Mali

  • This topic has 45 odgovora, 21 glas, and was last updated prije 11 years, 1 month by Anonimno. This post has been viewed 8611 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 46)
  • Autor
    Postovi
  • #14803
    Anonimno
    Neaktivan

    Allahu gospodaru arsha velicanstvenoga molim te tako ti tvoje neizmjerne milosti pomozi bracu mudzahide u Maliju protiv kafira i ucini da svi strani vojnici se vrate kucama u crnim vrecama da ih ni majke nemogu poznat,unesi strah u srca kafira a bracu pomozi svojim vojskama i da se u Maliju cijelom ponosno vijori barjak islama :zastava1: Amiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii…n!

    #14805
    Anonimno
    Neaktivan

    AMIN !

    #14826
    Anonimno
    Neaktivan

    Nek dragi Allah dželešanuhu pomogne braću i da se što pre zaustavi krvoproliće u Maliju. Malo me brinu unakrsnim pretnje i njihove posledice na muslimane u Francuskoj. Brine me i to da se situacija u Maliju ne proširi i na druge muslimanske zemlje u Africi, ali valjda neće. Allah im pomogao.

    #14840
    Anonimno
    Neaktivan

    Es-Selamu alejkum.

    Mudžahidi su opovrgnuli tvrdnje francuza prema kojima je grad Kona pao. Glasnogovornik Ensaruddin-a je izazvao francuze da pokažu slike oslobođenog grada. Dodao je da nije bilo 100 mudžahida koji su ubijeni u zračnim napadima, nego samo pet. Ali, bilo je mnogo civila koji su ubijeni u tim napadima; žena, djece i staraca.

    Mudžahidi su čak osvojili grad Diabali, unatoč masovnim zračnim napadima francuske vojske.

    #14844
    Anonimno
    Neaktivan

    “… Ne volite nešto, a ono može biti dobro za vas; nešto volite, a ono ispadne zlo po vas. – Allah zna, a vi ne znate. (Al-Baqara: 216)”

    Molim Allaha Uzvišenog da se situacija iz Malija prenese i na druge muslimanske zemlje u Africi, a i na Francusku i ostale. Pa koji bi im veći hajr bio nego da se vlast ustroji po islamu? Molim Ga da pomogne one koji se bore da Njegova riječ bude gornja a riječ kafira donja bilo gdje u svijetu. Amin.

    #14850
    Anonimno
    Neaktivan

    pupavac2011 post=9898 wrote:
    Molim Allaha Uzvišenog da se situacija iz Malija prenese i na druge muslimanske zemlje u Africi, a i na Francusku i ostale. Pa koji bi im veći hajr bio nego da se vlast ustroji po islamu? Molim Ga da pomogne one koji se bore da Njegova riječ bude gornja a riječ kafira donja bilo gdje u svijetu. Amin.

    Pretpostavljam da nisam ovo dobro shvatio jer bi prenošenje situacije iz Malija značilo krvoproliće i ubijanje umeta. A u našoj Knjizi piše “Onome ko hotimično ubije vjernika kazna će biti – Džehennem, u kome će vječno ostati; Allah će na njega gnjev Svoj spustiti i prokleće ga i patnju mu veliku pripremiti.” (An-Nisa, 93) Nije cilj borbe da se usmrte braća po vjeri već da se odbrani od neprijatelja, a u Africi, kao i Francuskoj, žive i muslimani brate.

    #14858
    Anonimno
    Neaktivan

    DrKavgic post=9913 wrote: [quote quote=pupavac2011 post=9898]
    Molim Allaha Uzvišenog da se situacija iz Malija prenese i na druge muslimanske zemlje u Africi, a i na Francusku i ostale. Pa koji bi im veći hajr bio nego da se vlast ustroji po islamu? Molim Ga da pomogne one koji se bore da Njegova riječ bude gornja a riječ kafira donja bilo gdje u svijetu. Amin.

    Pretpostavljam da nisam ovo dobro shvatio jer bi prenošenje situacije iz Malija značilo krvoproliće i ubijanje umeta. A u našoj Knjizi piše “Onome ko hotimično ubije vjernika kazna će biti – Džehennem, u kome će vječno ostati; Allah će na njega gnjev Svoj spustiti i prokleće ga i patnju mu veliku pripremiti.” (An-Nisa, 93) Nije cilj borbe da se usmrte braća po vjeri već da se odbrani od neprijatelja, a u Africi, kao i Francuskoj, žive i muslimani brate.

