafidija, osim sekte koja nosi naziv el-Džarudijje.

    Rafidijsko vjerovanje po pitanju el-Beda’

    El-Beda’ znači, promjena mišljenja podrazumijeva prijašnje nezanje i pojavu novog neznanja, što je nepripodobljivo Allahu, ali mu Rafidije to pripisuju.

    Er-Rejjan b. es-Sult, rekao je: “Čuo sam da je Rida’ rekao: „Allah je poslao Poslanika da zabrani alkohol i da se Allahu prizna prijašnje neznanje i znanje nakon ne znanja(el-Beda’).”[13]

    Ebu Abdullah, rekao je: “Ničim se bolje ne robuje Allahu do pripisivanja Njemu znanje nakon Neznanja(el-Beda’).”[14]

    Uzvišen je Allah od ove nesavršenosti!

    Pogledaj brate muslimanu kako ovi nasilnici Allahu pripisuju neznanje. Uzvišeni Allah o Sebi kaže:

    قُل لَّا يَعْلَمُ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ الْغَيْبَ إِلَّا اللَّهُ

    “Reci: -Niko, osim Allaha, ni na nebu ni na Zemlji, ne zna što će se dogoditi.”[15]

    Isto tako, Rafidije vjeruju da njihovi imami znaju sve i da im ništa nije skriveno!.

    Pa zar je ovo vjera sa kojom je došao Poslanik sallallahu alejhi ve sellem?!

    Nastaviće se, inšaAllah!!!

    OBRADA: “EsSUNNE”

    [1] Vidi: “Meqalat vel-firak lil-Kummi, str. 10-21.

    [2] Vidi: “Firekuš-ši‟ah, od En-Nevbehtija, str. 19-20.

    [3] Vidi: “ Ono šta je zabilježio El-Kešši u nekoliko predaja o Abdullahu b.Sebe‟u I njegovom vjerova

    [4] Usulul-„itiqad Ehlus-sunneti vel-džema’ah, Lalkai, 1-22-23.

    [5] Vidi: “Biharul-Envar, El-Medžlisi, 65/ 97. Ova knjiga je jedan od njihovih glavnih izvora.

    [6] Ta’liqat ala lum’ati I’tiqad, od uvaženog Šejha Abdullaha bin Džibrina, Allah ga sačuvao, str. 108.

    [7] Vidi: komentar na knjigu Meqalat el-Islamijjin,- Muhiddin Abdul-Hamid, 1-89.

    [8] Meqalatul-Islamijjin, 1-89.

    [9] On je Bakir ibn Muhammed el-Istarbadi, poznat kao „Mejr ed-Demaad”, umro je.

    [10] El-Maqrizi u djelu „El-Hitat’. 2-351.

    [11] El-Milelu ven-Nihal, od Šehristanija, str. 147.

    [12] El-Farqul-bejnel-Firaq, od Bagdadija, str.41.

    [13] Usulul-Kafi, str. 40.

    [14] Usulul-Kafi, od Kulejnija, u njegovom djelu: „Kitabut-Tevhid’, 1-331.

    [15] Kur’anska sura, En-Neml: 65 ajet.

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=qQ4gjtyEb9s;feature=share

    essunne

    #8296
    Anonimno
    Neaktivan

    Es Selamu Alejkum,

    Zao mi je sto se ovaj video ne moze vidjeti na ovom forumu. Ne znam u cmeu je greska. Sigurno je da me je ovaj video takao u srce i da sam upoznao pravo lice Siija Rafidija. Oni su istinski kafiri i sa njima ne trebamo imati nista. Sa njima se ne trebamo zeniti sve dok se ne vrate Islamu. Ovo je jso jedan razlog vise da zelimo svrgnuce Siijskog rezima u Iranu. Za nas muslimane nema nikakvog hajra da Iran postane nuklearnom silom. Mozd abi nam bilo mnogo gore tada. Morali bi smo slusati njih i mozda bi nas unistili i zauzeli dva sveta grada. Inshallah to se nece desiti ali bih skrenuo paznju administratoruy da nesto ucini kako bi se ovja snimak mogao vidjeti na ovom forumu i kako bi sira masa mmogla vidjeti ono sto Siije cine i vjeruju.

