Bošnjaštvo je šerijatska obaveza?!

  • This topic has 52 odgovora, 18 glasova, and was last updated prije 11 years, 10 months by Anonimno. This post has been viewed 8461 times
Pregledavate 15 postova - 31 do 45 (od ukupno 53)
  • Autor
    Postovi
  • #8855
    Anonimno
    Neaktivan

    Posto se prvi javljas hodza, verovatno tebi ne stima bratstvo, a drugo sve to sto si napisao vazi i za tebe, nesto mi je tvoj stil pisanja jako poznat, reci nam iskreno da nisi nesto prije na starim postovima bio pod drugim nickom, tvoj stil me jako podseca na jednog u prijasnjim postovima.
    Nisam nikoga optuzio, pazljivo citaj komentare, vec uputio kritiku salahudinu sa dokazom a to sto sebi ne svidza ili ne volis da budes sa bracom to je tvoje, ako ne vjerujes pogledaj stare komentare i nacices dokaz nemoj da pises na osnovu necega sto nema osnove ni dokaza.
    Izneo sam dokaze o bratstvu pazljivo procitaj hadise o odnosimo medzu bracom i odslusaj predavanja ali pazljivo od shejha Idriza serijal predavanja “islamsko bratstvo” od Barcica (da ga Allah nagradi) “spajanje srca muslimana” i jos mnoga predavanja na tu temu, a ti mi iznesi suprotno dokaze ako mislis da nije musliman muslimanu brat daj mi dokaz?

    #8856
    Anonimno
    Neaktivan

    Da li mi je brat čovjek koji vjeruje u Allaha i Sudnji dan i slijedi put Poslanika alejhi salatu ve selam ( imajući pri sebi određene greške i nedostatke koji ga ne izvode iz Islama ) ili je to neko ko je moj istomišljenik u svim ili većini stavova!?

    #8857
    Anonimno
    Neaktivan

    Halid Ibn Velid post=3270 wrote: [quote quote=Abdi post=3268]Ljudine koje imaju osobine ashaba Halida Ibn Velida nemaju vremena za tipkanje i raspravljanje eto to sam mislio rec. Da neko ne pomisli ili se umisli 🙂

    :zastava1:

    Prije nego sto si to mislio, trebao si pomisliti i o sebi brate, koliko vidimo i ti tipkas, svrha ovog foruma je postavljanje komentara i postova u svrhu dawe, pozivanja na dobro a odvracanje od zla, upucivanje na istinu, druzenje sa bracom, medzusobna razmena misljenja, savjeta i informacija, ukazivanje i opominjanje onih koji su se udaljili sa pravoga puta itd.

    Razimijem brate halali. Nisam mislio direktno na tebe nego na nas i nase stanje, odnosno stanje mnoge brace. Molim Allaha da nam svima popravi stanje a meni prvom ahi. amin. :zast:

    #8859
    Anonimno
    Neaktivan

    Abdi post=3279 wrote: [quote quote=Halid Ibn Velid post=3270][quote quote=Abdi post=3268]Ljudine koje imaju osobine ashaba Halida Ibn Velida nemaju vremena za tipkanje i raspravljanje eto to sam mislio rec. Da neko ne pomisli ili se umisli 🙂

    :zastava1:

    Prije nego sto si to mislio, trebao si pomisliti i o sebi brate, koliko vidimo i ti tipkas, svrha ovog foruma je postavljanje komentara i postova u svrhu dawe, pozivanja na dobro a odvracanje od zla, upucivanje na istinu, druzenje sa bracom, medzusobna razmena misljenja, savjeta i informacija, ukazivanje i opominjanje onih koji su se udaljili sa pravoga puta itd.