    Mislim da nisi dobro shvatio , … osim toga iz cega si ti zakljucio da neko poziva na ubijanje vjernika ?

    ” Pa koji bi im veći hajr bio nego da se vlast ustroji po islamu?” – ova recenica je objasnjenje prethodnih , … kad brat kaze “Molim Allaha Uzvišenog da se situacija iz Malija prenese i na druge muslimanske zemlje u Africi” ….

    Dakle prenosenje situacije jeste da se i u tim zemljama ozivi svijest Ummeta da je jedini zakon po kojem treba zivjeti, vladati, suditi bude Serijat ….

    #14860
    Anonimno
    Neaktivan

    Cilj muslimana Malija kao i cijelog svijeta, morala bi biti uspostava Allahovog zakona. Eh sada, negdje je moguće boriti se rukom, negdje jezikom, a negdje samo srcem. No za sve to postoji nagrada. Isto tako za nepostojanje želje za takvim ciljem postoje “nagrade”. Ali to su stvari koje Allah Uzvišeni samo zna i On će to uređivati.

    Ali, ako negdje postoji mjesto gdje se muslimani bore rukom za uspostavljanje Allahovog zakona, a u tome im se suprotstavljaju drugi muslimani pozivajući pri tom nevjernike iz dalekih, nevjerničkih, zemalja sa kojima se rame uz rame bore protiv braće po vjeri, valjda ostaje svakome da prosudi ko je tu u pravu i za čiji uspjeh, a za čiji neuspjeh će doviti.

    Ashabi su dobro znali ajete o hotimičnom ubijanju vjernika, pa je ipak je kod njih dolazilo do sukobljavanja koji su rezultirali ubijanjem. A živjeli su u državi uređenoj po Allahovom zakonu.

    Da li bi se oni razilazili u pitanju uspostave Allahovog zakona u zemlji i da li bi zbog toga ratovali i pozivali u pomoć kafire????

    #14861
    Anonimno
    Neaktivan

    DrKavgic post=9913 wrote: [quote quote=pupavac2011 post=9898]
    Molim Allaha Uzvišenog da se situacija iz Malija prenese i na druge muslimanske zemlje u Africi, a i na Francusku i ostale. Pa koji bi im veći hajr bio nego da se vlast ustroji po islamu? Molim Ga da pomogne one koji se bore da Njegova riječ bude gornja a riječ kafira donja bilo gdje u svijetu. Amin.

    Pretpostavljam da nisam ovo dobro shvatio jer bi prenošenje situacije iz Malija značilo krvoproliće i ubijanje umeta. A u našoj Knjizi piše “Onome ko hotimično ubije vjernika kazna će biti – Džehennem, u kome će vječno ostati; Allah će na njega gnjev Svoj spustiti i prokleće ga i patnju mu veliku pripremiti.” (An-Nisa, 93) Nije cilj borbe da se usmrte braća po vjeri već da se odbrani od neprijatelja, a u Africi, kao i Francuskoj, žive i muslimani brate.

    Hehe, Kavgicu nismo culi tvoj komentar o tome sto je Francuska napala muslimane Malija nepravedno, al kad treba da branis Francuze onda si tu veliki dusebriznik pod izgovorom ne sirenja krvoprolica, i pod izgovorom u Francuskoj zive muslimani.

    Kavgicu molim Allaha da ti srce ocisti prljavstine pa da osjetis slast imana, i da osjetis slast ponosa, i da osjetis velicinu brige za muslimane i ummet.

    Verujem da tada ne bi komentarisao na nacin na koji sada komentarises.

    #14867
    Anonimno
    Neaktivan

    Tuti post=9921 wrote: [quote quote=DrKavgic post=9913][quote quote=pupavac2011 post=9898]
    Mislim da nisi dobro shvatio , … osim toga iz cega si ti zakljucio da neko poziva na ubijanje vjernika ?

    ” Pa koji bi im veći hajr bio nego da se vlast ustroji po islamu?” – ova recenica je objasnjenje prethodnih , … kad brat kaze “Molim Allaha Uzvišenog da se situacija iz Malija prenese i na druge muslimanske zemlje u Africi” ….