    #8298
    Anonimno
    Neaktivan

    @Vekas ako ti nije problem da mi odgovoriš na jedno pitanje.Interesuje me onako prijateljski bez bilo kakve druge pozadine….
    Sjećam se tvojih postova sa drugih foruma, gdje si imao prilično drugačije viđenja određenih stvari, da se primjetiti da kod tebe dolazi do promjene stavova (znaš onaj potpis “stranica koja ne sadrži extremne tekstove” i sl.)
    Šta je uzrok da promjeniš svoje stavove? Određena predavanja i “novi” izvori informacija ili nešto drugo?
    [b]Halali ako sam previše radoznao… : )
    [/b]

    #8301
    Anonimno
    Neaktivan

    Najcesce novi izvori informacija. Informisem se preko enciklopedije i nastojim da shvatim sustinu koju zelim. Naime, ako mi su mi samoubilacki napadi na prvi pogled ekstremni i grijesni onda nastojim putem informacija saznati zasto neki ljudi smatraju da je na primjer samoubilacki napad dozvoljen u islamu. Znaci ne zelim prenagliti u nicemu i zelim saznati punu sustinu.

    Meni je http://www.islam-iman.com i dalje simpaticna stranica i moze se dosta nauciti ali uvijek me poticalo na dalje trazenje nauke to sto bih slusao drugu stranu price i sto bih se uvjerio u to ili saznao istinu iz koje bih mogao iskreno prihvatiti stvari. Ne volim ici u krajnost i ne volim one koji idu u krajnost. Mislim da je za muslimane najbolja sredina, tako da ni pretjerana miroljubivost nije dozvoljena jer se time slabi borbeni duh. Isto tako ni pretjerani ekstrem nije dobar jer steti Ummetu i steti reputaciji Ummeta. Znaci jedna sredina je najbolja i mislim da se toga moramo pridrzavati. Ja do sada nisam znao da su Selefije toliko podijeljeni i to mi se ne svidja jer bih volio da Selefijski menhedz bude jedinstven i da ne bude razilazenja. Inace, nemam nista protiv onih koji osudjuju nasilje i istina je da nasilje nije dobro i da sustina vjere nije u nasilju a i nije ni u pasivnom drzanju. Znaci neka sredina je dobra za nas Ummet. Na primjer prilikom posjete el tewhid odmah sam uvidio da je to nesto nenormalno i odmah sam vas pitao o cemu se radi. Znaci uvidio sam da su oni jedna krajnost koja nije normalna za Ummet. Isto tako ne moze me niko ubjediti da nazovem Velikog Muftiju Saudijske Arabije kafirom jer to je po meni grijeh i ja postujem svu Ulemu.Znaci ne idem u ekstrem kako bih se time odvojio. Isto tako ne smatram Al Kaidu svecima i oni mi nisu inspiracija ali podrzavam Dzihad u svim zemljama.

    Sto se tice Siija, nisam imao ovoliko informacija kao sada i uvijek sam vjerovao da su Siije nasa braca. Nisam mogao povjerovati da su oni kafiri. Iran je za mene bio inspiracija tako da sam bio ponosan time sto je Iran jak i sto je Iran islamska zemlja. Ipak nije tako kao sto mozemo pretpostaviti. Inace, najvise me je potaklo na to sto sam se uvjerio na jednom globalnom islamskom sajtu da Siiije nisu nasa braca. Ljudi su pisali preko foruma sto dozivljavaju i kakvi su zapravo Siije. Teskom mukom sam se odvojio od Siija jer sam se borio do zadnjeg da ubjedim ljude da su Siije nasa braca. Ipak argumenti su preovladali i povjerovao sam u ono sto kazu ljudi sa lica mjesta.

    Inace, kao tinejdzer dobijao sam besplatno jedan casopis iz Kulturnog Centra Irana u Beogradu pod imenom Nur i kad sam citao taj casopis vjerovao sam da je to isto i da Siije samo malo vise pridaju znacaj Aliji r.a. U tom casopisu je bilo lijepih rijeci hikaja, predavanja koja su kitnjasta i koja privlace paznju na prvi pogled. Tada nisam shvatao da Siije ovako misle i u tom casopisu nije bilo kletvi upucenih Ashabima r.a. ni Majki Vjernika r.a. Nisam postao Siija ali sam citao taj casopis jer sam ga smatrao islamskim casopisom i nekako mi je sve to izgledalo isto. Nisam znao praviti razliku u nasem Ummetu.

    Odlucio sam se na Selefijski pravac samo zato sto smatram da je to Pravi Put i da je to nesto sto je originalno. Nisam ekstremista nego sam pomalo islamski zanesenjak. Opijen sam Islamom i islamskom historijom. Volim sve muslimane i volim s njima razgovarati.

