Da li je Tesbih novotarija?

  • This topic has 36 odgovora, 11 glasova, and was last updated prije 12 years by Anonimno. This post has been viewed 12735 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 37)
  • Autor
    Postovi
  • #5906
    Anonimno
    Neaktivan

    Es Selamu Alejkum,

    Zelio bih pitati onog ko nesto zna o ovom pitanju. Naime, imam puno tesbiha i neki su lijepi a neki jednostavni. Volio bi ih korisitit te bih pitao kakav je stav Selefija po pitanju Tesbiha? Iz knjiga znam da je Hazreti Fatima r.a. pravila Tesbihe i da ih je vjerovatno koristila. Da li mogu koristiti Tesbih ako primjetim da mi je otezano brojati na prste?

    Hvala vam unaprijed.

    :muslim:

    #5923
    Anonimno
    Neaktivan

    We alejkum selam,

    Ovjde možeš naći odgovor, s tim što je ovo jedan od stavova. Ima učenjaka koji se ne slažu sa govorom šejha na videu. U svakom slulčaju, oprečni stavovi oko tespiha ni u kom slučaju ne smiju biti povod svadja i nesuglasica među muslimanima.

    #5940
    Anonimno
    Gost

    What is the ruling on using the masbahah (prayer beads)?

    Praise be to Allaah.

    Some scholars say that it is permissible to use the masbahah, but they say that it is preferable to do tasbeeh on one’s fingers; others say that it is bid’ah (reprehensible innovation).

    Shaykh al-Islam Ibn Taymiyah said in al-Fataawa (22/187): “Some of them might show off by putting their prayer-mats over their shoulders and carrying their masbahahs in their hands, making them symbols of religion and prayer. It is known from the mutawaatir reports that neither the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) nor his Companions used these as symbols. They used to recite tasbeeh and count on their fingers, as the hadeeth says: “Count on your fingers, for they will asked, and will be made to speak.” Some of them may count their tasbeeh with pebbles or date stones. Some people say that doing tasbeeh with the masbahah is makrooh, and some allow it, but no one says that tasbeeh with the masbahah is better than tasbeeh with the fingers.” Then he (may Allaah have mercy on him) goes on to discuss the issue of showing off with the masbahah, saying that it is showing off with regard to something that is not prescribed by Islam, which is worse than showing off with regard to something that is prescribed.

    Shaykh Muhammad ibn Saalih al-‘Uthaymeen (al-Liqa’ al-Maftooh, 3/30) was asked whether using the masbahah for tasbeeh is bid’ah, and his reply was: “It is better not to do tasbeeh with the masbahah, but it is not bid’ah, because there is a basis for it, which is the fact that some of the Sahaabah did tasbeeh with pebbles. But the Messenger (peace and blessings of Allaah be upon him) taught that tasbeeh with the fingers is better, as he said, ‘Count with the fingertips, for they will be made to speak.’ Doing tasbeeh with the masbahah is not haraam or bid’ah, but it is better not to do it, because the one who does tasbeeh with the masbahah has shunned something better. Using the masbahah may also be contaminated with some element of showing off, because we see some people carrying masbahahs that contain a thousand beads, as if they are telling people, ‘Look at me, I do a thousand tasbeehs!’ Secondly, those who use the masbahah for tasbeeh are usually absent-minded and not focused, so you see them doing tasbeeh with the beads, but their gaze is wandering all over the place, which indicates that they are not really concentrating. It is better to do tasbeeh with one’s fingers, preferably using the right hand rather than the left, because the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) used to count his tasbeeh on his right hand. If a person counts his tasbeeh using both hands, there is nothing wrong with that, but it is better to use the right hand only.”

    Shaykh Muhammad Naasir al-Deen al-Albaani said in Al-Silsilat al-Da’eefah (1/110), where he quotes the (weak) hadeeth “What a good reminder is the subhah [masbahah],”

    “In my view, the meaning of this hadeeth is invalid for a number of reasons:

    Firstly, the subhah [masbahah] is bid’ah and was not known at the time of the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him). It happened after that, so how could he (peace and blessings of Allaah be upon him) have encouraged his Sahaabah to do something that was unknown to them? The evidence for what I have said is the report narrated by Ibn Waddaah in Al-Bid’ wa’l-Nahy ‘anhaa from al-Salt ibn Bahraam, who said: ‘Ibn Mas’ood passed by a woman who had a [masbahah] with which she was making tasbeeh, and he broke it and threw it aside, then he passed by a man who was making tasbeeh with pebbles, and he kicked him then said, “You think you are better than the Sahaabah, but you are following unjustified bid’ah! You think you have more knowledge than the Companions of Muhammad (peace and blessings of Allaah be upon him)!”’ Its isnaad is saheeh to al-Salt, who is one of the trustworthy (thiqah) followers of the Taabi’een.

