Pogledajmo kako munafici iskrivljavaju Allahove ajete i predaje ashaba i tabiina koji su bili muslim

  • This topic has 81 odgovor, 16 glasova, and was last updated prije 11 years, 6 months by Anonimno. This post has been viewed 14936 times
Pregledavate 15 postova - 31 do 45 (od ukupno 82)
  • Autor
    Postovi
  • #12388
    Anonimno
    Neaktivan

    Amatullah, mnogi od nas idu na predavanja tih onam tamo šejhova… što? zato što i od njih uzimamo znanje, mi nismo poput njih da ih bojkotujemo i smatramo neznalicama u znanju… naravno, ne idemo, ili pak ne slušamo, kad je predavanje na temu u kojoj griješe, tj u kojoj su pogrešno “idžtihadili”

    ako kažeš, pa što onda to isto ne radimo i sa gulatima, e zato što gulati kroz svako predavanje, svak text, provlače svoje šubhe, pa bilo da je riječ o fikhu, akidi ili nečem desetom, on će provlačit svoje šubhe akide…

    Odlazak na predavanje onam onih tam šejhova, sama možeš razlučit, odlučit i donijet odluku, ići ili ne ići, uvjek ili kad kad, kad je posebna tema ili nikad…. do tebe je… ali na predavanja na teme gdje grijese npr tema tekfir, tema tagut… uglavnom, akida, to izbjegavaj, i naravno i druge ako se provlaci njihova “ideja mudrosti”

    slažem se. e sad ti meni reci, zašto svako ko ode na njihova predavanja, (i ti koji idu na predavanja njihova, isto tako kažu kao ti, da “steknu znanje”) kad im se pomene tekfir i tagut i kufr i širk, njima se kosa digne na glavi i vjeruj mi kao da nisu na ovom menheđžu, a prepisuju se njemu (tj. našem menheđžu). i da naglasim još jednaput da su to ljudi koji se od davnina prepisuju našoj davi.

    zašto baš ti isti koji posećuju njihova predavanja se nisu odrekli od nekih taguta, čije je stanje nama jasno i svim našim daijama. koliko to lufta treba da im se da, da bi na njih upozorili?

    po meni je puno puno preče da se upozorava na ove koji ubacuju šubhe po pitanju tekfira i odricanja od širka, nego na ove gulate, a Allah najbolje zna.

    uoastalom, ako ti se stiče znanje od njih, imaš na stotine dersova na netu i možeš ih proslušat, kao što i ja radim, bez da idem kod njih.

    #12391
    Anonimno
    Neaktivan

    Stoga @muslimansahih, posto si optuzio Muderrisa za kufr, drugim rijecima protekfirio si ga daj sad cvrste dokaze i dokaze da su prepreke otklonjene pa da mozes uraditi pojedinacni tekfir ? Znajuci nacin na koji vi vodite diskusiju ti ces ovo pitanje lukavo pokusati zanemariti. Ali, to nije nikakav problem, jer ban mozes uvijek dobiti zbog podmuklog podvlacenja gulatskih ideja.

    Ovakvi ljudi su veći neprijatelji dave ehlu sunneta od samog Muderrisa, IZ, SAFF-a.
    Zar moze čovjek koji voli Allaha i Poslanika savs i ashabe, koji je ljubomoran na Allahovu vjeru,
    zar takav čovjek može braniti, grčevito i žestoko braniti ljude koji čine kufr i širk,
    a grčevito i žestoko napadati muslimane koji su čisti od kufra i širka i koji se bore protiv kufra i širka.
    Ovakve ljude trebamo zvati “postavljači prepreka na putu tekfira”,
    ustvari oni su, ti ljudi su “prepreke na putu čiste vjere islama”.
    Evo vama, minberovcima, n-umovcima, asrovcima, evo vam ajet da razmišljate, ako pameti imate izvućete pouku:::
    “””Onoga ko se suprotstavi Poslaniku, a poznat mu je Pravi put, i koji pođe putem koji nije put vjernīkā, pustićemo da čini šta hoće, i bacićemo ga u Džehennem – a užasno je on boravište!”””
    Da vas Allah uputi.

    #12393
    Anonimno
    Neaktivan

    Allahov_rob post=7190 wrote: [quote quote=muslimansahih post=7133]Pogledajmo kako munafici iskrivljavaju Allahove ajete i predaje ashaba i tabiina koji su bili muslimani i halife i vladali islamskom državom i sudili šerijatom, i kako ih ljudi koji sebe nazivaju “daijama”, “šejhovima”, “braćom”, mirno slušaju na hutbama i podržavaju ???
    Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini – Medžlis IZ-e Sarajevo – džamija Kralj Fahd – hutba: 27/2012 – 12. zu-l-ka'de 1433.h. / 28. septembar 2012.g. …

    Stoga @muslimansahih, posto si optuzio Muderrisa za kufr, drugim rijecima protekfirio si ga daj sad cvrste dokaze i dokaze da su prepreke otklonjene pa da mozes uraditi pojedinacni tekfir ? Znajuci nacin na koji vi vodite diskusiju ti ces ovo pitanje lukavo pokusati zanemariti. Ali, to nije nikakav problem, jer ban mozes uvijek dobiti zbog podmuklog podvlacenja gulatskih ideja.

