Bošnjaštvo je šerijatska obaveza?!

  • This topic has 52 odgovora, 18 glasova, and was last updated prije 11 years, 10 months by Anonimno. This post has been viewed 8474 times
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 53)
  • Autor
    Postovi
  • #8804
    Anonimno
    Neaktivan

    Ma nije problem brate Halide, kao što reče šejh Bilibani, da ne treba vrijeđati neistomišljenika i ja se toga držim a a ko mi neko zamjeri na tome, nema ljutnje. Ja sam niko i ništa, desi se greška sa moje strane,veličina je Poslanik alejhi salatu ve selam, zatim časni ashabi, dobri učenjaci iz ovoga Ummeta i braća daija koje pozivaju u Allahovu vjeru.

    Da Allah braći Salahudinu i bratu Hodža1 podari svaki hajr

    #8808
    Anonimno
    Neaktivan

    Od Ebu Hurejre r.a., se bilježi da je Poslanik s.a.v.s., rekao:
    “Neko od vas će tražiti trn u oku svoga brata, dok neće primjećivati stablo u oku svome.”

    #8813
    Anonimno
    Neaktivan

    Ovo u što poziva je teški džahilijet, zabluda i neznanje.

    Jak i ujedinjen Islamski Ummet može postojati kada se, između ostalog, potpuno uništi džehl zvan nacionalizam.

    Svakome ko poziva u nacionalizam treba reći da ode ugristi genitalije svoga oca!

    A onaj koji je učio znanje na izvoru i dođe i održi govor (od kojeg mi se povraća) u kojem poziva na nacionalizam i što je još gore potura nacionalizam pod ljepotu Islama takav NAMJENSKI RADI PROTIV UMMETA i LAŽE NA ALLAHA I POSLANIKA SALLALLAHU ALEJHI WE SELEM i molim Allaha da ga uputi ili da ga izbriše sa lica zemlje.

    #8821
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate Ak47 to je veliki problem, taj problem je prisutan i u sandzaku i na kosovu i u cg, ali je najuktuelniji i najizrazitiji u BiH, posto mnogi muslimani bosnjacke nacionalnosti smatraju BiH svojom nacionalno-maticnom drzavom i u BiH se definisu nacionalna pitanja i nacionalni identitet kojeg do dan danas nisu bosnje jasno definisale pa postoji problem, vecina njih misli da je bosnjak isto sto i musliman sto je u direktnoj suprotnosti sa Kuranom, jer nas Gospodar nam je jasno odredio kako se trebamo identifikovati:

    “A ko govori ljepše od onog koji poziva Allahu, koji dobra djela čini i koji govori: “Ja sam doista musliman!” (Fussilet, 33.)

    A jos veci problem se javlja sto mnoge bosnje poistovjecuju Islam sa bosnjastvom, dovoljno je covjeku da poseti stranicu http://www.bosnjastvo.com i sve ce mu biti jasno kakvih sve bosnji (ateista, islamofoba, bogumila, komunjara, itd) ima u BiH, a ostali koji se eto kao zalazu za islam, njima je ipak preca nacionalna odrednica od slijedzenja jedinog pravog puta Kurana i sunneta.
    Takvih ima jako mnogo u BiH brate AK47 nije samo ovaj dzahil, njega podrzavaju mnoge tzv intelektualne bosnje, kao i takozvani bosnjacko-sufijski ucenjaci.

    ”A kada im se rekne: ‘Slijedite Allahovu Objavu!’ – oni odgovaraju: ‘Nećemo, slijedit ćemo ono na čemu smo zatekli pretke svoje.’ – Zar i onda kada im preci nisu ništa shvatali i kada nisu na pravom putu bili?!” (El-Bekare, 170.)

    #8824
    Anonimno
    Neaktivan

    Pošto se ovdje ništa drugo ne radi osim što se kritikuje i ponižava.

    Pored toliko tema, baš ste se zakačili i najbolje prolazi, šta!? Pa naravno kritikovanje.

    Kritikovat je braćo u islamu lahko svima, i djetetu koje je tek saznalo za svijet.

    Da li vi mislite za ovog u predhodnim komentarima insanom nazvanim majmunom,džahilom itd zaista tako?

    A što se tiče napadanja i da li ste ahlakli ili niste to se da vidjet na forumu lijepo sve crno na bijelo.

    Poslušajte ders od šejha Bilibanija, ako i njega prihvatate za učenog, možda vam bude od koristi.

