Još jedan medijski cirkus: Većina muslimana podržava Šerijat

  • This topic has 19 odgovora, 9 glasova, and was last updated prije 10 years, 10 months by Anonimno. This post has been viewed 6799 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 20)
  • Autor
    Postovi
  • #16395
    Anonimno
    Neaktivan

    Danas je u mas medijima osvanula vijest da većina muslimana u svijetu podržava Šerijat. Evo vijesti:

    Većina muslimana u svijetu podržava Šerijat

    Većina muslimana u svijetu želi da šerijat, vjerski zakon islama, bude uveden u njihovoj zemlji, premda se razlikuju u pogledu toga šta bi trebalo da obuhvata, pokazalo je istraživanje američkog instituta Pew.

    Veliko istraživanje o temi “Religija, politika i društvo” među muslimanima provedeno je od 2008. do 2012. na 38.000 ljudi u 39 država.

    Većina muslimana u Aziji, Afici i na Bliskom istoku želi uvođenje šerijatskog zakona, uz određene razlike – osam posto u Azerbejdžanu, 99 posto u Afganistanu, navodi Pew, koji tu činjenicu objašnjava poviješću pojedinih država i razdvajanjem religije od države.

    Istraživanje je pokazalo da se primjenu šerijatskog zakona želi najprije u privatnom životu, za rješavanje porodičnih ili imovinskih pitanja, i to muslimani koji žive u državama gdje već postoje vjerski sudovi toga tipa.

    U manjini su oni koji podržavaju pogubljivanje otpadnika ili bičevanje i odsijecanje ruku lopovima, osim u Afganistanu i Pakistanu gdje su u velikoj većini te nešto više od polovine na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi.

    Muslimani također većinom podržavaju vjerske slobode za druge religije.

    U Pakistanu, na primjer, 84 posto muslimana želi da šerijat bude službeni zakon, a 96 posto smatra da je sloboda vjeroispovijesti “dobra”.

    Polovina muslimana zabrinuta je zbog vjerskog ekstremizma u svojoj zemlji, a većina u Egiptu, Tunisu i Iraku.

    U većini zemalja, većina žena kao i muškaraca smatra da žena mora slušati supruga, osobito u Iraku, Maroku, Tunisu, Indoneziji, Afganistanu i Maleziji, ali većina također smatra da bi žena trebala moći sama odlučiti hoće li nositi veo.

    Većina muslimana ne osjeća nesklad između svoje religije i modernog života, podržava demokratski sustav i voli zapadnu muziku i filmove, iako smatraju da ta kultura urušava moral.

    Velika većina smatra prostituciju, homoseksualnost, samoubistvo i alkohol nemoralnima, dok se stajališta o poligamiji razlikuju, ona je moralno prihvatljiva za četiri posto muslimana u BiH prema 87 posto u Nigeru.

    Nasilje u ime islama većina muslimana odbacuje, a odobrava ga značajna manjina u Bangladešu, Egiptu, Afganistanu i na palestinskim područjima. Ono nije “nikada” opravdano za 81 posto američkih muslimana, prema prosječno 72 posto u svijetu, po istraživanju instituta Pew.

    Iako je izvještaj upitan, jer je radjen od strane kafira, a njima se po defaultu ne vjeruje, interesatan je rječnik kojim se služi u izvještaju.
    Tako, prema Izvještaju, ispade da “manjina muslimana” ne podržava Šerijat, čime se ovoj manjini šalje poruka da čovjek može biti musliman i u isto vrijeme biti protiv Šerijata.

    Posebno je bitan dio:

    U manjini su oni koji podržavaju pogubljivanje otpadnika ili bičevanje i odsijecanje ruku lopovima, osim u Afganistanu i Pakistanu gdje su u velikoj većini te nešto više od polovine na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi.

    Na žalost, kafiri su uspjeli da svojom antiislamskom propagandom ubjede mnoge, koji sebe nazivaju muslimanima, da je Šerijat barbarizam te da su šerijatske kazne drakonske i neprimjerene našem vremenu. Na žalost, žrtve ove propagande su same krive, jer je obaveza svakom punoljetnom muškarcu i ženi da nauče propise islama.
    Jedna od stvari koje izvode čovjeka iz vjere je i osjećaj mržnje ili netrpeljivosti prema makar jednom islamskom propisu.

    #16397
    Anonimno
    Neaktivan

    Drakonske znaci stroge, ustvari to su klasicne i u cemu su bolje ove nove?

    #16401
    Anonimno
    Neaktivan

    Selam Alejkum,

    Brat RPG je u pravu da smo sami krivi sto smo dopustili da kafiri definisu serijat kao listu strogih kazni za ne tako stroga krivicna djela. Nema razlika izmedju “drakonskih” i “novih” koje brat crnezastave1 navodi – Allahov zakon je jedan, i jedini je pravedan. Medjutim niko na svijetu – osim par iskrenih muslimana – ne gleda na serijat na taj nacin. Niko ne gleda na njega kao sistem koji stiti vjeru, zivot, posjed, rod – vec gledaju na serijat kao na neprimjerne kazne. Ali ni sami nismo u stanju objasniti – ako nam je uopste stalo do toga – kako za te “drakonske” kazne postoje propisi koji vezu jednako “drakonske” uvjete za te kazne. Naprimjer da za odsjecanje ruke (kafirima jedan od najdrazih promjera) nije dovoljno ukrasti hljeb, nego treba ukrasti nesto puno vrijednije od toga.

