Jusuf Qaradawi: “Demokratija nije kufr – nevjerstvo!”

  • This topic has 13 odgovora, 6 glasova, and was last updated prije 11 years, 11 months by Anonimno. This post has been viewed 5321 times
Pregledavate 14 postova - 1 do 14 (od ukupno 14)
  • Autor
    Postovi
  • #8271
    Anonimno
    Neaktivan

    “Juso el-Karadavi, predsjednik Svjetske unije islamske uleme izjavio je da „demokratija nije nevjerstvo, kao što neki tvrde, već je pokajanje u svojoj suštini.“ Još je dodao da demokratija koju su donijele arapske revolucije je Allahova demokratija usmjerena na podizanje ugleda i časti islama.

    Šejh je ovo izjavio na narodnom okupljanju koje je organizovala islamska organizacija „Nahda“ u Kubbetu Radisu, u južnoj dijelu tuniške prijestolnice.

    Šejh el-Karadavi je u posjeti Tunisu, od četvrtka veče, na poziv šejha Rašida el-Ganušija, predsjednika pokreta „en-Nahda“, gdje je šejh otvorio i predstavništvu Unije u Tunisu i u toku tri dana posjete organizirane su brojne manifestacije, susreti i kongresi u Tunisu, Kajravanu, Kabisu i Susi.

    Nedžib el-Garbi, član izvršnog vijeća en-Nahde je izjavio da je Karadavijeva posjeta Tunisu u znaku podrške vrijednostima suživota, slobode i prihvatanja drugačijih i različitih, pri čemu je Šejh iskazao svoju želju da se ne miješa u unutarnje stvari Tunisa. On je još ukazao na to da je šejh el-Karadavi simbol tolerancije i umjerenosti.

    Šejh Ganuši je, dočekavši šejha el-Karadavija na tuniškom aerodromu kazao da je „Karadavi šejh revolucionara“ istakavši da je šejh bio najveća potpora revolucijama u arapskom svijetu”.

    Jako ce drugi izvijestiti ovo do stranica koju vodi onaj murted sto je spijunirao muslimane.
    A od njih prenose oni sto imaju prefix “islam”. A ustvari sve su ostalo, pa tek onda tamo negdje u daljini islam.
    Da Allah sacuva zablude jedne od 73 skupine koje ce u dzehenem.

    #8272
    Anonimno
    Neaktivan

    Salahudine mislim da moras znati da je vjera islam tolerantna religija i da to nije religija koja je poslata da oteza Ummetu. Mislim da svi mi znamo ko je Dr. Jusuf al Karadavi i znamo da je on covjek od velikog ugleda pa tako bih te zamolio da se uzdrzis od komentara na njegove izjave. Nemojmo dozvoliti da budemo vjecno u fitni.

    #8274
    Anonimno
    Neaktivan

    Kratko objašnjenje demokratije

    Riječ demokratija dolazi od grčke riječi demos što znači “narod” i cratus što znači “vlast”. To je sistem u kome narod za sebe propisuje zakone, putem njihovih izabranih zastupnika, u vijeću ili parlamentu, koji je utemeljen u svrhu primenjivanja zakona i politike koja izražava želju većine ljudi te regije.

    ‘AbdulWehhāb El-Kilālī je rekao:
    ”Svi demokratski sistemi su zasnovani na jednoj ideologiji, a ona je da je vlast pripisana narodu, kome pripada sav autoritet. Na kraju, demokratija je princip vladanja naroda”. [1]

    Stoga je to sistem koji se suprotstavlja sāmoj suštini Allāhovog posebnog prāva propisivanja zakona, i kao takav on izlazi iz proste nepokornosti Allāhu u okvir širka, težnjom da uzdigne čovječanstvo na nivo Zakonodavca (tj. Allāha).

    Uzvišeni Allāh je rekao:

    وَاللّهُ يَحْكُمُ لاَ مُعَقِّبَ لِحُكْمِهِ وَهُوَ سَرِيعُ الْحِسَابِ

    ”A Allāh sudi! Niko ne može presudu Njegovu pobiti, i On brzo račun svidi.” (Er-Ra'd: 41)

    I On je, Uzvišeni, rekao:

    أَمْ لَهُمْ شُرَكَاء شَرَعُوا لَهُم مِّنَ الدِّينِ مَا لَمْ يَأْذَن بِهِ اللَّهُ

    ”Zar oni da imaju bogove koji im propisuju ono što Allāh nije naredio?” (Eš-Šūra: 21)

    I zbog toga što su ljudi ti koji biraju zakone, putem njihovih zastupnika (predstavnika). Ovi zakoni su zasnovani na onome što ljudi žele i oni su u skladu sa strastima većine, a ne sa onim što je Allāh objavio.

