Kurban Bajram 1433/2012

  • This topic has 37 odgovora, 20 glasova, and was last updated prije 11 years, 5 months by Anonimno. This post has been viewed 6623 times
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 38)
  • Autor
    Postovi
  • #12840
    Anonimno
    Neaktivan

    @Allahov_rob:
    Sve ovo što si napisao zaista veoma cijenim. Ja nisam uopšte iščekivao mlađaka na kraju prethodnog mjeseca. Ne znam čak ni kakvi su propisi u vezi sa tim a vidim da ih ti poznaješ, hvala. Ja sam se oslanjao na kalendar IZ BiH.

    Ja sam vidio veoma lijep mlađak kakav nisam odavno vidio i kad sam se oduševio onda mi je palo napamet da to znači da nema šanse da je u četvrtak Bajram.

    Međutim, već sam rekao u svom postu da nemam namjeru da unosim smutnju i nemir, pa prema tome nema potrebe brate da mi odgovaraš takvim tonom.

    Ja sam samo iznio svoja razmišljanja s obzirom na ono što znam o Hidžretskom kalendaru ali očito ne znam sve, to priznajem.

    Ono što bih ja molio da neko ovdje kaže je da li postoji neki usaglašeni stav uleme na svjetskom nivou u pogledu nastupanja 1. dana u mjesecu.
    Matematički se mogu izračunati potrebni podaci ali da li je dovoljna mogućnost viđenja u bilo kom dijelu Zemlje ili šta?
    Ja bih najviše volio da to bude usaglašeno u čitavom svijetu. Dakle, da li postoji neki zvaničan stav?

    Davno sam pročitao negdje da je greška Hidžretskog kalendara 1 dan na oko 300 godina ali nisam imao priliku to provjeriti. Kako god, ne smijemo se igrati s tim i korigovati svakih par godina.

    @Alibeg:
    Nemoj biti tako grub u vezi sa nekim šerijatskim propisima. Nije to retrogradno. Treba prvo razumjeti propis a onda pokušati naukom pronaći smisao.

    Ja se bojim da naša IZ iz nekog razloga previše olako prelazi preko nekih stvari umjesto da ih sistematski riješi jednom zauvijek.
    Najbolji primjer su razne grupe u BiH (u narodu poznati kao Vehabije, mada tako sad nazivaju sve koji puste bradu ili imaju principijelniji stav po pitanju nekih propisa). Po tom pitanju nikad se nije održala debata ili razgovor na TV sa predstavnicima IZ (reis) i ovih “drugih”.
    Pa jesmo li braća ili ne? Je li se to neko nečega boji? Zar nam nije cilj sloga? Svako može griješiti u nekim stvarima ali tu smo da uputimo jedni druge snagom argumenata.

    No, to nije tema ove emisije, izvinjavam se.

    Selam!

    #12842
    Anonimno
    Neaktivan

    We alejkesselam.

    Alibeg post=7687 wrote: Razmislite šta znači neposlušnost Šerijatskom Halifi za određeno područje (kod nas Reis Ul Ulema) i koje su kazne (šerijatkse za to)!

    Reisu-l-ulema BiH nije velijjul-emr (vladar muslimana) a jos dalje od toga da je halifa. Treba da naucis serijatska pravila i znacenje pojma velijjul-emr pa ce ti biti jasno da to reis u BiH nije.

    Alibeg post=7687 wrote: Su svakom slučaju, Allah vam se smilovao, a od vas očekujem pošto ste toliko na strani arapskih adeta i običaja, umjesto nauke, da ako postite ovih devet dana, post počinjete u momentu kad se počne razlikovati crni konac od bjelog bez vještačke svjetlosti, a da završavate post gledajući kad će sunce zaći (umjesto da koristite vaktiju – jer je očito, po vašem stavu Ulema bespotrebna (osim Bin Baza koji tvrdi da je zemlja ravna ploča)).

    Sta ti znas mozda neko i zapocinje i prekida post na taj nacin. A ovo za Bin Baza, rahimehullah, je tipicni sektaski adut kad zele da se malo ismiju sa ulemom. To je od vaseg sektaskog edeba (odgoja).

