Namaz Musafira

  • This topic has 11 odgovora, 6 glasova, and was last updated prije 10 years, 9 months by Anonimno. This post has been viewed 7371 times
Pregledavate 12 postova - 1 do 12 (od ukupno 12)
  • Autor
    Postovi
  • #11309
    Anonimno
    Neaktivan

    Esselamu Alejkum we rahmetullahi we berekatuhu, Zivim vani , prilikom putovanja na odmor u BiH skacujem cetvero rekatne farz namaze i spajam ih dok sam na samom putovanju. Interesuje me dali ja imam status musafira kad dodjem u BiH i ako posjedujem svoju kucu, a pritom znam da cu ostat nekih mjesec dana, stim sto cu se kretati i od te kuce izlaziti preko 90 kilometara i ponovo se vracat? Znaci necu boraviti15 dana u kuci a da ne izlazim preko 90 km. Zamolio bih vas ako ste u mogucnosti da mi pojasnite ovo, kako bih radio po naj ispravnijem misljenju, Allah vas pomogao i nagradio svakim dobrom, amin. Esselamu alejkum

    #11310
    Anonimno
    Neaktivan

    We alejkumusselam we rahmetullahi we berekatuhu.
    Prije nego ti se pruzi odgovor, mozes postaviti isto pitanje daijama na nasem portalu putem kontakt forme:
    http://www.putvjernika.com/Kontakt.html
    ili postavi pitanje daijama na stranici stazomislama.com:
    http://www.stazomislama.com/fetve-i-odgovori/postavi-pitanje-daijama

    Sejh Ebu Bekr el-Dzezairi, rahimehullah, kaze: “Putnik (musafir) svoje namaze pocinje skracivati od momenta napustanja svoga mjesta boravka i skracuje ih sve dok se ponovo ne vrati u svoje mjesto, ma koliko dugo njegov put trajao. Medjutim, u slucaju da u jednom mjestu odluci ostati duze od cetiri dana, dok se nalazi u tom mjestu, namaze nece skracivati, nego ce ih klanjati kao i kod kuce. Ovo zato sto mu se u tom slucaju pruzaju uvjeti za odmor i sto prestaju opasnost i zauzetost brigama oko putovanja, zbog kojih je skracivanje namaza i propisano.

    Doduse, Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ostao je na Tebuku dvadeset dana i na sve to vrijeme skracivao namaze. Medjutim, islamski ucenjaci smatraju da je to ucinio zato sto prvobitno nije imao namjeru ostati toliko dugo.”

    Dakle @Ebu- Merjem, posto je tvoja prvobitna namjera da ostanes u BiH nekih mjesec dana (sto je duze od 4 dana) ti nemas status musafira kad stignes u BiH i smjestis se u svojoj kuci ili u kuci rodbine ili prijatelja. Sve dok boravis u tom mjestu u koje si stigao nemas status musafira i klanjat ces namaze bez kracenja i spajanja. Medjutim, kad god iz tog mjesta otputujes u susjedno mjesto ili grad radi neke privremene potrebe, tada na tim putovanjima imas status musafira i kratit ces namaze. Svakako taj put mora da predje 48 milja, tj. otprilike 80 km.
    Jesi li shvatio ?

    #11311
    Anonimno
    Neaktivan

    “Družio sam se sa Poslanikom , sallalahu alejhi ve sellem ., i na putovanju nije klanjao više od dva rekata .”

    Ovako su postupali Ebu Bekr i Omer radijellahu anhum .Hadis je sahih , bilježi ga Buharija i Muslim .

    Riječi u ovoj predaji “i na putovanju nije klanjao više od dva rekata ” Ševkani je prokomentarisao na sljedeći način : To znači da je Poslanik , sallalahu alejhi ve selleme ., obavezno praktikovao skraćivanje na putovanju , i da nije klanjao osim tako .

    Prenosi Aiša , radijellahu anha , u hadisu koji je muttefekun alejhi :

    ” Namaz je propisan sa po dva rekata , pa je taj propis zadržan za putnike a za prisutnog je upotpunjen ( sa četiri rekata ) ”

    U ovim hadisima je jak dokaz da je skraćivanje obaveza ( vađib ) a ne pohvalno (mendub) kako neki misle . Ovakvo mišljenje zastupaju Alija , Omer , većina učenjaka selefa , poznati fekihi , Omer b . Abdull-Aziz , Katade , Hasan i Hanefije .