    Uzvišeni Allāh je rekao:

    أَرَأَيْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَهَهُ هَوَاهُ أَفَأَنتَ تَكُونُ عَلَيْهِ وَكِيلًا أَمْ تَحْسَبُ أَنَّ أَكْثَرَهُمْ يَسْمَعُونَ أَوْ يَعْقِلُونَ إِنْ هُمْ إِلَّا كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ سَبِيلًا

    ”Kaži ti Meni, hoćeš li ti biti čuvar onome koji je strast svoju za boga svoga uzeo? Misliš li ti da većina njih hoće da čuje ili da nastoji shvatiti? Kao stoka su oni, čak su još dalje s Pravog puta skrenuli.” (El-Furqān: 43-44)

    Prema tome, uzurpacija ovog prava od strane ljudi postavlja njih kao lažna božanstva (tāgūte) pored Allāha i oni propisuju zakone i sūde u stvarima u suprotnosti sa Njegovom Objavom. A iz ovog razloga, Uzvišeni Allāh svaku osobu ili sistem koji ne sudi po onome što je Allāh objavio naziva tāgūt (lažno božanstvo).

    Uzvišeni Allāh je rekao:

    أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ يَزْعُمُونَ أَنَّهُمْ آمَنُواْ بِمَا أُنزِلَ إِلَيْكَ وَمَا أُنزِلَ مِن قَبْلِكَ يُرِيدُونَ أَن يَتَحَاكَمُواْ إِلَى الطَّاغُوتِ وَقَدْ أُمِرُواْ أَن يَكْفُرُواْ بِهِ

    ”Zar ne vidiš one koji tvrde da vjeruju u ono što se objavljuje tebi i u ono što je objavljeno prije tebe pa ipak žele da im se pred tāgūtom sudi, a naređeno im je da ne vjeruju u njega.” (En-Nisā’: 60)

    Šejhul-islām Ibn Tejmijje, Allāh mu se smilovao, je rekao:
    ”Osoba kojoj se pokorava u nepokornosti Allāhu ili osoba kojoj se pokorava u slijeđenju upute mimo upute istinite vjere; u oba slučaja, ako je ono što on naređuje ljudima u suprotnosti Allāhovim naređenjima – onda je on tāgūt. Iz ovog razloga mi ljude koji sude po drugome, mimo onoga što je Allāh objavio, nazivamo tāgūtima.” [2]

    A Ibnul-Qajjim, Allāh mu se smilovao, je rekao:
    ”Tako se naziv tāgūt odnosi na sve ljude koji sude po drugome, mimo suda Allāha i Njegovog Poslanika. Ovo bi, također, važilo za slučaj da ga ljudi obožavaju mimo Allāha, ili da ga slijede u nepokornosti Allāhu, ili da mu se pokoravaju kada nisu sigurni da li se time pokoravaju Allāhu. Tako su ovi – tāgūti dunjaluka i ako pogledaš u njih i vidiš stanje ljudi sa njima, vidjećeš da su većina njih skrenuli od obožavanja Allāha u obožavanje tāgūta; sa sūda Allāha i Njegovog Poslanika ka sūdu tāgūta, i od pokoravanja Njemu i Njegovom Poslaniku u pokoravanje tāgūtima”. [3]

    Muhammed el–Emīn eš–Šenqītī, Allāh mu se smilovao, je rekao:
    ”A iz ovih božanskih tekstova koje smo spomenuli postaje potpuno jasno da oni koji slijede izmišljene zakone koje je šejtān propisao na jeziku njegovih štićenika i koji se suprotstavljaju onome što je Allāh, Moćni i Uzvišeni, propisao na riječima njegovih poslanikā, ‘alejhimus-selām, onda niko ne sumnja u njihov kufr i njihov širk, osim onoga kome je Allāh oduzeo njegov vid i zaslijepio ih.” [4]

    I zbog toga što je većina vjerski predanih muslimana svjesna da je osnovni cilj demokratije da vlada masama zasnovano na strastima većine, što se suprotstavlja Allāhovoj objavi – mi ne trebamo trošiti mnogo vremena objašnjavajući kufr ovog sistema uopšteno. [5] Ako čitalac od samog početka nije dovoljno ubjeđen u ovo, onda ja preporučujem da on pročita osnovniji i iscrpniji (obuhvatniji) esej ili knjigu koja se bavi islamskim propisom o demokratiji, jer je naš cilj ovdje da posebno prokomentarišemo pitanje učešća u demokratskim izborima, a ne da se udubljujemo u kompleksniju i detaljniju temu – analizu čitavog demokratskog sistema. [6]