    Dakle prenosenje situacije jeste da se i u tim zemljama ozivi svijest Ummeta da je jedini zakon po kojem treba zivjeti, vladati, suditi bude Serijat ….

    Upravo zbog ovog “molim Allaha Uzvišenog da se situacija iz malija prenese i na druge muslimanske zemlje” sam pomislio da ili nisam dobro shvatio ili nešto nije kako Allah zapovijeda. Hvala na objašnjenu. Zato volim pitat.

    #14873
    Anonimno
    Neaktivan

    Šebab post=9924 wrote:

    Hehe, Kavgicu nismo culi tvoj komentar o tome sto je Francuska napala muslimane Malija nepravedno, al kad treba da branis Francuze onda si tu veliki dusebriznik pod izgovorom ne sirenja krvoprolica, i pod izgovorom u Francuskoj zive muslimani.

    Kavgicu molim Allaha da ti srce ocisti prljavstine pa da osjetis slast imana, i da osjetis slast ponosa, i da osjetis velicinu brige za muslimane i ummet.

    Verujem da tada ne bi komentarisao na nacin na koji sada komentarises.

    Šebabe, kao sljedbenik onog što nam Allah dž.š. poručuje i kao sljedbenik uputa koje nam dolaze od njegovog Poslanika, s.a.v.s., za razliku od tebe koji propovijedaš inovativne stavove u Islamu , itekako mi je stalo do stanja i budućnosti i umeta i u Maliju, i u Francuskoj i bilo gdje drugo. I ko si ti da ti ocjenjuješ moj iman? Moj iman i namjere su između Allaha dž.š. i mene.

    Na temu moje brige, Allah dž.š. nam poručuje: “I imetak na Allahovom putu žrtvujte, i sami sebe u propast ne dovodite, i dobro činite – Allah, zaista, voli one koji dobra djela čine.” (2: 195)
    َأَنفِقُوا فِي سَبِيلِ اللَّـهِ وَلَا تُلْقُوا بِأَيْدِيكُمْ إِلَى التَّهْلُكَةِ ۛ وَأَحْسِنُوا ۛ إِنَّ اللَّـهَ يُحِبُّ الْمُحْس

    A što se tiče ove situacije, na nju gledam tako što se bojim da ćemo više štete nego koristi sebi nanijet. Jedno je branit se u Maliju, a drugo napadat Francusku i slat prijetnje. Zašto dirat u ono što umetu dobro ide? U zadnjih 20 godina broj muslimana je u Evropi porastao sa 30 na 44 miliona. Očekuje se da će do 2030. bit preko 58 miliona. A tek kad to pogledaš procentualno! Do 2010. procenat porasta nataliteta među muslimanima u Francuskoj je bio 2,8, a među nemuslimanima 1,9. U budućnosti se ta brojka očekuje da će biti 2,4 među muslimanima, odnosno 1,8 među nemuslimanima (evo t i gdje se možeš pozabavit ovim ciframa, definitivno nam idu u prilog http://www.pewforum.org/future-of-the-global-muslim-population-regional-europe.aspx) . Ovim prijetnjama o terorističkim napadima samo možemo naudit tome.

    #14875
    Anonimno
    Neaktivan

    DrKavgic post=9942 wrote:

    Šebabe, kao sljedbenik onog što nam Allah dž.š. poručuje i kao sljedbenik uputa koje nam dolaze od njegovog Poslanika, s.a.v.s., za razliku od tebe koji propovijedaš inovativne stavove u Islamu , itekako mi je stalo do stanja i budućnosti i umeta i u Maliju, i u Francuskoj i bilo gdje drugo. I ko si ti da ti ocjenjuješ moj iman? Moj iman i namjere su između Allaha dž.š. i mene.