    Rekao je Hamad b.Sulejman : Neka ponovi namaz ko na putovanju klanja četiri rekata .

    Malik kaže : Ponovit će ga ako mu nije istekloo vrijeme .

    Oni koji kažu da je skraćivanje mendub a ne vadžib nemaju čvrtsa dokaza , a hadisi kojima dokazuju svoje mišljenje su slabi . Ko želi da potpuno analizira ovo pitanje neka pogleda Nejlul-evtar od Ševkanija , 3/123.

    Grupa ashaba je negodovala ovaj Osmanov postupak (pravedni halifa je na putovanju nije skratio namaz ) . Ipak pokušali su da nađu objašnjenje za to . Najbolji od tih objašnjenja je da se oženio na Mini . Kada musafir boravi u nekoj sredini pa se oženi ili je iz te sredine već oženjen ubraja se među stalno naseljene . Tj. prestaje mu status putnika .

    Ako je tačno da je Aiša klanjala četiri rekata na putovanju za nju važi ono što smo rekli i za Osmana (“Kada vladar uloži trud u pronalaženju riješenja pa pri tome potrefi ima dvije nagrade . A ako pogriješi ima jednu “., shodno ovom hadisu Halifa ima jednu nagradu iako je u toj stvari pogriješio . Nije skratio namaz na putovanju . Ovo kažemo jer je istina najpreča da se slijedi) . Ona je u tome ( kao mudžtehid ) uložila trud i pogriješila kao što je pogriješio i pravedni halifa . A treba znati da nepogrešivost u vjerskim pitanjima pripada samo poslanicima .

    ————————————————————————————–

    Izvor : Zaštita od nesreća
    Imam el-Kadi Ebu-Bekr El-Arabi El-Maliki
    str:53-54

    #11312
    Anonimno
    Neaktivan

    Allahov_rob, jesam razumio sam Allah vas nagradio. amin

    #11313
    Anonimno
    Neaktivan

    I tebe Allah Nagradio:

    Praksa Allahova Poslanika da je na svim putovanjima skraćivao namaz. Nema ni jednog ispravnog dokaza da je Muhammed a. s. ikada upotpunio četverorekjatni namaz na putu . A poslanikova istrajnost u tome ukazuje da je to obaveza. Da se ne radi o obavezi skraćivanja , Poslanik bi makar nekada na putovanjima upotpunio namaz. Uvijek je praktikovao da vjernicima primjerom ukaže na nešto da li je obaveza ili sunnet . Prenosi se hadis od Ibn Omera r. a. koji je rekao:“U mome druženju sa Muhammedom a. s. primijetio sam da na putu nikada nije klanjao više od dva rekjata , a tako su praktikovali i Ebu Bekr , Omer i Osman r. a. (Muttefekun alejh -Buharija i Muslim )

    #11314
    Anonimno
    Neaktivan

    Dobro, elhamdulillah kad je bilo lahko za shvatiti.

    Ne bih da komplikujem stvar, ali radi citatelja mozda da se objasni jos jedna stvar.

    Recimo @Ebu Merjem, ti dolazis u Zenicu i prethodno si odlucio ostati u njoj u svojoj kuci ili kuci rodbine ili prijatlelja nekih mjesec dana. Dosavsi u Zenicu, ti nemas vise status musafira i klanjat ces namaze kao i mjestani Zenice. Medjutim recimo sad ti odlucis da otputujes u Sarajevo u zijaret rodbini ili nekom bratu muslimanu i planiras ostati duze od 4 dana, u tom slucaju isto neces kratiti namaze iako put prelazi preko 80 km, ali ti je namjera (odluka, nijjet) da boravis u Sarajevu veca od 4 dana. U slucaju da kanis ostati u Sarajevu sve do 4 dana, u tim danima ces kratiti namaze.

    Ovo je dakle bilo malo dodatno da braca i sestre koji citaju upoznaju se sa mes'elom.