    Razimijem brate halali. Nisam mislio direktno na tebe nego na nas i nase stanje, odnosno stanje mnoge brace. Molim Allaha da nam svima popravi stanje a meni prvom ahi. amin. :zast:

    U redu je brate, halali i ti ako nisam dobro razumeo sta si hteo napisati, nije bilo bas precizirano, u svakom slucaju drago mi je da se mozemo razumjeti, razumjevanje je kljuc komunikacije ahi. Nema lepseg od iskrenih bratskih odnosa punih postovanja, medzu iskrenim Allahovim robovima, inshallah cemo jos vise ucvsrtiti nase medzusobne odnose i zajednicki se boriti na svaki dozvoljen nacin da Allahova rijec bude gornja. Amin

    ”Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte! I sjetite se Allahove milosti prema vama kada ste bili jedni drugima neprijatelji, pa je On složio srca vaša i vi ste postali, milošću Njegovom, braca; i bili ste na ivici vatrene jame, pa vas je On nje spasio. Tako vam Allah objašnjava Svoje dokaze, da biste na pravom putu istrajali.” (Ali Imran, 103)

    #8863
    Anonimno
    Neaktivan

    Skroz se ovde skrenulo od teme, jer je tema pozivanje u nacionalizam, i kao po obicaju sve se rapsrave zavrsavaju sa medjusobinim prepirkima.
    Zasto je to tako razmislite sami.

    #8864
    Anonimno
    Neaktivan

    عثمان post=3286 wrote: Skroz se ovde skrenulo od teme, jer je tema pozivanje u nacionalizam, i kao po obicaju sve se rapsrave zavrsavaju sa medjusobinim prepirkima.
    Zasto je to tako razmislite sami.

    U pravu si ahi. Na žalost je tako. Moderatori nisu aktivni i dopustaju da se skreće od teme, a pojedinci uspjevju da isprovociraju braću koja ne uspjevaju da adekvatno odgovore na provokacije. Tu su i oni kojima je lijep ahlak u raspravi slabija strana.
    Da se Allah svima nama smiluje.

    #8868
    Anonimno
    Neaktivan

    RPG post=3287 wrote: [quote quote=عثمان post=3286]Skroz se ovde skrenulo od teme, jer je tema pozivanje u nacionalizam, i kao po obicaju sve se rapsrave zavrsavaju sa medjusobinim prepirkima.
    Zasto je to tako razmislite sami.

    U pravu si ahi. Na žalost je tako. Moderatori nisu aktivni i dopustaju da se skreće od teme, a pojedinci uspjevju da isprovociraju braću koja ne uspjevaju da adekvatno odgovore na provokacije. Tu su i oni kojima je lijep ahlak u raspravi slabija strana.
    Da se Allah svima nama smiluje.
    Da bogdo ti i Andol znate odgovoriti tim pojedincima upola kolko znate gulatima ovaj forum bi bio puno prijatniji.
    Ali sta ces, kad oni koji znaju da dadnu “adekvatne odgovore” spavaju.
    Nema tu ustvari loseg ahlaka na osnovu par rijeci ili izraza. I ti si sam u nekoliko navrata simpatizere Ebu Muhameda nazvao umobolnim, bolesnim isl. pa te niko nije osudio za los ahlak. Kao sto i nebi trebao.
    Zaista je lakse raspravljati sa gulatom ili sufijom negoli sa murdzijom.
    Amin na dovi.

    #8869
    Anonimno
    Neaktivan

    صلاح الدين post=3292 wrote: [quote quote=RPG post=3287][quote quote=عثمان post=3286]Skroz se ovde skrenulo od teme, jer je tema pozivanje u nacionalizam, i kao po obicaju sve se rapsrave zavrsavaju sa medjusobinim prepirkima.
    Zasto je to tako razmislite sami.

    U pravu si ahi. Na žalost je tako. Moderatori nisu aktivni i dopustaju da se skreće od teme, a pojedinci uspjevju da isprovociraju braću koja ne uspjevaju da adekvatno odgovore na provokacije. Tu su i oni kojima je lijep ahlak u raspravi slabija strana.
    Da se Allah svima nama smiluje.
    Da bogdo ti i Andol znate odgovoriti tim pojedincima upola kolko znate gulatima ovaj forum bi bio puno prijatniji.
    Ali sta ces, kad oni koji znaju da dadnu “adekvatne odgovore” spavaju.
    Nema tu ustvari loseg ahlaka na osnovu par rijeci ili izraza. I ti si sam u nekoliko navrata simpatizere Ebu Muhameda nazvao umobolnim, bolesnim isl. pa te niko nije osudio za los ahlak. Kao sto i nebi trebao.
    Zaista je lakse raspravljati sa gulatom ili sufijom negoli sa murdzijom.
    Amin na dovi.

