FETVA EBU‐L‐MUNDHIRA EŠ‐ŠENQITIJA O TEHAKUMU TAGUTU

  • This topic has 4 odgovora, 3 glasa, and was last updated prije 12 years, 1 month by Anonimno. This post has been viewed 4474 times
Pregledavate 5 postova - 1 do 5 (od ukupno 5)
  • Autor
    Postovi
  • #6034
    Anonimno
    Neaktivan

    سلام عليكم ورحمة الله وبركتاته
    إخواني في الله, أنصار التوحيد, والمشايخ الفضلاء, هناك بعض الناس يزعمون أن الشرك الأكبر بالتشريع
    المطلق والحكم المطلق وطلب الحكم المطلق (التحاكم إلى الطاغوت) لا يتحقق إلا بوجود الشريعة أو محاكم
    شرعية. بمعنى أن الإنسان لو شرع بقصد ممارسة التشريع المطلق في زمان فترة لا يكون به مشركا, وهكذا في
    الحكم والتحاكم.
    أطلب منكم الجواب على هذا السؤال نصرة للإسلام والمسلمين وعقيدة التوحيد بيان وجه الحق في هذه
    المسألة.
    فلا تحرموني وغيري ممن يطلب الحق من قرة عين الفوز بالحق والتنعم بانتشار العقيدة الصحيحة, وأريحوا
    الناس من الفتن في هذه المسائل…
    حفظكم الله من كل سؤء في الدنيا والآخرة.
    أخوكم أبو هاجر
    “Selamun alejkum ve rahmetullah ve berekatuh!
    Braćo moja u ime Allaha, pomagači tevhida, poštovani šejhovi, ima nekih ljudi
    koji tvrde da se veliki širk apsolutnog propisivanja zakona, apsolutnog suđenja
    i traženja apsolutnog suđenja (tehākum tagūtu), ne ostvaruje osim uz
    postojanje šerijata ili šerijatskih sudnica, u smislu da čovjek, ako bi u vremenu
    fetre propisao zakon uz namjeru apsolutnog propisivanja zakona, time ne bi bio
    mušrikom. Isto tako kažu o suđenju i traženju suđenja.
    Od vas tražim odgovor na ovo pitanje s ciljem pomaganja islama i muslimana i
    akide tevhida, te da objasnite šta je istina u ovoj mes’eli.
    Nemojte mi, niti bilo kome drugom među onima koji traže istinu, uskratiti
    radost oka usljed dolaska do istine i uživanja zbog širenja ispravne akide, i
    odmorite ljude od fitni u ovim mes’elama.
    Allah vas sačuvao od svakog zla na dunjaluku i ahiretu!
    Vaš brat Ebu Hadžer.”
    اﻟﻤﺠيب: اللجنة الشرعية في المنبر
    بسم الله الرحمن الرحيم, الحمد لله رب العالمين, وصلى الله على نبيه الكريم وعلى آله وصحبه أجمعين
    وبعد:
    فأهل الفترة: وهم كل من لم تبلغه دعوة الرسل، وكل من عاشوا بين موت رسول وبعثة رسول آخر، ولم
    م لا يعذبون حتى يمتحنوا لقول تعالى: (وَمَا كُنَّا مُعَذِّبِينَ حَتَّى نبَْعَثَ