    Alibeg post=7687 wrote: Također, očekujem da kad krenete na hadždž – krenete iz Bosne kamilom, a kad krenete “u džihad” da krenete sa sabljom i kopljem, jer je očito nauka stala u momentu kad su ljudi koristili oči umjesto naučnih pomagala.

    I ove izrekes su od sektaskog novotarskog edeba pa cak ih i dzahili pravi koriste.
    Nije problem @Alibeg, samo kad bi mogli nabaviti kamile, a ti nam reci gdje zivis da usput navratimo do tebe da pred tvojom kucom ili stanom privezemo kamile da malo pasu travu i brste grmlje i da se rasterete, jer ipak dug je put :))

    Alibeg post=7687 wrote: I još samo jedna stvar. Ako Reis ne donese odluku da je Bajram neki drugi dan, nego da ostaje četvrtak, ja ću, inshaAllah zaklati kurbane taj dan i bit će, insha Allah, primljen kao kurban (A Allah najbolje zna).
    A brat neka slobodno posti prvi dan Bajrama.

    Mozes ti komotno zaklati kurban i u srijedu ako ti treba mesa jer u cetvrtak svakako nije kurban bajram pa tako i klanje u cetvrtak se ne ubraja u kurban jer si zaklao prije kurban bajrama.

    #12843
    Anonimno
    Neaktivan

    Alibeg će zaklat kurban a hadžije tek na arefatu 🙂
    Bosna ipak ima poseban i autohtoni islam 🙂

    #12844
    Anonimno
    Neaktivan

    we alejkumus selam

    Alibeg post=7687 wrote: Razmislite šta znači neposlušnost Šerijatskom Halifi za određeno područje (kod nas Reis Ul Ulema) i koje su kazne (šerijatkse za to)!

    Halifa? Gdje mu je država, vojska, sudovi, zakoni…?

    Alibeg post=7687 wrote: Kad Reis donese neku Odluku i mi je poslušamo – mi smo šeriatski čisti i u pravu.
    Ako je Reis donio ispravnu Odluku – svakako smo u pravu, ako je donio pogrešnu – opet smo u pravu jer smo ga poslušali, a on je odgovoran za sve nas.
    Ako si donio ispravnu odluku – u krivu si jer si odbio poslušnost poglavaru

    Ti opet po starom, opet ovu teoriju provlačiš, iako sam ti govorom Allahovog Poslanika dokazao da je neispravna,
    Allah ti je dao razum, ne da bi slijepo slijedio nekog mimo Allahovog Poslanika, već da bi rastavio istinu od neistine.

    Kaže Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem: “Nema poslušnosti stvorenju u griješenju Stvoritelju”. (Ahmed)
    kao i njegov, sallallahu alejhi we sellem govor: “Nema poslušnosti u griješenju Allahu, poslušnost je samo u dobru” (Buharija i Muslim)

    Kaže Ebu Hanife rahimehullah:
    “Nikom nije dozvoljeno da uzima naš govor što nece znati odakle smo ga mi uzeli (tj. dok ne bude saznao šta je naš dokaz za pomenut govor)”

    Jesi li ispunio ovaj uslov koji pominje Ebu Hanife?

    Alibeg post=7687 wrote: a od vas očekujem pošto ste toliko na strani arapskih adeta i običaja, umjesto nauke, da ako postite ovih devet dana, post počinjete u momentu kad se počne razlikovati crni konac od bjelog bez vještačke svjetlosti, a da završavate post gledajući kad će sunce zaći (umjesto da koristite vaktiju – jer je očito, po vašem stavu Ulema bespotrebna (osim Bin Baza koji tvrdi da je zemlja ravna ploča)).
    Također, očekujem da kad krenete na hadždž – krenete iz Bosne kamilom, a kad krenete “u džihad” da krenete sa sabljom i kopljem, jer je očito nauka stala u momentu kad su ljudi koristili oči umjesto naučnih pomagala.

    Ovo ti je bilo potpuno bespotrebno, pazi se da ovakvim govorom ne pretjeraš i upadneš u ismijavanje sa vjernicima, ili u težem slučaju sa islamskim propisima.

