Odjeća isticanja

  • This topic has 28 odgovora, 11 glasova, and was last updated prije 11 years, 5 months by Anonimno. This post has been viewed 7785 times
Pregledavate 14 postova - 16 do 29 (od ukupno 29)
  • Autor
    Postovi
  • #11105
    Anonimno
    Neaktivan

    zajko post=5835 wrote: U knizi fetvi koju je napisao Safet Kuduzovic,ima mnogo nejasnocapo jos nekim drugim pitanjima.Znam da je safet covjek od znanja,ali su mu se omakle mnoge greske

    Koje su to greške ili nejasnoće u knjizi zajko?

    zajko post=5835 wrote: ,kao na primjer i greska da je klanjao Dzenaza namaz jednom od velikih taguta.Stoga me i ne cudi ovo u vezi odijevanja.

    Kakve veze ima dzenaza koju je obavio sa pitanjem odjece isticanja!?

    #11113
    Anonimno
    Neaktivan

    Blago onima koji se razlikuju, blago njima koji su drukčiji. Islam je došao i završit će kao stran svi znamo, pa kako biti GHURABA ako se svi maksimalno prilagodimo ?

    #11116
    Anonimno
    Neaktivan

    Allah vam se smilovao braco.

    Ova tema veze se za pitanje zabrane oponasanja nevjernika i nastojanja ocuvanja islamskog drustva i/ili identiteta.

    Prof. Muhamed Esad kaze: “Kultura i civilizacija nije nesto sto je mrtvo i suplje, nego ziva aktivnost koja se sama lijepi i ostavlja pecat. Onog istog momenta kad se prihvate njena vanjska obiljezja, malo po malo, a da se i ne primjeti, ona pocinje kucati i sve aktivnije djelovati u svim porama zivota, dok konacno ne ovlada razumom i ne poprimi odredjeni oblik.

    Nema niste opasnije, recimo, misliti da nosnja – kao cisto spoljasnja stvar – ne utjece na duhovni zivot muslimana, jer je i nosnja, opcenito uzevsi, rezultat dugotrajnog razvoja ukusa odredjenog naroda i odredjene sredine.

    Prihvatajuci evropski nacin odijevanja, musliman, a da to i ne primijeti, svoj ukus prilagođjava evropskom ukusu, nakon cega, neminovno, slijedi i prilagodjavanje njegovog duhovnog zivota i nacina razmisljanja, novoj odjeci. Musliman se na taj nacin odrice kulturnih vrijednosti i obiljezja svoga naroda i njegovog tradicionalnog ukusa, a prihvata robovanje stranoj kulturi ne samo u oblacenju nego i u nacinu razmisljanja.

    Kad musliman pocne oponasati evropsku nosnju, obicaje i stil zivota, ma kakvi njegovi izgovori bili, to pokazuje da vise cijeni evropsku kulturu nego svoju. … Sklonost ka oponasanju tudje kulture nije nista drugo do osjecaj kompleksa nize vrijednosti. Upravo od ovog boluju oni muslimani koji pokusavaju oponasati zapadnu kulturu.”

    Govoreci o ovom pitanju sejhul-islam Ebu-l-Abbas Ahmed ibn Tejmijje, rahimehullah, kaze: “Razlikovanje od nemuslimana u vanjstini, uostalom kao i dzihad postaju obavezni samo onda kada vjera prevlada i ojaca i kada se nemuslimanima nametne placanje glavarine i poniznost. Kada su muslimani u pocetku bili slabi i nemocni nije im bilo propisano razlikovanje u vanjstini. Propis o tome dosli su tek kada je vjera upotpunjena, kada je preovladala i ojacala. Tako je i danas.”

    Ako se musliman zatekne u nemuslimanskoj zemlji s kojom se u ratnim odnosima ili u nevjernickoj zemlji s kojjom se nije u ratu, nije mu naredjeno, zbog mogucih neprilika da se, po svaku cijenu, nuzno, u vanjstini, razlikuje od ostalih, nego mu je preporuceno, a u nekim slucajevima i obavezno da u vanjstini ne odudara od njih, ako je u tome interes vjere, ako izvidja kakvi su unutra i o tome dojavljuje muslimanima, radi na otklanjanju opasnosti od muslimana i sl.