    #6035
    Anonimno
    Neaktivan

    m

    #6036
    Anonimno
    Neaktivan

    “Selamun alejkum ve rahmetullah ve berekatuh!
    Braćo moja u ime Allaha, pomagači tevhida, poštovani šejhovi, ima nekih ljudi
    koji tvrde da se veliki širk apsolutnog propisivanja zakona, apsolutnog suđenja
    i traženja apsolutnog suđenja (tehākum tagūtu), ne ostvaruje osim uz
    postojanje šerijata ili šerijatskih sudnica, u smislu da čovjek, ako bi u vremenu
    fetre propisao zakon uz namjeru apsolutnog propisivanja zakona, time ne bi bio
    mušrikom. Isto tako kažu o suđenju i traženju suđenja.
    Od vas tražim odgovor na ovo pitanje s ciljem pomaganja islama i muslimana i
    akide tevhida, te da objasnite šta je istina u ovoj mes’eli.
    Nemojte mi, niti bilo kome drugom među onima koji traže istinu, uskratiti
    radost oka usljed dolaska do istine i uživanja zbog širenja ispravne akide, i
    odmorite ljude od fitni u ovim mes’elama.
    Allah vas sačuvao od svakog zla na dunjaluku i ahiretu!
    Vaš brat Ebu Hadžer.”
    Odgovorila: Šerijatska komisija Minbera
    U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog. Hvala Allahu, Gospodaru svjetova, neka
    je salavat na Njegovog plemenitog vjerovjesnika, njegovu porodicu i sve
    ashabe, a potom:
    Ehlu‐l‐fetreh su svi do kojih nije došla da'va poslanika, i svako ko je živio između
    smrti nekog poslanika i dolaska drugog, a da do njih nije došla da'va
    prethodnog. Ispravno je da oni neće biti kažnjeni sve dok do njih ne dođe da'va
    poslanika zbog riječi Uzvišenog:
    „Mi nikog ne kažnjavamo sve dok ne pošaljemo poslanika.“
    Rekao je šejh ‘Abdurrahman Es‐Sa'di u svom tefsiru ovog ajeta:
    „Uzvišeni Allah je najpravedniji, nikog ne kažnjava sve dok se nad njim ne
    uspostavi poslanički argument, a zatim da prkosi argumentu. Što se tiče onoga
    koji se povinovao argumentu, ili do njega nije došao argument Uzvišenog
    Allaha, pa Uzvišeni Allah ga neće kazniti. Ovim ajetom je argumentovano da
    Allah neće kazniti ehlu‐l‐fetreh i djecu mušrika sve dok im ne pošalje poslanika,
    jer je on čist od nepravde.“
    U hadisu El‐Esveda ibn Serī'a i Ebu Hurejre (se kaže):
    „Četvorica će argumentovati na Kijametskom Danu: gluh čovjek koji ništa ne
    čuje, glup (ahmaq) čovjek, star čovjek i čovjek koji je umro u vremenu fetre. Što
    se tiče gluhog on će reći: „Gospodaru! Došao je islam a ja ništa nisam čuo.“ Što
    se tiče glupog (ahmaq), on će reći: „Gospodaru! Došao je islam a ja ništa nisam
    razumio, i djeca su me gađala brabonjcima.“ Starac će reći: „Gospodaru! Došao
    je islam a ja ništa nisam razumio.“ Što se tiče onoga koji je umro u vremenu
    fetreh on će reći: „Gospodaru! Nije mi došao poslanik od Tebe!“. Pa će od njih
    uzeti ugovor da će Mu se pokoriti i biće im poslano: „Uđite u vatru!“, pa ko uđe
    u nju biće mu hladna i spasonosna, a ko ne uđe u nju biće u nju
    odvučen.“ Prenose ga Ahmed i Ibn Hibbān.
    Ibnu‐l‐Qajjim je rekao: “Ako bi bilo rečeno da je ahiret kuća nagrađivanja a ne
