Pogledajmo kako munafici iskrivljavaju Allahove ajete i predaje ashaba i tabiina koji su bili muslim

  • This topic has 81 odgovor, 16 glasova, and was last updated prije 11 years, 6 months by Anonimno. This post has been viewed 14950 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 82)
  • Autor
    Postovi
  • #12313
    Anonimno
    Neaktivan

    Pogledajmo kako munafici iskrivljavaju Allahove ajete i predaje ashaba i tabiina koji su bili muslimani i halife i vladali islamskom državom i sudili šerijatom, i kako ih ljudi koji sebe nazivaju “daijama”, “šejhovima”, “braćom”, mirno slušaju na hutbama i podržavaju ???
    Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini – Medžlis IZ-e Sarajevo – džamija Kralj Fahd – hutba: 27/2012 – 12. zu-l-ka'de 1433.h. / 28. septembar 2012.g.
    Allah vam naređuje da odgovorne dužnosti povjeravate onima koji su ih dostojni
    Objavljeno petak, 28 Septembar 2012
    Autor: Nezim Halilovic Muderris
    – Zato se kao vjernici trebamo zapitati kome smijemo, a kome ne smijemo dati svoj glas, jer naš glas znači podršku nečemu ili nekome, a za to ćemo biti pitani na Sudnjem danu!
    – dajmo glas za mlade, obrazovane i savjesne kandidate na predstojećim lokalnim izborima, ukazujmo na islamski način odgovornima na njihove obaveze i propuste,
    – Rahmetli predsjednik Alija Izetbegović je kroz SDA u politiku uveo moral, za što mu trebamo posebno biti zahvalni.
    – ali me raduje činjenica da na ovim lokalnim izborima imamo i mlade, moralne i obrazovane kandidate, koji su u vrijeme političkog djelovanja rahmetli predsjednika Izetbegovića bili dječaci, koji su djelovali kroz MOS, a kasnije Asocijaciju mladih, to je generacija koja je kao maloljetna sa puškom u ruci branila ovu Zemlju i sve njene građane.
    – Danas su oni sa jasnom vizijom i željom da svojim profesionalnim radom pomognu u rješavanju životnih pitanja lokalne zajednice i da pokrenuvši lokalnu zajednicu pokrenu i cijelu Državu, dragu nam Bosnu i Hercegovinu.
    – ta politička matrica rahmetli predsjednika Izetbegovića reafirmira i postaje sve snažnija.
    – a kada Allah, subhanehu ve te’ala, nešto naređuje, onda tu nema kompromisa.
    – zloupotreba vlasti od velikog broja onih koji svjesno ili nesvjesno prelaze sve granice zakona i morala
    — CIJELU HUTBU Nezima Halilovića Muderisa možete pročitati u tekstu ispod:::
    http://www.rogatica.com/index.php/vijesti-bih/2094-allah-vam-nareduje-da-odgovorne-duznosti-povjeravate-onima-koji-su-ih-dostojni

    #12315
    Anonimno
    Neaktivan

    Šta ćemo sa ulemom koja je dozvolila glasanje, da li su svi oni munafici?
    Jadno je to kako razmišljaš.

    Obraćam se Administraciji, budite malo aktivniji u “čišćenju” foruma,
    npr. ova tema treba biti uklonjena po pravilniku.

    Član 4.

    Zabranjuje se vrijeđanje muslimana i nepravedno postupanje prema muslimanima i nemuslimanima.

    Član 10.

    U slučaju da član Foruma prekrši neku od odredbi Pravilnika, korisnički nalog dotičnog člana može biti trajno ili privremeno obustavljen.

    Član 11.

    Svaki post koji nije u skladu sa Pravilnikom Foruma, biće modifikovan ili trajno izbrisan.

    #12317
    Anonimno
    Neaktivan

    Usama… ….

    #12318
    Anonimno
    Neaktivan

    Neko skrnavi svetost vjere, neko skrnavi cast onih koji skrnave svetost vjere.
    Ja ne vidim razloga za dizanje panike sto se pojedinci nazivaju munaficima. I jesu to kad sa minbera pozivaju na glasanje.

    #12319
    Anonimno
    Neaktivan

    Evo i fetwe “daije”, “sejha” po tom pitanju, pa sta je onda cudno da provjereni partijasi pozivaju na izbore. Ovakvi su do jucer govorili kako se Nezim “pokajao” od prvobitnih poziva na izbore, a kad smo pitali sejha o tome on rece: “Kako je javno pozivao, tako javno treba i da se pokaje od toga”. Posto nije nikada, nisam vjerovao “daijama” i “Sejhovima”, a evo danas i rezultata njihovih izucavanja.

    http://minber.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=12676:zato-je-muslimanima-naih-prostora-dozvoljeno-da-izau-na-izbore&catid=58:aktuelno&Itemid=152