    Pošto kroz svoj govor provlačiš to da smo mi nazadni, i da ne razumijemo neke osnovne stvari, i to sve uz dozu ismijavanja,
    evo da poslušamo govor hanefijskih učenjaka o načinu određivanja početka Ramazana:

    Kaže Ibn Abidin: “Šart da bi post (Ramazana) bio obavezan jeste da se vidi mlađak, te da se ne uzima u obzir proračun astronoma, a ko se osloni na njihov proracun prekršio je Šerijat. (Resailu Ibn ‘Abidin 1/224)

    Zejle'i u knjizi Tebjinul-hakaik kaže da svaka zemlja prati za sebe pojavu mladaka neovisno od druge.

    Es-Serhasi (483. h.g.) također kaže da je uzimanje mišljenja astrologa sasvim neutemeljeno.

    Od velikog hanefijskog autoriteta Šemsul-eimmea El-Halvanija (448. h.g.) prenosi se: „Uslov za obaveznost posta i prekida posta su viđenje mlađaka. Ne uzima se u obzir mišljenje muvekkita (mjeritelj vremena, kronometrazist).“

    Od Medždul-eimmea Et-Terdžumanija (645. h.g.) prenosi se: „Usaglasili su se svi sljedbenici Ebu Hanife i Eš-Šafiija, osim neznatne nekolicine, da se ne oslanja na mišljenja muvekkita vezano za pojavu mlađaka.“

    Evo mi smo po ovom pitanju na hanefijskom mezhebu,
    Jesi li spreman i sa njima da se ismijavaš?

    Alibeg post=7687 wrote: Uglavnom, ja ne namjeravam da ulazim u besplodne rasprave sa vama, jer nije gluh onaj ko je gluh, nego onaj ko ne želi da čuje

    Upravo tako!

    #12846
    Anonimno
    Neaktivan

    o moj Allahu serijatki vodza, hahaha

    no comment u zadnje vreme stvarno svasta procitam na ovom forumu.

    molim Allaha za uputu onih koji su za upute. amin

    #12850
    Anonimno
    Neaktivan

    Mus_ab post=7694 wrote: Alibeg će zaklat kurban a hadžije tek na arefatu 🙂
    Bosna ipak ima poseban i autohtoni islam 🙂

    Brate Musab bosnjaci – sljedbenici tzv “iz” stvaraju svoj tradicionalni bosnjacki islam koji je u vecini stvari kontradiktoran izvornom Islamu – Kuranu i sunnetu. Bosna kao geografski vrlo lijepo mjesto je cisto od toga: cvijece, planine, stijene….. sve sto je Allah stvorio sluzi i pokorava se Allahu Uzvisenom uprkos tome mnoge bosnje direktno ili indirektno, ucestvujuci u ritualima kufra ili legalizovanjem istih podrzavaju gomilu dovista i turbeta u BiH a zakljucavaju mesdzide, svode Islam na privatnost, uvode mnoge opasne novotarije, namjerno pogresno i nakaradno tumace hadise i ajete da bi zadovoljili svoje zablude. Mnogi od njih cesto i skracuju hadise ili pak mijenjaju njihov izvorni sadzaj, svakog ko ih upozorava na njihove zablude optuze za radikalizam, ekstremizam a mnogi od njih bez imalo citanja i istrazivanja prihvataju i kafirske podvale i etikete pa ih primjenjuju na iskrene Allahove robove, mnogi od njih optuzuju Allahove robove da su nazadni da negiraju nauku a takvi isti neznaju osnove Islama a kamoli tek vise.
    Pa tako i ovaj bosnjo alibeg je jedan od mnogih kojima je tzv “iz” (koja legalizuje mijesta kufra, legalizuje sitske misionarse organizacije u BiH, legalizuje i prihvata demonratske izbore) glavni uzor a usudzujem se i rijeci izvor Islama s obzirom da ovaj bosnjo-alibeg nije naveo nijedan dokaz iz Kuran-a i sunneta.
    Bosna kao geografsko mjesto je cisto od onoga sto bosnje – sljedbenici “iz” na njoj cine.

