Dali smijem da zahtjevam razvod braka? Molim vas za pomoc!

  • This topic has 14 odgovora, 8 glasova, and was last updated prije 11 years by Anonimno. This post has been viewed 6242 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 15)
  • Autor
    Postovi
  • #15164
    Anonimno
    Neaktivan

    Es selamu aleykum,

    Ja sam 25 godisnja zena koja je jos u braku. Udala sam se od 18 godina i imam dva sina, hvala Allahu, od 6 godina i 1 godinu. Pre sretna sam sa svojom djecom ali sa muzem nisam, ja bih zeljela da se razvedem ali se bojim grijeha. Moj brak je za mene veoma ne izdrzljiv, ja mislim da on mene ne voli i da cini sve moguce da me unisti na razne nacine.
    Moj muz mene psuje puno, i naziva me ruznim imenima kao naprimjer kravo, imbicil, retardirana, glupaco, svinja itd. Govori mi da ne vrijedim nista da ne znam nista, da sam niko i nista i da sam nula za njega. Ima tu jos puno toga. To sve me boli ali opet mi je naj gore kad mi opsuje majku. TO me puno zaboli. Takodjer kad mi opsuje Boga mene kao da struja strese. Ne postuje me nikako. Moja rijec njemu ne znaci nista ja kad njemu kazem molim te stani smiri se kud ces opet (posto puno izlazi i ostavlja me samu kuci sa djecom) on meni odgovori: ”sta te briga moja stvar ja cu da idem gdje ja hocu i ja cu da radim sta ja hocu ni Bog mi nemoze nista”. Psihicki me ubi a i fizicki je me jedno vrijeme bio.

    Naseg starijeg sina isto psuje puno i naziva ga ruznim imenima kao i mene. Za djecu mi govori da ih nije nikad ni htjeo, i da je to samo uradio zbog mene sto sam ja zeljela djecu. Kad sam prvi put ostala u drugom stanju natjerao me je da abortiram to dijete i prijetio mi ako ne abortiram da ce me ostaviti i nikad glave za nama okrenut nece. Ja sam ucinila taj grijeh i kajem se puno za to. Bilo me je jednostavno strah i bila sam mlada i naivna. Molim Allaha da mi oprosti moje grijehe a pogovoto taj grijeh. Kad sam bila trudna sa drugim sinom cak mi je rekao: ” da Bog da i ti i to dijete u tebi krepali na porodjaju”.

    Pored toga financiski nikad me nije odrzavao kao covjek i svoje duznosti kao muz ispunio. Ja odkad sam se udala moram da radim za svoje pare i da placam racune. Jedno vrijeme smo pola pola placali racune ali zadnju godinu nece da placa nista tako da ja moram sve da platim. Ja te pare nemam i on to zna, ali briga ga za tim. Vidjela sam mu na racunu da ima ustedjevine 6000 hiljada eura i prima dobru platu ali meni neda nista. Ja sve svoje pare dam za racune i za djecu. Kupujem sve sto treba i koliko treba. Ja tako reci nemam sta da obucem i sijem gardarobu kad mi se iscjepa a on ima sve markiranu skupu gardarobu i meni nece da kupi i da pomogne. Kupuje on prehranu ali i to kad kupi pocne da psuje da puno potrosi para na nas i da njemu nista ne ostaje. I cak trazi da mu ja pola i od tih para vratim za prehranu.

    Probala sam godinama da promjenim situaciju i cak sam pricala sa njegovim roditeljima. Savjetovala se kod njih ali nazalost oni ne vidi nista lose u nasem braku i kazu da su to godine, da je njemu tek 30 godina i da ce to sve proci jednog dana. Ja sam probala na razne nacine da nam spasim brak i sad vise nemogu da se borim vise. Ja njega vise i ne volim, kad pomislim na sve sto mi je uradio i rekao i koliko me je povrijedio svojim rijecima i djelima onda ne mogu ni da ga gledam jer osjecam da me samo to gledanje mami na grijeh tj mrznja. Prosle godine kad sam mu rekla da zelim razvod i otisla kod svojih roditelja na sedmicu on je mene zvao da se vratim i izvinuo mi je se ali opet iste greske ponavlja.