    Vise o ovome pogledati u knjizi: Ljubav prema dobru i mrznja prema zlu – (glava druga, sesto poglavlje) na sljedecem linku:
    http://www.putvjernika.com/Downloads/Islamske-knjige/Ljubav-prema-dobru-i-mrznja-prema-zlu-u-Islamu-Muhammed-Seid-El-Kahtani.html

    P.S: Izgleda da se slabo citaju islamske knjige, a vise se provodi vrijeme na Facebook-u i sl. stvarima. : ) – Treba jednu dobru brezovu sipku ubrati 😀

    #11121
    Anonimno
    Neaktivan

    InshaAllah,nece biti potrebe za brezovinom,haha…
    Ne treba niko da oharami ono sto je dozvoljeno,a svako ce shodno situaciji u kojoj se nalazi primijeniti svoj nacin odijevanja…Amin!!!

    #11141
    Anonimno
    Neaktivan

    TALIB post=5823 wrote: Allah najbolje zna.
    Mislim da se ovo odnosi na zemlje muslimana.
    Ne vjerujem da je Halid ibn Velid oblačio Bizantijsku nošnju kada je osvajao Bizantijske zemlje i kada je u njima boravio?
    Kako jedan arap musliman kada dođe u recimo u Britaniju da se nosi a da ispuni šerijatsku normu o neponašanju kafira?
    Šta da obuče?Teksas,džins pantole?Pantole na peglu?Ove klasične košulje ili šta ti ja zna treće?
    Danas u Zapadu vlada mainstream kultura nošnje tj večina ljudi nosi istu ili sličnu nošnju.
    Što je uzelo maha i u muslimanskim zemljama.

    Tj. smatram da ovo pravilo o neisticanju odnosi samo na zemlje tj na narod koji u osnovi nosi šerijatsko-prihvatljivu nošnju.Jer danas kakvu god odjeću obukli koja ne krši šerijatske norme (iznad članaka,široku,da prekiva avrete) takva se automatski ističe naspram odjeće nevjernika,među kojima i mi boravimo.

    U svakom slučaju smatram da se pitanje nosenja odjeće među kafirima treba dodatno pojasniti od dajija ovog menhedža.

    PODPISUJEM AHI OD SLOVA DO SLOVA I OVO JE ODGOVOR USAMI NA NJEGOVE REPLIKE.