    [1] ”Mewsū'at es – Sijāse”, 2. tom, 756. str.
    [2] ”Medžmū'ul fetāwā”, 28. tom, 200. str.
    [3] ”I'lām el-Muweqqi'īn”, 1. tom, 50. str.
    [4] ”Adwā'ul-bejān”, 4. tom 82.-85. str.
    [5] Čak se i autor članka ”Glasati ili ne glasati” izgleda ipak složio da je u osnovi nedozvoljeno ući u demokratski sistem, kada je na početku rekao: ”Ova konstukcija modernih dana je veoma različita od islamske pozicije, jer zaista prāvo propisivanja zakona pripada jedino našem Stvoritelju, Svemogućem. Stoga, ulaženjem u sistem vladanja koji je zasnovan na drugome mimo šerī'ata i, što je još važnije, koji se često razlikuje, a ponekad čak i suprotstavlja šerī'atu – onda je konsenzus muslimanskih učenjaka da je vladanje njime nedozvoljeno.”
    [6] Neki od ovih iscrpnijih (obuhvatnijih) radova o demokratiji uključuju: ”Ed-dīmuqrātijjah dīn” (”Demokratija je vjera”) od šejha Ebū Muhammed ‘Āsim el-Maqdisija, knjiga ”Hukm el-islām fī ed-dīmukrātijjah we et-ta'ddudijjah el-hizbijjah” od šejha Ebū Basīr Mustafā Halīma et-Tartūsija, i esej šejha ‘AbdulQādir ibn ‘Abdul'Azīza u njegovom poglavlju ”Namjera” iz djela ”El–džāmi’ fī taleb el–'ilm eš–šerīf”, 1. tom, od 146. str. pa nadalje. A u njima je odgovor na ostale šubhe koje su iznijete, npr. da je demokratija ustvari – šūra i priču o Negusu među mnogim ostalim.

    #8278
    Anonimno
    Neaktivan

    Vekas post=2645 wrote: Salahudine mislim da moras znati da je vjera islam tolerantna religija i da to nije religija koja je poslata da oteza Ummetu. Mislim da svi mi znamo ko je Dr. Jusuf al Karadavi i znamo da je on covjek od velikog ugleda pa tako bih te zamolio da se uzdrzis od komentara na njegove izjave. Nemojmo dozvoliti da budemo vjecno u fitni.

    Jeste, islam je tolerantna religija sve dok se cuvaju Allahove swt. granice. Kad se one predju i kad se radi u suprotnosti sa onim sto nam je rekao Allah swt i prenio Muhammed salallahu alejhi we sellim onda islam postaje zestok u odbrani.
    Hvala Allahu mi znamo ko je Juso Qaradawi ali ocigledno da ti ne znas.
    http://www.youtube.com/watch?v=6b2t2llTg6Q
    Juso izjavljuje da je cijeli ummet esharijski sto je notorna laz i potvora. I isto vrijeme kaze kako su selefije nebitna manjina.
    A znamo da su esharije sekta i nije od ehli sunneta wel dzemata.
    Qaradawi jos uvijek nije skontao gdje je Allah swt.

    Juso Qardawi je poznat po svojim necuvenim fetwama i izjavama, koje kontradiktiraju Serijatski zakon, kritikovao je egipatski selefijski pokret, nazivajuci ih “unutrasnjim extremistima”.
    Selefijski pokret egipta je pozvao na razvoj drzavnog zakona koji se temelji na Kur'anu i sunnetu poslanika salallahu alejhi we sellim. To je po rijecima Qardawija, extremizam.
    U proslosti, selefije se nisu upletale u politiku, ali sad neki od njih razmatraju mogucnost sudjelovanja u politickom zivotu, pisu egipatski medijski izvori.
    Do 70-ih i sve dok nije napustio Egipat, al-Qardawi je pripadao Muslimanskom bratstvu. On sebe smatra podrzavaocem takozvanih “modernista”.
    U razgovoru sa Al-Masry Al-Youm, optuzio je selefije o bukvalnom tumacenju Qurana i Islamskih tradicija.
    U njegovom pogledu, tumacenje Qur'ana bi trebalo da varira ovisno o promjenama i okolnostima.
    Muslimani nebi trebali biti ograniceni tumacenju Qur'ana sastavljenog od strane naucnika iz proslosti. Tvrdi Qardawi.
    Qardawi je optuzio Selefije da su se navodno suprostavili “Januarskoj revoluciji” u egiptu.
    Po rijecima Qardawija, porast selefizma je razlogom cinjenice da univerzitet Al-Azhar ne ispunjava svoje funkcije “kako treba”.
    Qardawi kaze da Egipat treba “gradjansku, demokratsku i pluralisticku drzavu koja postuje razlicite religije ali podrzava Islam kao zvanicnu vjeru i izvor zakona i duhovne upute”.
    Podsjetimo se da je Qardawi izdao fetwu koja podrzava okupaciju Kawkaza od strane Rusa. On je takodjer autor mnogih kontraverznih fetwi i izjava koje su osudjene od strane istaknutih Islamskih ucenjaka u tome sto su uveliko kontradiktirale Islamu i Sherijatu. Neki vodeci moderni ucenjaci su cak izdali tekfir na Qardawija.

