Odlike dana dzume

  • This topic has 1 odgovor, 1 glas, and was last updated prije 11 years, 5 months by Anonimno. This post has been viewed 1673 times
Pregledavate 2 posta - 1 do 2 (od ukupno 2)
  • Autor
    Postovi
  • #12336
    Anonimno
    Neaktivan

    Od Ebu-Hurejra, radijallahu anhu, prenosi se da je Poslanik, sallallahu ‘alehi ve sellem, rekao: “Najboji dan u kojem je sunce izgrijalo jeste dan dzume; toga dana je stvoren Adem, toga dana je uveden u Dzennet i toga dana je izašao iz njega” (Prenosi Muslim)

    Također od Ebu'Hurejrea, radijallahu anha, prenosi se da je Poslanik, sallallahu alejhi ve selem, rekao: “Na dan džume meleki stoje na vratima svake džamije i upisuju jednog za drugim (imena onih koji idu klanjati džuma-namaz). Kada se imam uspe na minber, oni pozatvaraju stranice i pođu prisustvovati spominjanju Allaha. Onaj koji porani na džumu, kao da je zaklao kamilu, zatim onaj nakon njega, kao da je zaklao kravu, zatim onaj nakon njega, kao da je zaklao ovcu, zatim onaj nakon njega, kao daje zaklao kokoš, a onaj zadnji kao da mu je poklonjeno jaje.” (prenosi Buhari i Muslim)

    Odlazak na džuma namaz Ababe b. Rifa'a pripovjeda: “Dok sam išao na džuma-namaz, stiže me Ebu Abbas i reče: ‘Čuo sam Poslanika , salllallahu alejhi ve selem, kako kaže: ‘Ko upraši svoje noge na Allahovom putu (misli na odlazak na džuma-namaz), Allah će ga sačuvati od džehenemske vatre “” (prenosi Buhari)

    #12481
    Anonimno
    Neaktivan

    Prenosi se od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, od Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem, da je rekao: „Ne izdvajajte noć (uoči) džume noćnim namazom pored ostalih noći, niti izdvajajte dan džume postom od ostalih dana, osim ako ne bude post, koji jedan od vas (obično) posti.“ (Bilježi Muslim)

    Prenosi se od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, da je rekao: „Allahov Poslanik je rekao: ‘Neka niko od vas ne posti na dan džume, osim da posti dan prije ili dan poslije.'“ (Buharija i Muslim)

Pregledavate 2 posta - 1 do 2 (od ukupno 2)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.