    #11142
    Anonimno
    Neaktivan

    ZIVIMO U ZEMLJI I PODNEBLJU MODERNIH MUSHRIKA I NEVJERNIKA RAZLICITI SORTI A NASHEM DRAGOM UCENOM SAFETU PROBLEM MOJE IDENTIFIKOVANJE SA AFGANISTANCIMA,ARAPIMA…
    Draga moja braco i sestre,
    ja mislim daje ovo samo josh jedna od fitni ovoga vremena gdje se muslimani koji se cvrsto drze Allahova s.w.t. uzeta zele zbuniti i stvoriti razdor.
    Razlog tome je LJUBOMORA I ZAVIST od strane kako sam ih dosad zvao “polubrace” a od skoro 100% se trenaju da zovu “EFENDIĆI”
    Jedna skupina brace muslimana nosi odjecu suneta koja se ocito razlikuje od odjece moderni mushrika i razlicite sorte kafira,murteda,b*idatara…
    Ta lijepa braca znamo su uspjeli shto nema na tlu evrope,
    organizovati dzemate odvojene od ostali ljudi i zivjeti prilicno mirno i maksimalno koliko je to moguce sherijatski.
    Ljepota ti dzemata i hajr koji se tu nalazi je evidentan.
    Nislim da hodzoićima to upravo smeta i svako malo odnjih dolazi neshto shto je uperivanje prsta na njih.
    Prije tri mjeseca sam od jednoga hodzića iz njegovi usta cuo konstataciju na ovaj stav o odjeci isticanja koju je Safet u svojoj knjizi naveo dace brat Nusret,Billal i ostala braca mozda bash zbog nacina odijevanja zavrshiti u dzehennemu jel se suprotstavljaju hadisu.
    Allahu ekber!!!!!!!
    Sve uceni do ucenoga a nikako “uceni” medzu nama dase upitaju kako to da oni pravo uceni a i koji su doktori hadiski nauka iznose stav na racun jednoga hadisa a da neznaju za drugi koji je naizgled suprotan ovome,kako to neznaju ti uceni da ima automatski takozvani POMIRLJIVI hadis a eto ja pitam Safeta gdje je pomirljivi hadis izmedzu hadisa o isticanju i hadisa o oponashanju jednoga naroda????
    Mislim ipak dace hodzićima prisjesti ubacivanje fitne ako se iskreno nepokaju i nezatraze halala za sve neugodnosti koje napravishe.
    Zivimo u zemlji sa 4.miliona stanovnika u kojoj je samo 1% ljudi u namazu(ko nevjeruje meni neka pita matematiku)
    U ti 1% ulaze braca na sunetu,b*idatari,sufije,dervishi,ahmedije….
    Sluzbe tagutske kazu da “salafija” u bosni ima oko 3.000
    Haloooooooooooooooooooooooo…. oko 3 hiljade.
    I nu hodzicima jedini problema “suprotstavljanje hadisu i odjeci isticanja a koju evidentno nose pripadnici ove tri hiljade a ako su sluzbe misile i na Safeta i njemu identicna misljenja onda je problem vjerovatno sa jednom hiljadom medzu 4.000.000 ljudi.

    #11149
    Anonimno
    Neaktivan

    Drago mi je da sam imao jedan u rezervi za tako iskren odgovor.

    #11232
    Anonimno
    Neaktivan

    Maloprije sam pričao sa bratom.
    On kaže da su sa šejhom Nusretom obrađivali ovu meselu.
    Kaže koliko se on sjeća da se to odnosi da se musliman ističe od drugih muslimana u svome mjestu gdje živi.
    Ali opet da taj narod od kojeg se razlikuješ nosi nošnju koja zadovoljava Šerijatske norme.

    Ali da nije problem da musliman ponese svoju kulturu nošnje u neku drugu islamsku zemlju.
    Tj da nije problem npr. da musliman afganistana obućen u svoju nošnju ode u neku od drugih muslimanskih zemalja i da se razlikuje od njih.

    I to nema veze sa isticanjem među kafirima,što je ustvari i poželjno.
    A Allah najbolje zna.

    #11241
    Anonimno
    Neaktivan

    Allahu ekber!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Istina se ocito razlikuje od zablude.
    Pitam se samo dali pojedini “uceni”ljudi klanjaju kada istiharu prije nego iznesu svoj stav i mishljenje????????????????????
    Jedan efendic koji mi je josh drag zbog puno dobra kojega ima prisebi i ahlaka zafaljujuci Safetu i njegovoj knjizi doshao je na bajram namaz u europejskom odjelu sa nogavicama do dna peta a drugi je nagingilijo i croatu/kravatu navrat.
    da Allah a.w.dz sakloni i sacuva sve nas na uputi i sakloni i sacuva od pogreshna iluma i sakloni i sacuva od svih shejtanski lanetullahi weswesa-amin.

    #11245
    Anonimno
    Neaktivan

    TALIB post=5964 wrote: Maloprije sam pričao sa bratom.
    On kaže da su sa šejhom Nusretom obrađivali ovu meselu.
    Kaže koliko se on sjeća da se to odnosi da se musliman ističe od drugih muslimana u svome mjestu gdje živi.
    Ali opet da taj narod od kojeg se razlikuješ nosi nošnju koja zadovoljava Šerijatske norme.