    Ako mislite da možete da izađete na kraj da mu lijepo kažete u lice učinite to, ovako preko interneta pisat može svako.

    Prenosi se od Ebu Zerra, Džundub ibn Dženadeta, i Mu'az ibn Džebela, radijAllahu anhuma, da je Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, rekao:

    “Boj se Allaha gdje god da si, loše djelo poprati dobrim, izbrisaće ga i lijepo se sa ljudima ophodi.”

    Samo vi nastavite tako, dok se ummetu dešavaju ovakve stvari, vi sjedite za tastaturama, i čekajte kod koga će prva greška da naiđe da ga nazovete od džahila do majmuna i ostalih životinja.

    Nemojte slučajno da ste se malo usresredili na da'wu i tako nešto možda propustite malo klevetanja.

    Vi se mešusobno ne možete dogoriti a kako će onda ova da'wa napredovati.

    Da nam Allah popravi stanje.

    #8826
    Anonimno
    Neaktivan

    Koliko vidimo brate i ti kritikujes ali neznamo koga, jel bracu ili bosnje koje uzdizu nacionalizam i poistovjecuju ga sa islamom?
    Braca se lako dogovaraju, kad god se pojavi nesuglasica Allahovi robovi se vracaju na Kuran i sunnet, misljenje i postupke nasih shejhova i tako resavaju nesuglasice (govorim ti za bracu muslimane, iskrene Allahove robove) a kritika moze biti jako korisna medzu bracom ako je kritika na mestu i sa dokazom iz Kurana i sunneta, ako kritika nije na mestu i bez dokaza onda je treba ispraviti i upozoriti onog ko kritikuje nekog brata bez razloga i dokaza.

    Ono sto je bitno ovde je da se svi slazu da treba da se kritikuje bosnjastvo i forsiranje bosnjastva, jel treba po tebi da se bosnjama nacionalistima, ateistima, komunjarama, sufijama itd kaze istina ili treba da cutimo?

    Brate koliko vidim za shejha Idriza si malo pomijesao stvari ili nisi uopste citao komentare, shejha ovde vecina postuje i voli a ja ga vjeruj mi najvise postujem zato uvijek postavljam njegova predavanja, a nisam primjetio ni da ga ostali ne postuju naprotiv on je nas shejh i mi ga postujemo i deo smo njegovog dzemata, tu si malo pomijesao stvari, jer se ovde govorilo o onom bosnji na videu koji kaze da je “bosnjastvo seriatska obaveza” takvog ne samo da ne treba postovati vec ga treba kritikovati sa veoma jasnim Allahovim rijecima i upozorenjima, muslimani se odricu takvih koji uzdizu nacionalizam i nacionalne simbole i tradicije, koji poistovjecuju naciju i vjeru, koji u vjeru ubacuju razne bogumilske i sufijske obicaje pune kufra,

    #8827
    Anonimno
    Neaktivan

    Bismillah

    Jaseer 2012 post=3224 wrote:

    Da Allah braći Salahudinu i bratu Hodža1 podari svaki hajr

    Amin, molim Allaha da i tebi to isto podari, ovim pokazujes lijep ahlak, i da nisi od oholih, jer obicno kritike umiju da zabole pa je tesko savladati nefs, i uzvratiti lijepim rijecima, osim kome se Allah smiluje. Zbog ove tvoje reakcije imam veci respekt prema tebi nego dosad sto sam imao.

    @Halid ibn Velid moram da te pohvalim da si dobro shvatio pitanje nacionalizma, a pogotovo pitanje bosnjastva, svidjeli su mi se tvoji komentari, ali moram da ti uputim isto i neke kritike koje mi zapadaju za oko.
    Prvo sto mi je zapalo za oko tvoja kritika upucena Salahudinu koja skroz podseca na onu iz rasprava o Zukorlicu, gde pokusavas da savetujes onda nametnes covjeku razne stvari, ako je Salahudin uputio kritiku bratu Jaseeru to ne znaci da ga prvo tekfiri i drugo da je okrenuo kako ti rece to virtuelno oruzje prema muslimanima, jer je to teska optuzba.

    Mnogi moraju da nauce osnovne stvari u vjeri, a ne da se samo slijepo vezu za daije, na primjer sta pomaze covjeku ako je u Nusretovom ili Bilibanijevom dzematu a ako nije naucio da odvoji istinu od neistine, ako nezna koji su sartovi sehadeta, ili jos gore ako ih nema prisebi, sta ce mu koristiti sto je bio u odredjenom dzematu.