    Secondly, it goes against the guidance of the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him). ‘Abd-Allaah ibn ‘Amr said, ‘I saw the Messenger of Allaah (peace and blessings of Allaah be upon him) counting the tasbeeh on his right hand.’”

    He also said (1/117): “If there is only one bad thing about the masbahah, which it is that it takes the place of the Sunnah of counting on the fingers, even though all are agreed that counting on the fingers is preferable, then that is bad enough. How rarely I see people counting their tasbeeh on their fingers!

    Moreover, people have invented so many sophisticated ways of following this bid’ah, so you see the followers of one of the [Sufi] tareeqahs wearing the masbahah around their necks! Or some of them counting with the beads whilst talking or listening to you! Or another one – the like of whom I have not seen for some time – riding his bicycle through a street crowded with people, with the masbahah in one of his hands! They are showing the people that they are not distracted from the remembrance of Allaah for even an instant, but in many cases this bid’ah is a cause of their neglecting what is obligatory (waajib). It has happened many times – to others as well as myself – that when I greet one of these people with salaam, they answer only by waving and not by saying the words of the greeting. The bad results of this bid’ah are innumerable, and no one can say it better than the poet:

    ‘All goodness is in following that which went before (the salaf)

    All badness is in the innovations of those who came later.’”

    And Allaah knows best.

    Islam Q&A
    Sheikh Muhammed Salih Al-Munajjid

    http://www.islamqa.com/en/ref/3009/ما%20حكم%20التسبيح؟

    #5991
    Anonimno
    Neaktivan

    Shejh Albani ra. kaze: “Kada u koristenju tespiha ne bi bilo druge mahane osim napustanja sunneta ono bi bilo dovoljno kao pogrda”

    #6006
    Anonimno
    Gost

    Samo sejh Albani, Allah mu se smilovao, kaze da je haram koristiti tesbih, dok druga ulema (medju kojima je i Ibn Tejmijja, rahimehullahu) kazu da nije haram, ali da je bolje koristiti prste jer tako je Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, cinio. Posto je bilo ashaba da su koristili kamencice i kospice od datula i tako cinili zikr i Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, je to vidio, ali nije zabranio ali im je rekao kako je afdal rijec arapska sto znaci da je bolje da koriste prste. I zbog toga ulema kaze da nije zabranjeno koristiti tesbih jer Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, nije zabranio ashabima, ali im je rekao da je bolje da cine na prste i zato ucenjaci kazu da je bolje da se cini na prste i u postu na engleskom jeziku (iznad) dosta toga jos objasnjavaju zasto je bolje ne izgovarati zikr sa tesbihom. Ovo napisah da se zna jer donedavno bijahu ubjedanja da je haram koristiti tesbih, pa se maloh informirah govorom ucenjaka pa shvatih kako nije ispravno reci da je zabranjeno koristiti tesbih, ali nema sumnje da je bolje koristiti prste.

    #6024
    Anonimno
    Neaktivan

    Izgleda da cu morati da se slozim sa bratom panterom, ovaj muamer ocigledno pokushava ovde da nekog isprovocira ili da izazove svadzu.
    Pa toliko je predavanja, dokaza do sada bilo doneto da samo najveca neznalica i kafir nemogu ukapirati da nije problem tespih vec zablude koje kroz tesbih dolaze kao sto zajednicki zikr, zikr posle sunneta umesto posle farza i jos gomila novotarija sa tim si muamere suocen svaki dan i zato budi iskren i pogledaj Istini u oci, a ako si dosho ovde da spijuniras ili provociras onda ces biti iskljucen.

    Prost primer prakticni, obavi jedan namaz u Begovu dzamiju ili bilo koju drugu pod okriljem IZ i pogledaj Istinu zbog cega je tesbih zabranjen u svim dzamijama IZ ces vidjeti zajednicki zikr, sto je jasna novotarija, a svi znamo da novotarija vodi u zabludu kao sto je mnoge bosnje odvela u to da cine kufr kroz ajvatovicu, kod turabija, sa derviskim sektama itd.