    Ono sa cim se ne slazem je podvajanje Ummeta u okviru Selefijskog menhedza sto smatram ibretom. Ne moze mene Al Kaida biti mentor ni u kom slucaju jer Veliki Muftija Saudijske Arabije moze u prste drzati sve Islamske ucenjake. Tako da nisam opijen Al Kaidom niti Osamom bin Ladenom. Za mene je simbol Islamskog borca Salahudin Ejjubi i on je bio plemenit covjek. Isto tako pravi vitez se pokazuje na bojnom polju a ne ubijajuci nevine civile. Islamski vitez mora biti ponosan i mora biti hrabar ratnik a i plemenit i mora biti cist u ratovanju. Mislim da to nije tesko i da je to nesto sto bi ponijelo puno simpatija kod svih muslimana.

    #8307
    Anonimno
    Neaktivan

    “Sto se tice Siija, nisam imao ovoliko informacija kao sada i uvijek sam vjerovao da su Siije nasa braca”
    Vekase ti si neka veoma nestabilna licnost, vidim jako brzo mijenjas misljenja… a najvjerojatnije da si neki lazov, smutljivac i tukjas…nisi se ti jos ni milimetra odmaknuo od siizma

    “Tako da nisam opijen Al Kaidom niti Osamom bin Ladenom. Za mene je simbol Islamskog borca Salahudin Ejjubi i on je bio plemenit covjek. Isto tako pravi vitez se pokazuje na bojnom polju a ne ubijajuci nevine civile”
    Od kud tebi informacije da mudzahidi Al Kaide ubijaju nevine civile, od kud ti to znas, koji od tvojih sejhova dvanaestoimamlija ti je to rekao?
    I onaj od koga si treniran da lazes i petljas mogao te bolje nauciti zanatu providan si ko najlonke i dosadan ko kurje oko!

    #8309
    Anonimno
    Neaktivan

    Nisam rekao da Al Kaida ubija nevine civile ali rekao sam da Al Kaida ne moze biti jedan glavni razlog mog prelaska u Selefije.

    Inace Siije su poznate kao ljudi koji vjeruju u pogrijesnu akidu i to su ljudi koji nemaju cist tewhid. Oni su pod nekakvim posrijednistvom i puni su svetaca,. Sveci su za njih inspiracija. Zato sam dokucio da oni nisu na Pravom Putu i da oni tyrebaju odmah napustiti svoje vjerovanje. Najbolje vjerovanje je Ehli Sunnet vel Dzemat i to je jedini Pravi Put.

    Ponosan sam sto sam shvatio istinu i sto sam izabrao put Ehli Sunneta. To je tradicija Selefi Salihina i smatram da je to put kojeg cu se drzati. Nikada necu odstupiti od Ehli Sunneta jer Ehli Sunnert je najbolje rjesenje za muslimanski Ummet a sve devijantne sekte ce propasti.

    #8313
    Anonimno
    Neaktivan

    U ove dvije recenice citiram “”Tako da nisam opijen Al Kaidom niti Osamom bin Ladenom. Za mene je simbol Islamskog borca Salahudin Ejjubi i on je bio plemenit covjek. Isto tako pravi vitez se pokazuje na bojnom polju a ne ubijajuci nevine civile” direktno optuzujes “tamo neke” mudzahide da ubijaju civile, kako god da okrenes ove tvoje rijeci uvijek ispada da besramno optuzujes mudzahide za kukavicluk i zlodjela koja ustvari cine kafiri nad muslimanima ali eto ti to tako majstorski pokusavas upakirati da onome ko nije bas upucen i ne moze brzo provaliti smutljivca ispadne da su iskreni Allahovi robovi i borci zlocinci i oni koji ustvari prave nered na zemlji, podmuklo izokreces istinu a onda se pravdas kao nisi tako mislio…

    #8315
    Anonimno
    Neaktivan

    @Vekas tacno je da nisi rekao da Al Kaida ubija civile, ali si direktno ukazao na to!
    Ili je to plod tvoje zbunjenosti, pa ti ne znas sta pises. ili tacno znas sta pises…

    Govoris da ti je islam-iman “simpaticna”
    stvarno ne znam sta ti je tu simpaticno na njihovoj stranici, mozda poziv na spijuniranje muslimana, Kardavi, osudjivanje mudzahida, itd

    Imas vrlo zanimljiv nacin pisanja, a ono sto se da primjetiti iz tvojih postova, jeste to (a Allah najbolje zna) da stvarno volis svoje misljenje, jer cesto u svojim recenicama pises “Sad cu da vam objasnim” , “Ja mislim” . “Mislim da je to dobro” “To je lose” “Ja se slazem s time” (iako te niko nije pitao da li se ti slazes ili ne)

    Prenosim ono sto je Salahudin rekao:
    “I sad dok se suti na njegove nebuloze nek neko novi naleti na jedan od njegovih 100 postova o ( “lijepim zemljama sa pticama i drvecem i lijepim livadama punih cvijeca……”, da ne spominjem ranije o hvaljenju rafidija i sad o tome kako saudijski muftija drzi muslimane ala Bin Ladin u malom prstu) ima da se izibreti.”