    Nakon dugih godina dawe, ljudi koji nose brade i pripisuju se sunnetu, dosli su u situaciju da su oni ti slijepi sljedbenici odredjenog dzemata, i bas sto su novotarima prigovarali za sto slijepo slusaju hodze, oni su sami pali na isto iskusenje i postali slijepi sljedbenici nekog “daije”, i pricaj sta hoces njega to ne zanima al nemoj slucajno da se dotaknes njegovog dzemata, nemoj slucajno da ti padne na pamet da uputis kritiku daiji kojeg on slusa, jer ces ispasti odmah onaj koji rusi dzemate, cak ce te i optuziti da rusis drzavu u kojoj zivis, kao sto smo culi od nekih zabludjelih ljudi da su govorili.

    Nakon dugih godina dawe na nasim prostorima, daije kojima je Allah omogucio da znanje sticu u gradu Allahovog Poslanika sallallahu alejhi we sellem, te iste daije pozivaju u razne zablude, od kojih i ovaj o kome je tema poziva u nacionalizam, velica naciju koja nije imala nijednog Poslanika ni vjerovjesnika, a nema ni danas nijednog ‘alima svijetskog ranga.

    Onima kojima tesko pada kritike upucene na racun ovoga sto poziva u nacionalizam, da im je fitra cista vise bi ih boljelo to sto poziva u nacionalizam nego, sto se njemu prigovara.

    Da sam kojim slucajem ovde napisao neka ide da ugrize svog babu za genitalije, a da nije hadis o tome spoemnut, ja sam siguran da bi mnogi ovde buncali od srdzbe kako sam se to usudio da kazem, pa posto nisu mogli nista da kazu zbog hadisa, vratili su se na govor Bilibanija o tome da se ne vrijedjaju neistomisljenici. Pa sada ja postavljam pitanje, dali je veca uvrijeda rijeci za covjeka da ugrize svog babu za genitalije ili da ga nazovu nekim imenom, razmsilite sami o ovome, i dalije prijece da se uzme govor Poslanika ili govor Bilibanija, jer ovdije se radi o nedvosmislenom govoru o pozivanju u nacionalizam.
    Abdullah ibn Abbas je govorio ashabima: umalo da kamenje sneba ne pada na vas, ja vam govoriom rekao Poslanik, a vi mi govorite rekao Ebu Bekr, rekao Omer. Pa razmislite dobro o ovim rijecima o vi kojima tesko pada kada se kritiikuju oni koji u zabludu pozivaju.

    A lijepo bi bilo kada bi daije odgovrile na ovaj govor o pozivu u nacionalizam, i kada mi obicna braca ne bi smo imali potrebe da pisemo ovde i da upozoravamo zato sto daije cute i tako se zabluda siri. Jer nije problem samo ovaj covjek koji je odrzao ovaj ders, koliko li je ljudi u zabludu zaveo ovim govorom kojima je laznu nadu dao, kojima je podigao nacionalni ponos da se ponose nacionalizmom, i da gaje nacionalizam, a ne da budu robovi Allaha i tako upotpune obavezu zbog koje su stvoreni.

    Molim Allaha da nama istinu prikaze istinom i olaksa nam da je slijedimo, a zabludu pokaze zabludom i da nam olaksa da je se klonimo.
    Molim Allaha da mi oprosti u onome sto sam pogrijesio. Amin

    #8836
    Anonimno
    Neaktivan

    U tome i jeste problem hodza, sto ti smatras da mi nesto namecemo a salahudin kad neosnovano optuzi i drsko se ponasa prema braci, ne gaji bratske odnose, onda je to u redu (verovatno se licno znate, cim ne sagledas pravedno i neutralno). Pomenuo sam taj minobacac sa njegove slike simbolicno da bi shvatio poruku jer je drsko ponasanje, krsenje bratskih veza i neosnovano optuzivanje brace za murdzizam i ihvanizam isto kao okretanje oruzja ka bratu. U prethodnim komentarima je izletao i drsko se ponasao prema braci koja su dugo aktivna na ovoj stranici. A sad mi reci ovako iskreno brate jel nametanje ako kazes coveku istinu u oci? Istina je da salahudin ne tretira bracom svoje neistomisljenike ako ne vjerujes vrati se na prethodne komentare na prethodnim temama pogledaj kako se salahudin ponasao prema braci i jos uvijek nije izvukao pouku.
    Ako slijedimo poslanika s.a.w.s onda ga slijedimo u potpunosti a ne samo u onome sto nam odgovara a ostalo da odbacimo nas poslanik s.a.w.s jasno kaze:

    U predaji koju prenosi Ebu-Hurejre, radijallahu anhu, stoji da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, rekao: ”Musliman je muslimanu brat, ne iznevjerava ga, ne laže ga niti ga na cjedilu ostavlja. Svaki musliman muslimanu je haram, haram mu je njegova čast, imetak i krv. Bogobojaznost je ovdje”, a u Muslimovoj predaji stoji: ”Pokazavši na prsa tri puta, dosta je čovjeku zla da ponižava brata muslimana.” (Et-Tirmizi, Hasen Sahih)

    Poslanik, s.a.v.s., zabranjujući neke oblike lošeg ophođenja sa bratom muslimanom, rekao je: “čuvajte se sumnji i sumnjičenja, jer su sumnje najveće laži! Nemojte špijunirati i uhoditi jedne druge, i nemojte jedni drugima zavidjeti, i nemojte jedni drugima leđa okretati, i nemojte se mrziti;” – da bi na kraju svoj nasihat završio riječima: “O Allahovi robovi, budite braća!” (Muttefekun alejhi)

    Ebu Ejjub el-Ensari, r.a., kaže da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao:
    “Nije dozvoljeno čovjeku da raskine veze sa svojim bratom duže od tri noći, tako da, kad se sretnu njih dvojica da jedan od drugog okrenu glavu. Od njih dvojice je bolji onaj koji prvi pozdravi.”

    Imam El-Kurtubi, rhm., kaže: “Radite sve ono što će vas zbližiti da budete kao roðena braća, odnosno: budite blagi, samilosni, težite jednakosti, pomaganju, odbrani i davanju prednosti jedni drugima, savjetujte se jedni s drugima itd..”

    Shejh Idriz je odrzao opsti ders o nepostovanju ucenjaka ehli sunneta od strane brace, nije navodio pojedinacno imena i to ne vazi za onog koji poistovjecuje vjeru sa nacijom takvi su u ocitoj zabludi. Shejh navodi gomilu dokaza da trebamo postovati ucenjake i daije ehli sunneta ne ucenjake koji postavljaju kao prioritet naciju iznad vjere. Ocigleno nisi bio u shejhovom dzematu inace nebi govorio o braci da ne poznaju osnove vjere, naprotiv shejh idriz je najasnije pojasnio o onovama vjere i uslovima ispravnosti shehadeta i vecina brace u njegovom dzematu to jako dobro znaju, hteo ti to da prihvatis ili ne to je istina, ako ne vjerujes pa imas paltalk sobu i popricaj malo sa bracom iz njegovog dzemata kao i sa bracom iz ostalih dzemata, a o tome koji brat je veceg imana i bolji Allahov rob to cemo vidjeti na Sudnjem danu, o tome nas Gospodar odlucuje, Njemu pripada sud, mi smo duzni da slijedimo Kuran i sunnet, dzemat koji je na istini, duznost nam je takodze da postujemo ehli sunnetske ucenjake (ne ucenjake koji su na zabludi) medzusobno se postujemo i pomazemo u ime Allaha, gajimo bratske odnose i kao sto nas poslanik s.a.w.s kaze “Vjernici su međusobno poput čvrste građevine čiji dijelovi ojačavaju jedan drugog.

    Džerir ibn Abdullah el-Bedželi, r.a., kaže da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao:
    “Ko ne bude milostiv, neće se ni prema njemu milosti imati.” (Buhari)

    #8845
    Anonimno
    Neaktivan

    Esselamu alejkum we rahmetulahi we berekatuhu

    Halalite, možda nebi trebalo da komentarišem, ali bi iskoristio priliku, kao treće lice.

    Ahi, Salahudin, stvarno zna da djeluje oštro, i dosadašnjim postovima čovjek dobija dojam da se radi o temperamentnom, odlučnom, ozbiljnom, insanu, ali se ponekad dobije dojam da je i ishitrenost, nepromišljenost od njegovih osobina. U svakom slučaju UOČLJIVO je da je sa nama i da je na našem menhedžu (halali ahi ako sam te uvredio, Allah te pomogo, amin).