    #16436
    Anonimno
    Neaktivan

    Hudud (šerijatske kazne) mogu izgledati okrutne na prvi pogled, ali treba gledati mimo samog čina kažnjavanja suštinu i cilj iza takvih kazni. Prevencija, kao i očuvanje mira i reda, su neki od ciljeva šerijatskih kazni. Trenutna situacija u svijetu, kao i u BiH, je takva da okorjeli kriminalci prolaze ili nekažnjeno ili sa neadekvatnim kaznama, šaljući tako pogrešnu poruku. Ljudi kako muslimani, tako i nemuslimani, u neznanju pod šerijatom smatraju samo krivični zakon, koji im izgleda nepravedan, neznajući da koliko god izgledale stroge kazne, još su strožije procedure kojih se treba pridržavati prije nego što neki čovjek bude osuđen. Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: „Izbjegavajte hudud koliko god je to moguće. Oslobodite optuženog gdje god postoji čak i blaga šansa jer je oslobađanje greškom od strane sudije bolje od kažnjavanja greškom”. (Tirmizi) Ali osnovni problem je da se danas malo gdje, možda gotovo nigdje šerijat ne primjenjuje onako kako je objavljen Poslaniku, sallahu alejhi ve sellem, i da se u mnogo slučajeva ‘sudi’ bez sudije, prema sopstvenom nahodjenju i tumačenju, što ljudima uljeva strah da koliko god šerijat bio savršeni Allahov zakonik, ljudi koji ga primjenjuju nisu, i ne primjenjuju ga isto za sve.

    #16439
    Anonimno
    Neaktivan

    Nasib post=11711 wrote: Hudud (šerijatske kazne) mogu izgledati okrutne na prvi pogled, ali treba gledati mimo samog čina kažnjavanja suštinu i cilj iza takvih kazni. Prevencija, kao i očuvanje mira i reda, su neki od ciljeva šerijatskih kazni. Trenutna situacija u svijetu, kao i u BiH, je takva da okorjeli kriminalci prolaze ili nekažnjeno ili sa neadekvatnim kaznama, šaljući tako pogrešnu poruku. Ljudi kako muslimani, tako i nemuslimani, u neznanju pod šerijatom smatraju samo krivični zakon, koji im izgleda nepravedan, neznajući da koliko god izgledale stroge kazne, još su strožije procedure kojih se treba pridržavati prije nego što neki čovjek bude osuđen. Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: „Izbjegavajte hudud koliko god je to moguće. Oslobodite optuženog gdje god postoji čak i blaga šansa jer je oslobađanje greškom od strane sudije bolje od kažnjavanja greškom”. (Tirmizi) Ali osnovni problem je da se danas malo gdje, možda gotovo nigdje šerijat ne primjenjuje onako kako je objavljen Poslaniku, sallahu alejhi ve sellem, i da se u mnogo slučajeva ‘sudi’ bez sudije, prema sopstvenom nahodjenju i tumačenju, što ljudima uljeva strah da koliko god šerijat bio savršeni Allahov zakonik, ljudi koji ga primjenjuju nisu, i ne primjenjuju ga isto za sve.

    Da,koliko god je moguće ali ne i kad je ne moguće.Jer je Resulullah,sallAllahu alejhi ve selem rekao da bi hudud odsjecanja ruke radi krađe,izvršio i na svojoj kćerki Fatimi radiAllahu anha,kada bi ona počinila krađu.

    Ja znam gdje se Šerijat ne primjenjuje nikako,to nam je vjerovatno svima poznato,ali gdje se to primjenjuje “ali ne onako kako je objavljen Resulullahu sallAllahu alejhi ve selem, bez sudije,prema sopstvenom nahođenju i tumačenju”,ovo me baš interesuje,pa mi reci gdje se nalazi to mjesto na dunjaluku,Allah te nagradio.

    #16460
    Anonimno
    Neaktivan

    Ahi pitao si me da ti navedem mjesta ili države gdje se šerijat ne primjenjuje u potpunosti, pa evo samo neke: Malezija, Iran, Pakistan, Indonezija, Katar, Somalija, Afganistan, Nigerija. Somalija, Nigerija i Indonezija konkretno su zemlje gdje je šerijat, uveden samo u određenim pokrajinama, gradovima, a i ostale nabrojane države nisu islamske države, iako u mnogim od najbrojanih muslimani čine većinsko stanovništvo. Također, u svim nabrojanim šerijat se primjenjuje u određenoj mjeri. U nekim dijelovima šerijat je ‘uveden’ silom na teritorije koje kontrolišu grupe koje se bore za šerijat, kao što je primjer Nigerije (Boko Haram) i Somalije (Al Shabab). E sad ti meni odgovori kako se šerijat može primjenjivati u državi koja nije islamska i da bude primjenjivan to jest uveden oružjem i silom? Ovo me podsjetilo na nešto što je rekao šejh Ebu Tejma (Mirsad Omerović) ‘cilj nam je šerijatska država…, ljude treba uvoditi u vjeru, neke milom neke silom..’.
    Zar upravo zbog ovakvih stvari, na spomen šerijata ljudi koji nisu upoznati sa islamom i savršenstvom šerijata imaju averziju prema istom, strahujući da je šerijat nešto što će im nanjeti nepravdu, a ne savršeni Allahov zakon koji se primjenjuje na cjelokupan život, koji obuhvata sve segmente društva, donoseći mir, red, prosperitet kako društveni tako i ekonomski. Ljudima treba pružiti znanje o šerijatu, objasniti da šerijat isto tako obuhvata i zaštitu onih koji nisu muslimani u šerijatskoj državi, da imaju pravo na rad, na svoju vjeru, itd. Možda kada bi neko od šejhova bio voljan da javno objasni sve ono što obuhvata šerijat, umjesto da se pusti medjima da to rade (pogrešno) možda bi bio mnogo lakši put ka šerijatskoj državi i mnogo mirniji.
    ”U vjeru nije dozovoljeno silom nagoniti, pravi put se jasno razlikuje od zablude.” (El-Bekare: 256).