    kuća obveznosti, pa kako da budu kušani u kući koja nije kuća obveznosti?
    Odgovor je da obveznost prestaje ulaskom u kuću Stalnog boravišta, a što se
    tiče Berzekha i kijametskog stajališta tu se ne prekida. Ovo je neminovno
    poznato u vjeri u događanju teklīfa (obveznosti) pitanjem meleka u Berzekhu, a
    ono je teklīf. Što se tiče kijametskog stajališta, Uzvišeni je rekao:
    “Na dan u kojem će otkriti Potkoljenicu i budu pozvani da učine sedždu pa ne
    budu mogli…”
    Ovo jasno (sarīh) ukazuje da će Allah pozvati stvorenja na Kijametskom Danu
    da učine sedždu i da će nevjernicima tada biti sprečeno.” Ovo je propis ehlu‐lfetre,
    a što se tiče nas danas mi nismo ehlu‐l‐fetreh zbog toga što je da’va
    Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem, došla do nas, i zbog toga što su Knjiga i
    Sunnet pred nama.
    Što se tiče njihovih riječi „tehākum tagutu se ne ostvaruje osim uz postojanje
    šerijatskih sudnica“ to je neispravan (bātil) govor.
    Tehākum samo šerijatu je mes'ela koja se tiče tevhida, a tevhid je vadžib
    svakom čovjeku u svakom mjestu i u svakom vremenu. Nepostojanje šerijatskih
    sudnica ili njihovo uklanjanje ne dozvoljava muslimanu da se tehākumi nekom
    drugom zakonu mimo šerijata. Muslimanima je obaveza da hitre, ulažući trud,
    u napuštanju sudnica koje sude nečim drugim mimo onoga što je Allah objavio
    i da se međusobno tehākume Allahovom zakonu. Onome koga njegov protivnik
    tuži sudnicama laičkog zakona je bolje da se odrekne svog prava od toga da se
    tehākume tom zakonu.
    Nije dozvoljen tehākum ovom zakonu s ciljem uklanjanja nepravde i štete od
    sebe osim u stanju potpune prisile poput ubistva i žestokog kažnavanja.
    Izbjegavanje sudnica laičkih zakona od strane muslimana spada u najbolje
    puteve za njihov bojkot i uklanjanje… Naše traženje da nestanu, a mi se
    tehākumimo njima, znači da mi nismo ozbiljni u onom što tražimo.
    Postojanje šerijatskih sudnica i njihovo uspostavljanje je od zadataka vođe
    (imāma), pa kada imām zapostavi ovu stvar, sa muslimana ne spada obaveznost
    tehākuma šerijatu. Štaviše, odsutnost imāma lično i njegovo nepostojanje sa
    muslimānā ne skida tehākum šerijatu, već im je obaveza da se tehākume
    šerijatu čak i kada imām ne postoji.
    Učenjaci nisu prestali, ranije i danas, postavljati sebe za suđenje među ljudima i
    sprovođenje propisa u mjestima u kojima ne postoji imām ili kadija, zbog toga
    što je uspostavljanje prōpisā od kifājeh‐farzova, koji su obavezni svima sve dok
    se nađe neko ko će ih sprovesti.
    Kadija Ahmed ibn Muhammed ibn ‘Ali Eš‐Ševkāni je bio sudio u mjestu „Er‐
    Rewd“, i sprovodio šerijat bez da je bio postavljen od nekog, a učenjaci Jemena
    su ga bili nazivali „Kadija Najmilostivijeg“.
    Allah najbolje zna!
    Hvala neka je Allahu, Gospodaru svjetova
    Na pitanje odgovorio: član šerijatske komisije, šejh Ebu‐l‐Mundhir Eš‐Šenqīti.“