    Ovakvi ljudi su veći neprijatelji dave ehlu sunneta od samog Muderrisa, IZ, SAFF-a.
    Zar može čovjek koji voli Allaha i Poslanika savs i ashabe, koji je ljubomoran na Allahovu vjeru,
    zar takav čovjek može braniti, grčevito i žestoko braniti ljude koji čine kufr i širk,
    a grčevito i žestoko napadati muslimane koji su čisti od kufra i širka i koji se bore protiv kufra i širka.
    Ovakve ljude trebamo zvati “postavljači prepreka na putu tekfira”,
    ustvari oni su, ti ljudi su “prepreke na putu čiste vjere islama”.
    Evo vama, minberovcima, n-umovcima, asrovcima, evo vam ajet da razmišljate, ako pameti imate izvućete pouku:::
    “””Onoga ko se suprotstavi Poslaniku, a poznat mu je Pravi put, i koji pođe putem koji nije put vjernīkā, pustićemo da čini šta hoće, i bacićemo ga u Džehennem – a užasno je on boravište!”””
    Da vas Allah uputi.

    #12395
    Anonimno
    Neaktivan

    صلاح الدين post=7208 wrote: [quote quote=Mus_ab post=7205]Amatullah, mnogi od nas idu na predavanja tih onam tamo šejhova… što? zato što i od njih uzimamo znanje, mi nismo poput njih da ih bojkotujemo i smatramo neznalicama u znanju… naravno, ne idemo, ili pak ne slušamo, kad je predavanje na temu u kojoj griješe, tj u kojoj su pogrešno “idžtihadili”

    ako kažeš, pa što onda to isto ne radimo i sa gulatima, e zato što gulati kroz svako predavanje, svak text, provlače svoje šubhe, pa bilo da je riječ o fikhu, akidi ili nečem desetom, on će provlačit svoje šubhe akide…

    Odlazak na predavanje onam onih tam šejhova, sama možeš razlučit, odlučit i donijet odluku, ići ili ne ići, uvjek ili kad kad, kad je posebna tema ili nikad…. do tebe je… ali na predavanja na teme gdje grijese npr tema tekfir, tema tagut… uglavnom, akida, to izbjegavaj, i naravno i druge ako se provlaci njihova “ideja mudrosti”

    Brate Mus_ab, Mnogi od nas su mogli ici na predavanja kod tih shejhova. Pocevsi od sebe. Ako su tvoji stavovi poznati kroz kao npr to sto posjecujes ovu stranicu ili sto hvalis i dobro govoris o shejhu Bilibaniju, ebu-Tejmu, Nusreta… ako je to stalni dzemat gdje jedni od tih shejhova drze dersove, onda sigurno nakod 2-3 posjete ti i ja vise nemamo bujruma tamo.
    Isto tako ako jedan od da kazem minberovih sejhova gostuje negdje, na njegova predavanja ce se najvise odazvati onih koji ga naravno slijede. Zasto da ih ne bojkotujemo kad su ustvari oni nas bojkotovali i od nas se odrekli??
    I sad ti ili koji smo poznati po nasim stavovima cemo ili biti bockani ili ce ti kako ih ja zovem minberovci ili murdzije reci kako eto mi nismo sigurni u ono sto govorimo gdje ce oni jos vise zavoliti svoj “menhedz”.

    I nemoj se varati da se nece od tebe ocesati njihov murdziluk. Iako oni ostali na temama o fikhu i ahlaku.

    Na kraju krajeva ja iz svoje ljubomore prema mojim shejhovima koji su dosta puta vrijedjani i direktno napadani od tih za koje mislis da nisu toliko opasni, ne zelim da idem vise na njihova predavanja. Jer vrjedjajuci otvoreno ovu stranicu, braneci kvazi ucenjake, vrjedjajuci nase shejhove isto tako vrjedjaju i mene licno.
    Na kraju krajeva oni su ti koji su nam okrenuli ledja govoreci da se ne treba sa nama selamiti i kako da se treba jesti meso koje mi zakoljemo.
    I mnogo jos toga sto ja vjerujem da ti vrlo dobro znas, samo mi nije jasno zasto ih indirektno da kazem branis???

    nebi nija isla na predavanje gdje taj koji drzi predavanje sjedi ko kakva tracara i traca o nasoj braci…

    neznam sta se tu moze naucit?!

    slusala sam nekoliko predavanja ovog tipa, priznam ne slusam sve. nemogu.

    posjecame na prije kad mami dodju sevde pa pocnu da tracuju…

    subhanAllah

    #12396
    Anonimno
    Neaktivan

    @Salahudin, @Šebab, @Amatullah, pokusat cu da dam odgovor na vase postove u jednom postu da se ne bi izgubila poenta price i srz teme.

    Nisam ocekivao da cu ja morati objasnjavati prepreke tekfira u ovom slucaju, jer nisam ja taj koji je protekfirio Muderisa, nego korisnik @muslimansahih.