    #16463
    Anonimno
    Neaktivan

    Nasib post=11747 wrote: Ahi pitao si me da ti navedem mjesta ili države gdje se šerijat ne primjenjuje u potpunosti, pa evo samo neke: Malezija, Iran, Pakistan, Indonezija, Katar, Somalija, Afganistan, Nigerija. Somalija, Nigerija i Indonezija konkretno su zemlje gdje je šerijat, uveden samo u određenim pokrajinama, gradovima, a i ostale nabrojane države nisu islamske države, iako u mnogim od najbrojanih muslimani čine većinsko stanovništvo. Također, u svim nabrojanim šerijat se primjenjuje u određenoj mjeri. U nekim dijelovima šerijat je ‘uveden’ silom na teritorije koje kontrolišu grupe koje se bore za šerijat, kao što je primjer Nigerije (Boko Haram) i Somalije (Al Shabab). E sad ti meni odgovori kako se šerijat može primjenjivati u državi koja nije islamska i da bude primjenjivan to jest uveden oružjem i silom? Ovo me podsjetilo na nešto što je rekao šejh Ebu Tejma (Mirsad Omerović) ‘cilj nam je šerijatska država…, ljude treba uvoditi u vjeru, neke milom neke silom..’.
    Zar upravo zbog ovakvih stvari, na spomen šerijata ljudi koji nisu upoznati sa islamom i savršenstvom šerijata imaju averziju prema istom, strahujući da je šerijat nešto što će im nanjeti nepravdu, a ne savršeni Allahov zakon koji se primjenjuje na cjelokupan život, koji obuhvata sve segmente društva, donoseći mir, red, prosperitet kako društveni tako i ekonomski. Ljudima treba pružiti znanje o šerijatu, objasniti da šerijat isto tako obuhvata i zaštitu onih koji nisu muslimani u šerijatskoj državi, da imaju pravo na rad, na svoju vjeru, itd. Možda kada bi neko od šejhova bio voljan da javno objasni sve ono što obuhvata šerijat, umjesto da se pusti medjima da to rade (pogrešno) možda bi bio mnogo lakši put ka šerijatskoj državi i mnogo mirniji.
    ”U vjeru nije dozovoljeno silom nagoniti, pravi put se jasno razlikuje od zablude.” (El-Bekare: 256).

    izbrisano.

    #16464
    Anonimno
    Neaktivan

    Nasib post=11747 wrote: Ahi pitao si me da ti navedem mjesta ili države gdje se šerijat ne primjenjuje u potpunosti, pa evo samo neke: Malezija, Iran, Pakistan, Indonezija, Katar, Somalija, Afganistan, Nigerija. Somalija, Nigerija i Indonezija konkretno su zemlje gdje je šerijat, uveden samo u određenim pokrajinama, gradovima, a i ostale nabrojane države nisu islamske države, iako u mnogim od najbrojanih muslimani čine većinsko stanovništvo. Također, u svim nabrojanim šerijat se primjenjuje u određenoj mjeri. U nekim dijelovima šerijat je ‘uveden’ silom na teritorije koje kontrolišu grupe koje se bore za šerijat, kao što je primjer Nigerije (Boko Haram) i Somalije (Al Shabab). E sad ti meni odgovori kako se šerijat može primjenjivati u državi koja nije islamska i da bude primjenjivan to jest uveden oružjem i silom? Ovo me podsjetilo na nešto što je rekao šejh Ebu Tejma (Mirsad Omerović) ‘cilj nam je šerijatska država…, ljude treba uvoditi u vjeru, neke milom neke silom..’.
    Zar upravo zbog ovakvih stvari, na spomen šerijata ljudi koji nisu upoznati sa islamom i savršenstvom šerijata imaju averziju prema istom, strahujući da je šerijat nešto što će im nanjeti nepravdu, a ne savršeni Allahov zakon koji se primjenjuje na cjelokupan život, koji obuhvata sve segmente društva, donoseći mir, red, prosperitet kako društveni tako i ekonomski. Ljudima treba pružiti znanje o šerijatu, objasniti da šerijat isto tako obuhvata i zaštitu onih koji nisu muslimani u šerijatskoj državi, da imaju pravo na rad, na svoju vjeru, itd. Možda kada bi neko od šejhova bio voljan da javno objasni sve ono što obuhvata šerijat, umjesto da se pusti medjima da to rade (pogrešno) možda bi bio mnogo lakši put ka šerijatskoj državi i mnogo mirniji.
    ”U vjeru nije dozovoljeno silom nagoniti, pravi put se jasno razlikuje od zablude.” (El-Bekare: 256).

    Jedna je stvar ne primjenjivati Šerijat u potpunosti a druga je stvar ne primjenjivati Šerijat na cijelom teritoriju od nekih država napravi razliku kada pišeš.
    Šta to znači “u svim državama navednim državama se Šerijat primjenjuje u određenoj mjeri”?
    Pojasni ovo,jer ovo je krupna izjava koje nebi smijela da prođe bez detaljnog pojašnjenja.
    Jel ovo znači da ljudi koji sprovode Šerijat kao pr. u talibani Pakistana i Afganistana ili Al-Šebab ostavljaju neke Šerijatske propise a neke sprovode.Ja sam ovo zaključio pa ako nisam dobro shvatio ispravi me obavezno.
    A ako ostavljaju,koji su to propisi i kada se desilo i imaš li dokaz da se to desilo.
    U svakom slučajno detaljno pojasni jer ovdje čitaju stotine ljudi.