    #12854
    Anonimno
    Neaktivan

    Evo njihova Gomila Svasta i Svacega:

    Priredio: Nijaz SALKIĆ

    Važni datumi u 2012. godini

    • Mevlud – rođenje Muhammeda, a.s.- 04. februara 2012 / 12. Rebiu-l-evvel 1433.h.g.
    • Dan džamija – 07. maja 2012. g. / 16. džumade-l-uhra 1433. h. g.
    • Dovište Dobre vode kod Foče – 08. maja 2012. g . / 17. džumade-l-uhra 1433. h. g.
    • Mevlud u Blagaju na Buni – 12. maja 2012. g . / 21. džumade-l-uhra 1433. h. g.
    • Dovište Ključ – 27. maja 2012. g . / 06. džumade-l-uhra 1433. h. g.
    • Lejletu-l-Regaib – 24. maja 2012.g. / 03. redžeb 1433.h.g.
    • Dan brige za slijepe IZ-ce – 02. juni 2012 / 12. redžeb 1433
    • Dan vakifa – Lejletu-l-Mi'radž 16.06.2012.g. /26. redžeb 1433.h.g.
    • Ajvatovica -24. juna 2012. g . /04. ša'ban 1433. h. g.
    • Lejletu-l-Berat-04. juli 2012.g./14.ša'ban 1433.h.g.
    • Fatihska Džuma u Kamengradu – 06. juli 2012. g . /16. ša'ban 1433. h. g.
    • 17. GODIŠNJICA GENOCIDA U SREBRENICI -11. jula 2012. g . /21. ša'ban 1433. h. g.
    • Uoči ramazana, I. teravija – 19. juli 2012 / 29. ša'ban 1433.h.g.
    • Ramazan 1433 – prvi dan posta – 20. juli 2012. g. / 01. ramazan 1433.
    • Dovište Karići – 28-29. juli 2012. g . /09.-10. ramazan 1433. h. g.
    • Džamija Igman-mevlud i tevhid šehidima BiH- 03. avgust 2012. g ./ 15. ramazan 1433.h g.
    • Dan pobjede na Bedru -04. avgust 2012. g . /16. ramazan 1433. h. g.
    • Dovište Lastavica – 05. avgust 2012. g . /17. ramazan 1433. h. g.
    • Dan povratničkih džemata – 05. avgust 2012. g . /17. ramazan 1433. h. g.
    • Ulazak u i'tikaf – 08. avgust 2012. g . /20. ramazan 1433. h. g.
    • Lejletu-l-kadr – 14. avgust 2012. g . /26. ramazan 1433. h. g.
    • Ramazanski bajram 1. dan – 19. avgust 2012. g . /01. ševval 1433. h. g.
    • Ramazanski bajram 2. dan – 20. avgust 2012. g . /02. ševval 1433. h. g. Dan šehida-Solun
    • Ramazanski bajram 3. dan -21. avgust 2012. g . /03. ševval 1433. h. g.
    • Dovište Kladanj – 26. avgust 2012. g . /08. ševval 1433. h. g.
    • Dovište Kraljeva Sutjeska – 31. avgust 2012 /13. ševval 1433.h.g.
    • Udruženje Ilmije – 28. septembar 2012. g. /12. Zu-l-ka'de 1433. h. g.
    • Jevmi-Arefe -24. oktobar 2012. g . /09. zu-l-hidždže 1433. h. g.
    • Kurban Bajram 1. dan – 25. oktobar 2012. g . /10. zu-l-hidždže 1433. h. g.
    • Kurban Bajram 2. dan – 26. oktobar 2012. g . /11. zu-l-hidždže 1433. h. g.
    • Kurban Bajram 3. dan – 27. oktobar 2012. g . /12. zu-l-hidždže 1432. h. g.
    • Kurban Bajram 4. dan – 28. oktobar 2012. g . /12. zu-l-hidždže 1433. h. g.
    • Nova godina hidžretska – 15. novembar 2012. g . /01. muharrem 1434. h. g.
    • Jevmi ašure -23. novembar 2012. g . /09. muharrem 1434. h. g.

