molba za braću koja imaju znanje

  • This topic has 43 odgovora, 13 glasova, and was last updated prije 11 years, 2 months by Anonimno. This post has been viewed 7879 times
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 44)
  • Autor
    Postovi
  • #14907
    Anonimno
    Neaktivan

    muwehhid mozes li kopirati ovde na forumu neka tvoja dopisivanja ili raspravu sa onima na Koje upozoravas, da bi onda mogli da komentarisemo.

    #14917
    Anonimno
    Neaktivan

    esselamu alejkum we rahmetullah
    Braćo i sestre, nevjerovatno ali istinito! Pogledajte sada samo šta kriju u prsima pojedinci onih koji sebe nazivaju “muwehhidima, pojedinci onih koji sebe nazivaju “nosiocima tewhida”, onih koji su “sljedbenici Poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem”!
    Kada sam sada završio sa džumom namazom, dođoh i vidjeh u inboxu telefona poruke sledećeg sadržaja:

    1 sms: jesi li ostavio testament iza sebe posto ce ti porodica uskoro biti bez tebe? nadam se da je tvoja drolja nasla dobru zamjenu a kako vidim po fb vec i jeste hahaha i to bas brata kojeg naziva haridzijom hahahahahaaaaaaaaaaaaa – Visit SLIPSMS.COM

    2 sms: imas 3 sata roka da traziz halal javno braci i sestrama inace te slijedi smrt!!!! – Visit SLIPSMS.COM

    3 sms: cmizdro jesi zaboravio kako si se tresao od straha kada te je brat nazvao haaaaaaa? trest ces se i gore izabrao si pogesne ljude da se igras sa njima curice jedna – Visit SLIPSMS.COM

    4 sms: nemoj misliti da ce te tvoji jadnici sa foruma pv spasiti kad te se mi docpamo , pozdravi tu kurvu koju si u kucu doveo . veliki pozdrav za nju i ona ce se fino provesti hahahahahahahahahaahaaaaa – Visit SLIPSMS.COM

    5 sms: pitaj tu kurvu sto ti ne isprica kako joj je bilo prije tebe ali u detalje hahaah zna ona i na drugi nacin da zadovolji a da se nevinost ne izgubi hahahahahahahahahaaaa – Visit SLIPSMS.COM

    Eto braćo i sestre pogledajte i dovite Allahu da vas učvrsti na uputi, pogledajte šta kriju pojedinci sljedbenika ebu muhamedove aqide, a ono što kriju u prsima je gore u to ne sumnjam! Ovo sam izbacio ovdje samo da vidite nešto što možda još niste imali priliku vidjeti, jer ovo nema veze sa islamom, čak i sufije nisu na ovo spremne, nije mi poznato, osim šije. MOžda bi ovo moglo sa šitskim osobinama!

    A sada poruka za bolesnika/ke koji stoje iza ovih sms-ova, jer po smo vidjeli da prate ovu temu:
    Poslanik, sallallah alejhi we sellem, ni prema mušricima i kafirima nije posmislio nešto da kaže ovako, a kamoli da uradi, niti je poznato od ashaba da je iko slične postupke napravio. Stidite se Allaha! To je dokaz vaše zablude i ispoljavanja strasti pod plaštom islama!
    Nisam sa ovom izjavom strpao sve u koš koji su sljedbenici ebu muhameda, jer zaista ih ima koji imaju edeb bar, i sa kojima se može vodtiti dijalog i rasprava normalno bez ovih prostakluka i niskosti, unatoč tome što te protekfire… Ali ovo sliči samo onim bolesnicima iz filmova džahilijjetskih gdje neki luđak ubica traži svoje žrtve i tajno to radi samo znakove svoje otavlja na žrtvama!
    “Mudžahidi” što ne ostavite odresu da se zna ko stoji iza ovoga? Pa da možda ubrzamo vaše želje, možda i šehida bude, Allah najbolje zna! Kakvi su to “mudžahidi” iza paravana? Bojte se Allaha! Toliki mušrici i kafiri oko vas vi uzeli meni slati prijetnje, pa da ste bar ostavili adresu da znamo gdje se može “mudžahid” pronaći! Allah vas uputio