    Ali da nije problem da musliman ponese svoju kulturu nošnje u neku drugu islamsku zemlju.
    Tj da nije problem npr. da musliman afganistana obućen u svoju nošnju ode u neku od drugih muslimanskih zemalja i da se razlikuje od njih.

    I to nema veze sa isticanjem među kafirima,što je ustvari i poželjno.
    A Allah najbolje zna.

    Ovo je i najispravniji stav po pitanju odijevanja.Ja se zaista ne cudim zbog ljudi koji su otisli u zabludu,jer su izdavali fetva uvijeno i na nacin na koji to rade i radili su hodze.Upakuju nesto pa niko ne moze da razmrsi.U islamu bi trebalo sve jasno da se kaze,pa bi obocni vjernik manje odlazio na stranputicu…Molim Allaha da nas opskrbi iskrenoscu i rjecitoscu…Amin!!!

    #11246
    Anonimno
    Neaktivan

    Jedan efendic koji mi je josh drag zbog puno dobra kojega ima prisebi i ahlaka zafaljujuci Safetu i njegovoj knjizi doshao je na bajram namaz u europejskom odjelu sa nogavicama do dna peta a drugi je nagingilijo i croatu/kravatu navrat.

    Ja se ne slažem sa Safetovim mišljenjem o odjeći isticanja, ali ahi, halali mislim da ne možes reći ”zafaljujući Safetu” neko je došao nepropisno obučen. Safet nosi pantole poprilično visoko iznad članka (kad sam ga viđao zadnjih puta) i obično nosi košulje koje su sasvim uredu, pantole su široke takođe. A ta braća tako obučena su očigledno sami izabrali takvu odjeću, jer da im je Safet uzor u tome, onda im pantole ne bi prelazile članke. Ovo govorim samo da ne bismo kome nepravdu učinili, pa makar to bili i naši neistomišljenici. Allah ti dao svako dobro ahi.

    #11255
    Anonimno
    Neaktivan

    White post=5978 wrote:

    Jedan efendic koji mi je josh drag zbog puno dobra kojega ima prisebi i ahlaka zafaljujuci Safetu i njegovoj knjizi doshao je na bajram namaz u europejskom odjelu sa nogavicama do dna peta a drugi je nagingilijo i croatu/kravatu navrat.

    Ja se ne slažem sa Safetovim mišljenjem o odjeći isticanja, ali ahi, halali mislim da ne možes reći ”zafaljujući Safetu” neko je došao nepropisno obučen. Safet nosi pantole poprilično visoko iznad članka (kad sam ga viđao zadnjih puta) i obično nosi košulje koje su sasvim uredu, pantole su široke takođe. A ta braća tako obučena su očigledno sami izabrali takvu odjeću, jer da im je Safet uzor u tome, onda im pantole ne bi prelazile članke. Ovo govorim samo da ne bismo kome nepravdu učinili, pa makar to bili i naši neistomišljenici. Allah ti dao svako dobro ahi.

    ž
    …, oči nisu slijepe, već srca u grudima.(El-Hadždž, 46). Kur”an

    Jasam primjetio dasu moji/nashi efendici “meili” i da oni pored ociju plaho nevide niti razmishljaju nego slushaju.Safet je bio u mojoj sredini kao gost efendica i na tom sijelu elaborirao svoj stav o ovoj meseli nepozivajuci se naravno na stavove velikana ovoga ummeta.
    Cak je ustao da pokaze kako nanjemu evropski sako lijepo stoji.Naravno pantalone skracene nisu problem ali su problem #srca u grudima# mieli insana pa molim Allaha s.w.t. da svima nama ucini put istine jasnim a svih zabluda ocitim i dana sakloni i sacuva od svake fitne vremena u kome zivimo a narocito danas sakloni i sacuva vremena (u kome mislim dase nalazimo upravo mi) kako kaze nash dragi resul Muhammed sallallahu alejhi weselem:”vremena pobozni neznalica i POKVARENIH UCENJAKA”
    Naravnio niti za Safeta Kuduzovica niti bilo koga drugoga necu reci daje ovo drugo jel oni su uceni ljudi a znamo kada ucenjak pogrijeshi dase njemu pishe dobro dijelo a Allahuealemu koje ko odnas a koje medzunama od pokvareni ucenjaka.Neznalice lahko prepoznamo i otkrijemo pa zanas inshAllah od njih nema previshe problema ali se opasnost nalazi u ovim drugim spomenutim u hadisu.
    eselamu alejkum.