    #6037
    Anonimno
    Neaktivan

    :zastava1:
    Mi smo na ovome, i bez shubhi ovo prihvatamo, jer ovo samo potvrdjuje ubjedjenje koje smo do sada nosili a to je da tehakum pripada samo Allahu

    #6205
    Anonimno
    Neaktivan

    nebih bas rekao da je to tako kao sto ti kazes sa tolikim ubjedjenjem.

    Ako je to tako ko sto ti kazes, da ste na ovome i da to prihvatate bez shubhi, zasto su onda Hamas,bin Baz,Albani,ibn Uthejmin i ostali clanovi uleme taguta jos za vas muslimani,?

    A sejh jasno kaze: ”Ehlu‐l‐fetreh su svi do kojih nije došla da'va poslanika, i svako ko je živio između
    smrti nekog poslanika i dolaska drugog, a da do njih nije došla da'va
    prethodnog. Ispravno je da oni neće biti kažnjeni sve dok do njih ne dođe da'va
    poslanika zbog riječi Uzvišenog:
    „Mi nikog ne kažnjavamo sve dok ne pošaljemo poslanika.“
    Rekao je šejh ‘Abdurrahman Es‐Sa'di u svom tefsiru ovog ajeta:
    „Uzvišeni Allah je najpravedniji, nikog ne kažnjava sve dok se nad njim ne
    uspostavi poslanički argument, a zatim da prkosi argumentu. Što se tiče onoga
    koji se povinovao argumentu, ili do njega nije došao argument Uzvišenog
    Allaha, pa Uzvišeni Allah ga neće kazniti. Ovim ajetom je argumentovano da
    Allah neće kazniti ehlu‐l‐fetreh i djecu mušrika sve dok im ne pošalje poslanika,
    jer je on čist od nepravde.“
    U hadisu El‐Esveda ibn Serī'a i Ebu Hurejre (se kaže):
    „Četvorica će argumentovati na Kijametskom Danu: gluh čovjek koji ništa ne
    čuje, glup (ahmaq) čovjek, star čovjek i čovjek koji je umro u vremenu fetre. Što
    se tiče gluhog on će reći: „Gospodaru! Došao je islam a ja ništa nisam čuo.“ Što
    se tiče glupog (ahmaq), on će reći: „Gospodaru! Došao je islam a ja ništa nisam
    razumio, i djeca su me gađala brabonjcima.“ Starac će reći: „Gospodaru! Došao
    je islam a ja ništa nisam razumio.“ Što se tiče onoga koji je umro u vremenu
    fetreh on će reći: „Gospodaru! Nije mi došao poslanik od Tebe!“. Pa će od njih
    uzeti ugovor da će Mu se pokoriti i biće im poslano: „Uđite u vatru!“, pa ko uđe
    u nju biće mu hladna i spasonosna, a ko ne uđe u nju biće u nju
    odvučen.“ Prenose ga Ahmed i Ibn Hibbān.

    Ibnu‐l‐Qajjim je rekao: “Ako bi bilo rečeno da je ahiret kuća nagrađivanja a ne
    kuća obveznosti, pa kako da budu kušani u kući koja nije kuća obveznosti?
    Odgovor je da obveznost prestaje ulaskom u kuću Stalnog boravišta, a što se
    tiče Berzekha i kijametskog stajališta tu se ne prekida. Ovo je neminovno
    poznato u vjeri u događanju teklīfa (obveznosti) pitanjem meleka u Berzekhu, a
    ono je teklīf. Što se tiče kijametskog stajališta, Uzvišeni je rekao:
    “Na dan u kojem će otkriti Potkoljenicu i budu pozvani da učine sedždu pa ne
    budu mogli…”
    Ovo jasno (sarīh) ukazuje da će Allah pozvati stvorenja na Kijametskom Danu
    da učine sedždu i da će nevjernicima tada biti sprečeno.” Ovo je propis ehlu‐lfetre,
    a što se tiče nas danas mi nismo ehlu‐l‐fetreh zbog toga što je da’va
    Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem, došla do nas, i zbog toga što su Knjiga i
    Sunnet pred nama.

    Zar nevidite cistu kontradiktornost u vasem vjerovanju?

    Pogledajte malo bolje video Abdullaha el-Gunejmana o Pravdanju neznanjem

    Evo par izreka Ali Al-Khudaira:

    في باب الشرك الأكبر؛ فلا عذر بالجهل، وهذا محل إجماع – نقل الإجماع في عدم العذر بالجهل ابن القيم في “طريق الهجرتين”