    #6033
    Anonimno
    Neaktivan

    ve alejkumu selam

    Šejh Muhammed ibn Hassan hafizahullah je iznio dva stava po pitanju pomaganjem tespihom prilikom činjenja zikra gdje jedan dio uleme kaže da je to novotarija dok drugi dio uleme smatra da je upotreba ovog pomagala dozvoljena i ne predstavlja nikakvu novinu u vjeri.
    Ja lično sam na stavu da je upotreba tespih pri zikru dozvoljena i da ne predstavlja novotariju ali je sunnetom potvrđeno i bolje je koristiti se prstima. Znači onaj ko koristi tespih ne čini nikakav prijestup niti novotariju jer slijedi ispravniji stav po ovom pitanju tj. da to nije bid'at.

    #6040
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate yaseer , tacno je da neka Ulema ne smatra tesbih novotarijom ali u kom slucaju. U slucaju zikrenja posle farz namaza i ne zajednicki vec pojedinacno svaki za sebe.

    A sad ja tebe pitam, nadzi mi jednog u nekoj dzamiji koji koristi tesbih a da pri tome ne cini novotariju kroz zajednicki zikr i to poslije sunneta, ako mi kazes da mozes naci, idemo onda ja i ti zajedno u begovu ili bilo koju drugu dzamiji pod okriljem IZ i da vidimo dali ima nekog ko koristi tesbih a da pri tom zikri poslije farza i to sam a ne kroz zajednicki zikr. Samo budi iskren u ime Allaha i razmisli dali si nekog video da koristi tesbih i zikri poslije farza.
    Mi smo duzni da govorimo Istinu na osnovu ociglednih dokaza, ja stojim iza toga i mogu ti odmah sutra dokazati da skoro svaki koji koristi tesbih cini novotariju kroz zajednicki zikr i to poslije sunneta.

    Ja sam klanjao u mnogim mesdzidima, u zadnje vrijeme klanjam samo u ehli sunnetske mesdzide gde nema novotarija i vjeruj mi jos nijednog nisam video da koristi tesbih a takodze sam klanjao u mnogim mesdzidima pod okriljem IZ i jos nijednog nisam video da sa tesbihom zikri poslije farza sam za sebe.
    E zato je brate yaseere tesbih zabranjen, zbog oviglednih novotarija koje dolaze sa tim tesbihom. I kod nas na nasim podrucijama pravdanje tesbiha je indirektno pravdanje novotarija.

    #6042
    Anonimno
    Neaktivan

    Na primjer, ja koristim tesbih nakon farz namaza otkako je Sejh Muhammed Hassan kazao da je dozvoljeno koristiti tesbih. Isto tako svaki dan na tesbihu proucim po 100 puta La Ilahe Ilellahu Vahedhu La Serike Leh Lehul Mulku ve Lehul Hamdu ve Huve al Kuli Sejin Kadir. Takodjer proucim i 100 puta Subhannalllah.

    #6044
    Anonimno
    Neaktivan

    Tačno je akhi Halid ibn Velid (mašallah lijep nick) da se zikr čini poslije obavljenog fard namaza i to pojedinačno svako za sebe a ne horski i orkestrirano kao što se to čini u mesdžidima koji su pod kontrolom IZ-a, što znači da je obavljanje zikr zajednički i poslije svih nafila namaza jasna novotarija, koja je uglavnom raširena na području balkanski zemalja i na teritoriji Turske….

    Ja lično imam tespih koji mi je poklonila moja nena da joj se Allah smiluje, koja je bila hvala Allaha dobra muslimanka (a Allah najbolje zna ko je kakav) čak je za vrijeme svoje mladosti nosila feredžu (oni koji kažu da taj propis nije bio prisutan u tradiciji muslimana Bošnjaka govore neistini ili nisu dovoljno informisani što sam čuo od jednog miskina koja našoj omladini predaje predmet, pazi sad ovo Akaid – islamsko vjerovanje, da Allah sačuva) i ne koristim ga nikada nego činim zikr kako je to prenešeno u sunnetu Allahovog Poslanika alejhi salatu ve selam tj.na prste poslije fard namaza