    #12857
    Anonimno
    Neaktivan

    Spominje se da ce sutra u dzamijama IZ-a biti sa mimbera procitana obavjest o uskladjivanju dana arefata i bajrama. Ako je to tacno onda nema vise potrebe da se razilazimo o danu bajrama jer uskladjivanjem razilazenje po tom pitanju vise i ne postoji…

    #12869
    Anonimno
    Neaktivan

    Arefat je bitan Hadzijama a ne i nama ! Vecu glupost nisam procitao od nekog ko se zove profesor. I kako da me ovakvi kao sto je on uce vjeri ?

    http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u-minutu/bajram-u-bih-je-u-cetvrtak-u-arapskom-svijetu-u-petak

    #12870
    Anonimno
    Neaktivan

    Evo vijesti kako se jeftinom propagandom pravdaju svoji batil postupci:

    Bajram u BiH je u četvrtak, u arapskom svijetu u petak

    Prema Takvimu Rijaseta Islamske zajednice (IZ) u BiH, prvi dan predstojećeg Kurban-bajrama je u četvrtak, dok će većina zemalja arapsko-islamskog svijeta, prema svemu sudeći, Bajram dočekati u petak. Prof. Mustafa Sušić, muvekit Rijaseta IZBiH, u razgovoru za “Dnevni avaz” tvrdi da je računica Takvima Rijaseta IZBiH apsolutno ispravna.

    Prema riječima ef. Sušića, BiH nema nikakve obaveze da se prilagođava novoj odluci koju je donijelo Vrhovno šerijatsko vijeće Saudijske Arabije, sa sjedištem u Rijadu, koje je objavilo da dan Arefata pada u četvrtak, 25. oktobra, zbog čega je Kurban-bajram u toj zemlji pomjeren za petak, 26. oktobar.

    – Nema nikakvih vjerskih razloga da se mi prilagođavamo njima. To je čista politika. Svi znamo da je odlučeno da Turci i euroazijski muslimani imaju jedinstven Takvim. Prema Takvimu, prvi dan Bajrama je u četvrtak, 25. oktobra. Odluka je donesena prije četiri godine i mi je trebamo poštovati – pojašnjava ef. Sušić, koji dodaje da se Rijaset IZBiH još nije izjasnio o tome hoće li biti pomjeranja Bajrama ili ne.

    Pojašnjavajući vjerske propise, ef. Sušić kaže da je mijena bila u ponedjeljak i svaki minut poslije mijene je novi mjesec.

    – Islamski kalendar počiva na osnovu astronomskih proračuna. Dakle, riječ je o dva različita pristupa tumačenju. Oni idu po tome da se usljed nepostojanja dokaza o viđenju mlađaka zbog oblaka mjesec treba upotpuniti tridesetim danom. Mlađak je trebalo vidjeti u ponedjeljak navečer poslije zalaska sunca. Naš je pristup drugačiji. Dakle, mijena je bila u ponedjeljak u 12 sati i nešto minuta. Svaki minut poslije mijene je novi mjesec. To znači, samo je razilaženje u tome da li je mlađak bio vidljiv te večeri kada je sunce zašlo ili nije – pojašnjava ef. Sušić.

    On je istakao da je u Turskoj Bajram u četvrtak te da bi i kod nas tako trebalo biti.

    – Turci slave Bajram na dan koji je određen po Takvimu. Oni neće mijenjati ništa. Ne samo u Turskoj nego cijeli prostor od Kine do Slovenije tako će postupiti. To što je dan Arefata u četvrtak, ne treba da nas buni. Arefat je u ovom slučaju bitan za hadžije, nije za nas – kaže ef. Sušić.

    U samoj ovoj izjavi efendije Sušića ima toliko stvari koje se suprotstavljaju islamu, da je zaista žalosno da ovakvi ljudi borave u instituciji koja sebe naziva islamskom.

    – Islamski kalendar počiva na osnovu astronomskih proračuna.

    Islamsko kalendar počiva na gledanju mjeseca i tako je bilo stoljećima, sve dok na leđa muslimana nisu zajahali ljudi okupljeni u institucijama koje su osnivali kafiri a koje sebe nazivaju islamskim.