    A braću i sestre molim da mi halale na uznemiravjućem sadržaju, ali ako adminstracija smatra da ovaj post treba obrisati, halal bilo neka obrišu.
    Molim Allaha da nas sačuva zablude svake i da nam prsa očisti od vsake vrste zla! AMIN

    #14918
    Anonimno
    Neaktivan

    we alejkum Selam we rahmetullahi we berekatuhu

    Allah ti se smilovo i tvojoj porodici, amin.

    a ovima usta puno smeca kao i uvjek inace nevodim rasprave sa ovakvim bednicima, nit planiram. jer ono dosad sto procita je samo smece od ponizavanja, psovanja pretnji itd.

    a sve muwehidi haha

    ebu muhamedova skola samo psuj…. fujjjjjj

    #14922
    Anonimno
    Neaktivan

    muwehhid, neka si ovo postirao da svi vide “nosioce poslanicke dawe”, molim Allaha da se pobrine za njih.

    Ove stvari sto su ispisali su dokaz protiv njih.

    Covjek moze samo da se zapita kako moze onaj ko ima strah od Allaha da pise ovakve sms poruke, to je dokaz da su to vlasnici srca bez imana, iman im je na jeziku, a srca prazna.

    A sto se tice prijetnji, ima jedno pravilo kod nas, isto kao sto je Ali radijallahu anhu postupao sa haridzijama.
    Mi prvi ne napadamo, al ukoliko ijednog muslimana dirnu radi vjere, onda nisu zasticeni, onda slijedi odmazda, i nema milosti u odmazdi.

    Samo naprijed neka se usude da nekoga prstom taknu, uvjerice se u istinitost ovoga sto pisem ovde.

    Djubrad pokvarena koriste priliku sto je cijeli dunjaluk protiv nas, i vlast i svi, pa kao prave hijene cekaju priliku da sledja napadaju.

    Molim Allaha da se pobrine za svakog pokvarenjaka i da sacuva muslimane shera pokvarenih.

    #14925
    Anonimno
    Gost

    Esselamu alejkum

    Kaze Uzviseni Allah: (“Allah ne voli da se o zlu glasno govori, to moze samo onaj kome je ucinjena nepravda. A Allah sve cuje i sve zna”) [Zene:148]. Ibn Ebi Talha prenosi preko ibn Abbasa da je o ovom ajetu rekao: – Allah ne voli da neko nekog proklinje, osim ako mu je ucinjena nepravda; tome je dozvoljeno proklinjati onoga koji mu je nepravdu ucinio. A rijeci Uzvisenog Allaha glase: “to moze samo onaj kome je nepravda ucinjena”, a ako se strip – to mu je bolje. [Tefsir ibn Kesir].

    Ovim ajetom ucenjaci zabranjuju ruzan i bezstidan govor, zato sto je Allah spomenuo da On Uzviseni to ne voli, a Allah azze ve dzelle ne voli nista sto je ruzno i lose od govora i djela, kao sto kaze Uzviseni: (“Allah naredjuje da se svacije pravo postuje, dobro cini, i da se bliznjima udjeljuje, a razvrat i sve sto je odvratno i nasilje zabranjuje; da pouku primate, On vas savjetuje”).

    Znaci da nije dozvoljen ruzan i bezstidan govor osim onom kome je nepravda nanesena da istom mjerom uzvrati, zato sto je govor Allaha ovdije uopcenit, sto znaci da svaki ruzan govor spada u ovu zabranu, a ovdje je u pitanju ruzan i bezstidan govor tih buleda’ (glupaka) – Allah ih uputio ako su za uputu, ako ne onda kaznio nasim rukama ili kaznom od Njega Uzvisnog –, tako da taj njihov govor treba pod hitno obrisati sa foruma, jer je vrlo ruzno da nesto poput takvog smeca, ljage, i ciganluka nalazi na mjestu gdje se spominje Allah i Njegov Poslanik alejhi selam, a ako brat zeli da uzvrati onda je to njegovo pravo koje moze traziti ako on to zeli, ali da ovakvo nesto stoji ovde na forumu, ubjedjen sam – insa Allah – da nije dozvoljeno, a kamoli da u tome ima nekakve takozvane koristi, ma koja god korist bila u pitanju (zbog ovog ili onog, sta god).