    Inace misljenja sam da je lahko pomjesati neke stvari. Gledao sam nedavno (i citao ) o Saidu Nursiju. Cak sam slusao neko predavanje od nekog saudijskog doktora o biografiji tog covjeka. U tim materijalima se govori kako se u vrijeme Mustafe Kemala pojavila i jedna demoikratska partija. Pa su ljudi pitali Saida da li da glasaju i za koga. Mustafa Kemal je zabranio sve sto ima veze sa islamom (hidzab, ezan na arapskom, poducavanje Kur'anu, arapski jezik i dr.), a ovi drugi su dozvolili dosta tih stvari (vratili ezan, dozvolili hijab, ucenje Kur'ana i sl.). Pa im je Said rekao da glasaju za tu demokratsku partiju.
    Da je takvo stanje i kod nas, mozda bih i shvatio pozivanje u to. Ali kako vidite, ovaj “daija” navodi kako je opasno zivjeti kao musliman u RS-u. A ova partija kojoj poziva Nezim stupa u koaliciju sa SNSD, nakon koalicije sa SDP. Pa jos im je ostao samo Ravnogorski pokret, ali… tu su novi, mladi kadrovi (bivsi konobari i sl.) koji je valjda donijeti/ojacati islam u BiH. Halalite sto duzim, ali volio bih iznijeti svoje misljenje o nekim stavkama ovdje navedenim (valjda zato forumi i postoje):

    – Allah vam naređuje da odgovorne dužnosti povjeravate onima koji su ih dostojni …
    – ali me raduje činjenica da na ovim lokalnim izborima imamo i mlade, moralne i obrazovane kandidate, koji su u vrijeme političkog djelovanja rahmetli predsjednika Izetbegovića bili dječaci, koji su djelovali kroz MOS, a kasnije Asocijaciju mladih, to je generacija koja je kao maloljetna sa puškom u ruci branila ovu Zemlju i sve njene građane.
    – Danas su oni sa jasnom vizijom i željom da svojim profesionalnim radom pomognu u rješavanju životnih pitanja lokalne zajednice i da pokrenuvši lokalnu zajednicu pokrenu i cijelu Državu, dragu nam Bosnu i Hercegovinu.
    – ta politička matrica rahmetli predsjednika Izetbegovića reafirmira i postaje sve snažnija.

    Unutar Ode Aliji Izetbegovicu Nezim navodi rjesavanje zivotnih pitanja. Ako ce nam neko rjesavati ta zivotna pitanja od opsteg znacaja, meni je licno svejedno je li on Alija ili Milorad. Ako ce neko obezbjediti da se djeca ne drogiraju i ne ubijaju, da se ziranti ne vjesaju, da penzioneri ne skapavaju, da od plate covjek moze ishraniti i odjenuti/obuci porodicu ne misleci hoce li jednu ili dvije pavlake kupiti, ne vidim zasto je bitno koje je vjere.
    Ali ako mi nece obezbjediti da – moja zena slobodno pod hidzabom/nikabom slobodno seta, bez uvreda i napada, da ja zbog svog izgleda ne budem odbijen na svakom konkursu za posao, da mogu slobodno slusati hutbu o zidovima i dzihadu, i hutbu u kojoj ce se ne kritikovati nego koriti trenutna vlast, da od moje plate nece biti hranjena masa onih cija djeca jedu meso dok moja jedva dodju do salame – onda bih shvatio da me neko poziva u to. A ovako…
    Pa covjek sam za sebe kaze sve sto treba (prvo ajet kome treba dati, pa onda nudi mlade kadrove-kako znamo da su oni ti koji su dostojni tih polozaja; – a kada Allah, subhanehu ve te’ala, nešto naređuje, onda tu nema kompromisa. – je li negdje ima tefsir da je to o demokratskim izborima???; – zloupotreba vlasti od velikog broja onih koji svjesno ili nesvjesno prelaze sve granice zakona i morala – pa to su isti ti kojima nas poziva, ili on misli da ce se glasati samo za ove friske) i mozda je dovoljno samo navesti rijeci, a ne komentarisati, posebno ne etiketirati, upravo zato sto su mnogo “veci” i “jaci” u islamskim titulama i zvanjima dozvolili ovakve stvari. Cisto da nas nasi jezici ne nagrde.

    #12321
    Anonimno
    Neaktivan

    Šta ćemo sa ulemom koja je dozvolila glasanje, da li su svi oni munafici?
    Jadno je to kako razmišljaš.

    Obraćam se Administraciji, budite malo aktivniji u “čišćenju” foruma,
    npr. ova tema treba biti uklonjena po pravilniku.

    Član 4.

    Zabranjuje se vrijeđanje muslimana i nepravedno postupanje prema muslimanima i nemuslimanima.

    Član 10.

    U slučaju da član Foruma prekrši neku od odredbi Pravilnika, korisnički nalog dotičnog člana može biti trajno ili privremeno obustavljen.

