Hadisi

  • This topic has 90 odgovora, 25 glasova, and was last updated prije 10 years, 6 months by Anonimno. This post has been viewed 40090 times
Pregledavate 15 postova - 76 do 90 (od ukupno 91)
  • Autor
    Postovi
  • #15915
    Anonimno
    Neaktivan

    Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: “Kada će me susresti moja braća?!” Upitaše: “Zar mi nismo tvoja braća?” Odgovori: “Vi ste moji ashabi, ali moja braća su oni koji vjeruju u mene, a nisu me vidjeli. Ja čeznem za njima.” ( Kenzu-l-‘ummal, 34583.)

    #16114
    Anonimno
    Neaktivan

    “Kada je Allah stvorio stvoreno, u svojoj Knjizi, u kojoj sebi piše obaveze i koja je stavljena kod Njega na Prijesto (‘Arš), zapisao je: ‘Moja milost nadvladava Moju srdžbu!'”
    Hadis prenosi Ebu Hurejre radijallahu anhu, a bilježi ga Buharija.

    #16139
    Anonimno
    Neaktivan

    Rekao je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem :
    „Nema tog čovjeka, koji ponizi muslimana na javnome mjestu, oskrnavljajući njegovu svetost i oštećujući njegovu čast, a da ga Allah neće poniziti onda kada bude želio Njegovu pomoć. Nema ni jednog čovjeka koji pomogne muslimana na mjestu gdje se skrnavi njegova čast i ruši njegova svetost – a da ga Allah ne pomogne onda kada bude želio Njegovu pomoć.“ (Ebu Davud, 4/271; Ahmed, 4/30; hasen)

    #16170
    Anonimno
    Neaktivan

    Ebu-Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: “Kada čovjek umre, prekidaju se njegova djela, osim u tri slučaja: trajna sadaka, znanje kojim se (iza njega) koristi i dobro odgojeno dijete koje mu dovu čini.” (Muslim)

    #16176
    Anonimno
    Neaktivan

    Kaže Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem: „Kada tražite od Allaha onda tražite Firdevs, jer je on najuzvišeniji dio u Džennetu i njegov središnji dio. Od njega teku Džennetske rijeke, a iznad njega je Arš Milostivog.“

    #16445
    Anonimno
    Neaktivan

    Od Ebu Hurejre, r.a., prenosi se da je Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem upitao: “Znate li šta je ogovaranje?”
    Rekli su: “Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju.”
    Rekao je: “Da spomeneš svoga brata po onome što on ne voli.”
    Neko upita: “A šta ako o svome bratu reknem ono što je istina?”
    Allahov Poslanik, s.a.v.s., mu odgovori: “Ako rekneš o njemu ono što je istina, tada si ga ogovorio, a ako rekneš o njmu ono što nije istina, onda si ga potvorio.”

    (Hadis bilježi imam Muslim)

    #16491
    Anonimno
    Neaktivan

    Allah je ushicen pastirom koji po vrhovima planina uci ezan i klanja namaz. Tada Uzviseni Allah kaze: “Pogledajte ovog Mog roba, uci ezan i klanja namaz bojeci se Mene. Vec sam Mom robu oprostio i uveo ga u Dzennet.”

    #16617
    Anonimno
    Neaktivan

    Bilježi Et-Tirmizi od Ibn Mes'uda, radijAllahu anhu, od Allahovog Poslanika, sallAllahu alejhi ve sellem, da je rekao: ”Nije vjernik ko kleveće, proklinje, ko je nemoralan i ko je podrugljiv.”

    #16628
    Anonimno
    Neaktivan

    U hadisu koji bilježi imam Buharija, stoji da je Allahov Poslanik, s.a.v.t. rekao:: „Niko od vas neće biti pravi mu'min, dok mu ne budem draži od djece, roditelja i svih ljudi!“ (Buharija)

    #16670
    Anonimno
    Neaktivan

    Nije dozvoljeno muslimanu da plaši muslimana. Kaže Allahov Poslanik s.a.w.s. u hadisu kojeg bilježi imam Ebu Davud i Ahmed:
    ” Nije dozvoljeno vjerniku da plaši vjernika.”

    #16836
    Anonimno
    Neaktivan

    Prenosi se od Ebu Hurejre, r.a., da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem., rekao: “Ima prosjaka koje odbijaju sa vrata a koji su takvi da kada bi Allaha s.w.t, necim (u dovi) zakleli, On bi im tu dovu uslišao!” (Buharija)

    #16863
    Anonimno
    Neaktivan

    Ibn Abbas i Enes ibn Malik, r.a. prenose da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: “Kad bi čovjek imao cijelu dolinu zlata, zaželio bi da ima još jednu. Ljudska usta ne može ništa napuniti do prašina, a Allah prima pokajanje od onoga tko se pokaje”.

    #17101
    Anonimno
    Neaktivan

    Ebu Malik el-Haris el-Eš'ari pripoveda da je Verovesnik, salalahu alejhi ve seleme rekao: “Čistoća je polovica imana, zahvala Allahu (el-hamdulilahi) puni verniku merilo njegovih dela, veličanje Alaha (subhanelahi) puni sve između nebesa i zemlje, namaz je nur (svetlost), sadaka je dokaz vere, sabur je sjaj, a Kur'an je dokaz za tebe ili protiv tebe, svaki čovek kada osvane svoju dušu prodaje, pa je otkupi (od kazne), ili je upropasti”.

    #17104
    Anonimno
    Neaktivan

    El-Evza'i biljezi, od Hassana b.Atijje, da je Ibn Mesud rekao: “U Dzennetu ima jedna hurija po imenu El-lu'be (lijepa kao lutka). Sve hurije u dzenetskim bascama zadivljene su njenim izgledom.
    One je tapsu po ledzima i govore joj:” Blago tebi El-lu'be! Da znaju oni koji tebe zele, zaista bi se potrudili da te dobiju”. Izmedzu ociju joj stoji natpis: “Ko zeli da zasluzi ovakvu kakva sam ja, neka cini ono sa cime ce moj Gospodar biti zadovoljan.”

    Ata es-Selemi je rekao Maliku b.Dinaru: “O Ebu Jahja ! Uhvatio nas je istah(pozeljeli smo Dzennet)!” On rece: “O Ata u Dzennetu ima jedna hirija cijom se ljepotom ponose druge hurije
    Da Allah nije propisao kako dzennetlije u Dzennetu nece umirati, oni bi umrli od njene ljepote.” Ata je do kraja zivota ostao tuzan zbog onoga sto mu je Malik rekao.

    #17224
    Anonimno
    Neaktivan


    Pokušaj stalno da imaš čisto srce prema ljudima i ne dozvoli da ti iko to uništi niti da ti uništiš drugima:Poslanik salAllahu alejhi we sellem je rekao:“Neka mi niko od mojih ashaba ne prenese nešto u pogledu drugog jer ja želim da svakog od vas sretnem sa čistim srcem.“ (Ebu Davud, Tirmizi)

Pregledavate 15 postova - 76 do 90 (od ukupno 91)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.