    Ne znam sta da radim vise. Ja ne kazem da sam ja bez grijesna, samo Allah je jedan bez mane, ali sigurno mu ne uzvracam. Mnogi su mi reklu davno vec prije 5 godina napusti ga ali ja ga nisam napustila jer sam se nadala boljem sutra. I pored toga ja ne obracam puno paznju na to sta narod govori nego mi je bitno da znam dal cu ucinit grijeh ako se razvedem od njega.

    Molim vas da mi pomognete ako ikako moze te da me savjetujete.

    Sellam.

    #15588
    Anonimno
    Neaktivan

    medina87 post=10344 wrote: Es selamu aleykum,

    I pored toga ja ne obracam puno paznju na to sta narod govori nego mi je bitno da znam dal cu ucinit grijeh ako se razvedem od njega.

    Molim vas da mi pomognete ako ikako moze te da me savjetujete.

    Sellam.

    We alejkumusselam sestro,

    Ako je situacija takva kakvu navodiš, griješna si ako ostaneš u braku sa tim kafirom! Čudno je da uopšte pitaš da li da ostaneš u braku sa čovjekom koji psuje Allaha! Ako je takav kakav kažeš i ne želi da se promjeni – ostavi ga još danas, nemoj čekati sutra!

    #15591
    Anonimno
    Neaktivan

    We alejkumusselam

    Pitas jeli ti grijeh da se razvedes od toga covjeka, i navela si da psuje Boga, da kaze da mu ni Bog nista nemoze, zatim te psuje, vrijedja, proklinje, sad pitam ja tebe jeli ti grijeh ziveti sa takvom osobom, dali si se ikad zapitala to.

    Kao sto rece RPG vec danas se od njega razvedi, jer sto si vise u braku sa takvim covjekom, u sve vecim grijesima si.

    Molim Allaha da ti olaksa da se otarasis tog kafira, i da ti promeni stanje nabolje. Amin

    #15596
    Anonimno
    Neaktivan

    :zastava1: We alejkumus-Selam we rahmetullahi we berekatuh
    mojoj dusi tako bude tesko kada cujem ovakve stvari….sestro ako je sve ovako kao sto si navela tebi je obaveza da ides odatle i da napustis tog insana o kojem necu rijeci da trosim jer je veoma jasno iz tvog govora o kome se radi!!Moli Allaha da ti oprosti za pocinjene grijehe a Allah prasta i Milostiv je i prasta ono sto se uradi u neznanju.Kao sto su rekli braca i sestre prije mene koji su komentarisali ne cekaj vise ni secunde ako zelis sebi i svojoj djeci dobro!!

    #15619
    Anonimno
    Neaktivan

    Wealejkum selam.
    Ti znas najbolje kako vam je, ako je tako, tebi je opravdan razvod braka, na tebi je odluka i budi odlucna. Dobro je sto trazis podrsku i savjet.

    #15622
    Anonimno
    Neaktivan
    Takodjer kad mi opsuje Boga mene kao da struja strese

    Ako si m*uminka onda nisi trebala ni cas casit daga ostavish a kroz shta sve prolazish sa tim kafirom mislim datije haram sanjim proveast i sekunde.

    #15624
    Anonimno
    Neaktivan

    Vjerovatno on to radi kad je ljut, ako vam ne ide brak, najbolje vam je da se povucete od ostalih, treba da znas ako se ti ne povuces nece ni on, u suprotnom trebala bi ti njemu dati kratki ultimatum jer je on u ocitoj zabludi, mozda ti je bolji razvod ili privremeni razvod da bi se on razmislio.

    #15625
    Anonimno
    Neaktivan

    Jos ovo, prvi uslov za dalji brak ili novi brak koji mora da ispuni on je da ne psuje Boga, ako shvati to shvatice i ostalo, inace bi tkav brak bio haram, to ti je sve.

    #15626
    Anonimno
    Neaktivan

    Es sellamu alejkum ve rahmetullahi ve barakatuhu seko,

    Nije lahako povući rez. Pomisao na djecu još više otežava tu odluku. Kažeš probala si godinama da promijeniš situaciju i pričala si čak i sa njegovim roditeljima. Ako njegovi roditelji pravdaju njegov loš ahlak prema tebi i djeci, možda se trebaš obratiti nekom drugom od njegove porodice, a naći i sebi zastupnika.