    Član 11.

    Svaki post koji nije u skladu sa Pravilnikom Foruma, biće modifikovan ili trajno izbrisan.

    Ja bih radije “čistila” forum zbog ovakvih kao što si ti, jer vidim da čovjek pored tebe može rahat da poziva u širk i u razne batile.

    u zadnje vrijeme sam primetila da se ljudi ovdje sve više orijentišu irdžau, a kada se pomene neki citat od uleme koja potencira “kufr u taguta”, “odricanje od kafira i mušrika” dje se pominje “tagut, širk. kufr” odma mu se prilijepi etiketa da je “pokupio” gulatske ideje.

    kada je to u pitanju, nekima to očigledno smeta.

    #12322
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate Usama, molim te, ako mozes, postiraj ili ovdje ili meni nekako na mail, izjave te uleme koja je dozvolila glasanje, jer me interesuje koje su razloge (i dokaze) naveli za to. I karadavi i njegovi su dozvolili kamatni kredit za kucu uz uslov “ako ces u njoj stanovati”. Stoga me interesuju njihovi motivi za davanje takvih dozvola.
    P.S. Nije nikakav sarkazam ni provokacija u pitanju, vec zaista me interesuje kako to da ja neuk vidim neke stvari, a uceni ne vide. Pa ako ima i neko drugi molio bih ih da postiraju.
    Allah vas pomogao.

    #12323
    Anonimno
    Neaktivan

    Evo ja nadjoh jednu. Odgovor ja dao Dr Sukrija Ramic (http://sahwa.info/downloads/knjige/fetve/Fetve%20i%20savjeti,%20odgovara%20Sukri%20Ramic,%20Novi%20horizonti.pdf)

    Da li muslimani treba da glasaju na izborima?

    Kada bismo u Bosni i Hercegovini imali partiju koja je svoj program uskladila sa Kur‘anom i
    sunnetom tada bi svi muslimani bili dužni glasati za nju. Ukoliko bi bilo više takvih partija, tadi bi
    muslimani imali izbor, ali bi dužni bili glasati za onu za koju smatraju da je najbolja; znači ona
    koja ima najbolji program i čiji su se aktivisti najbolje pokazali na djelu. To zbog toga što Allah,
    dž.š, naređuje vjernicima da slijede ono što je najbolje. (Vidi: “Ez-Zumer”, 55.) U ovakvoj
    situaciji, kada nemamo nijedne islamske demokratske partije, a kao muslimani ne možemo u
    potpunosti podržati program nijedne postojeće partije mislim da muslimani treba da primijene
    šerijatsko pravno pravilo koje glasi: “Juhtaru ehveneš-šerrejni ev ehaffed-darerejni”. (Između
    dva zla, bira se ono koje je manje.) Prema tome, vjernicima bih preporučio da glasaju za one
    koji će nabolje zastupati njihove interese, tj. za one koji će promovisati pravdu, koji neće krasti i
    gledati samo svoje interese, koji će se boriti protiv nemorala (prostitucije, bluda, laži,
    ogovaranja, licemjerstva itd.) Npr. ako imate kandidata za kojeg se zna da je korumpirana
    osoba koja gleda samo svoje interese i kandidata koji je pošten, pravedan, ali hoće popiti,
    glasajte za drugog, jer je on manje zlo.
    Posebno naglašavam da su muslimani kolektivno odgovorni što nemaju pravu islamsku partiju,
    jer imati partiju, imati to “ubojito oružje” u naše vrijeme je za muslimane fardu-kifajet. Nažalost,
    mi taj farz još nismo izvršili.

    Eh sada mene interesuje (ako ovo cita neko od ucenih pristalica izbora):
    1. Iz do sada javno pokazanog ako bi se sada glasalo za predsjednika je li muslimanima vece dobro glasati za Komsica ili Tihica? Zbog cega?
    2. Koga to gradjani BiH poznaju od mnogobrojnih kandidata za lokalne izbore (uglavnom vrlo mladih), osim njihovih bliskih prijatelja i rodbine?

    #12324
    Anonimno
    Neaktivan

    Amatullah post=7141 wrote: Ja bih radije “čistila” forum zbog ovakvih kao što si ti, jer vidim da čovjek pored tebe može rahat da poziva u širk i u razne batile.

    Bolje bi ti bilo da si malo razmislila prije nego što si komentarisala, jer svakako ti valja dokazat da ja odobravam poziv u širk, kako ti to napisa…

    Niko mi ne odgovori na pitanje, šta ćemo sa ulemom koja je dozvolila glasanje, da li su oni munafici?

    Ulemu koja je dozvolila glasanje sam pomenuo iz razloga što se ovdje oni koji dozvoljavaju glasanje proglasiše munaficima,
    a niko taj propis ne smije da spusti na učenjake, zašto se učenjaci ne proglase munaficima?