    I obracam se administratoru i moderatorima ovog foruma da ovaj post obavezno sto prije uklone u ime Allaha i Njega radi, i da ne dopuste da se ovakvo nesto nalazi na ovom mubarek forumu. Jer u ostavljanju ovakvog posta na forumu se ne moze nista postici osim umanjivanje vrijednosti ovog foruma u ocima drugih zbog prisutnosti necega ovakvog, i da napomenem jos jednom da u citanju ovih ruznih rijeci nema nikakve koristi, zato sto je poznato pravilo “Rida’ bi zenbi zenbun” (zadovoljstvo grijehom je i sami grijeh), ovim ne kazem da je iko ovde na forumu zadovoljan ovakvim nesto, tamam posla da jeste, ali i pored toga sto nije zadovoljan, zasto bi onda ovo stajalo ovdije?

    A tako se isto i braci koja su ovdje na forumu obracam u ime Allaha, da isto zatraze od administratora i moderatore da uklone ovaj sadrzaj.
    A sto se brata tice, nije trebao da postavlja takvo nesto, posebno kada je u pitanju njegova cast, ali na hair. Jer smo mi vec upoznati sta to oni nama zele – kada bih samo to mogli, Allah ih ubio –, sta drugo ocekujes od onoga koji te smatra za musrikom i nevjernikom – iako su oni blizi tome a da to i ne znaju, Allah ih osramotio –.

    Da nas Allah uputi na pravi put, i sacuva svake zablude, i da nam oprosti nase grijehe I uvede nas u Dzennet, amin.
    Esselamu alejkum

    #14928
    Anonimno
    Neaktivan

    ebu hazm post=10026 wrote: Esselamu alejkum

    Kaze Uzviseni Allah: (“Allah ne voli da se o zlu glasno govori, to moze samo onaj kome je ucinjena nepravda. A Allah sve cuje i sve zna”) [Zene:148]. Ibn Ebi Talha prenosi preko ibn Abbasa da je o ovom ajetu rekao: – Allah ne voli da neko nekog proklinje, osim ako mu je ucinjena nepravda; tome je dozvoljeno proklinjati onoga koji mu je nepravdu ucinio. A rijeci Uzvisenog Allaha glase: “to moze samo onaj kome je nepravda ucinjena”, a ako se strip – to mu je bolje. [Tefsir ibn Kesir].

    Ovim ajetom ucenjaci zabranjuju ruzan i bezstidan govor, zato sto je Allah spomenuo da On Uzviseni to ne voli, a Allah azze ve dzelle ne voli nista sto je ruzno i lose od govora i djela, kao sto kaze Uzviseni: (“Allah naredjuje da se svacije pravo postuje, dobro cini, i da se bliznjima udjeljuje, a razvrat i sve sto je odvratno i nasilje zabranjuje; da pouku primate, On vas savjetuje”).

    Znaci da nije dozvoljen ruzan i bezstidan govor osim onom kome je nepravda nanesena da istom mjerom uzvrati, zato sto je govor Allaha ovdije uopcenit, sto znaci da svaki ruzan govor spada u ovu zabranu, a ovdje je u pitanju ruzan i bezstidan govor tih buleda’ (glupaka) – Allah ih uputio ako su za uputu, ako ne onda kaznio nasim rukama ili kaznom od Njega Uzvisnog –, tako da taj njihov govor treba pod hitno obrisati sa foruma, jer je vrlo ruzno da nesto poput takvog smeca, ljage, i ciganluka nalazi na mjestu gdje se spominje Allah i Njegov Poslanik alejhi selam, a ako brat zeli da uzvrati onda je to njegovo pravo koje moze traziti ako on to zeli, ali da ovakvo nesto stoji ovde na forumu, ubjedjen sam – insa Allah – da nije dozvoljeno, a kamoli da u tome ima nekakve takozvane koristi, ma koja god korist bila u pitanju (zbog ovog ili onog, sta god).