    Upravu je Salahudin, treba da se zaustavi pisanje Vekasa na ovom forumu, jer toliko mnogo pise da on za dva dana na ovom forumu rijesi sve probleme Ummeta, cak i kad mu niko ne odgovara, on pise, pa cesto imamo njegova 4-5 posta zaredom… svaki od njih pun resenja za nase probleme (barem on to tako vidi) a vecina tih pisanja je pogresna, pa nebi bilo lijepo da neko ko nov dodje na ovaj forum pomisli da su to nasi stavovi, razmislite dobro braco administratori o ovome!

    Trebas da prestanes da pises, osim ako to pisanje ne bude pitanje, na koje ce ti braca InshaAllah odgovoriti, idi brate u download zonu na sajtu, tu imas puno literature, procitaj, takodjer na sajtu imas opciju pretrage, trazi, sigurno ces naci medju bezbroj tekstova ono sto te zanima, takodjer imas i druge sajtove: essunne.com stazomislama.com itd i na njima idi, tu takodjer mozes da se okoristis,

    Posto kazes da se informises preko eciklopedije, i nekih “globalnih islamskih foruma”, savjetujem ti da ako je ta eciklopedija pisana od strne nevjernika da se klonis nje, i da naucis od koga se uzimaju informacije a od koga ne, takodjer bi trebao da se klonis tih velikih foruma, jer na njima mozes cuti razna misljenja, i naici na velike podjele, sto te samo moze vise zbuniti a ne uputiti…

    #8316
    Anonimno
    Neaktivan

    :barek:

    Mislim da me niste dobro shvatili jer ja u mojim dovama spominjem Mudzahide iz Jemena i Somalije. Podrzavam, njihovo nastojanje za uvodjenje Serijata. Zatim podrzavam Mudzahide u Azwadu i u NIgeriji tako da je za mene Dzihad vazan i to je nesto sto je vazno za sve nas muslimane. Naravno da sam pogrijesio kad sam rekao neke stvari koje se mogu poevzati sa Al Kaidom i nisam bio jasan. Al Kaida je simbol Dzihada ali Al Kaida mora jasno znati da nema podjela u Ummetu i nema podjela medju muslimanima. Mi smo Ehli Sunnet vel Dzemat i mi se trebamo drzati bio neko Hanefija ili Selefija. Ne smijemo se izdvajati od Ummeta.

    Siije su u gresci i to je jedna devijantna sekta koja se mora ukinuti. Nisam za to da se Iran zapostavi nego sam za to da se pruzi Siijama znanje o vjeri i to na blag nacin. Mislim da cete me razumijeti o cmeu pricam.

    #8320
    Anonimno
    Neaktivan

    Vekas post=2692 wrote: Al Kaida je simbol Dzihada ali Al Kaida mora jasno znati da nema podjela u Ummetu i nema podjela medju muslimanima. Mi smo Ehli Sunnet vel Dzemat i mi se trebamo drzati bio neko Hanefija ili Selefija. Ne smijemo se izdvajati od Ummeta.
    Nisam za to da se Iran zapostavi nego sam za to da se pruzi Siijama znanje o vjeri i to na blag nacin. Mislim da cete me razumijeti o cmeu pricam.

    “Al Kaida mora jasno znati”. Ma nemoj. A koji si to ti bijednik koji je do jucer hvalio rafidije da ukaze Al Kaidi da ona mora znati.
    U ostalom kakve veze Al Kaida/Talibani/Mudzahidi Avganistana imaju veze sa podjelom ummeta ili kakvim su to oni sebebom podjele ummeta?? (jer to na jedan hinjski nacin pokusavas da proturis)

    A o pruzanju islama rafidijama (ne shijama jer to im laska kad im kazez) na blag nacin, to pjevaj po drugim forumima.

    Iskreni i cvrsti muslimani vrlo dooobro razumiju o cemu ti pricas.

    #8325
    Anonimno
    Neaktivan

    Da Allah sacuva od kud mu samo ove gluposti o saudiskom velikom muftiji… pa pitaj Talibane, muslimane i mudzahide Afgana, Sirije, Jemena, Somalije itd. pa da ti oni kazu koliko je veliki muftija velik u njihovim ocima

Pregledavate 11 postova - 1 do 11 (od ukupno 11)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.