    Juso je ohalalio x harama ukljucujuci uzimanje kafira za zastitnika i prijatelja pored muslimana i ulazak u savez sa kafirom protiv muslimana.
    Dao je podrsku Ramzanu Kadirovu i ruskoj okupaciji Kavkaza, pored dozvole učešća muslimanima u američkoj vojsci koja je napadala Afganisan 2001. godine.

    Ohalalio muziku, dozvolio mjesanje muskaraca i zena i ohalalio kamatu.
    Nemojmo zaboraviti da je hvalio i dovio za papu Ivana Pavla II
    Posto to isto Ceric radi onda nevidimo veliku razliku izmedju sljedbenika Cerica i ljubitelja Juse Qardawija.
    Primjetices od miskina one medju nama koji ga postuju da su “moderni i civilizovani” da su izbrijani , slusaju muziku, da se rukuju sa zenama da kupuju stanove i kuce na kredit, da im zene hodaju po ulicama ili gologlave ili kobiva pokrivene u bojama ko novogodisnje drvo krseci sve jedan od uvjeta pravilnosti pokrivanja i jos mnogo mnogo toga.
    To ti je tvoj “uvazeni” Juso Qaradawi.

    Ne rekoh li ti ja da dobro procesljas ovu i jos one dvije stranice i stari forum pa da se tek onda vratis bez nebuloza i provala kao sto su kako je Juso doktor i uvazen itd.
    Nemojmo dozvoliti da budes vjecno u fitni.

    #8279
    Anonimno
    Neaktivan

    Ipak pored znacajnog neslaganja za Dr. Jusufom Kardavijem ipak mislim da moramo postovati njegovu funkciju lidera Svjetskih Ucenjaka. Kao prvo ja sam dosao do toga da je najbolja akida ona kojom su se pridrzavali Selefi Salihin generacije i samo takva akida je vrijedna za nas Ummet. Ipak bih volio reci da ljudi mogu da se promijene tako da moramo staviti prostora ljudima kao sto je Dr. Jusuf al Kardavi da se vrate pravom putu. Nisam znao da je on p[odrzao okupaciju Kavkaza ali mislim da mi muslimani moramo teziti jednom jedinstvu i da se u nasem muslimanskom Ummetu odvija borba za Islam. Nikad ranije nisam bio toliko upoznat za islamskim podjelama kao sto sam sada tako da Islam mora pobjediti unutar muslimanskog Ummeta p[a tke onda ici u dalje pobjede na cijeli svijet.

    #8281
    Anonimno
    Neaktivan

    Mislim da mogu sa ponosom reci da sam musliman Selefija. Slazem se sa vama alli bih nesto pojasnio. Pitanje lojalnosti Islamskoj drzavi je nesto sa cime se slazem. Ali fokusiram se samo na Islamsku drzavu jer muslimani ne mogu aminovati sve sto kaze predjsednik neislamske zemlje iili zemlje gdje nema Serijata. Zao sam se dvoumio izmedju Zijada Ljakica i vas ali sam izabrao vas i mislim da je ovaj forum za mene. Objasnio bih da Saudijska Arabija ima Serijat ali kazu da se Saudijska Arabija ne vodi potpuno Serijatu te da Kralj nije podlozan Serijatu kao i porodica Saud. Zato se slazem sa vama.

