Pocetak posta mjeseca ramazana

  • This topic has 21 odgovor, 11 glasova, and was last updated prije 11 years, 8 months by Anonimno. This post has been viewed 3369 times
Pregledavate 7 postova - 16 do 22 (od ukupno 22)
  • Autor
    Postovi
  • #10550
    Anonimno
    Neaktivan

    Pitanje za RPG:Mojom greskom su neki od mojih komsija otkrili ko stoji iza nika Zajko,pa te zamoljavam,ako je to moguce da mi promijenis naziv nika.Allah te nagradio najvecom nagradom.Amin!!!

    #10563
    Anonimno
    Neaktivan

    zajko post=5183 wrote: Pitanje za RPG:Mojom greskom su neki od mojih komsija otkrili ko stoji iza nika Zajko,pa te zamoljavam,ako je to moguce da mi promijenis naziv nika.Allah te nagradio najvecom nagradom.Amin!!!

    Najbolje je da kreiraš novi nalog, a postojeći napustiš, tj. ne koristiš ga. Ako želiš možemo ga obrisati.

    Wesselamu alejkum

    #10569
    Anonimno
    Neaktivan

    Vjerovatno cu napraviti novi nalog,ali cu sacekati jos neko vrijeme…Wealejkumusselam…

    #10577
    Anonimno
    Neaktivan

    Mubarek Ramazan svoj braći i sestrama, da nas Allah učvrsti na putu Istine, da nam olakša i oprosti.

    #10596
    Anonimno
    Neaktivan

    Esselamu alejkum ve rahmetulahi ve berekatuhu.

    Molim Allaha Svemogućeg, da nam olakša i ukabuli post i sva ostala djela koja iskreno samo radi Njegovog zadovoljsva činimo, amin.

    Želim ovom prilikom skrenuti pažnju braći i sestrama, tačnije svima onima koji praktikuju (ne)ustajanje na sehur.

    “O vjernici! Propisuje vam se post kao što je propisan onima prije vas, da biste bili bogobojazni.” (Bekara 183)

    Kako bi se napravila razlika između posta muslimana i ehlul-kitabija, Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: ”Ono po čemu se naš post razlikuje od posta ehlul-kitabija jeste jelo na sehuru.” (Muslim)

    Podosta je hadisa koji govore o vrijednosti sehura, koje ovom prilikom neću navoditi, jer mi je prevashodni cilj upozoriti na problem koji se javlja prilikom ”slijeđenja” vaktija ”Islamske Zajednice”. U vaktiji koja je u mom kraju dostupna, sehur završava (počinje se postiti) u 3:02 min. dok se sabah namaz klanja nakon 20-tak minuta, iako je napolju još uvek potpun mrak, a prvi znaci zore se pojavljuju nakon sahat vremena (oko 4:00).

    Postavlja se pitanje, kada završava sehur (kada se počinje sa postom)?
    Enes, radijallahu anhu, prenosi od Zejda ibn Sabita da je rekao: ”Sehurili smo sa Poslanikom, sallallahu ´alejhi ve sellem, a zatim je on ustao na namaz. Upitao sam: ‘Koliko je prošlo vremena između ezana i sehura?’ Rekao je: ‘Koliko je potrebno za pedeset ajeta. (Muttefekun alejhi)

    Za čitanje pedeset ajeta potrebno je 15 do 20 minuta.

    Jedan od uslova (šartova) ispravnosti namaza jeste, obavljanje namaza u njegovom vremenu.
    Braćo i sestre, obratite pažnju na ispravnost vaktije po kojoj određujete kraj sehura.

    P.S.
    Enes, radijallahu anhu, prenosi od Zejda ibn Sabita da je rekao: ”Sehurili smo sa Poslanikom, sallallahu ´alejhi ve sellem, a zatim je on ustao na namaz. Upitao sam: ‘Koliko je prošlo vremena između ezana i sehura?’ Rekao je: ‘Koliko je potrebno za pedeset ajeta. (Muttefekun alejhi)

    Ako računam čitanje pedeset ajeta moje hanume, uuhhhh onda je to i više od sahat vremena… 😉

    #10597
    Anonimno
    Neaktivan

    Braco muslimani,iskoristimo ovaj mubarek mjesec da sto vise dovimo Allahu Milostivom,da svim iskrenim vjernicima ukabuli sve njihove ibadete,molimo Ga da ujedini nasa srca na Istini,da broj iskrenih vjernika uveca mnogo vise nego sto nas ima sada,molimo Ga da nasim porodicama,rodbini,komsijama i svima onima koji iskreno samo Njemu ibadete usmjeravaju umnogostruci nagradu za sve ibadete.Amin!!!

    #10612
    Anonimno
    Neaktivan

    Braco muslimani,vi koji ste dan proveli u ibadetu(postu) Jedinom Allahu,ovo vrijeme pred iftar je jako pogodno za upucivanje dova nasem Gospodaru.Pa dovite braco,dova iskreno upucena Allahu je najjace oruzje vjernika.Molim Allaha Jedinog da nas ujedini na Istini da ojaca nase vjerovanje,da poveca broj iskrenih vjernika.Amin!!!

Pregledavate 7 postova - 16 do 22 (od ukupno 22)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.