    Spominje Ibn-Tejmijje, rahimehullah:
    “Za izgovorene riječi koje su nevjerstvo po Kur'anu, sunnetu i jednoglasnom mišljenju (idžma'u), uopćeno kažemo da su nevjerstvo, kao što na to upućuju šerijatski dokazi. To je zato što je iman od sudova (propisa) koji se uzimaju i saznaju od Allaha i Njegovog Poslanika, po pitanju kojih ljudi ne mogu donositi sud na osnovu svojih pretpostavki i prohtjeva. I nije obaveza da se svakoj osobi, koja izgovori riječi kufra, presudi da je nevjernik, sve dok se u njenom slučaju ne ispune uvjeti i ne otklone prepreke tekfira.”

    Druga recenica iz gore navedenog citata nam govori da se sud o imanu (odnosno kufru kao suprotnosti imana) moze donositi na osnovu znanja koje dolazi od Allaha i njegovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, a ne na osnovu pretpostavki i prohtjeva sto je slucaj kod gulata i oznaka je njihove prakse.

    Treca recenica nam kaze da nije obaveza u slucaju Muderrisa presuditi mu da je nevjernik sve dok se ne otklone prepreke tekfira. Onaj ko ne zeli da se obazire na prepreke tekfira taj ili ih ne poznaje ili je zulumcar koji zanemaruje vazan dio u oblasti tekfira.

    Sejh Ebu Muhammed el-Makdisi kao prepreka tekfira navodi pogresno tumacenje (et-te'vil) i dalje kaze: “Ovim se misli na stavljanje nekog od šerijatskih dokaza na pogrešno mjesto uz ulaganje truda (idžtihad), ili nejasnoća koja se javlja kod neshvatanja šerijatskih dokaza, ili pogrešno shvatanje koje on smatra ispravnim, ili smatranje dokazom onoga što se ne može uzeti kao dokaz, kao da čovjek slab hadis smatra ispravnim, tako da čovjek učini djelo kufra za koje ne smatra da je kufr.
    Na takav način izostaje uvjet za njegovo proglašavanje kafirom, a to je namjera, a u isto vrijeme se javlja prepreka za njegovo proglašavanje nevjernikom, a to je pogrešno tumačenje. U slučaju da se osoba poduči o djelu koje je počinila, tj. da je to djelo – djelo koje izvodi iz islama, a zatim nastavi raditi to djelo – onda postaje nevjernik.”
    (Pogledati Selasinijju, str. 35, pdf format)

    A Muderris u svojoj hutbi kao glavni adut navodi ajet: “Allah vam naređuje da odgovorne službe onima koji su ih dostojni povjeravate i kada ljudima sudite da pravično sudite! Uistinu je divan Allahov savjet! – A Allah doista sve čuje i vidi “ (An-Nisa, 58)

    Dalje u hutbi vidimo da on ovaj ajet tumaci tako sto poziva ljude da glasaju za one koji bi se ponasali odgovornije prema povjerenoj vlasti, koji imaju znanja i sposobnosti da vode politiku i poslove u drzavi i koji bi bili bolji od drugih prema muslimanima. Ovim on uzima opcenitost ajeta, gdje se pravi greska u tumacenju (et-te'vil) jer ajet ne moze da protivrjeci ajetima koji govore da sud pirpada Allahu. Tako da ajet govori o povjeravanju odgovornih funkcija povjerljivim muslimanima, a sve unutar serijatskog sistema, a demokratija nije serijat. Ako ovo u hutbi nije pogresno tumacenje (et-te'vil) ajeta, onda sta je ?!

    Sejhul islam Ibn Tejmijje kaze: “”Onaj ko pogrešno shvati (el-mute´evvil) i neznalica, koja se može opravdati neznanjem, nemaju sud i propis inadžije ili pokvarenjaka. Uistinu je Allah svakoj stvari odredio mjeru…” (“Medžmu'atul fetava “, 3/180)

    Spominje Kadi Ijad u svom djelu “Eš-Šifa”, (2/277) i prenosi od prvaka uleme: Zaista se treba paziti tekfira onih koji su pogriješili u tumačenju (el-mute'evvilin), jer je velika opasnost bila u ohalaljivanju krvi klanjača, Allahovih iskrenih robova (muvehhida)…”

    Ibn-Tejmijje, nakon sto je spomenuo hadis koji govori o covjeku koji je svojim sinovima oporucio da ga spale nakon smrti, kaze: “Onaj koji pogrešno protumači šerijatske tekstove ulažući svoj trud i trudeći se u slijeđenju Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, je preči da mu bude oprošteno od osoba poput ove.”

    Kada sejh Ebu Muhammed el-Makdisi kaze: “U slučaju da se osoba poduči o djelu koje je počinila, tj. da je to djelo – djelo koje izvodi iz islama, a zatim nastavi raditi to djelo – onda postaje nevjernik.”, to ne treba biti shvaceno da ako neko od brace ode i kaze Muderrisu da je nesto djelo kufra i on to zanemari da je Muderris tada kafir. Ne, jer ljudi nekad ne negiraju istinu nego nemaju povjerenja u donosioca vijesti ako im je poznato da ta osoba nije ucena ili ako nije pouzdana. Jedno je da sejh Nusret objasni Muderrisu a drugo je da neki obicni brat to ucini.

