Izreke selefa

  • This topic has 104 odgovora, 17 glasova, and was last updated prije 10 years by Anonimno. This post has been viewed 70301 times
Pregledavate 15 postova - 61 do 75 (od ukupno 105)
  • Autor
    Postovi
  • #12190
    Anonimno
    Neaktivan

    Ibn Kajjim, rahimehullah, rekao je: „ Da musliman počini sve velike grijehe odjednom, manji je grijeh kod Allaha od toga da čestita kršćanima njihov praznik. “ (iz knjige ‘ Ahkamu ehli-z-zimme’)

    #12220
    Anonimno
    Neaktivan

    Imam Ibn Hazm el-Endelusi, rahimehullah, rekao je: “Nema veće štete za znanje i njegove nosioce od onih koji su se među njih uvukli, a njima ne pripadaju. Oni su neznalice, a misle da nešto znaju, i čine nered a misle da popravljaju situaciju.” (‘’Ahlak ve sijer'’, str. 67, od Ibnu Hazma)

    #12222
    Anonimno
    Neaktivan

    Isa, alejisselam, sin Merjemin, rekao je Jahjau, alejhisselam, sinu Zekerijaa, alejhisselam:
    “Kada te neko spomene po nečemu i kaže istinu, zahvali se Allahu. A ako kaže laž, povećaj svoju zahvalu Allahu, subhanehu we te'ala, jer on je uzrok da se tvoja dobra djela uvećaju bez tvoga napora. To znači da se njegova dobra djela pišu u tvoju knjigu.”

    :barek:

    haha ja takvom kazem u sebi sto nece da prekine, “samo nastavi”;)

    #12224
    Anonimno
    Neaktivan

    Sejhul islam ibn Tejmije rekao je:
    “Prva obaveza poslije Imana je odbijanje neprijatelskog Agresora koji jurisa na vjeru i dunjalucke stvari”
    {El-Fetawa el-Kubra,4/608}

    #12225
    Anonimno
    Neaktivan

    “Muslimani! Vas zivot je dzihad!

    Vase dostojanstvo je dzihad!

    Vase opstojanje i vasa sudbina vezani su cvrstom niti za dzihad!

    Nema vam spomena sve dok ne uzmete oruzje i upotrijebite ga protiv zla,nasilnika i tirana.

    Oni koji misle da se Allahova vjera moze potpomoci bez dzihada i prolivanja krvi, oni, uistinu, ne shvataju prirodu ove vjere.

    Bez borbe se dostojanstvo muslimana nemoze postici!”

    (Sejh Abdullah Azzam rahimehullah)

    #12279
    Anonimno
    Neaktivan

    Rekli su Hasanu El Basriju:
    “O šejhu, naša srca spavaju, tako da tvoje riječi ne utječu na njih. Šta nam je činiti?”
    On je odgovorio:
    “Kamo sreće da spavaju, jer onaj ko spava jednom se i probudi. Vaša srca su mrtva, pa koliko ih god drmusao, neće se probuditi.”

    #12302
    Anonimno
    Neaktivan

    Davud et-Taiji, rahmetullahi te'ala ‘alejh, je rekao: “Doista su noći i dani samo stanice. Ljudi u njima prelaze stanicu po stanicu, sve dok se njihovo putovanje ne privede kraju. Ukoliko si u mogućnosti da na svakoj stanici uzmeš ponešto za svoje putovanje, onda to i učini. Od svojih djela učini koliko si, zaista, u mogućnosti.”

    #12484
    Anonimno
    Neaktivan

    Bilježi Bejheki u svom Sunnenu da je Abdullah ibn Abbas, radijallahu anhu, rekao:
    “Slika je glava, pa kada se otkloni glava onda to nije slika”, (šejh Albani je ovaj rivajet ocijenio vjerodostojnim. )

    Takođe, isto ovo se prenosi od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, i Ikrime

    imam Ahmed je rekao: “Slika je glava”, a kada bi htio da uništi sliku obrisao bi glavu.