    I obracam se administratoru i moderatorima ovog foruma da ovaj post obavezno sto prije uklone u ime Allaha i Njega radi, i da ne dopuste da se ovakvo nesto nalazi na ovom mubarek forumu. Jer u ostavljanju ovakvog posta na forumu se ne moze nista postici osim umanjivanje vrijednosti ovog foruma u ocima drugih zbog prisutnosti necega ovakvog, i da napomenem jos jednom da u citanju ovih ruznih rijeci nema nikakve koristi, zato sto je poznato pravilo “Rida’ bi zenbi zenbun” (zadovoljstvo grijehom je i sami grijeh), ovim ne kazem da je iko ovde na forumu zadovoljan ovakvim nesto, tamam posla da jeste, ali i pored toga sto nije zadovoljan, zasto bi onda ovo stajalo ovdije?

    A tako se isto i braci koja su ovdje na forumu obracam u ime Allaha, da isto zatraze od administratora i moderatore da uklone ovaj sadrzaj.
    A sto se brata tice, nije trebao da postavlja takvo nesto, posebno kada je u pitanju njegova cast, ali na hair. Jer smo mi vec upoznati sta to oni nama zele – kada bih samo to mogli, Allah ih ubio –, sta drugo ocekujes od onoga koji te smatra za musrikom i nevjernikom – iako su oni blizi tome a da to i ne znaju, Allah ih osramotio –.

    Da nas Allah uputi na pravi put, i sacuva svake zablude, i da nam oprosti nase grijehe I uvede nas u Dzennet, amin.
    Esselamu alejkum

    we alejkum selam we rahmetullah
    Ja sam brate samo htio da ljudi vide kako izgledaju prsa “nosioca tewhida”. Nema sumnje da onde ima par prostakluka koje sam se omišljao dali da doslovno napišem, ali sam pomislio da neko možda neće doslovno shvatiti šta može izaći na usta takvih stvorenja…
    ja se neću ništa protiviti ako administracija ukloni onaj post, mada sam ga stavio samo iz koristi da ljudi vide ko je ta skupina i šta se krije iz paravana “da'we tewhida”…
    A što se tiče moje časti brate, ja vidim da je moja čast napadnuta samo i ništa drugo osim toga!

    #14929
    Anonimno
    Neaktivan

    Po pitanju situacije u kojoj se nalazi korisnik sa nickom muwehid, spomenuci jedan propis koji sljedbenike Nedzada Balkana Koje mi nazivamo tekfirovci cini slicne haridzijama.

    Kada je halal krv onoga Koje se protekfiri.

    Na svom forumu imaju govor od Rdzihija koji pojasnjava da onog koga se tekfiri u danasnjem vrijemenu, ne znaci momentalno da mu je halal njegova krv sve dok takav ne postane muharib (onaj koji ratuje protiv Islama i musliamana), a ne vodi se borba protiv onih koji sljede ulemu koja ih je zavela na neke pogresne stavove.

    Ovo se tice onih Koje mi nazivamo murdzije.

    Oni svojom mrznjom i ohalalivanjem nase krvi jasno ukazuju da se radi o onima koji imaju slicnosti sa haridzijama, a ovo sto su pisali @muwehhidu dokazuje da su oni ti o kojima pisem.

    Ko god je od nasih daija odgovorio Nedzadu Balkanu na neku njegovu zabludu, on je odmah svojim gulatima kukao kako mu se cini nepravda, i ako ga Niko od nasih daija nije vrijedzao, i nije pisao nista o njemu kao pojedincu, vec su se uvijek vracali na njegove stavove i odgovarali na njegove stavove.

    Dok na drugoj strani je on uvijek vrijedjao nase daije, nazivajuci ih magarcima i raznim drugim ruznim imenima, i uvijek on bio taj koji je kukao i plakao kod svojih gulata kako mu se cini nepravda.

    Al hvala Allahu sto izlazi na vidjelo njihovo ponasanje da se pokaze i dokaze ko ima sektasko ponasanje, a nema sumnje da kopiraju svoga shejha u svemu, a najvise u drskosti i vrijedjanju neistomisljenika.