    Dalje sejh Ebu M. el-Makdisi navodi: “imam Ahmed, i većina učenjaka koji spominju općenite riječi (ko kaže ili uradi to i to – nevjernik je), nisu protekfirili većinu onih koji su upravo to govorili. Imam Ahmed, na primjer, koji je imao kontakata sa džehmijama koji su ga pozivali u govor o stvaranju Kur'ana i negiranju Allahovih svojstava, stavili ga na kušnju, njega i ostale učenjake, te zatvarali i bičevali svakog vjernika i vjernicu koji se nisu slagali sa njihovim džehmizmom (ubjeđenjem džehmija)…” Zatim je Šejhul-islam spomenuo da je većina vladara u to vrijeme smatrala nevjernikom svakog ko nije bio na mišljenju džehmija i sa njim postupali kao sa nevjernikom…, da bi nakon toga rekao: “Poznato je da je to još teži džehmizam, jer onaj koji poziva (u novotariji ili kufr), je goreg stanja od onoga koji to samo zastupa. Isto tako onaj koji za činjenje takvog djela nagrađuje a za njegovo ostavljanje kažnjava je goreg stanja od onoga koji tom govoru samo poziva… Pored toga imam Ahmed je dovio za halifu i druge koji su ga bičevali i zatvarali. Molio je Allaha da im oprosti i halalio im ono što su činili… a da su bili murtedi ne bi bilo dozvoljeno da moli za oprost njima, jer traženje oprosta kafirima je zabranjeno Kur'anom, sunnetom i konsenzusom.”

    I sada nakon ovoga gdje su dokazi korisnika @muslimansahih i slicnih njemu ?! On umjesto dokaza otvori paljbu optuzbi mene da sam eto nisa manje nego prepreka na putu ciste vjere islama. Da Allah sacuva od neznanja i bespametne zestine.
    @Muslimansahih, saberi se malo i daj odgovor zasto si protekfirio Muderisa ?

    #12401
    Anonimno
    Neaktivan

    Poslije izlaganja osobe koja je na niku Allahov_rob,ja sam zaista doveden u poziciju da neznam ni ko je musliman ni ko nije.Po mom shvatanju teksta koji je postiran,sutra treba obavezno da sve sto vidim od insana oko sebe smatram muslimanima,iako nemaju namaz,ne poste,jedino sto u godini klanjaju vecina njih dva bajrama,a na ovaj sada koji nam dolazi,vecina kolje i kurbane.Pitam se,mogu li i ja da im se pridruzim u njihovom nacinu ispoljavanja vjere,jer zivu lagodnim zivotom,slusaju muziku,druze se sa zenama ,odlaze na glasanje,za sta tvrde da je to njihova gradjanska obaveza,a za sve to su im oni koji se pridrzavaju islamskih propisa pojasnjavali da je haram i da neke stvari izvode pocinitelje iz vjere.Primjera radi,kada kazem nekom od komsija da je zinaluk zabranjen i da je to veliki grijeh,on mi odgovori da to nije tacno,vec da je to dobro djelo koje on cini za svog komsiju.Takvih i slicnih stvari ima na pretek,da vas ne zamaram sa njima,vjerovatno se mnogi od vas sa njima svakodnevno sretaju.Da Allah oprosti meni a i vama…Amin…

    #12402
    Anonimno
    Neaktivan

    Kada cu ja dobiti odgovor ko nije opravdan od glasaca i onih koji pozivaju na glasanje.

    Kao po obicaju ponovo ce se tema zavrsiti da su svi glasaci i pozivacu na glasanje opravdani, da se niko od njih ni slucajno ne tekfiri.

    Samo me uzasno nervira sto se o ovome ne izjasnjavaju uceniji, nego mora uvijek da ove mesele raspravljaju oni koji uce od daija, a nisi dostigli stepen da daju sud o ovoj meseli.

    #12403
    Anonimno
    Neaktivan

    Allahov_rob'e bilo je postavljeno pitanje,jos koliko godina treba ljudima da svatu da je DemonKracija,Parlament i Glasanje Musricki DIIN{VJERA} samo su oni i njihovi Ocevi nazvali ovakvim imenima, a Osnova je Shirk,josh koliko im treba vremena da svati taj”Muderris”,Glasaci i oni koji njih Opravdavaju???