    #11315
    Anonimno
    Neaktivan

    Musenna post=6057 wrote: I tebe Allah Nagradio:

    Praksa Allahova Poslanika da je na svim putovanjima skraćivao namaz. Nema ni jednog ispravnog dokaza da je Muhammed a. s. ikada upotpunio četverorekjatni namaz na putu . A poslanikova istrajnost u tome ukazuje da je to obaveza. Da se ne radi o obavezi skraćivanja , Poslanik bi makar nekada na putovanjima upotpunio namaz. Uvijek je praktikovao da vjernicima primjerom ukaže na nešto da li je obaveza ili sunnet . Prenosi se hadis od Ibn Omera r. a. koji je rekao:“U mome druženju sa Muhammedom a. s. primijetio sam da na putu nikada nije klanjao više od dva rekjata , a tako su praktikovali i Ebu Bekr , Omer i Osman r. a. (Muttefekun alejh -Buharija i Muslim )

    Molim Allaha da ti poveca znanje. Amin

    Istina da je praksa Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, bila da krati namaze ali dok je na putu, dakle dok traje putovanje. To putovanje na kamilama ili konjima moglo je da traje i 10 dana i vise i svakako da je tada imao status musafira iako prelazi granicu od 4 dana, ali je putovao, kretao se. Medjutim, pitanje statusa musafira i gubljenja istog se odnosi kada neko dolazi u neko mjesto u kojem ce boraviti odredjeni broj dana. Zato ulema gleda na prvobitnu namjeru boravka u tom mjestu. (Djela se cijene prema namjerama).

    #11316
    Anonimno
    Neaktivan

    Molim Allaha Uzvisenog da nase nijete ocisti od primjesa sirka pa da budu nasa djela radjena jedino u ime Allaha Svevisnjeg,jer Allah jedino takva djela i prima.Molim Allaha da poveca znanje braci koja se trude da svojim znanjem uvecaju znanje onima koji su na putu potrage znanja…Amin!!!

    #11360
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate Allahov_rob posto sam ja trenutno na putu tj. duze vrijeme izbivam iz svog mjesta prebivalista ili mjesta gdje ustvari zivim i radim ja to gledam ovako: Dosta uleme uslovljava prelazak odredene prostorne dužine puta da bi čovjek imao pravo skracivati i spajati namaze, i taj iznos je, po njima, u kilometrima 83 km., a kada je rijec o vremenskoj duzini puta taj iznos je po njima 4 dana – ali, ima i uleme, medu kojima su sejhul-islam Ibnu Tejmijje rhm., i sejh Ibnu Usejmin rhm., koji smatraju da se nece uzimati u obzir odredjena kilometraza, vec ce mjerilo biti ‘URF tj. sta ljudi odredjenog mjesta i vremena podrazumjevaju pod putem i putovanjem, jer nisu svi gradovi, drzave i kontinenti isti po ovom pitanju.
    Ovo misljenje ja preferiram i smatram da ljudi moraju biti iskreni i bojati se Allaha dz.s., i da po svom ‘Urfu – obicaju i ‘adetu sagledavaju ovo pitanje. Ono sto se podrazumjeva pod putem, za njihov pojam, to ce se uzimati za mjerilo, i to necemo ogranicavati prostorno-kilometrima, niti vremenski-danima. Sve dok se covjek, u nekom mjestu, osjeca musafirom, i nije kod kuce – ima pravo na olaksice musafira.
    Stoga ako za tebe i tvoje okruzenje, duzina od 50km. puta, predstavlja „polazak na put“ – imas pravo na olaksice musafirluka, a ako ta duzina za vas pojam nije „polazak na put“ – onda nemas pravo na olaksice musafirluka tj. skracivanje i spajanje namaza.
    A sve dok covjek ne odluči boraviti u nekom mjestu – u kojeg je dosao radi svrsetka odredenog posla – ima status musafira.

    Nadam se da nisam grijesan zbog ovih postupaka?

    #11369
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate saur, kracenje namaza na putu je olaksica koja je dozvoljena i na tome je slozna sva ulema. Ulema se dalje razilazi da li je ono samo dozvoljeno ili je cak i vadzib. Ali o tome nije tema ovdje. Ovo dole sto ce biti navedeno od misljenja ne bi trebalo da zbuni brata Ebu- Merjem, vezano za pitanje koje je postavio jer on je trazio stav koji je najispravniji. Tako da sam mu dao stav na kojem je dzumhur (vecina) uleme. A Allah najbolje zna sta je istina.

    U Kur'anu i sunnetu nije precizno odredjena udaljenost na kojoj pocinje kracenje namaza, nego su to kasnije odredjivali ashabi, tabiini i imami u fikhu.