    Što se tiče uvođenja Šerijata silom odgovori mi šta misliš kako je Šerijat došao u Perziju pa u Šam pa u Sjevernu Afriku pa u Andalus?Kako je Šerijat došao u Mekku kada je Resul sallAllahu alejhi ve selem sa 10 hiljada ashaba ušao u nju?

    Poslat sam pred Sudnji dan sa sabljom, sve dok (ljudi) ne robuju samo Jedinom Uzvisenom Allahu koji Sebi ravna nema; moja se opskrba nalazi ispod sjenke mojeg koplja a ponizenje pogada one koji mi se suprotstave; i ko se postovjeti s nekim narodom, onda je on jedan od njih!” (Prenosi Ahmed)

    Ovo je jedna od glavnih poslaničkih misija moj Nasibe.

    ”U vjeru nije dozovoljeno silom nagoniti, pravi put se jasno razlikuje od zablude.” (El-Bekare: 256).
    Tako je,pojedince u vjeru nije dozvoljeno tjerati.Ali osvajanje neke teritorije snagom se ne odnosi na to.Zbog toga su islamski osvajači kada bi došli pred neki grad nudili njegovim stanovnicima,da prime islam a ako bi odbili onda bi im se nudilo da ostanu u svojoj vjeri i da se nad njima uspostavi šerijatska vlast a ako bi i to odbili nastala bi borba.

    #16465
    Anonimno
    Neaktivan

    Da Allah nagradi brata taliba na odgovoru, ovim nam je omogucio da ustedimo vrijeme za druge hajrate insa Allah. Ali bih ipak zeleo da dam komentar na neke recenice koje je Nasib napisao.

    Ovo me podsjetilo na nešto što je rekao šejh Ebu Tejma (Mirsad Omerović) ‘cilj nam je šerijatska država…, ljude treba uvoditi u vjeru, neke milom neke silom..’.

    Tacno, upravo tako, cilj nam je uspostaviti seriatsku drzavu onim metodama koje je i sam Poslanik koristio kada je uspostavljao islamsku drzavu. A ljude treba pozivati u vjeru, a Allah je onaj Koji ce ih uvjesti u vjeru – ako On hoce – ili ce ih ostaviti – s pravdom – u kufru i sirku. A “neke milom neke silom” neznam sta je ciljao stime brat Ebu Tejma.

    Zar upravo zbog ovakvih stvari, na spomen šerijata ljudi koji nisu upoznati sa islamom i savršenstvom šerijata imaju averziju prema istom, strahujući da je šerijat nešto što će im nanjeti nepravdu, a ne savršeni Allahov zakon koji se primjenjuje na cjelokupan život, koji obuhvata sve segmente društva, donoseći mir, red, prosperitet kako društveni tako i ekonomski. Ljudima treba pružiti znanje o šerijatu, objasniti da šerijat isto tako obuhvata i zaštitu onih koji nisu muslimani u šerijatskoj državi, da imaju pravo na rad, na svoju vjeru, itd.

    Ljude treba pozivati onakako kako je to cinio Poslanik alejhi selam, niti dodavati na to a niti oduzimati od toga – shodno nasim misljenjima i prohtjevima, ovako je bolje, ljepse itd -, naprotiv, onako kako je pozivao Poslanik tako moraju pozivati i ostali muslimani, jer je to jedino ispravno, kaze Uzviseni: (“A vi u Allahova Poslanika imate divan uzor”).
    A to sto se kod nekog izgradi negativna slika o islamu – koji god razlozi bili u pitanju – to ne znaci da je taj doticni opravdan zbog ostajanja na kufru i sirku, ne nikako, vec je svaki insan koji cuje za Poslanika ili Kur'an, obavezan da traga za tim (ciljam: da trazi istinu, i da spozna vjeru islam), i ako se on okrene nakon sto je cuo za Poslanika, ili Kur'an, ili Islam isl, onda on nije opravdan, ma sta god bilo razlog tom njegovom okretanju. Nadam se da je ovo jasno.
    Bolan ne bio, zato se uvjek ljudi hvatate za takve stvari, subhanaALLAH, pa niko se oko toga ne razilazi, da covjek koji daje dzizju islamskoj drzavi da su on njegova porodica i imetak zasticeni, i da imaju dozvolu da ostanu na onome sto su bili i prije od kufra i sirka, i da ih niko nece prisiljavati u islam, i da imaju pravo na zaradjivanje (ciljam: trgovina isl), isto tako onaj koji je usao u islamskoj drzavi kao izaslanik, ili trgovac, ili da bi cuo Allahove rijeci, oni takodjer posjeduju zastitu – na odredjeno vrijeme – kada im to vladar musliman dozvoli.
    Mi to isto kazemo i zagovaramo, ali me jako uznemirava kada vidim kod odredjenih koji pricaju, pisu isl, kada spominju samo one stvari koje njima odgovaraju.

    Kada govoris o ovoj temi, onda spomeni ono sto je isto tako vazno, a to je: da ako neko od tih koji daju dzizju (zimmije) rekne nesto lose o Allahu ili Poslaniku, da se taj ubija, ili ako navede muslimanku na zinaluk, ili udari muslimana, da se isto tako ubija, i da oni moraju biti donji i ispod muslimana u bilok kom obliku, oni isto ove stvari moraju znati, i to obavezno, kako bi se klonili takvih stvari. A ovo sto ti spominjem mozes naci u bilo kojoj fikhskoj knjizi, poglavlje o dzizji isl, cak je ibn Kajjim napisao posebnu knjigu od dva toma koja obradjuje samo ovu temu detaljno, a naslov knjige je “Ahkamu ehliz-zimme”.
    A govoriti djelimicno – ili bolje receno: samo ono sto nam pase – o vaznim i bitnim temama nije ispravno, a niti su tako postupali ashabi, vec samo oni koji su zeljni onog sto j3e manje jasno.