    Sad je to malo delikatno pitanje, slažem se stobom, ako neko od muslimana koji praktikuju islam shodno tradiciji u Bosni (kojoj se može i treba mnogo toga prigovoriti) upita da li je dozvoljeno koristiti tespih i dobije odgovor da jeste, što je istina, on će time razumjeti da je to što se čini od novotarije ispravno….ja takvim ljudima kažem da ja shodno svom znanju koje je malo i slabo smatram da zikr treba činiti poslije fard namaz a korištenje tespiha nakon namaza i u drugim prilikama nije novotarija, jer tespih sam po sebi nije ibadet nego sredstvo koje pomaže pri ibadetu, odnosno sredstvo koje pomaže da se tačno i precizno izvrši zikr nakon namaza. Meðutim, bolje je i vrednije da se zikr čini na prste desne ruke jer je to bila praksa Allahovog Poslanika i njegovih ashaba, a i Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio je da se tesbih (subhanallah) i tehlil (Allahu ekber) čine na prste i rekao je: »Oni će biti pitani i progovorit će (na Sudnjem danu).” (Ebu Davud, Es-Salah, 1501)

    :barek:

    #6052
    Anonimno
    Neaktivan

    Drago mije brate Yaseer, ja sam klanjao u mnogim ehli sunnetskim mesdzidima (kod shejha Idriza, hafiza Porcu, Demirovica itd) i nigde nisam nashao nijedan tesbih, znam mnogo brace koji ne koriste nikad tesbih, tako da je suvisno razgovarati o ovom pitanju, ovakva pitanja pokrecu vecinom oni koji su skloni zajednickom zikru (tradicionalne bosnje, nacionalisti, murdzije itd) pa pokushavaju dokaze koji se odnose na ispravni zirk posije farza iskoristiti da bi opravdali novotarije koje cine kroz zajednicki zikr.

    A onaj ko misli da je pametniji od shejha Idriza, shejha Nusrea, hafiza Porcu, itd koji su jako lijepo pojasnili zbog cega je tesbih zabranjen na nasim podrucijama, neka se dobro zapita jer ce svako odgovarati na Sudnjem danu za sve sto je radio. A mi se trudimo da budemo sto bolji prakticari cistog sunneta poslanika s.a.w.s bez ikakve primese i stvari koje vode u novotarije.

    “Moli se ponizno i u sebi Gospodaru svome, ne voli On one koji se previse glasno mole.” (El-E’araf,55)

    #6055
    Anonimno
    Gost

    Halid Ibn Velid post=224 wrote:

    A onaj ko misli da je pametniji od shejha Idriza, shejha Nusrea, hafiza Porcu, itd koji su jako lijepo pojasnili zbog cega je tesbih zabranjen na nasim podrucijama, neka se dobro zapita jer ce svako odgovarati na Sudnjem danu za sve sto je radio. A mi se trudimo da budemo sto bolji prakticari cistog sunneta poslanika s.a.w.s bez ikakve primese i stvari koje vode u novotarije.

    “Moli se ponizno i u sebi Gospodaru svome, ne voli On one koji se previse glasno mole.” (El-E’araf,55)

    Ucenjaci nisu zabranili koriscenje tesbiha, ali kazu da je bolje koristiti na prste desne ruke. Jer ni Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem nije zabranio ashabima koji su koristili kamencice i kospice datula prilikom zikra, ali im je rekao da je bolje da rade na prste desne ruke. Niko od ucenjaka nije zabranio koriscenje tespiha cak ni Ibn Tejmijja, jedino o tome (o zabrani) govori sejh Albani, Allah mu se smilovao. Ima mnogo hadisa koji govore da su ashabi koristili kamencice i kospice datula i da ih je vidio Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, ali im nije to zabranio, ali im je rekao da je bolje da rade na prste. Znaci nije ispravno reci da je zabranjeno, jer nema hadisa u kojem je to Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, to zabranio, s obzirom da su ashabi to radili.

    Ali nema sumnje da je bolje koristiti prste desne ruke kako je radio Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem. I plus onaj koji cini zikr na prstima desne ruke ima dvije nagrade slijedenje sunneta Allahovoga Poslanika, sallAllahu alejhi we sellem, i nagradu za zikr. I ti prsti na Sudnjem danu ce svjedociti za svoga sahiba.

    #6060
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate Guraba, ako mislis da si islamski prakticar sto mislim da jesi inshallah onda ces ukapirati jednu osnovnu stvar, shejh Idriz je bio jasan u pogledu tesbiha “na nasim prostorima smo svjedoci toga da tesbih nebi bio nikakav problem da se ne koristi kroz zajednicki zikr i to ne poslije farza vec vecinom zajednicki poslije sunneta…”. Tako da na nasim prostorima ako pravdas tesbih indirektno pravdas zajednicki zikr i novotariju.