    U Kur'anu piše :”A ako se bojite razdora između njih dvoje, onda pošaljite jednog pomiritelja iz njegove, a jednog pomiritelja iz njene porodice. Ako oni žele izmirenje, Allah će ih pomiriti jer Allah sve zna i o svemu je obavješten!” Nisa : 35

    Što kažu braća, nije dobro da ostaneš u takvom braku duže jer tvoj muž ne poštuje ni tebe, niti se brine kakve će posljedice njegov ahlak ikmati na djecu. Niko se ne udaje da bi se razveo. Ali niko ni ne treba da bude zlostavljan da bi ostao u braku koji nije po Allahovoj volji. Možda da probaš još jednom ovo što se savjetuje u Kur'anu (nađi nekog ko će predstavljati i jedno i drugo iz vaše porodice) pa ako budete obadvoje iskreno željeli izmirenje, Allah će vas pomiriti, a ako ne bude tako onda znaj da Allah sve zna i da je tako bolje. Ti ispunjaji svoje obaveze redovno prema Allahu, a Allah je milostiv i on će tebi dati kako je najbolje makar ti u tom času ne bilo jasno zašto je to tako.

    #15627
    Anonimno
    Neaktivan

    Pomiritelj mora biti upoznat sa vjerom a ne kao ovi danasnji mnogi muslimani, ako nema toga, morace sami.

    #15629
    Anonimno
    Neaktivan

    crnezastave1 post=10855 wrote: Pomiritelj mora biti upoznat sa vjerom a ne kao ovi danasnji mnogi muslimani, ako nema toga, morace sami.

    Jeste brate, to nisam spomenula jer sam mislila da se podrazumijeva. Hvala na dopuni.

    :barek:

    #15630
    Anonimno
    Neaktivan

    ummhanuma post=10854 wrote: Es sellamu alejkum ve rahmetullahi ve barakatuhu seko,

    Nije lahako povući rez. Pomisao na djecu još više otežava tu odluku. Kažeš probala si godinama da promijeniš situaciju i pričala si čak i sa njegovim roditeljima. Ako njegovi roditelji pravdaju njegov loš ahlak prema tebi i djeci, možda se trebaš obratiti nekom drugom od njegove porodice, a naći i sebi zastupnika.

    U Kur'anu piše :”A ako se bojite razdora između njih dvoje, onda pošaljite jednog pomiritelja iz njegove, a jednog pomiritelja iz njene porodice. Ako oni žele izmirenje, Allah će ih pomiriti jer Allah sve zna i o svemu je obavješten!” Nisa : 35

    Što kažu braća, nije dobro da ostaneš u takvom braku duže jer tvoj muž ne poštuje ni tebe, niti se brine kakve će posljedice njegov ahlak ikmati na djecu. Niko se ne udaje da bi se razveo. Ali niko ni ne treba da bude zlostavljan da bi ostao u braku koji nije po Allahovoj volji. Možda da probaš još jednom ovo što se savjetuje u Kur'anu (nađi nekog ko će predstavljati i jedno i drugo iz vaše porodice) pa ako budete obadvoje iskreno željeli izmirenje, Allah će vas pomiriti, a ako ne bude tako onda znaj da Allah sve zna i da je tako bolje. Ti ispunjaji svoje obaveze redovno prema Allahu, a Allah je milostiv i on će tebi dati kako je najbolje makar ti u tom času ne bilo jasno zašto je to tako.

    Kakvo pomirenje sestro?

    Čovjek psuje Allaha,i sve da je nosa ko kap vode na dlanu ona mora da se razvede od njega jer takav čovjek u Šerijatskoj državi se ubija osim ako se pokaje prije njegovog hapšenja.

    Šta će biti od te djece ako ih bude odgajao takav otac?
    Sutra joj možda u tom slučaju djeca budu psovala Allaha i vrijeđala je kao on.

    Po ovom ispada da je problem što se on ružno ophodi prema njoj a to što psuje Allaha to je eto ‘sporedna stvar’?
    Kada smo postali ovako sebični?

    Kako može čovjek koji je načio svoju vjeru uopšte poželjeti izmirenje sa takvim psetom?