    Brat RPG je prilicno pravedan, da ga Allah nagradi. Imao je pravo donekle tako nazvati haridzije jer postoji stotine razloga i dokaza za to, ali ti nemas nikakvo pravo optuzivati brata Yaseera ili bilo koga za murdzizam bez dokaza salahudine, cak i brata RPG-a nekoliko puta napadas i optuzujes samo zato sto nisi njegovog misljenja, nije u pitanju samo los ahlak, negiranje bratstva ili temperament vec i optuzivanje bez dokaza.
    Molim Allaha da nam podari sabur i ucvrsti nas jos vise na Putu istine i spasa. Amin

    #8874
    Anonimno
    Neaktivan

    Halid Ibn Velid post=3293 wrote:
    Brat RPG je prilicno pravedan, da ga Allah nagradi. Imao je pravo donekle tako nazvati haridzije jer postoji stotine razloga i dokaza za to,

    Tim rijecnikom? U “tvojoj” knjizi? Ne budi licemjeran. Gdje je sad “lijep” ahlak lijepo raspravljanje sa gulatima

    Halid Ibn Velid post=3293 wrote: ali ti nemas nikakvo pravo optuzivati brata Yaseera ili bilo koga za murdzizam bez dokaza salahudine,

    U pravu si. Prije svega jer niste stavova klasicnih murdzija (da je iman samo ubjedjenje i rijec, bez djela) Ali pokusacu to da priblizim i pojednostavnim. Kao sto rekoh, ni ti ni jaser se nijednom niste javili u bilo kojem kontextu po pitanju gulata. Bilo da oni napadaju, bilo da ih RPG naziva imenima pa da ga vi ko ispravljate upozoravajuci ga na “lijep ahlak”. Ali kad god bi se opomenuo u ovom slucaju ova neznalica koja poziva u nacionalizam ili kada bi se god spomenuli u negativnom (opravdnom) smislu otvorene murdije sa minbera ili saff-a, vas dvojca bi odmah doletili da nam solite pamet o smirivanju tenzija i lijepom ophodjenju. I sto je jos podlije od tebe licno je to da svaki post zasladis ajetima i hadisima o ljepoti i bratsvu. Ko eto kako bi ti ispao kao lijep i “ahlakli” uzoran musliman. Ja sam ti jednom rekao otidji na islam bosnu forum otidji na neki bosnjacki forum otidji do gulata otidju i postavi na minber pitanje nejasnoce. Svima njima postavi isjecke ili primjerke govora Sheyha Nusreta, Bilibanija Ebu Tejme ili Ebu Idriza pa kad te tamo banuju ili popljuju (sigurno jedno od dvoje) onda ti njima “brate” soli malo pamet o umjerenosti jedinstvu i ahlaku. Nemoj da im zaboravis navesti par ajeta i hadisa. Kad se pozivas na ove daije, koji su sa istinom onda hrabro i bujrum kod njih. Ali znamo da nema nista od toga. Znaci tako. Iako vas je tehnicki tesko pripisati murdzizmu, dovoljno je to sto stajete u odbranu onih pojedinaca i organizacija koje su jasno murdijske.

    Halid Ibn Velid post=3293 wrote: cak i brata RPG-a nekoliko puta napadas i optuzujes samo zato sto nisi njegovog misljenja,

    Vrlo podal nacin da me ponizis….Daj mi primjer ili dokaz gdje je tako?

    Halid Ibn Velid post=3293 wrote: nije u pitanju samo los ahlak,

    Pojedincima, pogotovo slijepim sljedbenicima koji se vezu za imena moras malo ostrije iako ce se oni vec unaprijed vaditi na “los ahlak” kako bi ispali pametniji. Ali na kraju opet nastavljaju po svom.

    Halid Ibn Velid post=3293 wrote: negiranje bratstva

    dokazi gdje sam i kome negirao ili si lazovcina?

    Halid Ibn Velid post=3293 wrote: ili temperament vec i optuzivanje bez dokaza.

    Sto se tice optuzivanja bez dokaza to sam vec objasnio.

