Dizanje ruku u namazu

Nova naslovna forums ISLAM Sunnet i Hadis Dizanje ruku u namazu

Ova tema sadrži 5 odgovora, ima 5 glasova, zadnji odgovor od:  Anonimno prije 5 godine. This post has been viewed 1830 times

Pregledavate 6 postova - 1 do 6 (od ukupno 6)
  • Autor

Anonimno

Ruke se u namazu dižu na četiri mjesta:

– kod početnog tekbira,

– prije odlaska na ruku,

– nakon vraćanja sa rukua i

– nakon ustajanja sa prvog tešehuda (sjedenja).

Rekao je Abdullah ibn Omer, radijallahu anhu: “Kada bi Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, pristupio klanjanju namaza dizao bi ruke u visini ramena a zatim bi izgovorio tekbir, kada bi htio da ode na ruku podigao bi ruke poput toga i kada bi podigao glavu vraćajući se sa rukua, takođe bi dizao ruke.” ( Hadis bilježe Buharija i Muslim)

Također Abdullah ibn Omer prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, dizao ruke kada bi ustajao poslije dva rekata.
    (Hadis bilježe Buharija i Ebu Davud)

Način dizanja ruku:

Ruke se u namazu dižu na dva vjerodostojno prenešena načina:

– dizanje ruku naspram ramena (ili u visini ramena), kao što se prenosi od Ibn Omera i Ebu Humejda u hadisima koji bilježe Ebu Davud i drugi.

– dizanje ruku naspram resica ušiju, kao što to prenosi Malik b. Hevejsir u hadisu koji bilježi Imam Muslim.

Sunnet je u namazu dizati ruke prije odlaska na ruku, poslije dizanja sa rukua i nakon dizanja na treći rekat,
    kao što to kaže Ebu Humejd es Sadi među desetericom ashaba i svi su potvrdili njegov opis Poslanikovog sallallahu alejhi we sellem, namaza.

Hadisi o dizanju ruku u namazu su dostigli stepen mutevatir hadisa…

Imam El-Kišmiri kaže: “Hadisi o dizanju ruku dostigli su stepen mutevatir hadisa teoretski i praktično.
    Od toga nije dokinuto ni jedno jedino slovo.” (El-kavul-mubin, str.104)

Imam Zehebi, Ibn-Hadžer, Sujuti, Ševkani i šejh Albani, također, smatraju da su hadisi o dizanju ruku dostigli stepen mutevatira.
    (Sijeru ealamin-nubela 5/293, Fethul-Bari 1/267-268 El Fevadidul-medžmua, str 29, Tuhfetul ahvezi, 2/93 i Sifetus salah 128-129)

Hafiz Ebu Fadl (jedan od učitelja Ibn Hadžera) kaže: “Hadise o dizanju ruku prenosi pedeset ashaba.”
    (Fethul-Bari 2/258)

Hafiz Zejnuddin el-Iraki kaže: “Sakupio sam imena ashaba koji prenose hadise o dizanju ruku. Ima ih oko pedeset.”
    (Tarhut-tesrib 2/230)

Hadise o dizanju ruku u namazu prenose između ostalih i deseterica koji su obradovani Džennetom…

Imam Hakim i Bejheki kažu: “Ne poznajemo hadise o nekom pitanju koje prenose četvorica pravednih vladara i ostalih šesterica obradovanih Džennetom i drugi poznati ashabi, osim hadisa o dizanju ruku u namazu.”
    (Nasbur-raje 1/417-418, Tarhut tesrib 2/230, Nejlul evtar 2/207 i Tahvetul ahvezi 2/93)

Hasan el Basri kaže: Ashabi Poslanika sallallahu alejhi we sellem su dizali svoje ruke kada su išli na ruku i kada su se vraćali sa njega, tako da su od dizanja izgledali kao pokretne lepeze.”
    (Buharija u Refeul jedejni 75/64 i drugi)

Imam Buharija u djelu “Refeul jedejni” navodi sljedeće riječi Hasana el Basrija i Humejda b. Hallala:
    Ashabi Allahova Poslanika sallallahu alejhi we sellem dizali su ruke u namazu, bez izuzetka nekog od njih.”
    (Refeul jedejni str. 31, Vidjeti također Et telhisul habir 1/362, Nejlul evtar 2/180, Tuhfeul ahvezi 2/94)

U istom djelu Imam Buharija kaže:
    “Ko bude smatrao da je dizanje ruku u namazu novotarija, taj vrijeđa ashabe Poslanika sallallahu alejhi we sellem, jer nema nijedne ispravne predaje da je neko od njih ostavio dizanje ruku u namazu. Nema ispravnijih hadisa o onih koji govore o dizanju ruku u namazu.”
    (Refeul jedejni 96/84, 127/132, 129/135, Vidjeti također Fethul Bari 2/459, Et telhisul habir 1/362, Tuhfeul ahvezi 2/94, Subulus selam 1/391)

Dakle, najučeniji čovjek u hadisu svih vremena tvrdi da nema nijedne ispravne predaje koja govori da je neko od ashaba ostavljao dizanje ruku u namazu.