    Sestro da te pitam bili ostala sutra ti u braku sa čovjekom koji ti psuje Allaha ali da tebe pazi poput kraljice?

    #15632
    Anonimno
    Neaktivan

    Najbolje da se ova tema zakljuca posto su poceli komentari onih koji ne razumiju serijatski propis po ovom pitanju.

    Zena je iznijela svoj problem da bi dobila serijatski stav po tom pitanju, jer je u teskoj situaciji, to sto se ona povijerila ovde medju nama neka nebude povod da svako pametuje o njenoj situaciji, dovoljno je da se spomene serijatski stav po tom pitanju i gotovo.

    Briga svakog pojedinca muslimana, je briga svih muslimana.

    Zato kako god su muslimani u mogucnosti da pomognu drugom muslimanu to su obavezni da urade.

    Jedan od nacina pomaganja u ovoj situaciji je serijatski ispravan savjet.

    A oni koji zele da pomognu a ne mogu, neka upucuju dove Allahu, jer mozda Allah promeni njeno stanje dovom nekog iskrenog Allahovog roba.

    #15636
    Anonimno
    Neaktivan

    crnezastave1 post=10852 wrote: Vjerovatno on to radi kad je ljut, ako vam ne ide brak, najbolje vam je da se povucete od ostalih, treba da znas ako se ti ne povuces nece ni on, u suprotnom trebala bi ti njemu dati kratki ultimatum jer je on u ocitoj zabludi, mozda ti je bolji razvod ili privremeni razvod da bi se on razmislio.

    Ti mora da si ljubitelj murdžita, jer se vide neki murdžijski talasi iz tvog govora!

    Tako mi Allaha medina haram ti je svaka sekunda sa tom ortodoksnom kafirčinom!
    Obaveza ti je odmah da ga napustiš istog momenta, ako već nisi.
    Od kako si zadnju puta imala odnos sa njim računa ti se iddet (poslije razvodni priček). Nakon prolaska 3 mjesečnice slobodna si žena i možeš se udati za muslimana. A Allaha molim da ti oprosti što si do sada živjela sa kafirom!

    #15637
    Anonimno
    Neaktivan

    ummhanuma post=10854 wrote: Es sellamu alejkum ve rahmetullahi ve barakatuhu seko,

    Nije lahako povući rez. Pomisao na djecu još više otežava tu odluku. Kažeš probala si godinama da promijeniš situaciju i pričala si čak i sa njegovim roditeljima. Ako njegovi roditelji pravdaju njegov loš ahlak prema tebi i djeci, možda se trebaš obratiti nekom drugom od njegove porodice, a naći i sebi zastupnika.

    U Kur'anu piše :”A ako se bojite razdora između njih dvoje, onda pošaljite jednog pomiritelja iz njegove, a jednog pomiritelja iz njene porodice. Ako oni žele izmirenje, Allah će ih pomiriti jer Allah sve zna i o svemu je obavješten!” Nisa : 35

    Što kažu braća, nije dobro da ostaneš u takvom braku duže jer tvoj muž ne poštuje ni tebe, niti se brine kakve će posljedice njegov ahlak ikmati na djecu. Niko se ne udaje da bi se razveo. Ali niko ni ne treba da bude zlostavljan da bi ostao u braku koji nije po Allahovoj volji. Možda da probaš još jednom ovo što se savjetuje u Kur'anu (nađi nekog ko će predstavljati i jedno i drugo iz vaše porodice) pa ako budete obadvoje iskreno željeli izmirenje, Allah će vas pomiriti, a ako ne bude tako onda znaj da Allah sve zna i da je tako bolje. Ti ispunjaji svoje obaveze redovno prema Allahu, a Allah je milostiv i on će tebi dati kako je najbolje makar ti u tom času ne bilo jasno zašto je to tako.

    ummu hanuma da te Allah uputi, pa ovaj Kur'anski ajet važi za muslimane a ne za psovače Allaha.
    Moli Allaha da te ne usmrti na zabludi da ti pokaže pravi put.
    Tako mi Allaha ne volim murdžije i njihove ideologe, a ni Allah ih ne voli!
    Da nas Allah sačuva od murdžiluka!

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 15)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.