    Ahi, Hodža1, imaš provokativan nick hehehe, čovjek se prosto opusti kad ti vidi nick (misleći da si ”pravi” hodža) ali kada ti vidi poneke postove, ALLAHU EKBER, eee kamo sreće da su hodže kao što si ti, vjerujem da bi do sad imali islamsku državu, Allah najbolje zna. Vidi se da nije reč o klasičnom hodži ali ahi vjeruj da možda nenamjerno, izletiš onako malo oštrije, možda ti to nije nijet, ali ja kao treće lice to tako vidim, imajući u obzir da ja nisam u raspravi. Halali ahi, ako sam te uvredio, Allah te pomogo, amin!

    Ahi, Halid ibn Velid, ratoboran, strog, ozbiljan, neustrašiv, odlučan, spreman za boj, i još ogroman broj zadivljujućih osobina posjeduje ovaj ashab. Lijep si nick izabrao ahi moj, kada ugledam tvoj nick pravo se obradujem, jer vjerujem da i ti posjeduješ neke od ovih osobina, ali kada ti pročitam ”neke” postove, uuuffffff… Nema šta, tvoj trud u dawi prelijepo djeluje, kamo sreće da nas je većina takva… Ali kao što se ti zalažeš za ”bratstvo i jedinstvo”, paa to nema niđe!? Ahi, ne razumijem kako se ti uvijek nađeš tu, s pozivom ka bratstvu kada su u pitanju ”daije” koji nas prozivaju? Naaadam se da je ”slučajnost”?!?!?! Boriš se za bratstvo, ali u pogrešnom smjeru ahi moj, jer ovdje niko ne želi biti ”brat” (svakako ovim ne ciljam na tekfir njih) sa ljudima koji nas prozivaju, dok ne promjene svoje stavove. Ahi, kod svakog od daija ćeš naći svega i svačega. Ima koji su dobri, ima i lošijih, ima svakakvih, ali to što pripada nekom od džemata ga ne opravdava za neko određeno neznanje. U svakom slučaju ahi halali, na moguće uvrede, nastavi dalje sa dawom, Allah te pomogo, amin!

    HALALITE MI BRAĆO AKO SAM VAS NEČIM UVREDIO ALI OVO JE KAKO VAS JA VIDIM KAO ”TREĆE” LICE!!!

    ALLAH VAS POMOGO, AMIN

    #8847
    Anonimno
    Neaktivan

    guverner post=3265 wrote: Esselamu alejkum we rahmetulahi we berekatuhu

    Ahi, Hodža1, imaš provokativan nick hehehe, čovjek se prosto opusti kad ti vidi nick (misleći da si ”pravi” hodža) ali kada ti vidi poneke postove, ALLAHU EKBER, eee kamo sreće da su hodže kao što si ti, vjerujem da bi do sad imali islamsku državu, Allah najbolje zna. Vidi se da nije reč o klasičnom hodži ali ahi vjeruj da možda nenamjerno, izletiš onako malo oštrije, možda ti to nije nijet, ali ja kao treće lice to tako vidim, imajući u obzir da ja nisam u raspravi. Halali ahi, ako sam te uvredio, Allah te pomogo, amin!

    HALALITE MI BRAĆO AKO SAM VAS NEČIM UVREDIO ALI OVO JE KAKO VAS JA VIDIM KAO ”TREĆE” LICE!!!

    ALLAH VAS POMOGO, AMIN

    We alejkumusselam we rahmetullahi we berekatuhu
    Nemoj pomislicu da sam stvarno ostar, pa cu poceti ovde da prijetim svima redom, pa da ne izletim naglavacke sa foruma. 🙂

    Amin na dowe “trece lice”, da i tebe Allah pomogne.

    #8848
    Anonimno
    Neaktivan

    Ljudine koje imaju osobine ashaba Halida Ibn Velida nemaju vremena za tipkanje i raspravljanje eto to sam mislio rec. Da neko ne pomisli ili se umisli 🙂

    :zastava1:

    #8849
    Anonimno
    Neaktivan

    Abdi post=3268 wrote: Ljudine koje imaju osobine ashaba Halida Ibn Velida nemaju vremena za tipkanje i raspravljanje eto to sam mislio rec. Da neko ne pomisli ili se umisli 🙂

    :zastava1:

    Prije nego sto si to mislio, trebao si pomisliti i o sebi brate, koliko vidimo i ti tipkas, svrha ovog foruma je postavljanje komentara i postova u svrhu dawe, pozivanja na dobro a odvracanje od zla, upucivanje na istinu, druzenje sa bracom, medzusobna razmena misljenja, savjeta i informacija, ukazivanje i opominjanje onih koji su se udaljili sa pravoga puta itd.