    Halid Ibn Velid post=3293 wrote: Molim Allaha da nam podari sabur i ucvrsti nas jos vise na Putu istine i spasa. Amin

    Amin. Molim Allaha da te sto prije udalji sa ovog foruma. ( a ostavi Jasera posto mi on dijeluje malo iskreniji) Amin.

    #8888
    Anonimno
    Neaktivan

    “Tim rijecnikom? U “tvojoj” knjizi? Ne budi licemjeran. Gdje je sad “lijep” ahlak lijepo raspravljanje sa gulatima
    Halid Ibn Velid napisao/la:”

    Kao prvo haridzije tekfire mudzahide i ehli sunnetske ucenjake, jedan od mnogih bolesnih postupaka, haridzije se drsko ponasaju, kao sto si verovatno i sam primetio, kad sam rekao jednom direktno ovde na forumu ko su oni, ili ti to mozda nije bitno, mozda su ti oni omiljena skupina.

    “U pravu si. Prije svega jer niste stavova klasicnih murdzija (da je iman samo ubjedjenje i rijec, bez djela) Ali pokusacu to da priblizim i pojednostavnim.”

    Nemoj da lazes prvo sebe i a onda i nas, jer sam mnogo puta upozoravao na njih, ali na mnogo bolji nacin, na nacin na koji upozoravaju shejh Idriz, shejh Nusret, shejh Ebu Tejma, shejh Porca, a ne nacin na koji upozorava tzv balkan, a takodze mnnogo njih su pominjani u kontekstu bosnjastva, posto mnogi od njih se takodze cvrsto vezuju za nacionalizam, za razliku od tebe nikad mi nije safet kuduzovic bio omiljen a vec strucnjak za hadiske znanosti i nemoze se nikad porediti sa shejhom Idrizom i Nusretom prevashodno koji ti si sam izjavio da ti je bio omiljen daija zato nemoj da lazes salahudine, boj se Allaha i govori istinu sa dokazima, a ne iz srdzbe, mrznje i besa prema braci muslimanima. Nas poslanik s.a.w.s jasno kaze:

    Prenosi se također od njega, radijallahu anhu, da je neki čovjek rekao: „Allahov Poslaniče, oporuči mi nešto!“ Rekao je: „Nemoj se srditi“, čovjek je ponovio više puta, a Poslanik mu je govorio: „Nemoj se srditi.“ Bilježi Buharija

    “Prenosi se od Enesa, radijallahu anhu, da je rekao: „Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ‘Ko se suzdrži od srdžbe, Allah će od njega odvratiti Svoju kaznu.'“

    “Prenosi se od Aiše, radijallahu anha, da je rekla: „Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ‘Najmrži čovjek Allahu je onaj koji je najžešći u raspravi.'“ Bilježi Muslim”

    Zato se salahudine, prije svega pripazi srdzbe, vec sam ti pojasnio kakav je bio Slahudim Ejjubi u svojim redovima je imao muslimane iz raznih plemena, cak i one koji su bili privrzeni fatimijskom halifatu, sve njih je ujedinio pod jednom zastavom, tretirao ih bracom, motivisao ih prije svake borbe, kad god bi slusao od tadasnjih shejhove hadise uvijek bi zaplakao i odmah poceo slijediti nove hadise koje bi cuo, nekoliko puta je pokusan atentat na njega, jednom su ga cak i ranili, ali se nije srdio vec bio strpljiv pronasao atentatore koje su nazivali “assasini” i kaznio ih, u teskim trenucima kad nije dobijao dovoljno podrske od tadasnjeg halife salahudin bi plakao za svoj Ummet i islamske gradove koji su jos uvijek bili pod krscanskom vlascu. Uspeo je sa ujedninjenom ogromnom islamskom armijom da povrati El Kuds i onda se opet nije svetio niti srdio prema tamosnjim stanovnicima vec postupio jako pravedno uz pravedan dogovor kojim ce muslimani godinama poslije toga vladati El Kudsom (da ga Allah nagradi najljepsom nagradom za njegove ogromne zasluge islamskom Ummetu).