    Možda kada bi neko od šejhova bio voljan da javno objasni sve ono što obuhvata šerijat, umjesto da se pusti medjima da to rade (pogrešno) možda bi bio mnogo lakši put ka šerijatskoj državi i mnogo mirniji.

    A odakle ti to da odredjeni sejhovi to javno ne rade!? Ipak si rekao: “mozda” sto ukazuje na sumnju a ne jekin, tako da – bas kao sto kazes – mozda to i ne bude laksi i mnogo mirniji put ka islamskoj drzavi!!!

    Slavljen i Uzvisen nek je onaj Koji je rekao: (“Pa kad izmaknu sveti mjeseci, tad ubijajte mušrike gdje god ih nađete, i ščepajte ih i opsjedajte ih i postavljajte im se u svaku zasjedu. Pa ako se pokaju i budu obavljali salat i davali zekat, onda oslobodite put njihov. Uistinu! Allah je Oprosnik, Milosrdni”).
    I rekao je: (“I borite se protiv njih dok mnogoboštva ne iščezne i dok samo Allahova vjera ne ostane. Ako se oni okane, – pa, Allah dobro vidi šta oni rade”).

    #16469
    Anonimno
    Neaktivan

    Govor @Nasiba je tipican govor obavestajaca koji prate situaciju na nasem govornom podrucju.

    Ovo me podsjetilo na nešto što je rekao šejh Ebu Tejma (Mirsad Omerović) ‘cilj nam je šerijatska država…, ljude treba uvoditi u vjeru, neke milom neke silom..’.

    Ja bih prije rekao da je ovo podmetanje Ebu Tejmi nesto kako bi se imalo dokaza protiv njega da bi se pokrenuo postupak za terorizam.

    Posto si se pozvao na Ebu Tejmu pravedno bi bilo da bolje pojasnis sta je rekao, jer recenica koju si napisao moze na razne nacina da se protumaci,

    Cilj nam i jeste serijatska drzava, a ljudi se ne uvode u vjeri silom, vec se prisiljavaju da se pokore serijatu u serijatskoj drzavi, a ne da se uvedu u vjeri.

    Jer je poznato da u serijatskoj drzavi moze zivjeti i nemusliman (zimija), al ne smije da cini javno grijehe da krsi serijat, jer bezobzira sto nije musliman, serijatski propisi vladaju u serijatskoj drzavi.

    I ja mislim ako je Ebu Tejma rekao to da se odnosilo na ovo, a ne na ono sto @Nasib kaze.

    #16481
    Anonimno
    Neaktivan

    Jer je Resulullah,sallAllahu alejhi ve selem rekao da bi hudud odsjecanja ruke radi krađe,izvršio i na svojoj kćerki Fatimi radiAllahu anha,kada bi ona počinila krađu.

    Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je rekao: “ALLAH JE UNIŠTIO NARODE KOJI SU ŽIVJELI PRIJE VAS ZATO ŠTO SU KAŽNJAVALI OBIČNE LJUDE ZA NJIHOVE PREKRŠAJE, A DOSTOJANSTVENIKE PUŠTALI DA BUDU NEKAŽNJENI ZA NJIHOVE ZLOČINE. KUNEM SE ALLAHOM U ČIJOJ JE RUCI MOJ ŽIVOT DA BIH I FATIMU KĆERKU MUHAMMEDOVU DA JE POČINILA OVAJ ZLOČIN, KAZNIO ODSJECANJEM RUKE.” Upravo ovo je ono što ti pokušavam reći. Danas se nad običnim ljudima vrše kazne ponekad i za blaže stvari dok se one koji su na višim položajima pušta nekažnjeno. Je li to ispravan šerijat?

    Zbog toga su islamski osvajači kada bi došli pred neki grad nudili njegovim stanovnicima,da prime islam a ako bi odbili onda bi im se nudilo da ostanu u svojoj vjeri i da se nad njima uspostavi šerijatska vlast a ako bi i to odbili nastala bi borba.

    Kao što si i naveo ne tjeraš ih silom, već im daš pravo izbora, velika je razlika to, da li nekome staviš nož pod grlo, pa ga prisiliš ili ga pitaš da izabere.

    A odakle ti to da odredjeni sejhovi to javno ne rade!? Ipak si rekao: “mozda” sto ukazuje na sumnju a ne jekin, tako da – bas kao sto kazes – mozda to i ne bude laksi i mnogo mirniji put ka islamskoj drzavi!!!

    A da li iko od nas u ovakvim stvarima zna sa sigurnošću da je ovaj ili onaj put bolji? Jedno je sigurno da se sve metode trebaju iscrpiti prije nego pribjegnemo sili.

    Govor @Nasiba je tipican govor obavestajaca koji prate situaciju na nasem govornom podrucju.
    Ja bih prije rekao da je ovo podmetanje Ebu Tejmi nesto kako bi se imalo dokaza protiv njega da bi se pokrenuo postupak za terorizam.
    Posto si se pozvao na Ebu Tejmu pravedno bi bilo da bolje pojasnis sta je rekao, jer recenica koju si napisao moze na razne nacina da se protumaci,
    Cilj nam i jeste serijatska drzava, a ljudi se ne uvode u vjeri silom, vec se prisiljavaju da se pokore serijatu u serijatskoj drzavi, a ne da se uvedu u vjeri.
    Jer je poznato da u serijatskoj drzavi moze zivjeti i nemusliman (zimija), al ne smije da cini javno grijehe da krsi serijat, jer bezobzira sto nije musliman, serijatski propisi vladaju u serijatskoj drzavi.
    I ja mislim ako je Ebu Tejma rekao to da se odnosilo na ovo, a ne na ono sto @Nasib kaze.