    Molim Allaha da nas sacuva od pokvarenjaka svake vrste, da nas uputi ii sacuva nas da budemo poput njih u bestidnosti, jer zasita je krajnje bestidno govoriti nekome o hanumi, zaista su dostojanstveniji bili i mushrici Meke od ovih danasnjih sektasa.

    #14935
    Anonimno
    Neaktivan

    Šebab post=10030 wrote:

    Dok na drugoj strani je on uvijek vrijedjao nase daije, nazivajuci ih magarcima i raznim drugim ruznim imenima, i uvijek on bio taj koji je kukao i plakao kod svojih gulata kako mu se cini nepravda.

    Kada sam skoro vodio dijalog sa ebu muhamedom, lično sam ga čuo da je Nusreta nazvao kafirun-tagut, euzu billah! Naravno popraćeno uvredljivim i ponižavajućim riječima. Kada sam Nusretu rekao kako ga je nazvao kafirun-tagut, brat promijeni izraz lica subhanAllah!
    Ja ne znam kud će ebu muhamed pred Allaha ako se ne pokaje i ako mu ne halali toliko ljudi kojima je povrijedio čast!

    #14938
    Anonimno
    Neaktivan

    Da bi zdrav razum uvidio da li je neko sektaš ili nije, ne mora poznavati šerijatske propise do detalja. Dovoljno je samo vidjeti sljepoću razuma i mržnju koju sljedbenici sekti ispoljavaju prema sljedbenicima sunneta. Njihova rasprava se svodi na najgrublje vrijeđanje, koje nema veze sa kafirskim bontonom a kamoli sa islamom. Slijepo slijede svog vođu i ono što ne prođe kroz usta vođe, to se odbacuje. Tako vođa, svojim slijepim sljedbenicima sažvače govor pojedinih učenjaka, pa on dobije “ukus” kojeg slijepci gotovo da obožavaju. Tako je bilo sa govorom šejha Fewzana, potom Gunejmana, pa Radžihija, a sada i Hazimija. Svi prethodni, osim posljednjeg su vrlo brzo nakon hvalospjeva o njima postali ni manje ni više nego mušrici, a to isto će i Hazimi, čim “imam muwehhida” otkrije njegove “širkove”, a jedan od “njih” sam naveo u prošlom postu, kada Hazimi jasno kaže da ne odbacuje pravdanje onih koji ne tekfire mušrike iz šubhe, što je po “imamu muva-hida” goli širk.

    I zaista, u teškoj je nevolji osoba koja misli da je Allah utjerao u zabludu šehide koji su dali svoje živote zarad Njega, i mudžahide koji se bore da bi Njegova riječ bila gornja, i ulemu koja decenijama čami u zatvorima taguta upravo zbog ispoljenog tewhida, a da je s druge strane Allah učinio nosiocem poslaničke dave nikog drugog do Nedžada Balkana, čovjeka koji živi u srcu kršćanstva, koji je sam priznao da je najmanje jedanput bio u diskoteci i to u vrijeme trajanja “poslaničke dawe”! Ko god vjeruje u ovako nešto, zasigurno ima poremećene parametre razuma i zasigurno o Allahu ima ružno mišljenje i/ili pogrešan stav. Da li je zdravom razumu potreban ijedan drugi dokaz do ovaj!?

    A nisu slijepe oči, već srca u grudima!

    #14955
    Anonimno
    Neaktivan

    Sudeci po porukama najvjerovatnije da se radi o jednoj osobi iza svega, i to zenskoj. Vec je ranije, u drugim okolnostima, dok je jos bila od ehli-sunneta, ispoljila svoj prljavi karakter. Ne znam ko je bila muska osoba koja je zvala brata i koliko je svjesno umijesana u cin ove mentalno poremecene osobe.

    Dakle brate ‘muwehhid’, savjetujem ti da se ne obazires na poruke doticne, nedao Allah nikome njen musibet. Uputi dovu za nju, ne zbog nje, nego zbog njene djece, koja ce danas-sutra, Allah ako je ne uputi, morati slusati ruzne rijeci o svojoj majci, i za razliku od njenih prostih rijeci o tvojoj hanumi, ove rijeci o njoj bi bile istinite. Allah nas sacuvao i nasa potomstva Njegovog ponizenja, zaista koga Allah ponizi, nema toga ko ce mu cast ponovo vratiti.