Ali b. Medini (učitelj imama Buharije) kaže:
    “Hadis koji prenosi Ibn Omer (o dizanju ruku pri početnom tekbiru, pri odlasku na ruku i vraćanju sa rukua) dokaz je za sve muslimane i obavezuje ih da postupaju po njemu.”
    (Refeul jedejni str. 38, Fethul Bari 2/257, Et telhisul habir 1/359 i Tuhfetul ahvezi 2/92)

Imam Šafija je rekao: “Nije dozvoljeno onome koji čuje hadis o dizanju ruku kod početnog tekbira, prije i poslije rukua, da ostavi rad po sunnetu Poslanika sallallahu alejhi we sellem.”
    (El kavlul mubin str. 103, i Menakibuš Šafi'i 1/483/484 od imama Bejhekija)

Žene kao i muškarci dižu ruke u namazu…

Kaže Hafiz Ibn Hadžer el Askalani: “Nema razlike kod dizanja ruku u namazu između čovjeka i žene. Žene dižu ruke u namazu isto kao i ljudi.” (Fethul Bari 2/461)

Citati preuzeti iz knjige Svojstva Poslanikovog namaza od abdesta do zikra str. 191.

Anonimno

Ja sam iz Sandzaka i kod nas se dizu ruke samo jednom
    Na pocetku Namaza. :zast:

Da ti Allah podari iz Svoje Milosti oprost,hvala ti na ovome. Inace kod nas se slabo praktikuje dizanje ruku,nazalost odmah te ljudi gledaju cudno da Allah popravi stanje! Amin.

Anonimno

Selam alejkum.

Kaze se Poslanik, salallahu alejhi veselm, bi ponekad dizao ruke tokom namaza, a ponekad ne.
    Sta je tacno? Primjecuje se jedni uvjek dizu a jedni nikad.
    Ja ovo ovako radim, kad sam dobro raspolozen dizem ruke, a kad ne ili kad sam umoran onda ne, sakupljam svu snagu da uradim sto bolje ostali dio namaza.

Anonimno

crnezastave1 post=8441 wrote: Selam alejkum.

Kaze se Poslanik, salallahu alejhi veselm, bi ponekad dizao ruke tokom namaza, a ponekad ne.
    Sta je tacno? Primjecuje se jedni uvjek dizu a jedni nikad.

We alejkumus selam we rahmetullahi…

Pročitaj pažljivo tekst brate, u njemu se između ostalog kaže:

Imam Buharija kaže:
    “Ko bude smatrao da je dizanje ruku u namazu novotarija, taj vrijeđa ashabe Poslanika sallallahu alejhi we sellem, jer nema nijedne ispravne predaje da je neko od njih ostavio dizanje ruku u namazu. Nema ispravnijih hadisa o onih koji govore o dizanju ruku u namazu.” (Refeul jedejni 96/84, 127/132, 129/135)

Dakle, najučeniji čovjek u hadisu svih vremena tvrdi da nema nijedne ispravne predaje koja govori da je neko od ashaba ostavljao dizanje ruku u namazu.

Sve predaje koje govore o tome da treba dizati ruke samo pri početnom tekbiru su slabe…

Ibn-Dzevzi kaže: “Sta ima neispravnije od dokazivanja ovim predajama ( o nedizanju ruku u namazu ) koje se jasno suprostavljaju vjerodostojnim hadisima.”

Imam Buharija tvrdi: “Hadiski stručnjaci iz Hidžaza i Iraka kao sto su: Abdullah b ez-Zubejr, Alij b. Abdullah b. Džafer, Jahja b. Mein, Ahmed b. Hanbel, Ishak b. Rahevej, a bili su najučeniji u svoje vrijeme, smatrali su slabim sve hadise i predaje od ashaba koje govore o nedizanju ruku.”

Što se tiče stava četiri pravne škole o dizanju ruku u namazu, na tom stavu su (da je propisano dizati ruke) :

– učenjaci šafijske pravne škole ( El umm 1/298, El medžmua 3/367, i Mugnil muhtadž 1/367)
    – učenjaci hanbelijske pravne škole ( El Mugni 1/574-582, El insaf 2/59-61 i Šerhuz Zerkeši 1/554-558)
    – neki od učenjaka malikijske pravne škole ( Ez Zehire 1/58, El munteka 2/28 i Et tadžu vel iklil 2/239)
    Imam Malik je po zadnjoj verziji također dizao ruke u namazu. ( Ihtilaful fukaha str 130-131)

Anonimno

:barek:
    Dzezaakallah Usame.

Mozemo konstatovati da hadis koji govore o dizanju ruku potvrdjuju, a koji govore o nedizanju negiraju, pa se prednost treba dati potvrdi, jer za nju postoji dodatni argumenti i znanje, kako tvrde islamski ucenjaci. Imam Buhari kaze: “Ako jedan prenosilac potvrdjuje a drugi negira, prednost se daje onome ko potvrdjuje a ne onome koji negira.”
    Sa slicnim problemima su se suocavali i nasi prethodnici. Imam Ebu-Bekr Ibnul-Arebi el-Maliki spominje da je njegov ucitelj Ebu- Bekr et-Turtusi ( umro 530. god. po Hidzri ) usao u jednu dzamiju i klanjao dizuci ruke svoje kada bi cinio ruku’ i vracao se sa njega. jedan od prisutni rece svojoj druzini: “Pogledajte ovog istocnjaka kako je usao u nasu dzamiju! Ustanite, ubijte ga i bacite u more da vas niko ne vidi!” Kada je te rijeci cuo njegov ucenik Ibnul-Arebi el-Maliki gotovo da mu se srce raspuklo od muke. Pokusavao je odvratiti ih od zle namjere, govoreci: “To je imam Et-Turtusi, najveci pravnik ovog vremena!” Oni mu odgovorise: ” A zasto dize svoje ruke u namazu ?!”
    Molim Allaha da nam poveca znanje I sacuva Dzehla.

Pregledavate 6 postova - 1 do 6 (od ukupno 6)

Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.

Novo na naslovnoj