Izgled Poslanikove sallallahu alejhi we sellem, brade

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated prije 11 years, 7 months by Anonimno. This post has been viewed 1400 times
Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Autor
    Postovi
  • #12123
    Anonimno
    Neaktivan

    1. Ishak ibnul Bera’, opisujući Poslanika sallallahu alejhi we sellem, kaže:
    “…imao je dugu bradu…” (Ahmed, Nesai, Taberani)

    2. Ebi Ma'mer prenosi:
    Upitali smo Habbaba da li je Poslanik sallallahu alejhi we sellem učio (Kur'an) na podne i ikindija-namazu,
    pa je rekao:
    – Da.
    Tada smo upitali kako su znali da Poslanik sallallahu alejhi we sellem uči, a on je odgovorio:
    Po pomjeranju njegove brade. (Buharija)

    3. Enes ibn Malik prenosi da je Poslanik sallallahu alejhi we sellem, prilikom uzimanja abdesta zahvatao vodu šakama i prinosio je do brade, a onda bi svojim prstima prošao kroz nju i rekao:
    “Ovako mi je naredio moj Gospodar.” (Ebu Davud, Ibn Madže)

    4. Jezid el Farisi je jednom prilikom sanjao Poslanika sallallahu alejhi we sellem, pa je to ispričao Ibn Abbasu,
    a on mu je na to rekao:
    Zaista je Poslanik sallallahu alejhi we sellem kazao: “Šejtan se ne može pretvoriti u moj lik, pa ko me vidi u snu,
    taj me je vidio u pravom liku”, a zatim je Ibn Abbas rekao Jezidu:
    Možeš li nam opisati čovjeka koga si vidio?
    – Da, vidio sam čovjeka… lijepog okruglog lica, a njegova brada bila je odavde do ovdje (pokazavši rukama u širinu), skoro je popunjavala gornji dio prsa…”
    Ibn Abbas na to reče:
    Da si ga vidio uživo, ne bi ga mogao bolje opisati. (Ahmed, Ibn Madže)

    5. Od Aiše r.a. se prenosi da je rekla: “Mirisala sam Poslanika sallallahu alejhi we sellem, najljepšim mirisom koji
    bih našla tako da su se njegova glava i brada sijale od mirisa. (Buharija)

    6. Prenosi Džabir ibn Semure da je Poslanik sallallahu alejhi we sellem imao veliku i bujnu bradu. (Muslim)

    7. Opisujući Poslanika sallallahu alejhi we sellem, Enes b. Malik kaže:
    “Nije bio ni suviše visok, ni nizak… u njegovoj kosi i bradi nije bilo više od dvadeset sijedih dlaka.” (Buharija)

    8. Od Džabira ibn Semure se prenosi da je Poslanik sallallahu alejhi we sellem, češljao prednji dio glave i bradu. (Ebu Ja'la)

    Iz knjige: Stav Islama o bradi, pušenju i muzici

Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.