    #12404
    Anonimno
    Neaktivan

    Kao što rekoh: “grčevito i žestoko brane ljude koji čine kufr i širk”.
    Ni sam muderris, ni IZ, ni reis Cerić se ne brane ovako kao što ih brane ovakvi ljudi koji se deklarišu kao
    ehlu sunne, a sve pod plaštom “brige o muslimanima”, “iznošenja dokaza”, “uspostave argumenta”,
    “otklanjanja prepreka”, “tevila”, itd, itd, itd.
    Ni sam muderris, ni reis Cerić, ni IZ, se ovako vješto ne brane, ustvari oni se uopšte ne brane niti pravdaju,
    oni imaju svoju vjeru i svoj put i na tom putu sve gaze.
    Ali zato su tu “daije i šejhovi – minber, n-um, asr” koji sve svoje snage uložiše na putu odbrane muderrisa,
    reisa, IZ.
    Oni, “daije i šejhovi”, su ustvari ADVOKATI muderrisa, reisa, IZ.
    Da nas Allah sačuva od učenjaka pozivača u džehennem i njihovih potrčkala i poltrona.

    Ovakvi ljudi su veći neprijatelji dave ehlu sunneta od samog Muderrisa, IZ, SAFF-a.
    Zar može čovjek koji voli Allaha i Poslanika savs i ashabe, koji je ljubomoran na Allahovu vjeru,
    zar takav čovjek može braniti, grčevito i žestoko braniti ljude koji čine kufr i širk,
    a grčevito i žestoko napadati muslimane koji su čisti od kufra i širka i koji se bore protiv kufra i širka.
    Ovakve ljude trebamo zvati “postavljači prepreka na putu tekfira”,
    ustvari oni su, ti ljudi su “prepreke na putu čiste vjere islama”.
    Evo vama, minberovcima, n-umovcima, asrovcima, evo vam ajet da razmišljate, ako pameti imate izvućete pouku:::
    “””Onoga ko se suprotstavi Poslaniku, a poznat mu je Pravi put, i koji pođe putem koji nije put vjernīkā, pustićemo da čini šta hoće, i bacićemo ga u Džehennem – a užasno je on boravište!”””
    Da vas Allah uputi.

    #12407
    Anonimno
    Neaktivan

    Šejh Ebu Battin, rahimehullahu teala, kaže:
    Potčinjavanje Allahu sa ibadetom samo Njemu i odricanjem od svakog božanstva mimo Njega
    je značenje LA ILAHE ILLALLAH. Ako je ovo jasno onda bilo ko da usmjeri nešto od vrsta
    ibadeta, sa kojim smo se prehodno upoznali, nekom drugom mimo Allaha, kao što su ljubav,
    veličanje, strah, nada, dova, tevekul, klanje, zavjetovanje i drugo mimo toga, on time obožava
    nekoga drugoga mimo Allaha, uzimajući ga za božanstvo poistovjećivajući ga sa Allahom u
    Njegovom totalnom pravu. Makar on izbjegavao njegov naziv obožavanja, ibadeta i širka.
    Kod svakog razumnog čovjeka je poznato da se suština stvari ne mijenja sa izmjenom naziva.
    Pa kada bi blud, kamatu i alkohol nazvali nekum drugim nazivima, to ih ne bi odvojilo od njihove
    suštine, to što su blud, kamata i alkohol i slično tome.
    Poznato je da je širk zabranjen zbog svoje odvratnosti zbog toga u sebi sadrži vrijeđanje Allaha
    Subhanehu ve Te'ala, Njegovo omalovažavanje i poređenje sa stvorenjima. Što znači da ove
    štetne posljedice se neće otklonuti samo time što će se izmijeniti naziv nečega. Kao što
    nazivaju tevesul, šefat, veličanje dobrih ljudi, njihovo štovanje i slično tome. Mušrik je mušrik
    htio ili ne, kao što je bludnik bludnik htio to on ili ne. Lihvar je lihvar htio to on ili ne. (Durer
    sunnije 2 / 298 – 299).
    Šejh Ebu Battin, rahimehullah, takođe kaže:
    Imam Ibnul Kajjim, rahimehullahu teala, kaže: Onaj ko zakolje radi šejtana žrtvu, priziva ga i od
    njega trazi pomoć, približava mu se u onome što on voli, time ga obožava. I ako to on ne naziva
    ibadetom nego ga naziva šejtanovim iskorištavanjem njega lično. (Durer sunnije 12 / 91).

    #12408
    Anonimno
    Neaktivan

    Cvitan post=7223 wrote: Poslije izlaganja osobe koja je na niku Allahov_rob,ja sam zaista doveden u poziciju da neznam ni ko je musliman ni ko nije.Po mom shvatanju teksta koji je postiran,sutra treba obavezno da sve sto vidim od insana oko sebe smatram muslimanima,iako nemaju namaz,ne poste,jedino sto u godini klanjaju vecina njih dva bajrama,a na ovaj sada koji nam dolazi,vecina kolje i kurbane.Pitam se,mogu li i ja da im se pridruzim u njihovom nacinu ispoljavanja vjere,jer zivu lagodnim zivotom,slusaju muziku,druze se sa zenama ,odlaze na glasanje,za sta tvrde da je to njihova gradjanska obaveza,a za sve to su im oni koji se pridrzavaju islamskih propisa pojasnjavali da je haram i da neke stvari izvode pocinitelje iz vjere.Primjera radi,kada kazem nekom od komsija da je zinaluk zabranjen i da je to veliki grijeh,on mi odgovori da to nije tacno,vec da je to dobro djelo koje on cini za svog komsiju.Takvih i slicnih stvari ima na pretek,da vas ne zamaram sa njima,vjerovatno se mnogi od vas sa njima svakodnevno sretaju.Da Allah oprosti meni a i vama…Amin…

    Ovo tvoje iznad je sada emotivni nastup nakon sto si pogodjen istinom. Bez razloga dovodis u ravan tekfir Muderisa i tamo neke komsije koje niti klanjaju, moguce po tvojim rijecima i da se neki ismijavaju sa vjerom. Nikako ne mozes ovo usporedjivati, jer je tekfir Muderisa pao bez dokaza, sto je na kraju i korisnik pokazao, ne samo da nema znanja, nego se u ocaju pokusao braniti optuzbama.