    Zar se na zlo upozorava vrijeđanjem, etiketiranjem ljudi (munafici, mušrici itd) ili se to radi sa dokazima?

    Poslušajte šta kaže šejh, Allah ga nagradio.

    Idriz Bilibani – Upozorenje na vrijeđanje neistomišljenika u raspravi

    #12325
    Anonimno
    Neaktivan

    El-Albânî o glasanju za nevjerničku stranku sa najmanje zla
    Govornik: Imâm Muhammed Nâsir-ud-Dîn el-Albânî
    Izvor: Silsilat-ul-Hudâ wan-Nûr (691)

    Pitanje:
    Koji sud o tome što neki američki muslimani glasaju za američkog predsjedničkog kandidata? Oni govore da to rade po principu biranja najmanjeg zla, jer je jedan od od kandidata manje loš prema Islamu i muslimanima od drugog.
    Odgovor:
    Nevjerstvo je jedna religija. Allâh napominje ove muslimane koji misle da primjenjivaju princip biranja manjeg zla. Allâh (te´âlâ) kaže:
    وَلَن تَرْضَى عَنكَ الْيَهُودُ وَلاَ النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ
    “Ni židovi ni kršćani neće biti tobom zadovoljni sve dok ne budeš slijedio vjeru njihovu.” [1]
    Čudi me ta omladina koja se oslanja na ovu ideju koja se spominje u tvom pitanju. Allâh (´azze we džell) je rekao:
    وَلاَ تَرْكَنُواْ إِلَى الَّذِينَ ظَلَمُواْ فَتَمَسَّكُمُ النَّارُ
    “Ne budite sa onima koji nepravedno postupaju, pa da vas vatra prži.”[2]
    Prvo ih zadesi vatra na ovom svijetu a onda na budućem.
    Zato kažem da nije dozvoljeno sudjelovati na sličnim izborima. Ovo sudjelovanje je praktični savez sa nevjernicima. Ovo se zabranjiva u Kur’ânu kada Allâh kaže:
    وَمَن يَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ
    ”Njihov je onaj ko ih za zaštitnike prihvati.” [3]

    :soldier:

    #12326
    Anonimno
    Neaktivan

    Usama post=7144 wrote: [quote quote=Amatullah post=7141]Ja bih radije “čistila” forum zbog ovakvih kao što si ti, jer vidim da čovjek pored tebe može rahat da poziva u širk i u razne batile.

    Bolje bi ti bilo da si malo razmislila prije nego što si komentarisala, jer svakako ti valja dokazat da ja odobravam poziv u širk, kako ti to napisa…

    Niko mi ne odgovori na pitanje, šta ćemo sa ulemom koja je dozvolila glasanje, da li su oni munafici?

    Ulemu koja je dozvolila glasanje sam pomenuo iz razloga što se ovdje oni koji dozvoljavaju glasanje proglasiše munaficima,
    a niko taj propis ne smije da spusti na učenjake, zašto se učenjaci ne proglase munaficima?

    Zar se na zlo upozorava vrijeđanjem, etiketiranjem ljudi (munafici, mušrici itd) ili se to radi sa dokazima?

    Poslušajte šta kaže šejh, Allah ga nagradio.

    Idriz Bilibani – Upozorenje na vrijeđanje neistomišljenika u raspravi
    http://www.youtube.com/watch?v=A4rkFZQt23k;feature=share

    Ovo je jedan od razloga. Ulema se ne koristi ovakvim hinjavim potezima i to je jedan od razloga zasto se ne proziva ruznim imenima.

    Jedna od karekteristika novotara i sljedbenika strasti jeste i to što oni najprije zauzmu stav koji odgovara njihovim prohtjevima i strastima a potom istražuju šerijatske dokaze (pa makar se radilo i o manje jasnim ajetima koji zahtjevaju podrobno pojašnjenje) i bilo koji govor učenjaka koji bi podržao ono što oni zastupaju i brane.

    Kada nađu govor kakvog šejha koji se poklapa sa onim što oni zastupaju onda ga prihvataju, a kada taj isti šejh piše o onome što se ne poklapa sa njihovim stavovima oni taj govor ostavljaju. Nije problem, u cjelini, što se nešto od određenog šejha uzima a nešto ostavlja, jer, kao što kaže imam Malik: “Od svakog se prihvata i odbija osim od vlasnika ovog groba”, pokazujući svojom rukom na grob Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, ali je problem onda kada se neka stvar prihvata od kakavog šejha zbog toga što paše stavu kojeg je čovjek zauzeo a ne zbog toga što su dokazi na njegovoj strani.