    Na ovom forumu se ljudi začas proglase obavještajcima, dovoljno je samo spomenuti nešto što nekoga lično pogodi. O kakvim dokazima ti za terorizam brate govoriš, ovdje sam spomenuo nešto samo kao referencu na riječ ‘sila/prisila’ u kontekstu šerijata i vjere, što oni koji nam o glavama rade mogu okrenuti u svoju korist. To što mi je Ebu Tejma pao na pamet nema veze sa ovim za šta me optužuješ. Svako ko je vjernik i ko teži da Allahova riječ bude gornja, on je za uspostavu šerijata u svim segmentima društvenog života. Utjerivati strah da bi se uveo šerijat, nije metoda uspjeha. Kao što se u vjeru ne sili, tako se ne sili ni šerijat. Uspostaviti mudro, ispravno misionarstvo (dawa) je prvo što treba učiniti, onako kako nas Kur'an uči (lijepa riječ i savjet) ljudima pokazati ljepotu šerijata i života u njemu, djelima pokazati savršenstvo šerijata I života pod šerijatom. Jer šerijatska država ne polazi od kažnjavanja, već od omogućavanja ljudima načina života u kojem neće imati potrebu da kradu i čine grijeh. I naravno da svako onaj ko pristane na život u islamskoj državi će imati isti tretman zbog prekršaja bio musliman ili ne.

    #16482
    Anonimno
    Neaktivan

    Nasib post=11769 wrote: Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je rekao: “ALLAH JE UNIŠTIO NARODE KOJI SU ŽIVJELI PRIJE VAS ZATO ŠTO SU KAŽNJAVALI OBIČNE LJUDE ZA NJIHOVE PREKRŠAJE, A DOSTOJANSTVENIKE PUŠTALI DA BUDU NEKAŽNJENI ZA NJIHOVE ZLOČINE. KUNEM SE ALLAHOM U ČIJOJ JE RUCI MOJ ŽIVOT DA BIH I FATIMU KĆERKU MUHAMMEDOVU DA JE POČINILA OVAJ ZLOČIN, KAZNIO ODSJECANJEM RUKE.” Upravo ovo je ono što ti pokušavam reći. Danas se nad običnim ljudima vrše kazne ponekad i za blaže stvari dok se one koji su na višim položajima pušta nekažnjeno. Je li to ispravan šerijat?

    Svakako.A gdje se to danas događa,da se Šerijatske kazne na nekom sprovode a na nekom ne.Iznosiš već drugu optužbu a nisi odgovorio ni na prvu kada si rekao citiram “ali ne onako kako je objavljen Resulullahu sallAllahu alejhi ve selem, bez sudije,prema sopstvenom nahođenju i tumačenju”

    Nasib post=11769 wrote: Kao što si i naveo ne tjeraš ih silom, već im daš pravo izbora, velika je razlika to, da li nekome staviš nož pod grlo, pa ga prisiliš ili ga pitaš da izabere.

    Tako je pravo izbora što se tiče njihovog ličnog uvjerenje.Ali reci mi zašto se Šerijat ne bi mogao sprovoditi u Somaliji koji je kako kažeš uveden silom,kada je tako Šerijat došao u Perziju,Šam,Afriku,ustvari svugdje na svijetu u vrijeme ashaba i onih posle njih koji su osvajali nevjerničke teritorije?

    Nasib post=11769 wrote: Na ovom forumu se ljudi začas proglase obavještajcima, dovoljno je samo spomenuti nešto što nekoga lično pogodi.

    Vjeruj mi nije ni čudno.Iznosiš optužbe a nećeš da ih pojasniš,i samim time stvaraš kod ljudi sliku da nigdje na dunjaluku nema Šerijata da se ispravno sprovodi što kod ljudi može proizvesti rekaciju,da kažu pa eto nismo mi loši što ne sporovodimo Šerijat nema toga nigdje,a naprotiv Šerijata ima i sprovodi se doslijedno u mnogo zemalja,kao u Somaliji,u djelovima Pakistana, pa Iraka pa u dobrim djelovima Afganistana, u djelovima Malija,pa djelovima Sirije,Bangladeša, a neki dan sam saznao informaciju da su se pojavili Šerijatski sudovi u Londonu a kadija je Anjem Choudary poznati daija iz Britanije itd.

    Jedno je sigurno da se sve metode trebaju iscrpiti prije nego pribjegnemo sili.

    Ko je ovdje rekao da ćemo mi pribjeći ikakvoj sili?Zašto nam to podmećeš?Ja sam navodio historijske i neke savremene primjere uvođenja Šerijata.Ja nisam govorio da ćemo mi ikakvu silu sprovoditi.Hmmm….

    Osim toga,iznio si lično ime muslimana što je zabranjeno ovdje na forumu a nama odaje dojam da ako bi nešto rekli ili potvrdili ono što si iznio za Ebu Tejmu,da bi to moglo značiti da se pokrene nekakva hajka na njega a da si samo napisao Ebu Tejma to ništa ne bi značilo ali u kombinaciji za sa pravim imenom naša potvrda bi “mnogo značila” nekom zlonamjerniku.

    Prema tome,opet ja tebe ne optužujem ni za šta jer sve to može biti slučajnost ali nemoj se toliko čuditi radi optužbe brata,jer u kombinaciji s tim da si iznio optužbe bez dokaza i na račun drugih muslimana,sumnja je Allah najbolje zna sasvim opravdana.