    Tako kod duzine puta na kojoj pocinje kracenje imaju sljedeca misljenja:

    1. misljenje: Razdaljina od 48 milja zastupaju, Ibn Omer, Ibn Abbas, Hasan el-Basri, mezheb imama Malika, Safije, Ahmeda i Ishaka, i vecina islamskih ucenjaka.

    2 misljenje: Razdaljina za kracenje je put koji se predje za 3 dana i 3 noci na devi. Ovo je stav hanefijskog mezheba.

    3 misljenje: Serijat nije ogranicio razdaljinu za put. Ovo zastupaju ucenjaci zahirijske skole i zastupaju ga Ibn Tejmijje i Ibn Kajjim

    Po ovom pitanju ja licno slijedim 1, misljenje (misljenje vecine uleme) a ako ti uzimas dokaze od sejhul-islama Ibn Tejmijje i Ibn Kajjima onda je i to u redu i ne moze se tebe ukoriti za to.

    Sto se tice vremena boravka u nekom mjestu tu imaju 4 najizrazitija misljenja:

    1 misljenje: Ako covjek nijjeti (odluci) da boravi u mjestu vise od 4 dana izgubit ce pravo na kracenje namaza. To je mezheb dzumhura uleme malikija, safija i hanbelija. Malikije i Safije kazu 4 dana ali ne racunajuci u to dan ulaska i dan izlaska, dok hanbelije kazu 21 namaz.

    2 misljenje: Ako covjek nijjeti da ostane u nekom mjestu 15 dana i vise, nece kratiti namaze. Ovo je stav imama Ebu Hanife i nekih safijskih pravnika. Ibn Abbas i Ibn Omer kazu ako boravis u nekom mjestu vise od 15 dana onda neces kratiti a ako ne znas koliko ces ostati onda krati.

    3 misljenje: Musafir krati uvijek sve dok ne odluci da ce boraviti u jednom mjestu. To zastupaju Hasan el-Basri, Katade, Ishak i Ibn Tejmijje.

    4 misljenje: Musafir ce kratiti 20 dana i 20 noci a nakon toga ce upotpunjavati. Ovo zastupa Ibn Hazm.

    I od ovih misljenja ja uzimam 1. misljenje (misljenje dzumhura). Medjutim posto je osnova da se na putu klanja 2 rekata i posto u Kur'anu i sunnetu nije doslo jasno precizirana razdaljina puta i vrijeme boravka u nekom mjestu, onda ako neko odabere misljenje druge uleme i takvom covjeku se ne moze zamjeriti. Ali isto tako ako se covjek smjesti u nekom mjestu i nema vise brige oko putovanja i nema straha, kako onda da krati namaze? (Ovdje napravi izuzetak slucaj dzihada, kada si u strahu i ne znas kada ces napustiti mjesto, pa ti je prvobitna namjera bila da ostanes nekih recimo 2-3 dana, ali onda zbog kadera mozes ostati i duze i tada mozes da nastavis da kratis.)

    Nadam se da ovo nece zamrsiti stvar bratu Ebu- Merjem i tebi brate saur . 🙂

    #11370
    Anonimno
    Neaktivan

    Allah da te nagradi Allahov_rob, ja sam u stalnoj nedoumici sta mi je ciniti iako mi se cini da je misljenje koje zastupa Ibnu Tejmije i Usejmin nekako najjace a u situaciji sam “ni ovdje ni tamo” ali mi je drago sto si potvrdio da ne postupam pogresno
    Barakallah Feek Akhi!!

    #16964
    Anonimno
    Neaktivan

    Selam
    Zamolio bih vas da mi odgovrite konkretno i jasno oko ovih par pitanja vezano za put. Idem sa porodicom na more u Ulcinj iz Zenice ( uglavnom dosta je preko 83 km) i imam nijet ostati 10-ak dana akobogda i moja pitanja su:
    1. kako cu klanjati podne i ikindiju dok budem na putu prema Ulcinju i isto tako kako cu klanjati odrednjene namaze kada se budem vracao iz Ulcinja prema kuci u Zenicu nakon 10-ak dana provedenih u Ulcinju?
    2. kako cu klanjati namaze dok budem boravio u tom mjestu (da li cu ih skracivati ako da kako, ili ne, da li cu klanjati sunnete i sunnsunete, itd)

    Hvala vam unapijed, i da vas dragi Allah nagradi.

Pregledavate 12 postova - 1 do 12 (od ukupno 12)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.