    Tako ćeš vidjeti kako jedan od njih ubrzo nakon kandidovanja sandžačkog muftije za predsjednika piše o tome da su muslimani složni na tome da je rad u državnim upravama i službama (el-vilajat) jedno od najvrednijih djela koje čovjek može činiti. Pritom kao dokaz navodi govor učenjaka koji je preslio 660. godine po Hidžri. Govor ovog učenjaka je ispravan i nema nečega što bi se prigovorilo njegovom govoru, ali je problem u tome što se njegov govor o funkciji muftije ili vladara u islamskoj državi (u kojoj će i jedan i drugi moći raditi po istini kloneći se i grijeha a kamoli kufra), želi spustiti na našu situaciju u kojoj se vladar ne može sačuvati kufra, a kamoli grijeha.

    Pomenuta osoba je od govora Izza ibn Abdis-Selama prevela ono što naizgled ukazuje da ovaj učenjak govori o obnašanju funkcije u bilo kojoj državi a ne o islamskoj, stoga je vješto stavio tačku na onaj dio citata iz kojeg se na prvi pogled ne može zaključiti da li ovaj učenjak govori o islamskoj ili bilo kojoj državi, ostavivši prijevod koji dolazi odmah nakon toga iz kojeg se jasno vidi da ovaj učenjak govori o islamskoj državi i muslimaskom vladaru.

    U nastavku teksta koji nije preveden u gore pomenutom članku[1] ovaj učenjak, Izz Abdis-Selam, kaže: “Pa kada vladar naredi džihad biva sebebom ostvarivanja koristi džihada time što vojnicima naredi džihad….”

    Iz pomenutog citata da se jasno zaključiti o kojem je vladaru riječ (tj. o vladaru muslimani, op.PV). Međutim, prevodioc teksta niti je preveo ovaj dio teksta koji bi razotkrio o kakvom se vladaru radi, niti je naveo izvor, tom i stranicu iz kojeg je preuzeo ovaj govor Izza ibn Abdis-Selama.

    Na kraju, evo i govora šejha Nasira el-Omera, jednog od savremenih šejhova od kojeg autor gore pomenutog članka dosta često prevodi. Bilo je preče da i sada kada je riječ o ovoj meseli umjesto govora Izza ibn Abdis-Selama iz sedmog stoljeća po Hidžri prevede govor svoga šejha koji živi danas i u cjelini zna situaciju i stanje na našim prostorima.

    Kaže šejh Nasir el-Omer:

    “U ovoj meseli (rad u kafirskim službama) imamo tri mišljenja:

    1. Nije dozvoljeno preuzimanje funkcije kod kafira jer to predstavlja pomaganje i podrška njemu.

    2. Dozvoljeno je ukoliko u tome ima koristi. Ova skupina nije spomenula uvjete.

    3. I treće mišljenje koje je najpravednije, a to je da je dozvoljeno pod uvjetom da je u stanju da kaže istinu i radi po istini, te da preuzimanje te funkcije ne predstavlja pomaganje nevjernika u zulmu.

    Ovo mišljenje je, nakon promatranja i istraživanja ove mesele, prioritetnije, a Allah najbolje zna. Posebno kada se uzme u obzir trenutno stanje muslimana i njihovo prisustvo u nevjerničkim zemljama. U Indiji na primjer živi oko 200 miliona muslimana, u Americi ima nekoliko miliona muslimana. Stoga oni imaju potrebu za onim ko će voditi računa o njihovim pitanjima i ostvariti im koristi koje se ne mogu ostvariti osim preuzimanjem tih funkcija. Na osnovu toga, prvi stav u kojem se ne dozvoljava uzimanje bilo kakve funkcije u nevjerničkoj zemlji predstavlja veliku poteškoću i tjeskobu za muslimane. Treće mišljenje, tj. dozvola preuzimanja funkcije kod zalima ili kafira, predstavlja sredinu, ali pod uvjetima od kojih su najvažniji:
    a)Da se za njegovo učešće u toj funkciji ne veže ili ne proizilazi priznavanje i podržavanje zuluma ili kufra. Stoga kažemo onome ko želi da preuzme kakvu fukciju: Ako će bavljenje tom funkcijom dovesti do toga da podržiš ili priznaš kufr ili da pomažeš zulum i podržavaš ga onda ti nije dozvoljeno. Ti nemaš potrebe da budeš saučesnik ili da podržavaš i priznaješ zulum ili kufr.
    b)Da u bavljenju tomne bude očitog pomaganje u zulumu, a da i ne govorimo o tome da ne smije upasti u kufr. Ova stvar je mimo gore pomenute, tj. da u fukciji koju obavlja ne čini zulum slijedeći vladara kafira.
    c)Da korist u učestvovanju nadvladava štetu, jer onaj ko bude učestvovao u funkciji zulumćarske ili nevjerničke vlasti će počiniti štetu, malu ili veliku. Tako da imamo koristi a i štete. Pa ako šteta koju će počiniti bude mala spram veće štete koja nastaje ne preuzimanjem te funkcije, onda kažemo: Preuzmi takvu fukciju. Drugim riječima, velika šteta se potiskuje manjom štetom, pa stoga ukoliko znaš da ćeš preuzimanjem te funkcije počiniti štetu ali će tvoje odustajanje od funkcije prouzrokovati još veću štetu, onda kažemo: Učestvuj ako je tvoja konstatacija tačna i jasna pod uvjetom da ne radiš neko djelo koje izvodi iz islama. Ovo kažem zbog toga što sam vidio neke koji učestvuju u nekim parlamentima kako svoju ruku polažu na zakon i zaklinju se Allahom da će ćuvati taj zakon i braniti ga, a taj zakon je kufr!