    Inace lojalnost islamskoj drzavi je prioritet jer lojalnost drzave ucvrscuje Islamsku drzavu i daje joj priluku da postane bogata i stalbilna zemlja. Kao sto su prvi muslimani bili obavezni na loojalnost Halifama tako i danasnji muslimani su obavezni na lojalnost Islamskoj drzavi. Svi znamo dokle su odvele demosntracije u Islamskom Hilafetu tako da je zbog tih demonstracija i nepokornosti ubijen Osman r.a. Zbog toh demonstracija se jedan dio muslimana odmetnuo i p[ostao Haridzijima. Mi to naravno ne zelimo.

    Zato bih volio da sse da paznja obavezi muslimana na lojallnost Islamskoj drzavi ali samo Islamskoj drzavi a ne sekularnoj ii nemuslimanskoj drzavi jer to ima drugaciji smisao.

    #8282
    Anonimno
    Neaktivan

    Vekas post=2652 wrote: Ipak pored znacajnog neslaganja za Dr. Jusufom Kardavijem ipak mislim da moramo postovati njegovu funkciju lidera Svjetskih Ucenjaka. Kao prvo ja sam dosao do toga da je najbolja akida ona kojom su se pridrzavali Selefi Salihin generacije i samo takva akida je vrijedna za nas Ummet. Ipak bih volio reci da ljudi mogu da se promijene tako da moramo staviti prostora ljudima kao sto je Dr. Jusuf al Kardavi da se vrate pravom putu. Nisam znao da je on p[odrzao okupaciju Kavkaza ali mislim da mi muslimani moramo teziti jednom jedinstvu i da se u nasem muslimanskom Ummetu odvija borba za Islam. Nikad ranije nisam bio toliko upoznat za islamskim podjelama kao sto sam sada tako da Islam mora pobjediti unutar muslimanskog Ummeta p[a tke onda ici u dalje pobjede na cijeli svijet.

    Ja, koka a ti jaje.
    Mislim da tebe istina ne zanima. Imas svoje stavove sa kojima si ovde dosao da ih prosipas na jedan podmukao nacin.
    Ja smatram da su ti textovi dobro iscenirani i da si dosao ovde navlacis bracu na tanak led.
    To kako si jucer imao jednu akidetsko shvatanje a danas skroz drugo mozes djeci prodavat.
    Razlika u takvom shvacanju i nacinju pisanja daje jedno od dvoje: Ili si opsihren ili da si obavjestavac.
    Textovi su veoma providni iz kojih se vidi proizilaznost npr. postivanja miskina koji ne postuje Allahove swt. zakone.

    Savjetujem bracu da ne ulaze u rasprave i da citaju ne textove od Vekasa.
    A administratori, da li mora biti neko tehnicko krsenje pravilnika da bi se osoba banovala i dokle pustiti da se na ovakvom forumu ovakve stranice postiraju textovi kao sto su od vekasa??

    #8283
    Anonimno
    Neaktivan

    Mislim da mogu sa ponosom reci da sam musliman Selefija. Slazem se sa vama alli bih nesto pojasnio. Pitanje lojalnosti Islamskoj drzavi je nesto sa cime se slazem. Ali fokusiram se samo na Islamsku drzavu jer muslimani ne mogu aminovati sve sto kaze predjsednik neislamske zemlje iili zemlje gdje nema Serijata. Zao sam se dvoumio izmedju Zijada Ljakica i vas ali sam izabrao vas i mislim da je ovaj forum za mene. Objasnio bih da Saudijska Arabija ima Serijat ali kazu da se Saudijska Arabija ne vodi potpuno Serijatu te da Kralj nije podlozan Serijatu kao i porodica Saud. Zato se slazem sa vama.

    Inace lojalnost islamskoj drzavi je prioritet jer lojalnost drzave ucvrscuje Islamsku drzavu i daje joj priluku da postane bogata i stalbilna zemlja. Kao sto su prvi muslimani bili obavezni na lojalnost Halifama tako i danasnji muslimani su obavezni na lojalnost Islamskoj drzavi. Svi znamo dokle su nas odvele demonstracije u Islamskom Hilafetu tako da je zbog tih demonstracija i nepokornosti ubijen Osman r.a. Zbog tih demonstracija se jedan dio muslimana odmetnuo i postao Haridzijima. Mi to naravno ne zelimo.

    Zato bih volio da se da paznja obavezi muslimana na lojalnost Islamskoj drzavi ali samo Islamskoj drzavi a ne sekularnoj ii nemuslimanskoj drzavi jer to ima drugaciji smisao.