    Šebab post=7224 wrote: Kada cu ja dobiti odgovor ko nije opravdan od glasaca i onih koji pozivaju na glasanje.
    Kao po obicaju ponovo ce se tema zavrsiti da su svi glasaci i pozivacu na glasanje opravdani, da se niko od njih ni slucajno ne tekfiri.
    Samo me uzasno nervira sto se o ovome ne izjasnjavaju uceniji, nego mora uvijek da ove mesele raspravljaju oni koji uce od daija, a nisi dostigli stepen da daju sud o ovoj meseli.

    Nije opravdan onaj pojedinac kod koga se ispune serijatski uslovi i otklone prepreke. Koji su to uslovi i koje prepreke imas lijepo objasnjeno u Selasinijji. Ako te sve ovo nervira pitaj ucene.

    #12409
    Anonimno
    Neaktivan

    @Salahudin, @Šebab, @Amatullah, pokusat cu da dam odgovor na vase postove u jednom postu da se ne bi izgubila poenta price i srz teme.

    Nisam ocekivao da cu ja morati objasnjavati prepreke tekfira u ovom slucaju, jer nisam ja taj koji je protekfirio Muderisa, nego korisnik @muslimansahih.

    Spominje Ibn-Tejmijje, rahimehullah:
    “Za izgovorene riječi koje su nevjerstvo po Kur'anu, sunnetu i jednoglasnom mišljenju (idžma'u), uopćeno kažemo da su nevjerstvo, kao što na to upućuju šerijatski dokazi. To je zato što je iman od sudova (propisa) koji se uzimaju i saznaju od Allaha i Njegovog Poslanika, po pitanju kojih ljudi ne mogu donositi sud na osnovu svojih pretpostavki i prohtjeva. I nije obaveza da se svakoj osobi, koja izgovori riječi kufra, presudi da je nevjernik, sve dok se u njenom slučaju ne ispune uvjeti i ne otklone prepreke tekfira.”

    Druga recenica iz gore navedenog citata nam govori da se sud o imanu (odnosno kufru kao suprotnosti imana) moze donositi na osnovu znanja koje dolazi od Allaha i njegovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, a ne na osnovu pretpostavki i prohtjeva sto je slucaj kod gulata i oznaka je njihove prakse.

    Treca recenica nam kaze da nije obaveza u slucaju Muderrisa presuditi mu da je nevjernik sve dok se ne otklone prepreke tekfira. Onaj ko ne zeli da se obazire na prepreke tekfira taj ili ih ne poznaje ili je zulumcar koji zanemaruje vazan dio u oblasti tekfira.

    Sejh Ebu Muhammed el-Makdisi kao prepreka tekfira navodi pogresno tumacenje (et-te'vil) i dalje kaze: “Ovim se misli na stavljanje nekog od šerijatskih dokaza na pogrešno mjesto uz ulaganje truda (idžtihad), ili nejasnoća koja se javlja kod neshvatanja šerijatskih dokaza, ili pogrešno shvatanje koje on smatra ispravnim, ili smatranje dokazom onoga što se ne može uzeti kao dokaz, kao da čovjek slab hadis smatra ispravnim, tako da čovjek učini djelo kufra za koje ne smatra da je kufr.
    Na takav način izostaje uvjet za njegovo proglašavanje kafirom, a to je namjera, a u isto vrijeme se javlja prepreka za njegovo proglašavanje nevjernikom, a to je pogrešno tumačenje. U slučaju da se osoba poduči o djelu koje je počinila, tj. da je to djelo – djelo koje izvodi iz islama, a zatim nastavi raditi to djelo – onda postaje nevjernik.” (Pogledati Selasinijju, str. 35, pdf format)

    A Muderris u svojoj hutbi kao glavni adut navodi ajet: “Allah vam naređuje da odgovorne službe onima koji su ih dostojni povjeravate i kada ljudima sudite da pravično sudite! Uistinu je divan Allahov savjet! – A Allah doista sve čuje i vidi “ (An-Nisa, 58)

    Dalje u hutbi vidimo da on ovaj ajet tumaci tako sto poziva ljude da glasaju za one koji bi se ponasali odgovornije prema povjerenoj vlasti, koji imaju znanja i sposobnosti da vode politiku i poslove u drzavi i koji bi bili bolji od drugih prema muslimanima. Ovim on uzima opcenitost ajeta, gdje se pravi greska u tumacenju (et-te'vil) jer ajet ne moze da protivrjeci ajetima koji govore da sud pirpada Allahu. Tako da ajet govori o povjeravanju odgovornih funkcija povjerljivim muslimanima, a sve unutar serijatskog sistema, a demokratija nije serijat. Ako ovo u hutbi nije pogresno tumacenje (et-te'vil) ajeta, onda sta je ?!