    A ako smatras da gresim, idemo zajedno licno u 20 dzamija gde ljudi koriste tesbih da me uveris da nije tako, da ljudi koriste tesbih kako treba. Mi smo muslimani, moramo govoriti Istinu, moramo govoriti na osnovu ociglednih dokaza, napisao sam da su ga shejhovi ehli sunneta skoro zabranili u mesdzidima jer ce neko novi u Islamu pogresno protumaciti i nastaviti sa novotarskom praksom. A svi znamo i suoceni smo tim svaki dan, koliko problema ljudi imaju u prakticiranju cistog sunneta, jos ako ti das nekom bosnji povod da se brani on ce stititi zajednicki zikr (naci ce i za to neki lazni dokaz od nekog laznog shejha) i ostale novotarije koje dolaze sa tim.

    Opet kazem ja cu oko toga uvijek poslusam nase shejhove, nase islamske autoritete, nisam pametniji od njih i izuzetno ih postujem.

    Ovaj sumnjivac muamer jedva ceka da ti ovako reagujes pa da pravda tesbih i zajednicki zikr, dovoljno je da mu das malo povoda.

    #6062
    Anonimno
    Neaktivan

    Ghuraba post=227 wrote: Jer ni Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem nije zabranio ashabima koji su koristili kamencice i kospice datula prilikom zikra, ali im je rekao da je bolje da rade na prste desne ruke. Niko od ucenjaka nije zabranio koriscenje tespiha cak ni Ibn Tejmijja, jedino o tome (o zabrani) govori sejh Albani, Allah mu se smilovao. Ima mnogo hadisa koji govore da su ashabi koristili kamencice i kospice datula i da ih je vidio Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, ali im nije to zabranio, ali im je rekao da je bolje da rade na prste. Znaci nije ispravno reci da je zabranjeno, jer nema hadisa u kojem je to Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, to zabranio, s obzirom da su ashabi to radili.

    Možeš li navesti ove predaje za Poslanika SAWS i kamenčiće i datule?
    Allah te nagradio.

    #6065
    Anonimno
    Neaktivan

    Mislim da se moram identificirati kod vas i vaseg foruma. Nisam nikakav obavjestajac i musliman sam i klanjam svih pet vakata namaza. Za ovu stranicu sam cuo od nekih ljudi koji su vas prozivali zbog velikog ekstremizma i podrske Al Kaidi. Pratio sam neko vrijeme vase vijesti dok se nisam odlucio uclaniti na ovom forumu.
    Od pocetka Novembra prosle godine sam iz Hanefizam prijesao da klanjam kao Hanbelija odnosno po tradiciji Selefizma a na to me je natjerala pretjerana zaljubljenost u Saudijsku Arabiju i u sam izvor slijedjenja Kur'ana i Sunneta naseg Resulullaha a.s. Znaci sa ubjedjenjem sa prijesao da klanjam po metodi Hanbelizma odnosno Ehli Sunneta vel Dzemata.

    U mnogome se ne slazem sa vama i mislim da za moja neslaganja trebate imati razumijevanja. Kao prvo ne slazem se sa Sehidskim akcijama i nikada ne bih ucestvovao u neku Sehidsku akciju jer postujem svoj zivot i ne bih digao ruku na sebe. Znaci ubjedjen sam da su samoubilacke akcije haram. Druga stvar je da ne podrzavam Al Kaidu jer ne podrzavama nijedan pokret koji se sluzi takozvanim Sehidskim akcijama. Do kasno nisam podrzavao ni Hamas sve dok nije usao u savez sa Fatahom. Drzim se Saudijske Uleme koja jasno osudjuje moderni Haridzizam. Isto tako volim Imama Ahmeda rahimehulahi alejh i Sejhul Islama Ibn Tejmiju rahimehullah. Mislim da se oni nikada ne bi slozili sa Al Kaidom.

    Inace, pustam bradu i skracujem pantalone do iznad clanaka i slijedim sve sto je od prvih Selefa. Moj najomiljeniji sajt je http://www.islam-iman.com koji ima ista gledista kao i ja.

    Mislim da se samo u tome razlikujemo i moje licno misljenje je da ste mnogo zasli u ekstrem i da nije dobro ici u ovoliku krajnost.

    Smatram da cete imati razumijevanja za moje glediste i prestarti sumnjati u to da sam neki obavjestajac. Duznost mi je bila da vama se predstavim.

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 37)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.