    Evo sta nam Allah dz.s. porucuje:

    {يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَى تِجَارَةٍ تُنجِيكُمْ مِنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ * تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنتُمْ تَعْلَمُونَ * يَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَيُدْخِلْكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الأَنْهَارُ وَمَسَاكِنَ طَيِّبَةً فِي جَنَّاتِ عَدْنٍ ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ}.
    ”O vjernici, hoćete li da vam ukažem na trgovinu, koja će vas patnje bolne spasiti? U Allaha i Poslanika Njegova vjerujte i imecima svojim i životima svojim na Allahovu putu se borite – to vam je, da znate, bolje. On će vam grijehe vaše oprostiti i u džennetske bašče vas, kroz koje će rijeke teći, uvesti, i u divne dvorove u vrtovima Adna; to će biti uspijeh veliki.” (As-Saff, 10-12)

    {إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنْ الْمُؤْمِنِينَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمْ الْجَنَّةَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَيَقْتُلُونَ وَيُقْتَلُونَ وَعْداً عَلَيْهِ حَقّاً فِي التَّوْرَاةِ وَالإِنجِيلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ مِنْ اللَّهِ فَاسْتَبْشِرُوا بِبَيْعِكُمْ الَّذِي بَايَعْتُمْ بِهِ وَذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ}.
    ”Allah je od vjernika kupio živote njihove i imetke njihove u zamjenu za Džennet koji će im dati. Oni će se na Allahovu putu boriti, pa ubijati i ginuti. On je to, zbilja, obećao u Tevratu i Indžilu i Kur'anu. A ko od Allaha dosljednije ispunjava obećanje svoje? Zato se radujte pogodbi svojoj koju ste s Njim ugovorili, i to je veliki uspjeh.”

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا مَا لَكُمْ إِذَا قِيلَ لَكُمْ انفِرُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ اثَّاقَلْتُمْ إِلَى الأَرْضِ أَرَضِيتُمْ بِالْحَيَاةِ الدُّنْيَا مِنْ الآخِرَةِ فَمَا مَتَاعُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا فِي الآخِرَةِ إِلاَّ قَلِيلٌ}،
    ”O vjernici, zašto ste neki od vas oklijevali kad vam je bilo rečeno: ‘Krenite u brobu na Allahovu putu!’ Kao da ste za zemlju prikovani? Zar vam je draži život na ovom svijetu od onoga svijeta? A uživanje na ovom svijetu prema onom svijetu nije ništa.” (Et-Tevbe, 38)

    {فَلْيُقَاتِلْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ الَّذِينَ يَشْرُونَ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا بِالآخِرَةِ وَمَنْ يُقَاتِلْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَيُقْتَلْ أَوْ يَغْلِبْ فَسَوْفَ نُؤْتِيهِ أَجْراً عَظِيماً * وَمَا لَكُمْ لا تُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَالْمُسْتَضْعَفِينَ مِنْ الرِّجَالِ وَالنِّسَاءِ وَالْوِلْدَانِ الَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَخْرِجْنَا مِنْ هَذِهِ الْقَرْيَةِ الظَّالِمِ أَهْلُهَا وَاجْعَل لَنَا مِنْ لَدُنْكَ وَلِيّاً وَاجْعَل لَنَا مِنْ لَدُنْكَ نَصِيراً}،
    ”I neka se zato na Allahovu putu bore vjernici protiv onih koji život na ovom svijetu kupuju za onaj svijet, jer ko se na Allahovu putu bori, pa pogine ili pobjedi, Mi ćemo ga sigurno velikom nagradom nagraditi! Šta je s vama, pa se ne borite na Allahovom putu za nemoćne, muškarce, žene i djecu koji govore: ‘Gospodaru naš, izbavi nas iz ovoga grada čiji su stanovnici nasilnici, odredi nam od Sebe zaštitnika i daj nam od Sebe pomagača!”’ (En-Nisa’, 74-75)

    Ovo su ti bile upute od Allaha, a evo ti i upute od Poslanika sallallahu alejhi we sellem:

    U dva sahiha se od Ebu Seida el-Hudrija prenosi da je Allahov poslanik, sallallahu aleji ve sellem, upitan: “Koji čovjek je najbolji?” Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, reče: “Mu'min, mudžahid koji se svojom dušom i imetkom bori na Allahavom putu.” “Potom ko” – upitaše ashabi. “Vjernik u dolini koji se boji Allaha i ljude ostavlja svoga šera.”
    I kaže, sallallahu alejhi ve sellem: ”Tako mi Onoga u čijoj je ruci moja duša, volio bih da budem ubijen na Allahovom putu, zatim da budem proživjen pa ponovo ubijen, pa proživljen pa ponovo ubijen.” Hadis bilježe Buharija i Muslim od Ebu Hurejre, radijellahu anhu.
    Enes, radijellahu anhu, takođe prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ”Nema roba koji preseli, a kod Allaha ima dobra, koji bi volio da se vrati na dunjaluk osim šehida, zbog nagrade šehadeta koju je vidio. Volio bi da se vrati na dunjaluk i ponovo bude ubijen.” Hadis bilježe Buharija i Muslim.