    #13217
    Anonimno
    Neaktivan

    Hvala na ovim uputama.

    #13224
    Anonimno
    Neaktivan

    Odjeća Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem:

    Mnogobrojni su hadisi koji govore o tome da odjeća muslimana treba da bude iznad članaka, to je jedan od načina na koji se muslimani razlikuju od nevjernika.

    U hadisu kojeg bilježe imami Ahmed i Tirmizi se kaže: Odjeća najboljeg čovjeka koji je ikad Zemljom hodao, Muhammeda, sallallāhu ‘alejhi we sellem, je uvijek bila podignuta do sredine nožnih listova.

    Ebu Se'id El-Hudri, radijjallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Odjeća vjernika treba biti do pola potkoljenice, a nema grijeha u onome što je između pola potkoljenice i članaka. Ono što je ispod toga (tj. članaka) to će biti u Vatri, a ko iz oholosti nosi odjeću ispod članaka Allah neće gledati u njega na Sudnjem Danu”. (Hadis bilježe Ebu Davud, Ibn Madže, imam Malik u Muvetti).

    Od Džabir Ibn Sulejma, radijjallahu anhu, se prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Podigni svoju odjeću do pola potkoljenice, a ako nećeš onda do članaka. Čuvaj se spuštanja odjeće, jer je to od oholosti, a Allah ne voli oholost”. (Hadis bilježe imami Ebu Davud, Tirmizi, En-Nesa'i).

    Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, o spuštanju odjeće ispod članaka iz oholosti, je rekao: “S trojicom Allah neće razgovarati, niti će pogledati u njih, niti će ih očistiti i bit će kažnjeni bolnom kaznom: onaj ko spušta odjeću ispod članaka, onaj koji prigovara na dobročinstvu i onaj ko proda svoju robu pod lažnom zakletvom.”
    U drugom hadisu se kaže: “Ko bude vukao (po zemlji) svoju odjeću iz oholosti, Allah ga neće ni pogledati na Sudnjem danu.”

    Međutim, ako se to ne čini iz oholosti, kazna je da će ono što je ispod članaka gorjeti u vatri.

    U Buharijinom Sahihu se prenosi da je Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, rekao: “Odjeća koja je ispod članaka bit će u vatri.”

    Ebu – Seid el-Hudri, radijallahu anhu, kaže: “Rekao je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem: ‘Odjeća vjernika je do sredine potkoljenica i ne smeta’ ili je rekao: ‘i nije griješan ako odjeća bude od pola potkoljenice pa do članaka, a sve što je ispod toga bit će u vatri. Ko bude vukao svoj ogrtač (odjeću) iz oholosti, Allah ga neće pogledati na Sudnjem danu.”

    Rekao je Allah, azze ve dželle, u svojoj Plemenitoj knjizi:

    “Kada Allah i Njegov Poslanik nešto narede, onda ni vjernik ni vjernica nemaju pravo da po svom prohtjevu postupe. A ko Allaha i Njegova Poslanika ne posluša – taj je sigurno skrenuo s Pravog puta.” (Prijevod značenja sure El-Ahzab, ajet broj 36).

    Allah Uzvišeni u Kur'anu casnom je rekao:

    „O sinovi Ademovi, dali smo vam odjecu koja ce pokrivati stidna mjesta vaša, a i raskošna odijela, ali, odjeca cestitosti; to je ono najbolje. – To su neki Allahovi dokazi da bi se oni opametili.“

Pregledavate 14 postova - 16 do 29 (od ukupno 29)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.