    ونقله أئمة الدعوة- فكل من فعل الشرك الأكبر؛ بأن ذبح لغير الله، أو استغاث بالأولياء أو المقبورين، أو شرع قانونا ونحوه؛ فهو مشرك، ولو كان جاهلا أو متأولا أو مخطئا. قال ابن تيمية في الفتاوى [20/38 – 37]: (واسم الشرك يثبت قبل الرسالة لأنه يعدل بربه ويشرك به) اهـ ومعنى كلام ابن تيمية؛ انه يسمى مشركا إذا عدل بربه وأشرك به، “ولو قبل الرسالة”؛ أي ولو كان جاهلا

    ” U poglavlju velikog sirka, nema opravdanje za neznanjom (dzehlom), i tu imamo idzma (konsenzus). Prenosi idzma – da nema opravdanje sa neznanjom (dzehlom) – Ibnu-l-Kajjim u “Tariku-l-hidzretejn, i prenosili su Imami dawe (misli na dawu nezhda) – pa svako ko cini (uradi) velik sirk, ko da cini kurban za nekog drugog mimo Allaha, ili cini istighatha (dovu) ewlijama ili zakopanima (mrtvacima), ili prepisuje zakone (kanune) i slicno tome, onda je taj mushrik, i ako je dzahil (neznalica) ili cini zbog tevila ili greshke. Reko je Ibn Tejjmije u feteva (20: 37-38): “Dakle, ime mušrik je ustanovljeno prije poslanice, jer on čini širk svom Gospodaru i izjednačava druge sa Njim..” Znacenje rjeci Ibn Tejmijje je da se on naziva musrikom ako cini shirk Njemu ili izjednacava druge sa Njim. “I ako prije risaleh”, znaci i ako je bio neznalica (dzahil)!

    أئمة الدعوة – منذ الإمام العلامة الشيخ محمد بن عبد الوهاب إلى وقتنا الحاضر – وهم مجمعون بدون استثناء؛ على عدم العذر بالجهل في الشرك الأكبر، بل من ذبح لغير الله أو استغاث ودعا الموتى أو صرف أي نوع من أنواع العبادة لغير الله، أو شارك الله في التشريع؛ فإنهم يسمونه مشركا، ولو كان جاهلا أو متأولا أو مقلدا

    ” Imami Dawe, od Imama Allamah Shaikh Muhammed ibn Abdul Wahhab do danas, svi se slazu bes izuzetka, da nema opravdanje sa dzehlom u velikom sirku, nego ko cini kurban (zrtvu, kolje) za nekog drugoh mimo Allaha, ili istighatha (poziva za pomoc) i dovi mrtvaca, ili cinio bilo koju vrstu od ibadeta nekom drugom mimo Allaha, ili prepisuje zakone mimo Allaha (shirku-tashri’), pa ga oni (ucenjaci) nazivaju musrikom, i ako je neznalica (dzahil) ili cini zbog tevila, ili zbog sljepog sljedzena (bio mukalid).”

    يقصد المصنف هنا من قامت عليه الحجة فهو مشرك كافر ، أما من فعل الشرك وهو حديث عهد بكفر أو عاش ونشأ في بادية بعيدة أو عاش ونشأ في بلاد الكفر فهو مشرك خارج عن الملة لكن لا يكفر كفر تعذيب وعقوبة حتى تقام عليه الحجة وهذا هو قول المصنف في كثير من كتبه وهو قول طلابه وأحفاده وهو قول ابن تيمية وابن القيم بل وقول كل من نحفظ من أهل العلم نقل الإجماع عليه أئمة الدعوة ، ومن أراد مزيد بحث فليرجع إلى كتب أئمة الدعوة والدرر السنية ، وقد يسر الله أن أفردنا هذه المسألة في رسالة مستقلة باسم المتممة لكلام أئمة الدعوة في العذر بالجهل في الشرك الأكبر

    Dalje, poznat je vas stav po pitanju tehakuma ako nema serijata da ga nemoram objasnjavat.

    Tako da Pantheru namjerno il ne-namjerno negovoris istinu!

    Molim Allaha da uputi iskrene i umnozi broj Njegovih Robova.Amin

Pregledavate 5 postova - 1 do 5 (od ukupno 5)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.