    Mlađak je trebalo vidjeti u ponedjeljak navečer poslije zalaska sunca. Naš je pristup drugačiji. Dakle, mijena je bila u ponedjeljak u 12 sati i nešto minuta. Svaki minut poslije mijene je novi mjesec.

    Mijena se gleda neposredno poslije akšama, a ako se pojavi u toku noći, onda se sutradan ne računa kao novi dan. Kada bi samo ovaj manipulant znao da islamski dan počinje akšamom, pa kako dan može mijenjati nakon 5 sati od njegovog početka??? Nastupi vrijeme akšama posljednjeg dana hidžretskog mjeseca i muslimani gledaju mlađak, ako ga vide onda momentalno nastupa novi mjesec, ako ga ne vide, onda upotpunjuju 30 dana postojećeg mjeseca, što znači da novi mjesec počinje prekosutra.

    Prema riječima ef. Sušića, BiH nema nikakve obaveze da se prilagođava novoj odluci koju je donijelo Vrhovno šerijatsko vijeće Saudijske Arabije, sa sjedištem u Rijadu, koje je objavilo da dan Arefata pada u četvrtak, 25. oktobra, zbog čega je Kurban-bajram u toj zemlji pomjeren za petak, 26. oktobar.

    Pogledajte samo u ovoj rečenici kako se laže.

    Prva laž: Novoj odluci. Vrhovno vijeće u Saudiji nije donijelo neku odluku pa je poslije promjenilo da bi ta nova bila “nova”, nego jednostavno, ne proglašava se novi mjesec bez viđenja mlađaka. Riječima “nova odluka” samo se želi ubjediti čitalac da je postojala neka stara, ispravna, ali je onda neko odlučio da donese novu, neispravnu.

    Druga laž: Kurban-bajram u toj zemlji pomjeren. Kurban bajram nije pomjeren jer nije ni bilo prvobitno određenog datuma. U Saudiji se ne određuje Bajram 4. godine ranije, kao u Turskoj i BiH, već po sunnetu, viđenjem mlađaka. Tako da riječ “pomjeren” ima isto značenje i isti cilj kao i “nova odluka”.

    Da nas Allah sačuva lažljivaca u islamskoj odori.

    #12871
    Anonimno
    Neaktivan

    Selam alejkum,

    Zamolio me brat Alibeg da vam prenesem par riječi. Slijedi:

    Masha Allah!

    Kao što sam i očekivao čim vam nešto ne paše, čim vas istina zaboli brišete postove i nekoga banujete.
    Otvoreno pljujete po ljudima koji imaju više znanja nego svi vi zajedno, a koji su naši autoriteti (recimo prethodni Reis), a čim vam neko kaže istinu (mali djelić istine) o neobrazovanim ljudima koji su vaš autoriteti – post se briše i korisnik banuje.
    Ne trebate mi skidati ban jer ne namjeravam više ni posjećivati vaš vehabijski (odnosno tekfiraški) forum, jer ste ipak, sekta od sekte, a molit ću Allaha da vam se smiluje i ukaže vam na pravim put. Za to će biti dovoljni predzadnji ajeti fatihe.
    Insha Allah, na prvom mom slijedećem sastanku sa novim Reisom, predložit ću mu da se pooštre mjere prema takvima. Ko ovdje živi neka se povinuje pravilima našeg mezheba i našem Reisu. Kome se ne sviđa – pravac Saudijska arabija ili pošto vas neće tamo primiti – idite i malo džihadajte (izraz je namjerno ovako napisan jer nisam nepismen kao vi) tamo.

    Alibeg

    Pretpostavljam da će te i ovaj post izbrisati i prijatelja također banovati, ali hvala Allahu da postoji Sudnji Dan.

    Eto prenio sam,

    pa sad i mene banujte :-))))

    Hanefija

    #12872
    Anonimno
    Neaktivan

    Hanefija post=7725 wrote: Selam alejkum,

    Zamolio me brat Alibeg da vam prenesem par riječi. Slijedi:

    Masha Allah!