    #8850
    Anonimno
    Neaktivan

    Halid Ibn Velid

    NA MREŽI
    Expert Boarder

    Poruka: 149
    Reputacija: 0

    Halid posle 149 ispisanih komentara da nemas nijednu reputaciju je veliki uspijeh, zar nema nikoga na forumu da se slaze stobom, makar jedan plusic da ti da, stvarno su ovi clanovi nekorektni, pa treba samo zbog toliko komentara da ti koji plusic daju, jer nije lahko ispisati 149 komentara.
    Evo ja cu ti jedan plusic dati, samo zbog toliko ispisanih komentara.

    #8852
    Anonimno
    Neaktivan

    guverner post=3265 wrote: Esselamu alejkum we rahmetulahi we berekatuhu

    Ahi, Halid ibn Velid, ratoboran, strog, ozbiljan, neustrašiv, odlučan, spreman za boj, i još ogroman broj zadivljujućih osobina posjeduje ovaj ashab. Lijep si nick izabrao ahi moj, kada ugledam tvoj nick pravo se obradujem, jer vjerujem da i ti posjeduješ neke od ovih osobina, ali kada ti pročitam ”neke” postove, uuuffffff… Nema šta, tvoj trud u dawi prelijepo djeluje, kamo sreće da nas je većina takva… Ali kao što se ti zalažeš za ”bratstvo i jedinstvo”, paa to nema niđe!? Ahi, ne razumijem kako se ti uvijek nađeš tu, s pozivom ka bratstvu kada su u pitanju ”daije” koji nas prozivaju? Naaadam se da je ”slučajnost”?!?!?! Boriš se za bratstvo, ali u pogrešnom smjeru ahi moj, jer ovdje niko ne želi biti ”brat” (svakako ovim ne ciljam na tekfir njih) sa ljudima koji nas prozivaju, dok ne promjene svoje stavove. Ahi, kod svakog od daija ćeš naći svega i svačega. Ima koji su dobri, ima i lošijih, ima svakakvih, ali to što pripada nekom od džemata ga ne opravdava za neko određeno neznanje. U svakom slučaju ahi halali, na moguće uvrede, nastavi dalje sa dawom, Allah te pomogo, amin!

    HALALITE MI BRAĆO AKO SAM VAS NEČIM UVREDIO ALI OVO JE KAKO VAS JA VIDIM KAO ”TREĆE” LICE!!!

    ALLAH VAS POMOGO, AMIN

    Alejkumu sellam brate, kad god sam pomenuo islamsko bratstvo i obaveze prema braci napomenuo sam da se to odnosi na muslimane, Allahove robove koji su na Pravome putu i koji iskazuju svoj stav, mnogi su ovde dugo na forumu i mnogi su ukazali na kom su stavu, vecina ovde se trude da slijede menhedz naseg poslanika s.a.w.s i nase shejhove, tako da ne vidim tu pogrijesan smjer na kojem si hteo ukazati, naprotiv prvi si me oslovio sa ahi sto mi je jako drago naravno, to znaci da svako moze tako postupati i oslovljavati Allahove robove. Nije u mojim postovima bilo u pitanju bratstvo sa “onim za koje kazes da nas prozivaju” o njima nije bilo reci vec bratstvo izmedzu nas, ako si citao hadise da ih ne ponavljam, nas Gospodar i poslanik s.a.w.s naredzuju medzusobnu samilost, razumjevanje i da budemo braca ja te hadise slijedim a ako neko nece to je njegov problem ali ako zanegira bratstvo onda se mora takvome ukazati na jako opasnu gresku koja ga moze odvesti u oholost i izolaciju. Takodze optuzivanje brata muslimana za ihvanizam i murdzizam bez jasnog dokaza je jako opasno i mora se ukazati i na tu gresku. A normalno da prihvatim i ukazivanje na moje greske ali sa dokazom.