    #8285
    Anonimno
    Neaktivan

    Da pojasnim. Pitanje lojalnosti Islamskoj drzavi je nesto sto je obavezujuce za sve muslimane. Kaze se da makar Halifa bio los i pokavrenjak narod je duzan da bude pokoran vlasti. Ta pokornost nije radi Halife nego radi Islama i Islamske drzave. Allah ne voli nered na zemlji tako da strpljenjem svakome dodje kraj pa cak i losem vladaru. Mi se muslimani moramo odvojiti od Haridzija jer Haridzije su velika opasnonst jer oni se infiltriraju unutar muslimanskog Ummeta i podsticu na nepokornost Islamskoj drzavi. Narod mora biti vjeran i narod mora biti zreo u svojim postupcima kako bi mislio na balgostanje u zemlji a ne radi toga sto radi vladar zemlje. Vladaru zemlje je najteze jer njemu je Allah podario odgovornosti za svoj Ummet i on mora misliti mnogo o svojim postupcima kako bi zaradio Dzennet na onom svijetu. Kad je narod pokoran u Islamskoj drzavi onda strane sile ne mogu zavadati muslimane i muslimani su bezbjedni od gradjanskog rata. U tome lezi smisao pokornosti Islamskoj drzavi.

    Pored pokornosti Islamskoj drzavi u to se ubraja i pokornost Islamskim autoritetima u neislamskim zemljama. Islamski autoriteti su zamjena Islamskim vladarima koji ne mogu dotaci teritorije u kojima muslimani zive ali umjesto tih vladara su prisutni Islamski autoriteti koji predstavljaju muslimane u neislamskoj drzavi. Zato muslimani su duzni biti pokorni Islamskim autoritetima pa makar bili oni i losi predstavnici sve u cilju muslimanske sloge i jedinstva.

    #8286
    Anonimno
    Neaktivan

    Vekas post=2658 wrote: Da pojasnim. Pitanje lojalnosti Islamskoj drzavi je nesto sto je obavezujuce za sve muslimane. Kaze se da makar Halifa bio los i pokavrenjak narod je duzan da bude pokoran vlasti. Ta pokornost nije radi Halife nego radi Islama i Islamske drzave. Allah ne voli nered na zemlji tako da strpljenjem svakome dodje kraj pa cak i losem vladaru. Mi se muslimani moramo odvojiti od Haridzija jer Haridzije su velika opasnonst jer oni se infiltriraju unutar muslimanskog Ummeta i podsticu na nepokornost Islamskoj drzavi. Narod mora biti vjeran i narod mora biti zreo u svojim postupcima kako bi mislio na balgostanje u zemlji a ne radi toga sto radi vladar zemlje. Vladaru zemlje je najteze jer njemu je Allah podario odgovornosti za svoj Ummet i on mora misliti mnogo o svojim postupcima kako bi zaradio Dzennet na onom svijetu. Kad je narod pokoran u Islamskoj drzavi onda strane sile ne mogu zavadati muslimane i muslimani su bezbjedni od gradjanskog rata. U tome lezi smisao pokornosti Islamskoj drzavi.

    Pored pokornosti Islamskoj drzavi u to se ubraja i pokornost Islamskim autoritetima u neislamskim zemljama. Islamski autoriteti su zamjena Islamskim vladarima koji ne mogu dotaci teritorije u kojima muslimani zive ali umjesto tih vladara su prisutni Islamski autoriteti koji predstavljaju muslimane u neislamskoj drzavi. Zato muslimani su duzni biti pokorni Islamskim autoritetima pa makar bili oni i losi predstavnici sve u cilju muslimanske sloge i jedinstva.

    Vekase, ako si iskren sa Allahovm, pred tobom je marljiv rad u učenju vjere. Muslimani su dužni pokoravati se vladaru kojije musliman. Ako vladar prestane biti musliman, on gubi velijstvo, tj. pravo na vladavinu. Što se tiče učenjaka, poznato je šerijatsko pravilo kojeg, vjerujem, i sam znaš: NEMA POKORNOSTI STVORENJU U NEPOKORNOSTI STVORITELJU. Dakle, ne može se “u cilju muslimanske sloge” prelaziti granice i biti nepokoran Allahu! Na kraju, kakvo će to jedinstvo biti, kavi će to “ujedinjeni muslimani” biti, i kakva će ta snaga biti ako su se muslimani ujedinili oko zablude ili zabludjelih učenjaka.
    Po tebi ispade, da se mi moramo pokoriti Kardaviju zarad jedinstva muslimana, makar on bio loš?? I to u trenucima kada postoje čestiti šejovi koji zalužuju da budu vođe ummeta!