    Odbranbeni džihad (džihadu ed-def'i) je džihad u kojem muslimani brane svoju zemlju od nevjernika. Ovaj džihad je vadžib po koncenzusu uleme i neće od njega odvraćati osim džahil ili munafik

    Kada je Umejr el-Ensari čuo Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kako kaže: ”Krenite ka Džennetu koji je širok koliko nebesa i Zemlja”, rekao je: “O Allahov Poslaniče: Džennet koji je širok koliko nebesa i Zemlja?” “Da” – odgovori Poslanik. “Bahin, bahin” – reče Umejr. “Šta te je navelo da kažeš bahin bahin” – upita ga Poslanik. “Ne, tako mi Allaha, o Allahov Poslaniče, ništa drugo osim što sam poželio da budem od njegovih stanovnika.” “Ti si od njegovih stanovnika” – reče Poslanik. Zatim je Umejr izvadio hurme i počeo jesti a zatim reče: “Ako budem živ dok pojedem ove hurme, onda je to dug život.” Pa je bacio hurme i borio se sve dok nije bio ubijen. Hadis bilježi Muslim u svom Sahihu od Enesa ibn Malika, radijellahu anhu.
    Muslim takođe bilježi od Ebu Hurejre, radijellahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ”Najbolji ljudi su: čovjek koji se drži povodaca svoga konja na Allahovom putu, kad god čuje povik ili poziv poleti na svom konju, i čovjek koji kod svoje stoke na vrhu brda ili u dolini, obavlja namaz, daje zekat i obožava svog Gospodara sve dom mu ne dođe jekin – smrt.”

    DrKavgic post=9942 wrote:
    Na temu moje brige, Allah dž.š. nam poručuje: “I imetak na Allahovom putu žrtvujte, i sami sebe u propast ne dovodite, i dobro činite – Allah, zaista, voli one koji dobra djela čine.” (2: 195)
    َأَنفِقُوا فِي سَبِيلِ اللَّـهِ وَلَا تُلْقُوا بِأَيْدِيكُمْ إِلَى التَّهْلُكَةِ ۛ وَأَحْسِنُوا ۛ إِنَّ اللَّـهَ يُحِبُّ الْمُحْس

    Odgovor na ovo sto si napisao ti je sam pocetak ajeta I imetak na Allahovom putu žrtvujte a onda zatim dolazi i sami sebe u propast ne dovodite, sto jasno ukazuje da se ne odnosi na ono sto ti zelis da kazes da se odnosi, a to je da onaj ko pogine na Allahovom putu da je sam sebe u propast bacio, tako da ovo u svoju korist moze da uzme samo onaj cije srce skroz mrtvo.

    DrKavgic post=9942 wrote:

    A što se tiče ove situacije, na nju gledam tako što se bojim da ćemo više štete nego koristi sebi nanijet. Jedno je branit se u Maliju, a drugo napadat Francusku i slat prijetnje. Zašto dirat u ono što umetu dobro ide? U zadnjih 20 godina broj muslimana je u Evropi porastao sa 30 na 44 miliona. Očekuje se da će do 2030. bit preko 58 miliona. A tek kad to pogledaš procentualno! Do 2010. procenat porasta nataliteta među muslimanima u Francuskoj je bio 2,8, a među nemuslimanima 1,9. U budućnosti se ta brojka očekuje da će biti 2,4 među muslimanima, odnosno 1,8 među nemuslimanima (evo t i gdje se možeš pozabavit ovim ciframa, definitivno nam idu u prilog http://www.pewforum.org/future-of-the-global-muslim-population-regional-europe.aspx) . Ovim prijetnjama o terorističkim napadima samo možemo naudit tome.

    Znaci po tvojoj bolesnoj logici kafiri, neprijatelji Islama i muslimana mogu slobodno da salju svoje vojske na muslimane da ich ubijaju, a muslimani moraju da cute da nebi nekim muslimanima naskodili koji zive u kafirskim zemljama.
    Zaista je ovo krajnje bolesna logika, i dokaz mrtvila srca.