    Od dokaza koji vjerovatno podržavaju ovo mišljenje koje sam odabrao jeste i to što je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio džihad sa pokornim i pokvarenim vladarem. Nema sumnje da u džihadu sa pokvarenjakom ima štete ali je ona mala spram velike štete koja se ogleda u ostavljanju džihada. Stoga kažemo: Zbog uspostavljanja džihada na Allahovom putu učestvuj sa njim jer je korist učestvovanja u džihadu mnogo veća od štete u koju čovjek upada (vođenjem džihada sa pokvarenjakom) a posebno kada se čovjek boji Allaha.

    Ovim mišljenjem dolazimo do zaključka da je dozvoljeno učestvovanje pod pomenutim šerijatskim uvjetima. A što se tiče generalnog dozvoljavanja ili generalne zabrane to nije ispravno. Pored toga, mesela zahtjeva još dodatnog pojašnjenja i istraživanja i predstavlja meselu idžtihada, ali ovo je samo kratki išaret ovom prilikom.

    Molim Uzvišenog Allaha da popravi stanje muslimana i podari im vlast u kojoj će biti ponosan Njegov velijj (prijatelj) a ponižen Njegov neprijatelj. Neka je salavat i selam na našeg Poslaika Muhammeda, njegovu porodicu i sve ashabe.”

    Izvor fetve šejha Nasira el-Omera: http://almoslim.net/node/82692

    Pripremio: Aziz Billah

    #12327
    Anonimno
    Neaktivan

    Usama post=7144 wrote: [quote quote=Amatullah post=7141]Ja bih radije “čistila” forum zbog ovakvih kao što si ti, jer vidim da čovjek pored tebe može rahat da poziva u širk i u razne batile.

    Bolje bi ti bilo da si malo razmislila prije nego što si komentarisala, jer svakako ti valja dokazat da ja odobravam poziv u širk, kako ti to napisa…

    Niko mi ne odgovori na pitanje, šta ćemo sa ulemom koja je dozvolila glasanje, da li su oni munafici?

    Ulemu koja je dozvolila glasanje sam pomenuo iz razloga što se ovdje oni koji dozvoljavaju glasanje proglasiše munaficima,
    a niko taj propis ne smije da spusti na učenjake, zašto se učenjaci ne proglase munaficima?

    Zar se na zlo upozorava vrijeđanjem, etiketiranjem ljudi (munafici, mušrici itd) ili se to radi sa dokazima?

    Poslušajte šta kaže šejh, Allah ga nagradio.

    Idriz Bilibani – Upozorenje na vrijeđanje neistomišljenika u raspravi
    http://www.youtube.com/watch?v=A4rkFZQt23k;feature=share

    Ovo je jedan od razloga. Ulema se ne koristi ovakvim hinjavim potezima i to je jedan od razloga zasto se ne proziva ruznim imenima.

    Jedna od karekteristika novotara i sljedbenika strasti jeste i to što oni najprije zauzmu stav koji odgovara njihovim prohtjevima i strastima a potom istražuju šerijatske dokaze (pa makar se radilo i o manje jasnim ajetima koji zahtjevaju podrobno pojašnjenje) i bilo koji govor učenjaka koji bi podržao ono što oni zastupaju i brane.

    Kada nađu govor kakvog šejha koji se poklapa sa onim što oni zastupaju onda ga prihvataju, a kada taj isti šejh piše o onome što se ne poklapa sa njihovim stavovima oni taj govor ostavljaju. Nije problem, u cjelini, što se nešto od određenog šejha uzima a nešto ostavlja, jer, kao što kaže imam Malik: “Od svakog se prihvata i odbija osim od vlasnika ovog groba”, pokazujući svojom rukom na grob Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, ali je problem onda kada se neka stvar prihvata od kakavog šejha zbog toga što paše stavu kojeg je čovjek zauzeo a ne zbog toga što su dokazi na njegovoj strani.