    #14962
    Anonimno
    Neaktivan

    bulb post=10068 wrote: Sudeci po porukama najvjerovatnije da se radi o jednoj osobi iza svega, i to zenskoj. Vec je ranije, u drugim okolnostima, dok je jos bila od ehli-sunneta, ispoljila svoj prljavi karakter. Ne znam ko je bila muska osoba koja je zvala brata i koliko je svjesno umijesana u cin ove mentalno poremecene osobe.

    Dakle brate ‘muwehhid’, savjetujem ti da se ne obazires na poruke doticne, nedao Allah nikome njen musibet. Uputi dovu za nju, ne zbog nje, nego zbog njene djece, koja ce danas-sutra, Allah ako je ne uputi, morati slusati ruzne rijeci o svojoj majci, i za razliku od njenih prostih rijeci o tvojoj hanumi, ove rijeci o njoj bi bile istinite. Allah nas sacuvao i nasa potomstva Njegovog ponizenja, zaista koga Allah ponizi, nema toga ko ce mu cast ponovo vratiti.

    Ovo i jesu riječi od doris fejzić, nisam siguran da je njen čovjek taj koji mi je ono pisao, ne poznajem ga po onakvim bolestima niti sam primijetio da je od osoba u kojima se to krije, ali Allah najboje zna, nije me nazvao pa da pričamo. samo još jedna informacija, čovjek od doris fejzić je bio velijj mojoj ženi sumejji prije nego će otići iz Nusretovog džemata u ebu muhamedov, pa kada je prešao kod ebu muhameda, neposredno poslije toga je onda mene nazvao i javio mi da odustaje od velijjstva i sada mi je žena bez velijja, i to belaj dodatni… ali ono što je sigurno jeste da one prijetnje dolaze sa tog izvora. čak čujem danas da su se dolazili raspitivati za moju ženu gore u rodnom mjestu odakle sam oženio ženu, jer i oni žive u bihaću, pa sam dobio upozorenje od strane jednog insana. pogledajte samo bagre, da ih Allah uputi, rekoh u prošloj poruci, možda bude šehida, Allah najbolje zna! Ako oni misle da će proći kako su zamislili grdno se varaju! Allah sigurno nije na njihovoj strani i ako se ne pokaju za ono što čine čeka ih grozno prebavalište!

    #14964
    Anonimno
    Gost

    Esselamu aejkum

    Zeleo bih da spomenem nesto.
    Ehi muwehhid, koliko sam ja shvatio iz tvog posljednjeg posta da taj tip nije otac tvoje supruge, sto automatski ukazuje na to da on nije nelj velijj, a tacnije je da je bio vekil tvojoj supruzi do same udaje, a nakon udaje ona ima svog muza koji je odgovoran i koji se brine za nju, i kada su bilo kakvi ugovori ili odluke u pitanju tu se onda ti pitas a ne vekil.

    I treba praviti razlike izmedju velijja i vekila kada su propisi u pitanju, kao sto je to poznato u fikhskim knjigama. A velijj biva otac, djed, brat, i sultan (predpostavljeni) ako oni ne postoje, dok vekil moze biti bilo ko od muslimana koga sama zena izabere naravno pod poznatim uslovima.
    I vilajet (punomoc) velijja (otac, djed, brat) traje sve dok su oni zivi i muslimani, a dok vikale (punomoc) vekila traje samo onoliko koliko je o tome (vikali) sklopljen ugovor izmedju vekila i zene.
    Tako da nema nikakvih problema insa Allah, a kamoli dodatnih. Jer si ti sada odgovoran za svoju suprugu.
    Izvinjavam se na ometnji.

    We selamun alejkum.

    #14965
    Anonimno
    Neaktivan

    Ebu Hazm, we alejkumusSelam

    Da te Allah nagradi na napomeni.