    Pročitaj o Kardaviju ovo djelo: http://www.putvjernika.com/Downloads/func-startdown/938.html

    I dodaj ovome sljedeće Kardavijeve bisere:
    – ohalalio kamatu na Zapadu: ako čovjek nema svoju kuću ili stan, onda može podici kamatni kredit za stan/kuću.
    – dozvolio učešće muslimana u američkoj vojsci koja napada Afganistan 2001.
    – dao podršku ruskom psu Ramzanu Kadirovu i kritikovao kavkaske mudžahide
    i zadnja, gora od svih ostalih:
    – Demokratija nije kufr!! što govori o tome da Jusuf nije spoznao Allahov din, niti zna njegove temelje. To što ga je ihvanijska Al-Džezira ispopularisala, kao što su turski mediji ispopularisali “mehdija” Haruna Jahju, nije dokaz da je Kardavi musliman, a kamoli učenjak koji treba da se slijedi.

    (A Salahudin svakako treba da otupi oštricu svoga mača u ophođenju sa neistomišljenicima i da se sjeti Allahove milosti prema sebi)

    #8287
    Anonimno
    Neaktivan

    :barek:

    #8305
    Anonimno
    Neaktivan

    Andol post=2659 wrote:
    (A Salahudin svakako treba da otupi oštricu svoga mača u ophođenju sa neistomišljenicima i da se sjeti Allahove milosti prema sebi)

    Sheyh Allah ti podario svako dobro. Moji neistomisljenici ne dobivaju sabljom po vratu radi mog licnog htijenja i ponosa. Vec Allaha swt. radi.
    Kako ti ovo rece, ispade da se ja raspravljam radi licnog ponosa. Da Allah sacuva.
    Ovo sto si ti napisao ovom miskinu u vezi Qaradawija sam mu ves postirao u istom postu. Zar nisi vidio???
    On niti ce prouciti predlozene stranice niti ce poslusati sheyhove sa njih.

    Ne rekoh li ja da on ispipava i navlaci ljude na tanak led.
    Kakve veze ima moj komentar njemu i ova tema sa iz niodakle njegovim govorom o pokornoscu vladaru?? NIKAKVE.
    Procita li sheyh njegov govor u drugom postu o shayhu Bin-Ladinu, Al-Qaidi i saudijskom muftiji??

    Moja je metoda mozda ne ispravna ali moja sablja ostaje ostra prema ovakvim smutljivcima.
    Pa makar bilo sve dok ili ja ili oni ne odu ili jedan od nas ne bude izbacen odavde.

    A vi se bojte Allaha pa budite ne jasni kao sto ste bili ne jasni po pitanju muftije i ovakvih ko vekas.
    Sutite i mudrujte dok vam prosipaju bisere koji su u suprotnosti sa menhedzom ove stranice.
    I do cega to dovede? Jer nije poslusao savijete o tome da nauci put ove i ostalih stranica i nije niti ce poslusati nase sheyhove, dovelo je dotle da hvali saudijskog muftiju. A u stvari nije ni to, vec ispipava i provocira muslimane na ovom forumu.

    I sad dok se suti na njegove nebuloze nek neko novi naleti na jedan od njegovih 100 postova o ( “lijepim zemljama sa pticama i drvecem i lijepim livadama punih cvijeca……”, da ne spominjem ranije o hvaljenju rafidija i sad o tome kako saudijski muftija drzi muslimane ala Bin Ladin u malom prstu) ima da se izibreti.
    Ja nisam dosao na ovu stranicu i zrtvovao prijatelje i bracu radi ove stranice (samo sto je spomenem bez daljnih pojasnjenja) da bi gledao u postove ala-vekas i gledao vas kako sutite.

    Wallahi, ako vi necete biti ljubomorni i to mislim LJUBOMORNIII na vasu stranicu onda se ni ja vise necu sekirat. Neka vama bude vas put a meni moj.

    Allah popravio moje, vase i stanje svih muslimana u svijetu.
    Eselamu alejkum we rahmetullah we berekatuhu.

    #8308
    Anonimno
    Neaktivan

    Mnogi se pripisuju menhedzu ehli sunneta samo zbog brade i skracenih nogavica, a ubjedjenje im je poput lista koji plovi po povrsini vode, svaki cas mu prijeti opasnost od potonuca.

    Iskusenje koje je mnoge zadesilo jeste to sto su se mnogi vezali slijepo za imena, pa kada bi ta imena javno uradili kufr, ili dozvolili kufr, ili pozvali u kufr ti miskini bi ih sa odusevljenjem slijedili, i mislili bi i dalje da na taj nacin slijede istinu, sejtan ih je obradio.