    Tako ćeš vidjeti kako jedan od njih ubrzo nakon kandidovanja sandžačkog muftije za predsjednika piše o tome da su muslimani složni na tome da je rad u državnim upravama i službama (el-vilajat) jedno od najvrednijih djela koje čovjek može činiti. Pritom kao dokaz navodi govor učenjaka koji je preslio 660. godine po Hidžri. Govor ovog učenjaka je ispravan i nema nečega što bi se prigovorilo njegovom govoru, ali je problem u tome što se njegov govor o funkciji muftije ili vladara u islamskoj državi (u kojoj će i jedan i drugi moći raditi po istini kloneći se i grijeha a kamoli kufra), želi spustiti na našu situaciju u kojoj se vladar ne može sačuvati kufra, a kamoli grijeha.

    Pomenuta osoba je od govora Izza ibn Abdis-Selama prevela ono što naizgled ukazuje da ovaj učenjak govori o obnašanju funkcije u bilo kojoj državi a ne o islamskoj, stoga je vješto stavio tačku na onaj dio citata iz kojeg se na prvi pogled ne može zaključiti da li ovaj učenjak govori o islamskoj ili bilo kojoj državi, ostavivši prijevod koji dolazi odmah nakon toga iz kojeg se jasno vidi da ovaj učenjak govori o islamskoj državi i muslimaskom vladaru.

    U nastavku teksta koji nije preveden u gore pomenutom članku[1] ovaj učenjak, Izz Abdis-Selam, kaže: “Pa kada vladar naredi džihad biva sebebom ostvarivanja koristi džihada time što vojnicima naredi džihad….”

    Iz pomenutog citata da se jasno zaključiti o kojem je vladaru riječ (tj. o vladaru muslimani, op.PV). Međutim, prevodioc teksta niti je preveo ovaj dio teksta koji bi razotkrio o kakvom se vladaru radi, niti je naveo izvor, tom i stranicu iz kojeg je preuzeo ovaj govor Izza ibn Abdis-Selama.

    Na kraju, evo i govora šejha Nasira el-Omera, jednog od savremenih šejhova od kojeg autor gore pomenutog članka dosta često prevodi. Bilo je preče da i sada kada je riječ o ovoj meseli umjesto govora Izza ibn Abdis-Selama iz sedmog stoljeća po Hidžri prevede govor svoga šejha koji živi danas i u cjelini zna situaciju i stanje na našim prostorima.

    Kaže šejh Nasir el-Omer:

    “U ovoj meseli (rad u kafirskim službama) imamo tri mišljenja:

    1. Nije dozvoljeno preuzimanje funkcije kod kafira jer to predstavlja pomaganje i podrška njemu.

    2. Dozvoljeno je ukoliko u tome ima koristi. Ova skupina nije spomenula uvjete.

    3. I treće mišljenje koje je najpravednije, a to je da je dozvoljeno pod uvjetom da je u stanju da kaže istinu i radi po istini, te da preuzimanje te funkcije ne predstavlja pomaganje nevjernika u zulmu.

    Ovo mišljenje je, nakon promatranja i istraživanja ove mesele, prioritetnije, a Allah najbolje zna. Posebno kada se uzme u obzir trenutno stanje muslimana i njihovo prisustvo u nevjerničkim zemljama. U Indiji na primjer živi oko 200 miliona muslimana, u Americi ima nekoliko miliona muslimana. Stoga oni imaju potrebu za onim ko će voditi računa o njihovim pitanjima i ostvariti im koristi koje se ne mogu ostvariti osim preuzimanjem tih funkcija. Na osnovu toga, prvi stav u kojem se ne dozvoljava uzimanje bilo kakve funkcije u nevjerničkoj zemlji predstavlja veliku poteškoću i tjeskobu za muslimane. Treće mišljenje, tj. dozvola preuzimanja funkcije kod zalima ili kafira, predstavlja sredinu, ali pod uvjetima od kojih su najvažniji:
    a)Da se za njegovo učešće u toj funkciji ne veže ili ne proizilazi priznavanje i podržavanje zuluma ili kufra. Stoga kažemo onome ko želi da preuzme kakvu fukciju: Ako će bavljenje tom funkcijom dovesti do toga da podržiš ili priznaš kufr ili da pomažeš zulum i podržavaš ga onda ti nije dozvoljeno. Ti nemaš potrebe da budeš saučesnik ili da podržavaš i priznaješ zulum ili kufr.
    b)Da u bavljenju tomne bude očitog pomaganje u zulumu, a da i ne govorimo o tome da ne smije upasti u kufr. Ova stvar je mimo gore pomenute, tj. da u fukciji koju obavlja ne čini zulum slijedeći vladara kafira.
    c)Da korist u učestvovanju nadvladava štetu, jer onaj ko bude učestvovao u funkciji zulumćarske ili nevjerničke vlasti će počiniti štetu, malu ili veliku. Tako da imamo koristi a i štete. Pa ako šteta koju će počiniti bude mala spram veće štete koja nastaje ne preuzimanjem te funkcije, onda kažemo: Preuzmi takvu fukciju. Drugim riječima, velika šteta se potiskuje manjom štetom, pa stoga ukoliko znaš da ćeš preuzimanjem te funkcije počiniti štetu ali će tvoje odustajanje od funkcije prouzrokovati još veću štetu, onda kažemo: Učestvuj ako je tvoja konstatacija tačna i jasna pod uvjetom da ne radiš neko djelo koje izvodi iz islama. Ovo kažem zbog toga što sam vidio neke koji učestvuju u nekim parlamentima kako svoju ruku polažu na zakon i zaklinju se Allahom da će ćuvati taj zakon i braniti ga, a taj zakon je kufr!