    Ostalo ti je da mi kazes Koje to inovatne stavove propovedam Koje su u suprotnosti sa Islamom, bas bih volio da ich vidim.

    Ako si neki obavestajac mogu ti reci da slabo radis svoj posao.

    Odgovorio sam ti samo radi onih koji se kolebaju, i koji misle da je svaki povik protiv njih.

    #14879
    Anonimno
    Neaktivan

    Podsjetio bih braću koja se Allaha Uzvišenog boje na dvije stvari:

    1. Za riječi poput ovdje izrečenih: “…za razliku od tebe koji propovijedaš inovativne stavove u Islamu…” mora se donijeti dokaz, ne samo kako bi se u polemici pobijedio sugovornik, nego i kako bi se drugi ljudi sačuvali od sličnih inovativnih stavova,

    2. Postoje tefsiri Kur'ana časnog, nekoliko njih, u kojima je tačno opisano kad, zašto, kako je objavljen koji ajet, a postoje i učenjaci koji su napisali te tefsire i koji podučavaju gdje se koji ajet primjenjuje i kako. Stoga smatram opasnim uzimati ajete ili dijelove ajeta koji se mogu tekstualno uklopiti u neki stav koji se trenutno brani, a da taj dio ajeta možda uopšte ne smije da se upotrijebi na takvom mjestu niti ima veze sa takvom situacijom.

    Allah vas pomogao.

    #14880
    Anonimno
    Neaktivan

    Stoga smatram opasnim uzimati ajete ili dijelove ajeta koji se mogu tekstualno uklopiti u neki stav koji se trenutno brani, a da taj dio ajeta možda uopšte ne smije da se upotrijebi na takvom mjestu niti ima veze sa takvom situacijom.

    Tako je brate sto se tiče citiranja ajeta ili dijelova, to je ovdje čest slučaj da da netko samo tako postavi ajet ili dio ajeta koji se uklapa u njegov stav.
    I zašto postavljati samo dio ajeta pošto ajeti nisu preveliki da bi se sadžaj postavio.

    #14885
    Anonimno
    Neaktivan

    Esselamu Alejkum braco,

    Molim Allaha da zastiti sve muslimane od nasilja koji ih je zahvatio, da postedi sve nevine zivote, i da uputi mudzahide da ratuju po Njegovim propisima da bi se uspostavio Njegov zakon na zemlji.

    Pitao bih saucesnike na temi da pokazu vece postovanje jedan prema drugom, da diskusija ne postane diskusija o njima nego ostane diskusija o muslimanima Malija. Svemocni kaze: O vjernici, neka se muškarci jedni drugima ne rugaju, možda su oni bolji od njih, a ni žene drugim ženama, možda su one bolje od njih. I ne kudite jedni druge i ne zovite jedni druge ružnim nadimcima! O, kako je ružno da se vjernici spominju podrugljivim nadimcima! A oni koji se ne pokaju – sami sebi čine nepravdu. (Al-Hujurat, 11)

    Sto se tice same teme, ni ja nisam za prosirenje situacije u Maliju (citaj nasilje, borbe, kafirski vojnici u muslimanskoj zemlji) na druge zemlje. Takodjer se protivim koje kakvim napadima – pa cak samo i prijetnjama – u Francuskoj jer bi nanudili muslimanima tamo. Takve prijetnje mogu samo povecati sumnju vlasti prema muslimanima koji tamo zive, a svi znamo da u tandemu sa takvom sumnjom obicno dodju i radnje koje znaju zivote ograniciti obicnim muslimanima koji jednostvano pokusavaju da normalno zive svoje zivote, da idu na svoje poslove, da idu na namaz u svoje dzamije, itd. To ne znaci da treba da sjedimo skrstenih ruku i da ne treba da trazimo uspostavu serijata. Kao sto je brat Pupavac rekao ranije, negdje se to radi rukom a negdje jezikom (halalite sto nije tacan citat).

    A Allah najbolje zna, i molim Ga da nas sve uputi da ispostujemo Njegovu rijec i djelo Njegovog Poslanika Muhameda, s.a.v.s.

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 46)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.