    Sejhul islam Ibn Tejmijje kaze: “”Onaj ko pogrešno shvati (el-mute´evvil) i neznalica, koja se može opravdati neznanjem, nemaju sud i propis inadžije ili pokvarenjaka. Uistinu je Allah svakoj stvari odredio mjeru…” (“Medžmu'atul fetava “, 3/180)

    Spominje Kadi Ijad u svom djelu “Eš-Šifa”, (2/277) i prenosi od prvaka uleme: “Zaista se treba paziti tekfira onih koji su pogriješili u tumačenju (el-mute'evvilin), jer je velika opasnost bila u ohalaljivanju krvi klanjača, Allahovih iskrenih robova (muvehhida)…”

    Ibn-Tejmijje, nakon sto je spomenuo hadis koji govori o covjeku koji je svojim sinovima oporucio da ga spale nakon smrti, kaze: “Onaj koji pogrešno protumači šerijatske tekstove ulažući svoj trud i trudeći se u slijeđenju Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, je preči da mu bude oprošteno od osoba poput ove.”

    Kada sejh Ebu Muhammed el-Makdisi kaze: “U slučaju da se osoba poduči o djelu koje je počinila, tj. da je to djelo – djelo koje izvodi iz islama, a zatim nastavi raditi to djelo – onda postaje nevjernik.”, to ne treba biti shvaceno da ako neko od brace ode i kaze Muderrisu da je nesto djelo kufra i on to zanemari da je Muderris tada kafir. Ne, jer ljudi nekad ne negiraju istinu nego nemaju povjerenja u donosioca vijesti ako im je poznato da ta osoba nije ucena ili ako nije pouzdana. Jedno je da sejh Nusret objasni Muderrisu a drugo je da neki obicni brat to ucini.

    Dalje sejh Ebu M. el-Makdisi navodi: “imam Ahmed, i većina učenjaka koji spominju općenite riječi (ko kaže ili uradi to i to – nevjernik je), nisu protekfirili većinu onih koji su upravo to govorili. Imam Ahmed, na primjer, koji je imao kontakata sa džehmijama koji su ga pozivali u govor o stvaranju Kur'ana i negiranju Allahovih svojstava, stavili ga na kušnju, njega i ostale učenjake, te zatvarali i bičevali svakog vjernika i vjernicu koji se nisu slagali sa njihovim džehmizmom (ubjeđenjem džehmija)…” Zatim je Šejhul-islam spomenuo da je većina vladara u to vrijeme smatrala nevjernikom svakog ko nije bio na mišljenju džehmija i sa njim postupali kao sa nevjernikom…, da bi nakon toga rekao: “Poznato je da je to još teži džehmizam, jer onaj koji poziva (u novotariji ili kufr), je goreg stanja od onoga koji to samo zastupa. Isto tako onaj koji za činjenje takvog djela nagrađuje a za njegovo ostavljanje kažnjava je goreg stanja od onoga koji tom govoru samo poziva… Pored toga imam Ahmed je dovio za halifu i druge koji su ga bičevali i zatvarali. Molio je Allaha da im oprosti i halalio im ono što su činili… a da su bili murtedi ne bi bilo dozvoljeno da moli za oprost njima, jer traženje oprosta kafirima je zabranjeno Kur'anom, sunnetom i konsenzusom.”

    I sada nakon ovoga gdje su dokazi korisnika @muslimansahih i slicnih njemu ?! On umjesto dokaza otvori paljbu optuzbi mene da sam eto nisa manje nego prepreka na putu ciste vjere islama. Da Allah sacuva od neznanja i bespametne zestine.
    @Muslimansahih, saberi se malo i daj odgovor zasto si protekfirio Muderisa ?

    mašallah, da te Allah nagradi za tvoj trud. sve je ovo lijepo što ti ispisa i što pokušavaš da razbiješ “šubhe”, ali ja vidim da se ti maksimalno trudiš da nekome nametneš da je pokupio ideje gulata. nisam ja hvala Allahu pokupila ničije ideje, nego su neke stvari očigledne. uporno pokušavaš da odbraniš one koji pozivaju u širk, opravdavajući ih pogrešnim tevilom. gorenavedeni citati uleme se NE ODNOSE na veliki širk kada se opravdava tevilom.

    evo šta keže šejh ebu Batin, rahimehullah po pitanju pogrešnog tumačenja u VELIKOM ŠIRKU:

    ”Učenjaci iz svih pravnih škola su spomenuli mnogo stvari, koje ne možemo pobrojati, od riječi, djela i uvjerenja, čiji počinioci postaju nevjernicima, i to nisu ograničili samo na inadžiju.
    Zato, svaki onaj koji tvrdi da je počinioc kufra iz tevila (pogrešno tumačenje dokaza), idžtihada (ulaganja maksimalnog truda od strane islamskog učenjaka u dokučivanju šeriatskog propisa), slijepog slijeđenja (taqlida) ili neznanja (džehla) opravdan, suprotstavlja se Knjizi, sunnetu i idžmau, bez ikakve sumnje.
    S time što on neminovno mora poništiti taj svoj temelj. Jer, kada bi se do kraja držao svog temelja, nesumnjivo bi postao nevjernikom, kao kada bi se sustegao od tekfira onoga koji sumnja u poslanicu Muhammeda, salallhu alejhi ve selem.”
    ”Durerus-Senije” 12/72, 73

    epilog svega ovoga, predpostavljam da će biti kao što brat šebab reče, da će se opravdati glasači i da smo mi koji se iole suprostave tome, gulati i neo hariđžije.

    molim Allaha subhanehu ve teala, da se niko ne neđe uvrieđen ili lično napdnut.

    #12410
    Anonimno
    Neaktivan

    Hocu da pitam Moderatore zbog cega su izbrisani rjeci Ebu Batina kojeg sam postirao malo prije? ako je bilo neke greske u njegove rijeci,pokazite i meni da se pripazim njegove rijeci!?

    #12411
    Anonimno
    Neaktivan

    Šejh Abdur-Rahman b. Hasan nakon što je govorio o tevhidu kaže:
    Protivnika ovoj osnovi od ovog ummeta će biti više vrsta:
    Ili će to biti tagut koji će prkositi Allahu u Njegovom rububijetu ili uluhijetu, i koji će pozivati ljude
    da ga obožavaju.
    Ili će to biti tagut koji će pozivati ljude da obožavaju idole.
    Ili mušrik koji će prizivati u dovama nekog mimo Allaha Subhanehu ve Te’ala, i kojem će se
    približavati sa različitim ili nekim vrstama ibadeta.
    Ili onaj ko će sumnjati u tevhid, da li je istina ili je dozvoljeno da pripiše Allahu ortaka u ibadetu?
    Ili neznalica koji će biti ubjeđenja da je širk vjera koja će ga približiti Allahu.
    Ovo je globalno stanje većine masa običnih ljudi i to sve zbog njihovog neznanja i slijepog
    slijeđenja onih koji su bili prije njih. Posebno kada se vjera učinila čudnom a znanje o vjeri
    poslanika zaboravljeno.” (Fethul medžid str. 357 – 358)

    #12412
    Anonimno
    Neaktivan

    Amatullah post=7231 wrote: mašallah, da te Allah nagradi za tvoj trud. sve je ovo lijepo što ti ispisa i što pokušavaš da razbiješ “šubhe”, ali ja vidim da se ti maksimalno trudiš da nekome nametneš da je pokupio ideje gulata. nisam ja hvala Allahu pokupila ničije ideje, nego su neke stvari očigledne. uporno pokušavaš da odbraniš one koji pozivaju u širk, opravdavajući ih pogrešnim tevilom. gorenavedeni citati uleme se NE ODNOSE na veliki širk kada se opravdava tevilom.

    evo šta keže šejh ebu Batin, rahimehullah po pitanju pogrešnog tumačenja u VELIKOM ŠIRKU:

    ”Učenjaci iz svih pravnih škola su spomenuli mnogo stvari, koje ne možemo pobrojati, od riječi, djela i uvjerenja, čiji počinioci postaju nevjernicima, i to nisu ograničili samo na inadžiju.
    Zato, svaki onaj koji tvrdi da je počinioc kufra iz tevila (pogrešno tumačenje dokaza), idžtihada (ulaganja maksimalnog truda od strane islamskog učenjaka u dokučivanju šeriatskog propisa), slijepog slijeđenja (taqlida) ili neznanja (džehla) opravdan, suprotstavlja se Knjizi, sunnetu i idžmau, bez ikakve sumnje.
    S time što on neminovno mora poništiti taj svoj temelj. Jer, kada bi se do kraja držao svog temelja, nesumnjivo bi postao nevjernikom, kao kada bi se sustegao od tekfira onoga koji sumnja u poslanicu Muhammeda, salallhu alejhi ve selem.”
    ”Durerus-Senije” 12/72, 73

    epilog svega ovoga, predpostavljam da će biti kao što brat šebab reče, da će se opravdati glasači i da smo mi koji se iole suprostave tome, gulati i neo hariđžije.

    molim Allaha subhanehu ve teala, da se niko ne neđe uvrieđen ili lično napdnut.

    Dobro, sad mi odgovori je li Muderis musrik i daj dokaz djela, rijeci sirka, serijatski potkrijepi, naravno uz to da nema prepreka i daj odgovor jesu li kafiri i Bin Baz i Usejmin zbog greske kod dozvole glasanja, jer eto nemaju opravdanje?

    @Ebu-Dudzane, postavio si opsti govor uleme a tema ne govori o tome.

Pregledavate 15 postova - 31 do 45 (od ukupno 82)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.