    Od dokaza koji vjerovatno podržavaju ovo mišljenje koje sam odabrao jeste i to što je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio džihad sa pokornim i pokvarenim vladarem. Nema sumnje da u džihadu sa pokvarenjakom ima štete ali je ona mala spram velike štete koja se ogleda u ostavljanju džihada. Stoga kažemo: Zbog uspostavljanja džihada na Allahovom putu učestvuj sa njim jer je korist učestvovanja u džihadu mnogo veća od štete u koju čovjek upada (vođenjem džihada sa pokvarenjakom) a posebno kada se čovjek boji Allaha.

    Ovim mišljenjem dolazimo do zaključka da je dozvoljeno učestvovanje pod pomenutim šerijatskim uvjetima. A što se tiče generalnog dozvoljavanja ili generalne zabrane to nije ispravno. Pored toga, mesela zahtjeva još dodatnog pojašnjenja i istraživanja i predstavlja meselu idžtihada, ali ovo je samo kratki išaret ovom prilikom.

    Molim Uzvišenog Allaha da popravi stanje muslimana i podari im vlast u kojoj će biti ponosan Njegov velijj (prijatelj) a ponižen Njegov neprijatelj. Neka je salavat i selam na našeg Poslaika Muhammeda, njegovu porodicu i sve ashabe.”

    Izvor fetve šejha Nasira el-Omera: http://almoslim.net/node/82692

    Pripremio: Aziz Billah

    #12331
    Anonimno
    Neaktivan

    I ne brani one koji su u dušama svojim podmukli jer Allah nikako ne voli onoga ko je podmukao, grješnik.
    Oni se kriju od ljudi, ali se ne mogu sakriti od Allaha, a On je s njima i kad noću smišljaju riječi kojima On nije zadovoljan; Allah dobro zna sve ono što oni rade. (An Nisa 107-108)

    #12338
    Anonimno
    Neaktivan

    Selam alejkum. Tema na koju sam htio odgovoriti je zaključana, stoga ću ovdje pisati jer je zadnja tema koju vidim. Ono što hoću da kažem je da glasam da se banuje korisnik sa nickom ”lipanjac” zbog strašnog vrijeđanja brata Salahudina, još ne vjerujem šta sam zapravo pročitao u onom postu. Katastrofa. Usuđujem se reći, zbog njegovog načina pisanja i onih tačkica u svakoj rečenici na nekoliko mjesta, da podsjeća na ”zajku”, ako to nije on, a ako jeste onda ban i drugi put nije pretežak posao. Tražim halala od administracije i moderatora zbog posta koji nema veze s temom, ali nisam htio da počinjem novu temu zbog ovog, da ne bi otišlo u kakvu raspravu u kojoj se mnogi mogu ogriješit. Allah vam dao svako dobro, a tebi sabura Salahudine jer meni bi zaista trebao. Amin.

    #12339
    Anonimno
    Neaktivan

    Amatullah post=7141 wrote:

    Šta ćemo sa ulemom koja je dozvolila glasanje, da li su svi oni munafici?
    Jadno je to kako razmišljaš.

    Obraćam se Administraciji, budite malo aktivniji u “čišćenju” foruma,
    npr. ova tema treba biti uklonjena po pravilniku.

    Član 4.

    Zabranjuje se vrijeđanje muslimana i nepravedno postupanje prema muslimanima i nemuslimanima.

    Član 10.

    U slučaju da član Foruma prekrši neku od odredbi Pravilnika, korisnički nalog dotičnog člana može biti trajno ili privremeno obustavljen.

    Član 11.

    Svaki post koji nije u skladu sa Pravilnikom Foruma, biće modifikovan ili trajno izbrisan.

    Ja bih radije “čistila” forum zbog ovakvih kao što si ti, jer vidim da čovjek pored tebe može rahat da poziva u širk i u razne batile.

    u zadnje vrijeme sam primetila da se ljudi ovdje sve više orijentišu irdžau, a kada se pomene neki citat od uleme koja potencira “kufr u taguta”, “odricanje od kafira i mušrika” dje se pominje “tagut, širk. kufr” odma mu se prilijepi etiketa da je “pokupio” gulatske ideje.

    kada je to u pitanju, nekima to očigledno smeta.

    Nemoj tako, sve ima svoje granice, materijalno odricanje dolazi posle duhovnog odricanja ako nije moguce i jedno i drugo.

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 82)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.