    Mnogi vode rasprave o parfemu koji ima alkohol dali je dozvoljeno koristiti ili ne, i iskazuju zestinu u ukoru na koristenje istog, a na drugu stranu kad im se spomene da musliman ne smije da glasa onda ih vidis kako pocnu da buncaju kako ima “uleme” koja je to dozvolila, i onda da bi opravdali svoje slijepilo i svoj bijedni hal u kojem su zapali pocnu histericno da te optuzuju da si upao u tekfirovske shubhe, onda te pocnu savjetovati da se bojis Allaha sto preterujes u vjeri, a mnogo su prijeci da sami sebe kazu da se boje Allaha sto vrata sirom otvaraju kufru, ali ne neko “ucen” je to dozvolio i ti nemas pravo da se suprostavis tome, jer ko si ti da se suprostavljas, sta si od skole zavrsio, i jos mnoga buncanja od kojih mi dodje na povracanje kad ih cujem.

    Najpokvareniji su oni koji su nesto od istine naucili i to pomijesali sa neistinom, i tu istinu koriste u dokazivanju neistine, a po potrebi to malo istine koriste da bi zavarali one koji ih slijepo slijede da im dokazu kako su oni na istini, i svako ko ne misli kao oni da je na zabludu.

    Svi se pozivaju na neko jedinstvo, a kad se sagleda malo realnije, malo dublje dolazi se do zakljucka da oni koji pozivaju u jedinstvo, ustvari oni preko toga zele da nametnu drugima svoje stavove, a jedinstvo i briga za ummet im je dobar izgovor za to.

    Malo gde se mogu naci principijalni i dostojanstveni ljudi koji se ne sluze podlim i niskim stvarima protiv svojih neistomisljenika, samo se gleda da se zabije noz u ledja nestomisljeniku, i na taj nacin misle da su mudri i da im dawa uspijeva, samo cemo vidjeti kod Allaha dali je bas tako.

    Cesto razmisljam da neka od strana ima moc i vlast sta bi uradila sa neistomisljenicima, dali bi imali imalo sazaljevanja prema svojim neistomisljenicima, prema kafirima ne sumnjam da bi imali.

    Mnogi optuzuju druge za haridzizam, a toj istoj optuzbi pokazuju takvu mrznju sa tom optuzbom i nacinom na koji je upucuju da sticem utisak da su haridjije za njih “mala maca”.

    Sta covjeku preostaje da uradi kada realno sagleda situaciju i stanje u kojem smo se nasli.
    Ja mislim da je najbolje da se covjek pozabavi sobom , i da se trudi da jos vise bude pokoran Allahu, a Allah ce dati da istina izadje na vidjelo, jer nekada Allah daje iskusenja da neki koji su za zabludu padnu na ta iskusenja, pa molim Allaha da iz svakog iskusenja izadjemo cvrsci i pokorniji Allahu, i privrzeniji Allahovoj vjeri.

    Dusa boli covjeka kad vidi kako pod izgovorom Islama ruse se temelji ove vjere, a Islam je cistoca od svake prljavstine, i on je savrsena vjera, a demokratija je lazno bozanstvo koje se obozava danas pored Allaha, i oni koji zele da spoje Islam sa shirkom nece im uspjeti koliko god se trudili, jer Allah cuva ovu vjeru, a ne neki pojedinci, kada bi bila na ljudima odavno bi je iskrivili kao sto su to uradili ehli kitabije.

    I zato neka zna svaki prkosnik koji izmislja lazi na Savrsenu vjeru, da ce se vratiti Stvoritelju koji je Jedini imao pravo da propisuje vjeru i da se obozava, neka zna da ce stati pred Gospodarom da mu sudi.
    I ovde iskazujem mrznju prema svakome ko iskrivljuje vjeru Allahovu, cinio to namjerno ili nenamjerno, mrzim ga u ime Allaha zato sto sam zadovoljan Allahom kao Gospodarem, Islamom kao vjerom, i Muhammedom sallallahu alejhi we sellem kao Njegovim Poslanikom.

    #8334
    Anonimno
    Neaktivan

    Korisnik @Vekas je isključen sa Foruma a neki njegovi postovi obrisani. Bili smo mu dali šansu da se ponovo uključi na Forum, vjerujući mu da se stvarno pokajao od svojih stavova. Međutim, očigledno da mu je potrebno još jedno pokajanje – od pokajanja!

Pregledavate 14 postova - 1 do 14 (od ukupno 14)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.