Odgovor onima koji zastupaju tezu da je islamski džihad prvenstveno odbrambeni rat

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated prije 11 years, 9 months by Anonimno. This post has been viewed 720 times
Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Autor
    Postovi
  • #10136
    Anonimno
    Neaktivan

    Na pocetku rasprave o ovoj tezi osjecamo se slobodnim reci da je ona netacna.
    Iako je mnogo onih koji su rekli da se islam nije sirio ognjem i macem i da je po islamu dozvoljen i opravdan samo odbrambeni rat. Takvo misljenje nije ispravno. Nego naprotiv, islam se sirio borbom. Kada je Allahov Poslanik s.a.v.s. upitan: Koji dzihad je na Allahovom putu?
    Odgovorio je: “Onaj koji se bori da Allahova rijec bude gornja, takva borba je na Allahovom putu.”

    Zakljucuje se da je cilj borbe na Allahovu putu iskljucivo radi postizanja da Allahova rijec bude gornja i da se po njoj sudi na zemlji. Da bi se to postiglo
    da li se treba braniti ili napadati i osvajati? Da, islam se prosirio sabljom i to pred licem nevjernickih voda, koji su ga htjeli sprijeciti da ne dode do ljudi.
    Ali se poslije niko nije prisiljavao da ude nasilno u islam. U istoriji islama do danas nije zabiljezen ni jedan slucaj prisilnog islamiziranja. Krscanstvo se ne
    moze sa tim pohvaliti. Istorija je puna primjera nasilnog pokrstavanja. Muslimani su duzni da podignu sablju prema licima voda koji prikrivaju i
    zaklanjaju istinu a pokazuju i zastupaju neistinu. U protivnom istina ne bih stigla do ljudskih srca. Procitaj zajedno sa mnom pismo Allahova Poslanika
    Muhammeda s.a.v.s. upuceno Heraklu. Vijest prenosi Buharija sa senedom (lancem prenosilaca) od Ibn Abbasa r.a: “U ime Allaha, Milostivog,
    Samilosnog. Od Muhammeda sina Abdulahova, Allahova Poslanika, Heraklu, velikanu Rimskom: “Mir na one koji slijede uputu. Ja te pozivam, islamskim
    pozivanjem. Primi islam, bices spasen. Allah ce ti dati duplu nagradu. A ako odbijes, ja sam te pozvao!Zatim je citirao ajet: “O sljedbenici knjige dodite
    da se okupimo oko jedne rijeci i nama i vama zajednicke da se nikome osim Allahu ne klanjamo, da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da se jedni drugima, pored Allaha bogovima ne drzimo!Pa ako oni pristanu, vi recite: “Budite svjedoci da smo mi muslimani.” (Kur'an Ali Imran 64 ajet)
    Prilazemo ti takoder pismo Allahovog Poslanika upuceno Kisri: “U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog. Od Muhammeda, Allahova Poslanika, Kisri, vladaru Perzije. Mir (selam) onome koji slijedi uputu i koji je povjerovao u Allaha i Njegova Poslanika, i koji svjedoci da nema drugog boga osim Allaha dz.s. Njega jedinog, koji nema druga u vlasti, i koji svjedoci da je Muhammed Njegov rob i Poslanik. Pozivam te Allahovim pozivom. Ja sam uistinu Poslanik Allahov, poslao me je svim ljudima, da opomenem zive i da potvrdim istinitost govora o nevjernicima, i potvrdim istinitost prijetnje Allahove kaznom koja ce stici
    nevjernike. Ako primis islam, bices spasen a ako odbijes, nosices grijeh svih medusija na svome vratu.”
    ///Hadis prenosi Ibn Hazir od Ishaka///

    Bejheki navodi tekst Poslanikova pisma upucenog stanovnistvu Nedzrana: “U ime Ibrahimovog, Ishakovog, Jakubovog boga. Od Muhammeda, Allahova
    Poslanika, vodi Nedzrana i ostalom stanovnistvu. Prihvatite Islam! Neka je hvaljen Ishakov Bog i Jakubov Bog. Pozivam vas da udete pod Allahovu
    zastitu, mjesto zastite robova. Ako odbijete, onda cete nam placati diziju. Ako i to ne prihvatite, onda dozvoljavam mojoj vojsci da vas napadne. S pozdravom!”

    Allahov Poslanik je slicna pisma uputio i kralju Jemena Munziru ibn Savi, velikanu Bahrejna. Zatim Harisu ibn Semru elFaniju. Takva pisma uputio je i
    Harisu ibn Abdullahu elHamijriju, kralju Omana i mnogim drugima.

    Preuzeto iz knjige “Odsutna obaveza”, Abdul Selam Ferdz

Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.