    Brate muwehhid, Allah ti se smilovao, iz meni dostupnih izvora zakljucujem da svi iz Balkanovog dzemata koji su vidjeli poruke, osudjuju taj prostakluk i odricu ga se. Ti ljudi iako su na delaletu, jos uvijek su ljudi, pa makar ta fitra ih navodi na odbacivanje tog cina. Za one koji prijete, ne brini, kao sto neko rece, neka zaprijeti imenom i prezimenom, licem u lice, a ne kukavicki stvarajuci tako ogavnu smutnju i nered i dodajuci ulje na vec dovoljno razbuktalu vatru.

    Savjetujem muslimane sa obe strane da na ovo gledaju kao sto i jeste, tj cin pojedinca, jer prenese li se na kompletne dzemate, bice svega samo ne shehida. Allah vam se smilovao ne dozvolite da jedna budala napravi belaj kakav jos niko nije uspio napraviti.

    I jos jednom ponavljam ‘muwehhid’ cast tvoje zene nije niti ugrozena a kamo li okrnjena, naprotiv je samo uzdignuta u ocima iskrenih Allahovih robova i robinja.

    #14966
    Anonimno
    Neaktivan

    ebu hazm post=10086 wrote: Esselamu aejkum

    Zeleo bih da spomenem nesto.
    Ehi muwehhid, koliko sam ja shvatio iz tvog posljednjeg posta da taj tip nije otac tvoje supruge, sto automatski ukazuje na to da on nije nelj velijj, a tacnije je da je bio vekil tvojoj supruzi do same udaje, a nakon udaje ona ima svog muza koji je odgovoran i koji se brine za nju, i kada su bilo kakvi ugovori ili odluke u pitanju tu se onda ti pitas a ne vekil.

    I treba praviti razlike izmedju velijja i vekila kada su propisi u pitanju, kao sto je to poznato u fikhskim knjigama. A velijj biva otac, djed, brat, i sultan (predpostavljeni) ako oni ne postoje, dok vekil moze biti bilo ko od muslimana koga sama zena izabere naravno pod poznatim uslovima.
    I vilajet (punomoc) velijja (otac, djed, brat) traje sve dok su oni zivi i muslimani, a dok vikale (punomoc) vekila traje samo onoliko koliko je o tome (vikali) sklopljen ugovor izmedju vekila i zene.
    Tako da nema nikakvih problema insa Allah, a kamoli dodatnih. Jer si ti sada odgovoran za svoju suprugu.
    Izvinjavam se na ometnji.

    We selamun alejkum.

    we alejkum selam we rahmetullah
    brate prvi puta da čujem za vekila, la hawle we la quwete illa billah…
    dali možeš brate reći nešto po tom pitanju argumentirajući iz objave (Allah i Poslanikov govor) ili govor selefa.
    Allah te nagradio

    #14990
    Anonimno
    Gost

    Selamun ‘alejkum

    Halali mi ehi sto ti nisam odmah odgovorio, bio sam malo zauzet.

    Sto se tice teme o kojoj pitas, nasao sam jednu knjigu na internetu koja je prevedena na bosanskom jeziku, i ovdje cu ti postaviti link gdje se ona nalazi, pa tako da ti sam mozes to procitati insa Allah, zato sto ima malo podosta da se pise o tome za sto si pitao. Naziv knjige je Fikhus-sunne od sejha Sejjida Sabika rahimehullah. Tri dijela ove knjige je vec prevedeno, dok se ostali djelovi knjige trebaju prevesti.
    Ako zelis da se vise okoristis procitaj od 277-298 str. pod naslovom (starateljstvo prilikom sklapanja braka), ako pak nemas vremena ili zelis samo o onome za sta pitas onda procitaj od 293-298 str. tu ces naci ono sto te zanima insa Allah.
    Napomena: u knjizi nije napisana rijec na arapskom (vekil) vec samo opunomocenik-predstavnik, isto tako i za rijec (velijj) staratelj. Cak sta vise mozes i sam provjerit, napisi rijec opunomocenik na rijecniku preko interneta i vidjeces kako se pise na arapskom. Nadam se da ce ti biti sve jasno nakon sto to procitas, uostalom ako postoje i dalje kakve nejasnoce, slobodno pitaj, ako budem znao o tome odgovoricu ti insa Allah.

    Link za knjigu: http://www.scribd.com/doc/74436093/Fikhus-sunne-3

    Esselamu ‘alejkum

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 44)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.