    Halid Ibn Velid (Allahova sablja) da ga Allah nagradi najlljepsom nagradom je zadivio mnoge svojim liderskim vestinama jednog komandanta, bio je ostar i strog prema neprijateljima Islama ali ne i prema braci kojim je komandovao (procitaj predaje o njemu pa ces uvjeriti), bio je covek od dzihada i dobio mnoge bitke svojim fascinantnim ratnim strategijama, voljom Gospodara svih svjetova i njegovim zalaganjem sa svojim najhrabrajim ratnicima svih vremena je pala i Persija i Vizantija kroz mnoge bitke (najzapazenije bitka na Jermuku gdje je oko 40 000 muslimana pobedilo vizantijsku armiju koja je brojala oko 150 000 boraca pri cemu je ubijeno preko 80 000 vizantijaca, bitka kod kadisije,bitka na Jemami, osvajanje Homsa itd) bio je u 41 bitki, Allahovom voljom nijednu nije izgubio.
    Nije se oholio vec naprotiv bio je smiren, mudar i stalozen ashab i najveci vojskovodza i strateg svih vremena zato ga volim i duboko postujem kao i sve ostale ashabe.
    Prilikom stupanja Omera radijalahu anha (Allah ga nagradio najljepsom nagradom, a mene prozivio u njegovom i drustvu ostalih ashaba) na duznost Halife, Omer r.a je tada odlucio smijeniti Halid Ibn Velida sa pozicije komandanta a odredio je za to plemenitog Ebu Ubejde-a r.a, prilikom predaje duznosti, Halid Ibn Velid r.a se nije nimalo ljutio niti oholio vec se obratio rijecima ” o Ebu Ebujde u ime Allaha i poslanika s.a.w.s i postujem te i volim, ti si stariji ashab mnogo drazi poslaniku s.a.w.s od mene ti si moj brat u vjeri i boricu se bez ikakvog pogovora pod tvojom komandom..”
    Kad je Halid Ibn Velid mogao gajiti bratske odnose, postovati i voljeti ashabe, ako je nas Gospodar naredio bratske odnose:
    “Vjernici su doista braća…!” (El-Hudžurat, 10.) kao i na poslanik s.a.w.s u vise hadisa > “O Allahovi robovi, budite braća!”
    Zasto onda muslimani ne bi bili braca, gajili bratske odnose, medzusobno se postovali i pomagali u ime Allaha ako neko negira bratstvo medzu iskrenim Allahovim robovima taj negira ajet i hadisi koji naredzuju to.
    Brate guverner neznam za tebe ali vec sam napomenuo da ovde ima mnogo brace sa kojima gajimo bratske odnose iz razlicitih dzemata (shejh Idrizovog, shejh Nusretovog, porcinog i ostalih ehli sunetskih dzemata) a uzivo u dzematima je to izrazenije, zato ne vidim razlog da neko negira muslimansko bratstvo sem iz razloga kojeg i sam taj pojedinac ne shvata i mnogih shubhi koje takvog mogu odvesti u pogresnom pravcu.

    Allah i tebe pomogao i da sve nas ucvrsti na Pravome putu. amin

    #8854
    Anonimno
    Neaktivan

    Halide ibn Velid, koje taj na ovom forumu koji negira bratsvo, kazi ga da ga javno svi sankcionisemo i zamolimo adminstraciju da ga protera sa foruma.

    Dobra je osobina da covjek zudi za izgradjivanjem bratskih odnosa, i za tim treba svaki musliman da zudi, ali problem kod tebe je taj sto ako se prigovori na nesto sa cime se ti ne slazes, onda ti to shvatas kao da taj negira bratsvo, i o bilo kojoj temi da se pise, a ti se ne slazes sa tim stavovima, onda momentalno onoga sa kim se ne slazes optuzis za rusenje bratsva, pa mi cesto delujes kao da svoje ne znanje zelis da prikrijes time sto optuzujes druge da ruse bratsvo da ne bi nekada u raspravi morao da iznosis dokaze, a ovako je lakse o bilo kojoj temi da se radi, ti ga optuzis da je rusitelj brastva, i mislis da si ga pobijedio dokazima. Nisam te nesto video da si iznosio dokaze kada se vodila diskusija oko preterivanja u tekfiru, sa gulatima, nego si tu uvijek da saplices bracu na forumu, trosis nam bezveze energiju, bolje ne ulazi u rasprave, postiraj tekstove dawetskog sadrzaja i time cinis mnogo veci hajr, nego sto se ovako trudis da dokazes da neke izmisljene licnosti koji su stari clanovi ovog foruma ruse bratsvo.

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 53)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.