ALLAH, OSIM KOGA DRUGOG BOGA NEMA, ŽIVI JE I VJEČNI

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated prije 10 years, 9 months by Anonimno. This post has been viewed 3335 times
Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Autor
    Postovi
  • #16767
    Anonimno
    Neaktivan

    “Allah je, nema boga osim Njega, Živi i Vječni! Održavatelj!

    Ne obuzima Ga ni drijemež ni san! Njegovo je ono što je na nebesima i na Zemlji! Ko se može pred Njim zauzimati bez Njegovog dopuštenja?! On zna šta je bilo prije i šta će biti poslije njih i oni ne mogu obuhvatiti od Njegovoga znanja osim koliko On želi! Njegova kursija obuhvaća i nebesa i Zemlju i Njemu nije teško održavati ih! On je Svevišnji i Veličanstveni!”/255/

    Ovo je Ajetul-Kursija (“Ajet Pijedestala”) i on ima veliki značaj. Jedan vjerodostojan hadis od Allahovog Poslanika, sallAllahu alejhi ve sellem, navodi da je to najvredniji ajet u Allahovoj Knjizi. Imam Ahmed ibn Hanbel prenosi od Ubejja ibn Ka'ba: /401/ da ga je Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, upitao: “Koji je najvažniji ajet u Allahovoj Knjizi?”, a on je rekao: “Allah i Njegov Poslanik to najbolje znaju”, ponovivši to više puta, a zatim je kazao: “Ajetul-Kursija” (“Ajet Pijedestala”). On mu je rekao: “Čestitam na znanju, Ebu-Munzire! Tako mi Onoga u Čijoj ruci je moj život, on ima jezik i usne koje veličaju Vladara kod Prijestolja, Arša!” To prenosi i Muslim, ali bez dodatka: “Tako mi Onoga u Čijoj ruci je moj život…” Drugi hadis prenosi imam Ahmed od Ebu Zerra Džunduba ibn Džunade, koji u jednom hadisu navodi da je upitao: “Allahov Poslaniče: /402/

    Šta je najveće od onoga što je tebi objavljeno?” Odgovorio je: “Ajetul-Kursija”: “Allah, osim Koga drugog boga nema, Živi je i Vječni! Održavatelj!” (Prenosi En-Nesa'i.) El-Buhari u svom Sahihu navodi od Ebu Hurejrea da je rekao: /403/ Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, ovlastio me da čuvam zekat ramazana, pa mi je jednom došao neki čovjek i uzeo malo hrane. Uhvatio sam ga i rekao da ću to kazati Allahovom Poslaniku, sallAllahu alejhi ve sellem On me zamolio: “Pusti me! Ja sam u oskudici, imam porodicu i velike potrebe!” Pustio sam ga, a kada je svanulo Vjerovjesnik me upitao: “Šta je uradio tvoj uhićenik noćas?” Rekao sam: “Allahov Poslaniče, tužio se da ima velike teškoće i da je u oskudici, pa sam se ja sažalio i pustio ga!” Poslanik je rekao: “Slagao ti je, on će se vratiti!”

    Sada sam znao da će se vratiti, s obzirom da je to rekao Allahov Poslanik sallAllahu alejhi ve sellem, pa sam pratio i on je opet došao i uzeo malo hrane. Opet sam ga uhvatio i prijetio da ću kazati Allahovom Poslaniku, sallAllahu alejhi ve sellem, a on je ponovo molio: “Pusti me! U velikoj sam oskudici, imam brojnu porodicu! Neću se vraćati više!” Ponovo sam se sažalio i pustio ga da ode, a kad je svanulo, Allahov Poslanik me je upitao: “Ebu Hurejre, šta je tvoj uhićenik sinoć učinio?” Kazao sam: “Allahov Poslaniče, žalio se da je u oskudici i da ima veliku porodicu, pa sam se sažalio i opet ga pustio da ode!” On mi odvrati: “Slagao ti je, vratit će se!” Sad sam i treći put stražario čekajući ga, i on je došao opet i uzeo malo hrane, a ja ga opet uhvatio” E, sad ću sve reći Allahovom Poslaniku, jer evo treći put kako si tvrdio da se nećeš vraćati, pa si opet došao!” On mi reče: “Pusti me, a ja ću te podučiti riječima za koje će ti Allah koristi dati!” Upitah: “Koje su to riječi?” A on mi reče: “Kada pođeš u postelju, prouči ‘Ajetul-Kursiju’ do kraja ‘Allah, osim Kojega drugog boga nema, Živi je i Vječni!’ pa će te čuvar poslan od Allaha stalno čuvati i šejtan ti se neće približiti do svanuća!” Opet sam ga pustio, a kada je svanulo, Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, upitao je: “Šta uradi tvoj uhićenik noćas?” Rekao sam: “Allahov Poslaniče, tvrdio je da će me podučiti riječima za koje će mi Allah koristi dati, pa sam ga opet pustio!” On, sallAllahu alejhi ve sellem, upita me: “A koje su to riječi?” Rekao mi je:

    “Kada pođeš u postelju, prouči ‘Ajet Pijedestala’ od početka do kraja: ‘Allah, osim kojega drugog boga nema, Živi je i Vječni!’, pa je još dodao: pa će te čuvar poslan od Allaha stalno čuvati i šejtan ti se do svanuća neće približiti!” Ashabi su pažljivo slušali da nešto nauče, a Vjerovjesnik je na to rekao: “Istinu ti je rekao, iako je on lažac! Znaš li ko je s tobom razgovarao tri noći, Ebu Hurejre?” Rekao sam: “Ne znam!” A on će na to: “To je bio šejtan…” Od Ebi Umame prenosi se direktno od Poslanika, sallAllahu alejhi ve sellem: /404/ Allahovo najveće ime, kojim kada se zamoli uslišava dovu, nalazi se u tri poglavlja: “El-Bekare” (Krava), “Ali-Imran” (Imranova porodica) i “Taha” (Taha ). Ovaj ajet sadrži deset posebnih rečenica. Riječi Allaha Uzvišenog: “Allah je Bog, osim Kojega drugoga boga nema” sadrže obavijest da je On Jedini Bog za sva stvorenja; “Živi i Vječni Održavatelj!”, tj. Živi po Sebi, koji nikada ne umire, Utemeljitelj svega drugoga, bez Čijeg održavanja nema opstojnosti bića. “Ne obuzima Ga drijemež niti san.” Ne obuzima Ga, znači ne savlađuje Ga drijemež, pospanost, pa zato poslije toga kaže: “niti san”, jer je on jači od drijemeža. U sahih hadisu se navodi od Ebu Musaa da je rekao: Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, među nama je ustao i obratio se sa četiri riječi: /405/

    “Allah doista ne spava, niti treba da spava; On smanjuje mjeru i podiže je; Njemu se diže dnevno djelovanje prije noćnog, a noćno prije dnevnog; Njegov zastor je svjetlo ili vatra i, kada bi ga podigao, od sjaja Njegova lica izgorjelo bi sve stvoreno do čega pogled doseže.” “Njegovo je ono što je na nebesima i na Zemlji!” Time se saopćava da su svi Njegovi robovi pod Njegovom vlašću, potčinjenošću i upravom, kao što kaže: “Ta svaki će od njih, i onaj na nebesima, i onaj na Zemlji, kod Svemilosnog kao rob doći!” (19:93) “Ko se može pred Njim zauzimati bez Njegovog dopuštenja?!”, “a oni se neće zauzimati osim za onoga kojim On bude zadovoljan!” (21:28) Dakle, zbog Njegove Veličine, Uzvišenosti i Veličanstvenosti, niko se neće usuditi da se zauzima za drugoga osim uz Njegovo dopuštenje za zauzimanje, kao što stoji u “hadisu zagovora”: /406/

    Doći ću ispod Prijestolja sedždu čineći, pa će me podugo ostaviti tako, a zatim će mi biti kazano: “Podigni glavu i kaži, pa ćeš biti slušan, zauzmi se i bit će ti prihvaćeno!” Zatim kaže: “pa će mi biti određena granica i uvest ću ih u Džennet!” “On zna šta je bilo prije i šta će biti poslije njih.” To je dokaz da Njegovo Znanje obuhvaća sva bića uključujući njihovu prošlost, sadašnjost i budućnost, kao što Allah Uzvišeni ističe govoreći o melecima: “A mi nećemo tamo ući osim uz zapovijed Gospodara tvoga! Njemu pripada ono što je ispred nas, ono što je iza nas i što je između toga! A tvoj Gospodar nije zaboravan!” (19:64) “i oni ne mogu obuhvatiti od Njegova znanja osim koliko On želi!” Niko ne može saznati ništa od Allahovoga Znanja osim ono što mu da Allah da sazna i s čime ga upozna. “Kursija Njegova obuhvaća i nebesa i Zemlju.” Ed-Dahhak navodi predanje od Ibn Abbasa: “Kada bi se Sedam nebesa i Sedam Zemalja razastrli tako da dopiru jedni do drugih, prema prostranstvu Pijedestala bili bi kao karika u prostranoj pustinji!” Ebu Zerr kaže: Čuo sam od Allahovog Poslanika, sallAllahu alejhi ve sellem, kako kaže: /407/

    “Tako mi Onoga u Čijoj ruci je moj život, Sedam nebesa i Sedam Zemalja su prema Kursiji samo kao karika postavljena na pustinji zemaljskoj. Kursija je prema Aršu samo kao željezna halka postavljena između dvije pustinje na Zemlji.” Ebu Bekr ibn Merdevejh navodi predanje s lancem od Ebu Zerra el-Gafarija, prema kojem je on pitao Vjerovjesnika, sallAllahu alejhi ve sellem, za Pijedestal, pa mu je on odgovorio: /408/ “Tako mi Onoga u Čijoj je ruci moj život, Sedam nebesa i Sedam Zemalja su prema Kursiji samo kao karika postavljena na pustinji zemaljskoj. Veličina Arša, prema tom, Kursiji je poput veličine pustinje prema toj halci.” “i Njemu nije teško da ih održava!”, tj. nije Mu teško i ne opterećuje ga što održava nebesa i Zemlju i ono što je na njima, odnosno između njih. Naprotiv, to je Njemu lahko i jednostavno jer On vodi brigu o svakoj osobi i onome što ona radi, nadzire sve stvari; Njemu ništa ne može promaći niti izbjeći, jer sve stvari su Njemu potčinjene, jednostavne, niske i sitne u odnosu na Njega, ovisne o Njemu.

    On je nezavisan od svega i hvale vrijedan, On čini što hoće; Njemu niko ne postavlja pitanje šta je učinio, dok se njima (robovima) pitanje postavlja. On je Nadređeni nad svim, Obračunitelj svega, Nadzornik, Veličanstveni i Uzvišeni. Nema boga osim Njega, nema drugog osim Njega, niti gospodara osim Njega. Stoga riječi: “On je Svevišnji i Veličanstveni!” imaju značenje kao i riječi: “On je Veličanstveni i Uzvišeni” (13:9) Najbolji stav prema ovim ajetima i vjerodostojnim hadisima jeste stav sljedbenika zdrave tradicije, koji su za njih govorili: “Prihvatite ih kako su došli, bez ikakvih modifikacija ili antropomorfizma.”

    Iz knjige: Tefsir od Ibn Kesira – skraćena verzija

    Priprema i obrada: Stazom islama

Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.