    Znači ili iznesi dokaze da se Šerijat ne sprovodi doslijedno tamo negdje a ako nemaš dokaza ili samo naslućujuš od možda prekomjernog čitanja nevjerničkih medija, onda te ja upozoravam na Sudnji dan,kada ćeš sigurno morati dati odgovore na to i nećeš moći hvatati krivine kao ovdje.

    Nadam se da me nećeš pogrešno shvatiti.

    #16489
    Anonimno
    Neaktivan

    Duznost je svakog muslimana postovati Allahov zakon koji nam je utemeljio u Casnoj Knjizi. Ljepota islama i cestitost zivota muslimana se ogleda u pridrzavanju izvornih propisa vjere i nedodavanju i nemijenjanju ni jedne jedine rijeci koju je Allah Subhanehu ve’ Tealla nama prenio preko najuzornijeg insana koji je ovim dunjalukom krocio, Vjerovjesnika sallahu ‘alejhi ve selleme. Pet osnovnih ciljeva serijata imaju za svrhu očuvanja pet nužnih stavki vaznih za opstanak ljudskog roda. To su:

    1.vjera ( ed din )
    2.život ( en nefs )
    3.porijeklo ( en neseb )
    4.pamet ( el akl )
    5.imetak ( el mal)

    Dokazi za svaku od serijatski stavki pomenuti su u suri El An'am, ajeti 151-152. Molim uceniju bracu za daju objasnjenje svake od njih pojedinacno:

    Reci: „Dođite da vam kažem šta vam Gospodar vaš propisuje; da Mu ništa ne pridružujete, da roditeljima dobro činite, da djecu svoju, zbog neimaštine, ne ubijate – Mi i vas i njih hranimo – ne približujte se nevaljaštinama, bile javne ili tajne; ne ubijajte onog koga je Allah zabranio ubiti, osim kada to pravda zahtijeva, – eto, to vam On preporučuje da biste razmislili – i da se imetku siročeta ne približavate, osim na najljepši način, sve dok punoljetno ne postane, i da krivo na litru i na kantaru ne mjerite, – Mi nikoga preko njegove mogućnosti ne zadužujemo -, i kad govorite, da krivo ne govorite, pa makar se ticalo i srodnika, i da obaveze prema Allahu ne kršite, – eto, to vam On naređuje da biste to na umu imali.“

    Sura El-An'am (6), ajet 151-152

    #16824
    Anonimno
    Neaktivan

    Es selamu alejkum ahi,
    nije me bilo neko vrijeme, ali da ti ne ostanem dužan za odgovore.

    TALIB post=11770 wrote:
    Svakako.A gdje se to danas događa,da se Šerijatske kazne na nekom sprovode a na nekom ne.Iznosiš već drugu optužbu a nisi odgovorio ni na prvu kada si rekao citiram “ali ne onako kako je objavljen Resulullahu sallAllahu alejhi ve selem, bez sudije,prema sopstvenom nahođenju i tumačenju” Ali reci mi zašto se Šerijat ne bi mogao sprovoditi u Somaliji koji je kako kažeš uveden silom,kada je tako Šerijat došao u Perziju,Šam,Afriku,ustvari svugdje na svijetu u vrijeme ashaba i onih posle njih koji su osvajali nevjerničke teritorije?

    Pitao si me da ti navedem gdje se kazne sprovode selektivno, i zašto se šerijat ne mi mogao sporvoditi u Somaliji. Nisam mislio da se ne može sprovoditi, samo je pitanje kako se primjenjuje. Za primjer ću ti reći konkretno za Al Shabab u Somaliji i probleme vezane za šerijat. Al Shabab je militantna organizacija koja se bori u Somaliji za uspostavu šerijata. Mashallah! Međutim, problem nastaje sa pojedincima koji pripadaju ovoj skupini, kao što imaš slučajeva svugdje, koji krše šerijatske propise, ali zato što su pripadnici ove skupine nisu kažnjeni za kršenje istih. Primjera ima gdje su pljačkali stanovništvo, kidnapovali civile radi otkupa, postoje slučajevi silovanja žena mudžahida koji su na ratištima, nepravednog zatvaranja mudžahida bez jasnih optužbi, itd. a da niko nije odgovarao za ovo. Sad ja tebe pitam da je sve ovo uradio neko od stanovnika Somalije, da li misliš da bi nad njim izvršili kazne predvidjene za ova djela, da li misliš da bi bili kažnjeni? Znači ne možeš imati dvostruke standarde ako želiš zakon savršeni, Allahov zakon, koji je isti za sve. Ukoliko si odgovoran za stradanje muslimana i civila uopšte, kako onda sprovodiš zakon koji je od Allaha radi očuvanja života. Svojevremeno je i Osama bin Ladin savjetovao Al Shabab da preispita svoje taktike, vezano za stradanje muslimana i civila tokom napada na afričke snage. U Somaliji je tokom dvije godine umrlo preko 130.000 djece mladje od pet godina od gladi, zašto se o tome šuti, zašto se oni koji se bore za očuvanje ummeta i uzdizanje Allahove riječi ne bore za tu djecu da im pruže osnove za život.

    Vjeruj mi nije ni čudno.Iznosiš optužbe a nećeš da ih pojasniš,i samim time stvaraš kod ljudi sliku da nigdje na dunjaluku nema Šerijata da se ispravno sprovodi što kod ljudi može proizvesti rekaciju,da kažu pa eto nismo mi loši što ne sporovodimo Šerijat nema toga nigdje,a naprotiv Šerijata ima i sprovodi se doslijedno u mnogo zemalja,kao u Somaliji,u djelovima Pakistana, pa Iraka pa u dobrim djelovima Afganistana, u djelovima Malija,pa djelovima Sirije,Bangladeša, a neki dan sam saznao informaciju da su se pojavili Šerijatski sudovi u Londonu a kadija je Anjem Choudary poznati daija iz Britanije itd.