    Kao što sam i očekivao čim vam nešto ne paše, čim vas istina zaboli brišete postove i nekoga banujete.
    Otvoreno pljujete po ljudima koji imaju više znanja nego svi vi zajedno, a koji su naši autoriteti (recimo prethodni Reis), a čim vam neko kaže istinu (mali djelić istine) o neobrazovanim ljudima koji su vaš autoriteti – post se briše i korisnik banuje.
    Ne trebate mi skidati ban jer ne namjeravam više ni posjećivati vaš vehabijski (odnosno tekfiraški) forum, jer ste ipak, sekta od sekte, a molit ću Allaha da vam se smiluje i ukaže vam na pravim put. Za to će biti dovoljni predzadnji ajeti fatihe.
    Insha Allah, na prvom mom slijedećem sastanku sa novim Reisom, predložit ću mu da se pooštre mjere prema takvima. Ko ovdje živi neka se povinuje pravilima našeg mezheba i našem Reisu. Kome se ne sviđa – pravac Saudijska arabija ili pošto vas neće tamo primiti – idite i malo džihadajte (izraz je namjerno ovako napisan jer nisam nepismen kao vi) tamo.

    Alibeg

    Pretpostavljam da će te i ovaj post izbrisati i prijatelja također banovati, ali hvala Allahu da postoji Sudnji Dan.

    Eto prenio sam,

    pa sad i mene banujte :-))))

    Hanefija

    Hajde ba odbij u skokovima, što si dosadan, banovan si, nisi poželjan jer si glup i tvrdoglav, slijediš slijepo IZ u propast. Grub sam prema tebi jer si iznimno bezobrazan i nemaš nikakav dokaz sem govora kvazi-bosanske uleme.

    Ja sam rođen u Bosni, čitav život sam u Bosni, i praktikovaću Islam onako kako su ga prve časne generacije praktikovale – u Bosni. A ako ti se ne sviđam dođi pa me spriječi. Ti kolji kurban u četvrtak kao sadaku i klanjaj bajram namaz van propisanog vremena, ko ti je kriv kad si ohol prema dokazim.

    Vozdra!!

    #12873
    Anonimno
    Neaktivan

    Es selamu alejkum.
    Braco moja. Moze li se ikako odgovarati kojekavim stručnjacima islamskim bez obraćanja ličnosti. Mene danas na poslu pitaju kad je Bajram, ja kažem meni je u petak. Ako neko traži objašnjenje pokušam mu objasniti. Ako ne pije vode-šta ću mu ja. Pošaljem poruku sa tekstom brata RPG (Allah ga nagradio hajrom) i nek’ čitaju ako hoće. Apostrof na nek’ sam stavio namjerno da se ne kaže kako sam nepismen.
    Dakle, postavite propis, mišljenje učenih, svoj stav i time skinite sa sebe obavezu pozivanja na dobro, bez ružnih riječi i uvreda. Ako se nađeš sa čovjekom licem u lice, pa situacija će nalagati ponašanje. Ali ovako preko foruma, moguće je reagovati na najljepši način (bez obzira šta nam naš nefs u momentu sugerisao).
    Da nam Allah pomogne i sačuva pogrešnih puteva i loših predvodnika.
    Es selamu alejkum

    #12874
    Anonimno
    Neaktivan

    Hanefija post=7725 wrote: Selam alejkum,

    Zamolio me brat Alibeg da vam prenesem par riječi. Slijedi:

    Alibeg i Hanefija pišu sa iste IP adrese, što sve ukazuje da se radi o jednoj te istoj osobi.

    Masha Allah!

    Kao što sam i očekivao čim vam nešto ne paše, čim vas istina zaboli brišete postove i nekoga banujete.

    Mi ne smatramo istinom isprazni govor o vjeri koji nije potkrepljen šerijatskom argumentacijom, već slijepim nacionalizmom ili lokalizmom, a sve to uz poziv na slijepo slijeđenje ljudi i pokornost njima, makar ta pokornost iziskivala nepokornost Allahu! Prema tome, nema nas šta i zaboljeti. Ti si udaljen sa foruma zbog svog neislamskog rječnika kojima vrijeđaš sve one koji se ne slažu sa odlukom institucije čiji se poglavar hvalio da je osnovana od strane kafira (u vrijeme Asutro-ugarske).