    “Svima njima postavi isjecke ili primjerke govora Sheyha Nusreta, Bilibanija Ebu Tejme ili Ebu Idriza pa kad te tamo banuju ili popljuju (sigurno jedno od dvoje) onda ti njima “brate” soli malo pamet o umjerenosti jedinstvu i ahlaku.”

    Za razliku od tebe, i njima takodze govorim ovo sto govorim tebi, cesto sam u raspravi sa takvima i govorim im ono sto govorim i tebi tako mi Gospodara, kad god vidim nesto sto nije od menhedza naseg poslanika s.a.w.s ja ih jasno upozorim, a ti sa ovakvim ahlakom i pristupim nikad ih neces upozoriti jer ces uvijek naici na kontra efekat a nemoj se cuditi i ako te optuze za pretjerivanje u tekfiru i drsko ponasanje. A za bosnje da ne govorimo, non stop sam u diskusiji sa njima, konstantno im navodim dokaze da nemoze bosnjo biti isto sto i musliman i da je tewhid najvazniji da njihovi ljiljani nemaju ama bas nikakvu vrijednost, jedino samo kao dunjalucko nacionalno obeljezje koje nema veze sa Islamom. Kazem “bosnje” da ne shvatis pogresno, to je naziv koji i oni sami koriste za sebe, cesto ces cuti od njih da jedan drugog naziva “bosnjo”.

    “Kad se pozivas na ove daije, koji su sa istinom onda hrabro i bujrum kod njih. Ali znamo da nema nista od toga. Znaci tako. Iako vas je tehnicki tesko pripisati murdzizmu, dovoljno je to sto stajete u odbranu onih pojedinaca i organizacija koje su jasno murdijske.”

    Ja sam iz shejh Idrizovog dzemata a cesto sam i u porcinom dzematu, za razliku od tebe ja sam jasan salahudine, ti nam nesto jako krijes iz kog si dzemata, verovatno se plasis da ti ne kazem sta taj shejh iz dzemata u kom si ti nalaze po pitanju islamskog bratstva, lijepog ahlaka, lijepog odnosa medzu bracom, za neosnovano optuzivanje i sumnjicenje za koje sam ti naveo hadise, nemoj se plasiti reci nam, evo obecavam necu postaviti predavanje o ahlaku od tog shejha, samo nam reci da razjasnimo stvari, ja sam cesto puta napomenuo mog shejha koga duboko postujem, volim i slijedim kao i bracu iz mog dzemata, svi smo mi braca u Islamu i tako postupamo u dzematu.

    “dokazi gdje sam i kome negirao ili si lazovcina?”
    Vrati se unazad tako ti Allaha i pogledaj u prijasnjim nasim diskusijama da nebih kopirao to ovde, par puta sam te nazvao bratom, kao i yaseer, kao i RPG; a ti iz srdzbe i ljutnje negiras bratstvo, ovde je jasan vid bratstva na forumu, pisanje bratu, brate ili ahi, oslovaljavanje sa postovanjem i lijepim ahlakom i to jasan pisani dokaz o uspostavljanju i negovanju bratstva ovde. Kao sto smo ja, RPG; Allahov rob, yaseer, saur, AK47, Usama, muwehid, guverner i jos mnogi ovde braca i tako se medzusobno oslovljavamo i obracamo jedni drugima.

    Zato se pripazi salahudine, jer ja imam dokaz pred Gospodar a ti razmisli sta ces i vec sam ti rekao nekoliko puta da te volim kao brata i zelim ti ono sto zelim i samome sebi, Allahovo zadovoljstvo i inshallah Dzennet u suprotnom nebih ti ni pisao a za laznu u optuzbu za nekakav murdzizam trazim izvinjenje ako ti tvoj nefs ne dozvoljava izvinjenje, onda cemo svakako to raspraviti na Sudnjem danu.

    Ako je Allahova volja da me udalji sa ovog foruma onda cu to svim srcem prihvatiti, a sve dok sam tu ja cu raditi da Allahova rijec bude gornja, makar se to nekima ne svijdjelo.
    Molim Allaha da ti se smiluje i da te uputi.

    #8889
    Anonimno
    Neaktivan

    Bismillah

    #8890
    Anonimno
    Neaktivan

    Bismillah
    @Halid ibn Velid, Allah te nagradio na tvom odgovoru, i na tvom saburu.
    @Salahudine, Allah i tebe nagradio za tvoje komentare.