    Nisam ja iznosio optužbe već sam govorio o stvarima koje se dešavaju, a koje mene kao muslimana treba da brinu, kao i svakog drugog ko je za uspostavu šerijata. Što se tiče konkretno šerijatskih sudova u Britaniji to nije novina oni postoje od 1982 godine, i bave se posredovanjem u sporovima izmedju muslimana, uglavnom razvodi i ostalo.

    Osim toga,iznio si lično ime muslimana što je zabranjeno ovdje na forumu a nama odaje dojam da ako bi nešto rekli ili potvrdili ono što si iznio za Ebu Tejmu,da bi to moglo značiti da se pokrene nekakva hajka na njega a da si samo napisao Ebu Tejma to ništa ne bi značilo ali u kombinaciji za sa pravim imenom naša potvrda bi “mnogo značila” nekom zlonamjerniku.

    Što se tiče kritike koja mi je upućena zbog iznošenja imena (Ebu Tejma) mislim da se radi o dvostrukim kriterijima. Ebu Tejma nije neko od članova ovoga foruma, potpuni anonimus, pa da je problem što sam njegovo ime iznio. Ebu Tejma je da tako kažem, javna ličnost, čije ime je dobro poznato jer se njegova predavanja mogu naći na otvorenim internet stranicama. Na ovom forumu se spominju imenom i prezimenom i druge daije i šejhovi, pa se nikoga ne kori zbog toga. Iskreno, ne vidim u čemu je toliki problem, ali neka mi brat halali ako mu je to izazvalo bilo kakav problem.

    #16826
    Anonimno
    Neaktivan

    Nasib post=12117 wrote: Es selamu alejkum ahi,
    nije me bilo neko vrijeme, ali da ti ne ostanem dužan za odgovore.

    Pitao si me da ti navedem gdje se kazne sprovode selektivno, i zašto se šerijat ne mi mogao sporvoditi u Somaliji. Nisam mislio da se ne može sprovoditi, samo je pitanje kako se primjenjuje. Za primjer ću ti reći konkretno za Al Shabab u Somaliji i probleme vezane za šerijat. Al Shabab je militantna organizacija koja se bori u Somaliji za uspostavu šerijata. Mashallah! Međutim, problem nastaje sa pojedincima koji pripadaju ovoj skupini, kao što imaš slučajeva svugdje, koji krše šerijatske propise, ali zato što su pripadnici ove skupine nisu kažnjeni za kršenje istih. Primjera ima gdje su pljačkali stanovništvo, kidnapovali civile radi otkupa, postoje slučajevi silovanja žena mudžahida koji su na ratištima, nepravednog zatvaranja mudžahida bez jasnih optužbi, itd. a da niko nije odgovarao za ovo. Sad ja tebe pitam da je sve ovo uradio neko od stanovnika Somalije, da li misliš da bi nad njim izvršili kazne predvidjene za ova djela, da li misliš da bi bili kažnjeni? Znači ne možeš imati dvostruke standarde ako želiš zakon savršeni, Allahov zakon, koji je isti za sve. Ukoliko si odgovoran za stradanje muslimana i civila uopšte, kako onda sprovodiš zakon koji je od Allaha radi očuvanja života. Svojevremeno je i Osama bin Ladin savjetovao Al Shabab da preispita svoje taktike, vezano za stradanje muslimana i civila tokom napada na afričke snage. U Somaliji je tokom dvije godine umrlo preko 130.000 djece mladje od pet godina od gladi, zašto se o tome šuti, zašto se oni koji se bore za očuvanje ummeta i uzdizanje Allahove riječi ne bore za tu djecu da im pruže osnove za život.

    Alejkumsselam
    Stani malo hajde prvo da definišemo riječ “optuživanje”. Po meni je optužba reći za nekog pojedinca ili grupu nešto što za sobom povlači sankcionisanje ili odmazdu ili bilo kakvu vrstu šerijatske kazne.Ima li smisla ova moja definicija? Ako ima odgovori mi onda kako to sada da ti nisi optužio Al-Šebab kada govoriš za njih, da neki od njih ne sude po Šerijatu uvijek, kada bi to po šerijatu sigurno zahtijevalo sankcionistanje.

    A ako se i ovdje slažeš sa mnom onda nema sumnje da si ih optužio za to što jesi. E onda kao pravi musliman donesi dokaze za te svoje optužbe.Kada, gdje i kako se to desilo što si naveo. Jer si ti kao čestit musliman,sigurno dobio čvrste dokaze,prije nego što si stekao ubjeđenje o islamskoj skupini Al-Šebab ili za bar neke njihove pojedince da ne sude uvijek po šerijatu.

    Znaj dobro da si sada u islamskoj državi i da javno to govoriš, od tebe bi se tražilo da nađeš dokaze u suprotnom ti bi bio sankcionisan za klevetu. Jer optužbe poput silovanja,krađe i nesuđenja po šerijatu uvjek nisu bezazlene.

    Ja dalje neću nastaviti dok ne počneš donositi autentične dokaze za to što govoriš jer islamski princip je jasan po tom pitanju. Dosta mi je više intelektukaca koji od RTRS-a uzimaju habere i to uzimaju kao “neoboriv dokaz” za diskreditaciju određene islamske skupine.

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 20)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.