    #12553
    Anonimno
    Neaktivan

    Sehid (insAllah) Ghazi Abdul Rashiid, Allah mu se smilovao
    :”Nas standard je takav da mi ne volimo da budemo uznemiravani. Mi ne volimo napetost. Onda ja kazem da ako vjera moze biti usluzena na tako prijatan i smiren nacin
    onda bi Allah sigurno primio takvo usluzivanje od Muhameda , neka su mir i spas na njega; ili prijatno i smireno usluzivanje od ashaba r.a.
    Ali mi vidimo da je Allah ucino da oni predju takve puteve koji su ispunjeni sa teskocama, napetostima.On (saws) vodio je dzihad, i njegova krv je potekla i njegovi blagoslovljeni zubi bili su zrtvovani.
    Ko je od nas bio pogodjen kamenom ? Mi nismo spremni ni da nas kamen pogodi.Mi kazemo da ne bi trebali biti cak ni uznemiravani. Niko nam ne smije reci ni “hej” i trebamo biti postovani.
    Ti (Muhamed), saws bio si nazivan ludakom, utjecem se Allahu, od broja izrecenih imena, a mi, mi imamo nase omiljene stvari, da nasa rutina ne bude uznemirena.
    Ne, mi treba da budemo spremni na sve i mi se nesmijemo predati.

    #12634
    Anonimno
    Neaktivan

    Imam Gazali, rahimehullah, rekao je: “Kada bi ušutio onaj koji ne zna nestalo bi razilaženja.” (“Et-talum” str. 3)

    #13441
    Anonimno
    Neaktivan

    Hasan el-Basri je rekao: „Neka se svako od vas čuva da ga ne prokunu vjernička srca, a da on to i ne primijeti. On radi grijehe, a Allah u srca vjernika usađuje mržnju prema njemu.“

    #13599
    Anonimno
    Neaktivan


    Imam Ibnul-Kajjim, rahimehullah,je rekao: “Ljudi na dunjaluku pate onoliko koliko su opsjednuti njime.”

    #13674
    Anonimno
    Neaktivan

    rekao je mudri lukman:

    Sine, kad si u namazu čuvaj srce, kad jedeš čuvaj stomak, kad si u tuđoj kući čuvaj pogled, a kad si u društvu čuvaj jezik!

    #14165
    Anonimno
    Neaktivan


    Imam Kurtubi bilježi da je Ibrahim ibn Edhem prolazio ulicama Basre pa su ga upitali:

    “Šta je razlog pa nam Allah, subhanehu ve te'ala ne prima dove?”
    Ibrahim reče: “Razlog je to što ste uprljali svoja srca sa 10 stvari:

    1. GOVORITE DA VOLITE ALLAHA I DA STE GA SPOZNALI, a ne pokoravate se Njegovim naredbama, niti se klonite Njegovih zabrana;

    2. GOVORITE DA VOLITE POSLANIKA, sallallahu alejhi we sellem, a ne slijedite njegov sunnet;

    3. Čitate Kur'an, a ne radite po njemu;

    4. Koristite Allahove blagodati, a niste na njima zahvalni;

    5.Govorite da vam je šejtan, l.a., neprijatelj, a niste mu se suprostavili;

    6. Govorite da vjerujete da postoji Džennet, a ne približavate mu se svojim djelima;

    7. GOVORITE DA POSTOJI DŽEHENNEM, a ne udaljavate se od njega;

    8. GOVORITE DA POSTOJI SMRT, ali se ne pripremate za nju;

    9. SVAKODNEVNO ISPRAĆATE VAŠE UMRLE, A NE UZIMATE POUKU;

    10. ZABORAVILI STE SVOJE MAHANE, a tuđim ste se posvetili!

    Eto to su razlozi zbog kojih vaše dove ne bivaju uslišane.

    #14465
    Anonimno
    Neaktivan

    Jedan od dobrih prethodnika je napisao svome bratu: ”Oporučujem ti bogobojaznost, ona je najbolja tajna koju kriješ i najljepši ukras koji pokazuješ i najvrijednije što kod sebe čuvaš.”

    Jedan od selefa je svome bratu napisao: ”Oporučujem ti bogobojznost, a i sebi jer je ona najbolja oprema za Ahiret, a i ovaj svijet. Učini je svojim putem ka svakom hajru i bijegu od svakog zla, Allah je osigurao spas njenim nosiocima od onog čega se čuvaju i opskrbu odakle se i ne nadaju.”

    Ebu Derda, radijAllahu anhu, je rekao: ”Potpuna bogobojaznosti je da čovek i u najmanjoj stvarčici Svog Gospodara boji, čak da ostavi halal iz bojaznosti da u njemu ne bude harama.”

Pregledavate 15 postova - 61 do 75 (od ukupno 105)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.