    Posto ja koliko sam shvatio ovaj forum je da odgovara na novotarske stavove onima koji su skrenuli bilo u prijeterivanju, bilo od onish koji su popustili, medjutim sejtan cesto uspijeva da nas medjusobno zavadi, i onda od odgovara onima koje smatramo novotarima, mi se se medju sebe “koljemo” odgovrimo jedni drugima.
    Sta mi je cilj ovim sto pisem?
    To je da nadjemo rijesenje zbog cega je to tako i da svoje neslaganje ako je moguce odstranimo.

    Prvo, dvojica muslimana koji se vole u ime Allaha nece se razici medjusobno osim zbog grijeha kojeg pocinji jedan od njih. (Hadis)
    Ucenjaci kad spominju razjedinavanje medju muslimanima kao glavni razlog spominju novotariju u koju je neko od njih upao.

    Zato sada imamo dva razloga naseg nejedinstva, ili grijesi koje radimo, ili novotarija u koju je neko upao.

    Zato savetujem i sebe i sve ovde da popravimo nasa djela, da Allaha molimo za oprost grijeha, i da nastojimo da se popravimo, a Allahu nije tesko da ujedini nasa srca na istini.

    Nadam se da se razumijemo, i da ovim ne zelim nikoga pojedinacno da prozivam, vec u ime Allaha dajem nasihat sebi i vama.

    Allah vas nagradio na vasem trudu za sirenje istine.

    #8897
    Anonimno
    Neaktivan

    Sellam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

    Citajuci sve komentare ostavlja se utisak da ovakva rasprava nema smisla.
    Ali ipak je ovde ahi Halid bio u pravu.
    Salahudin je isuvise drzak i bespotrebno naostren, svakog ko nije njegovog misljenja optuzi i kleveta, Halid mu je jako lijepo odgovorio sa saburom i dokazima.
    Ja sam ipak na Halidovoj strani, a salahudinu preporucujem da poradi malo na ahlaku i da ne pretjeruje u klevetanju jer ga to moze odvjesti na stranputicu.

    ”Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte!” (Al Imran 30)

    #8901
    Anonimno
    Gost

    muwehid80 post=3329 wrote: Sellam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

    Citajuci sve komentare ostavlja se utisak da ovakva rasprava nema smisla.
    Ali ipak je ovde ahi Halid bio u pravu.
    Salahudin je isuvise drzak i bespotrebno naostren, svakog ko nije njegovog misljenja optuzi i kleveta, Halid mu je jako lijepo odgovorio sa saburom i dokazima.
    Ja sam ipak na Halidovoj strani, a salahudinu preporucujem da poradi malo na ahlaku i da ne pretjeruje u klevetanju jer ga to moze odvjesti na stranputicu.

    ”Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte!” (Al Imran 30)

    We alejkumsselam we rahmetullahi we berekatuhu

    Od Ebu Rukajje Temima b. Darija, radijAllahu anhu, prenosi se da je Vjerovjesnik, sallAllahu alejhi we sellem, rekao: „Vjera je savjet! Vjera je savjet! Vjera je savjet!“ Upitali smo: „Od koga Allahov Poslaniče?“, pa je rekao: „Od Allaha, Njegove Knjige, Njegova Poslanika, vođama muslimana i običnim ljudima.“ (Muslim)

    Kada dajemo nekome savjet bilo bi lijepo (od ahlaka) da se to cini na najljepsi nacin, a ne ovako kako ti uradi.

    #8903
    Anonimno
    Neaktivan

    Ja koliko se sjećam da sam ovu temu naslovio kao Bošnjaštvo je šerijatska obaveza!? a ne koje jeste a ko nije na pravoj džadi! : )
    Mislim koliko se postova svelo na kraju na ovakve rasprave i prepucavanja!
    Možda bi bilo dobro da se ova tema stavi pod “ključ”… ( nije mi cilj da se stavljam na poziciju braće administratora nego iznosim samo svoj prijedlog/molbu.. )

Pregledavate 15 postova - 31 do 45 (od ukupno 53)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.