    Otvoreno pljujete po ljudima koji imaju više znanja nego svi vi zajedno, a koji su naši autoriteti (recimo prethodni Reis), a čim vam neko kaže istinu (mali djelić istine) o neobrazovanim ljudima koji su vaš autoriteti – post se briše i korisnik banuje.

    Ma jašta, vjeru je naučio tvoj autoriteti u Amrici gdje je doktorirao, dok su naši autoriteti koji su hafizi Kur'ana i hadisa i koji su Arapi, poznaju arapski jeziki njime se služe (za razliku od tvog autoriteta) – nepismeni!
    Samo mi nije jasno zašto tvoj “pismeni” autoritet mora da moli naše “nepismene” autoritete da pomjere dan Bajrama. Nije li to ponižavanje?

    Ne trebate mi skidati ban jer ne namjeravam više ni posjećivati vaš vehabijski (odnosno tekfiraški) forum, jer ste ipak, sekta od sekte, a molit ću Allaha da vam se smiluje i ukaže vam na pravim put. Za to će biti dovoljni predzadnji ajeti fatihe.

    Hvala Allahu pa nas nazivaš sektom, jer kada bi nam ljudi poput tebe rekli da smo na pravom putu, to bi zasigurno bio znak da sa nama nešto nije u redu. Oduvjek su se novotari podrugivali vjernicima, i to će tako ostati do Kijametskog dana.

    Insha Allah, na prvom mom slijedećem sastanku sa novim Reisom, predložit ću mu da se pooštre mjere prema takvima. Ko ovdje živi neka se povinuje pravilima našeg mezheba i našem Reisu.

    Ovo je fašizam u svojoj goloj varijanti! Kod nas muslimana, mi se povinujemo dokazima. Ako je dokaz kod reisa, mi ga uzmemo, a ako je kod nekog drugog mi uzmemo od njega. Naši mozgovi nisu ograničeni mržnjom i sektaškim sljepilom koje je tebe opilo do katastrofalnih razmjera.

    Alibeg

    Pretpostavljam da će te i ovaj post izbrisati i prijatelja također banovati, ali hvala Allahu da postoji Sudnji Dan.

    Elhamdulillah, Sudnji dan postoji, a tamo će Allah, ako ne prije, vratiti pravo mazlumu, a zulumćara nagraditi kako je zaslužio!

    #12875
    Anonimno
    Neaktivan

    Evo i fetve reisul-uleme da je i u BiH Bajram u petak, a ne u četvrtak kako je određeno astronomski. Evo fetve u cjelosti:

    Nakon uvida u akaidska i šerijatska načela a zbog nepostojanja univerzalne institucije Halife, koristim se ovlastima Menšure i odgovornosti reisu-l-uleme i vrhovnog muftije Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i svih Bošnjaka da u vezi datuma prvog dana Kurban bajrama u 1433. po Hidžri, odnosno 2012. godine po Miladu izdam sljedeću fetvu:

    1) Takvim Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini se pravi metodom astronomske procjene, osim u slučaju određivanja datuma prvog dana Kurban bajrama, koji je uslovljen danom stajanja na Arefatu, kao jedinstvenog mjesta i vremena ibadeta hadždža!

    2) Pošto se ibadet kurbana ne može obaviti prije boravka na Arefatu, a Poslanik a.s. kaže: – Arefat je onog dana kada hadžije borave na Arefatu, onda je jasno da prvi dan Kurban bajrama može biti nakon stajanja na Arefatu, a nikako prije toga.

    3) Mi smo obaviješteni da su odgovorni za određivanje datuma stajanja na Arefatu donijeli odluku da je ove godine dan Arefata u četvrtak 25.10.2012. godine pa je stoga prvi dan Kurban bajrama u petak 26.10.2012. godine.

    4) Ova fetva važi za sve muslimane koji Islamsku zajednicu u Bosni i Hercegovini doživljavaju kao svoju zajednicu po akaidu, šerijatu i hilafetu.

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 38)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.