Polemika vladike i reisu-l-uleme

  • This topic has 32 odgovora, 14 glasova, and was last updated prije 11 years, 7 months by Anonimno. This post has been viewed 6054 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 33)
  • Autor
    Postovi
  • #11903
    Anonimno
    Neaktivan

    Polemika vladike i reisu-l-uleme

    Cerić odgovorio na laži

    S jučerašnjeg panela: Međusobne optužbe

    Zna se ko se u ovoj zemlji mora izviniti, kao što se zna i ko mora tražiti oprost. Ovo je na jučerašnjem panelu “Sarajevo poslije 20 godina: od konflikta do susreta?”, koji je održan u okviru međunarodnog susreta za mir “Živjeti zajedno je budućnost”, izjavio reisu-l-ulema IZBiH Mustafa ef. Cerić, izazvavši oštru reakciju svog sagovornika, vladike zahumsko-hercegovačkog i primorskog Grigorija.

    – Uvaženi muftija, sjećam se posjete Vašingtonu, kada smo zajedno večerali s Arturom Šnajerom (Arthur Schneier). Razgovarali ste tada na engleskom jeziku, koji i ja dovoljno poznajem da sam shvatio da ste rekli: Hrvati imaju Hrvatsku, Srbi Srbiju, a što nama ne date jednu državu – BiH – kazao je Grigorije Ceriću.

    Reis Cerić odgovorio je da su takve optužbe dovele do genocida nad Bošnjacima, kao što je antisemitizam doveo do holokausta. Cerić je još dodao da on nije muftija, već reisu-l-ulema.

    Mislim da s tim treba prekinuti i dosta je toga da Bošnjaci svaki dan moraju ponavljati da ne žele islamsku državu. Ponosan sam što sam musliman i što smo većina, iako neki kažu da nas je previše u Bosni, pa smo zato opasnost. I s druge strane, nema Bosne bez Bošnjaka, i to treba kazati – konstatirao je Cerić, poručivši da su svi dobrodošli u BiH.

    dnevni avaz

    Ovo je jos jedan kufr u moru kufrova koje je izgovorio ili uradio ovaj bosnjacki reis.
    Na osnovu ovoga vrti mi se u glavi pitanje: Posto sam reisul-ulema Bosnjaka ne zeli islamsku drzavu, da li na osnovu ovoga moze da se pripise svakome ko priznaje ovog za reisa da i on ne zeli islamsku drzavu, na primjer one koje mi nazivamo murdjije, vecina njih smatra ovog reisa validnog vodje muslimana Bosnjaka.

    Svako onaj ko je upoznat sa ovim stavom reisa da ne zeli islamsku drzavu i ne odrekne se njega, ja cu mu pripisati da i on ne zeli islamsku drzavu, sto je kufr bez imalo sumnje.

    Kako moze covjek tvrditi da je vjernik u Allaha, a nakon toga ne priznaje Allaha za Gospodara, da zivi kako mu je Allah propisao, vec zeli drzavu koja vlada i sudi dzahilijetskim sudom.

    #11905
    Anonimno
    Neaktivan

    Ja ga licno ne smatram svojim vodjom nit njega kao pojedinca nit IVZ kao instituciju. Hvala Allahu pa mi je otvorio oci da se odreknem njih i njihovih stavova i da se izclanim iz te njihove zajednice. Elhamdulillah

    #11909
    Anonimno
    Neaktivan

    Es selamu alejkum.
    Uvaženi muftija, sjećam se posjete Vašingtonu, kada smo zajedno večerali s Arturom Šnajerom (Arthur Schneier). Razgovarali ste tada na engleskom jeziku, koji i ja dovoljno poznajem da sam shvatio da ste rekli: Hrvati imaju Hrvatsku, Srbi Srbiju, a što nama ne date jednu državu – BiH – kazao je Grigorije Ceriću.

    Ahi primjecujes li da je, ako je vladiki vjerovati, Ceric trazio drzavu za Bosnjake. Moguce da bi u takvoj drzavi bilo lakse neke stvari provoditi. A mozda ne.
    A zatim sta mislis sta bi se dogodilo kad bi on, ili bilo ko drugi javno izjavio: Mi hocemo samo islamsku drzavu? Da li bi je dobio? Allah zna, ali trenutna situacija ne govori da bi.
    Znaci, moguce da se pokusava provuci sta se moze provuci uz javno ogradjivanje od svega sto bi za okolinu biloa opasnost. A da bi to tako moglo biti meni licno govori i to da niko od zvanicnika svijeta nikada nije zaozbiljno uzeo njegove takve izjave, nego svakom mogucom prilikom ga podsjete da se tu i tu nesto desava, tu i tu nesto postoji, tu je nesto rekao, tamo presutio i sl.

    Ovo sto pisem ni slucajno ne znaci da je on moj vodja ni prestavnik kao ni da sam pripadnik ni simpatizer njegove zajednice. Ovo mi je kao uvod za jedan nasihat palo na pamet. A nasihat bi bio:
    – Ne letite slijepo na proglasavanja ljudi kafirima samo zbog toga sto su nesto izjavili. Ne mislim konkretno na ovog insana jer su njegova javna pojavljivanja – znamo kakva. Nego mislim na to da ljudi koji nisu slusali sejha Bilibanija, niti procitali Selasiniju, niti malo dublje pitali ucene o tim stvarima, veace se za svaku rijec i najcesce je pogresno protumaciti pa im se njihove rijeci lahko mogu vratiti u lice.

    Ovaj primjer: Mislim da s tim treba prekinuti i dosta je toga da Bošnjaci svaki dan moraju ponavljati da ne žele islamsku državu.
    Sta je ovdje kufr?
    Je li ovo da Bosnjaci nece islamsku drzavu?
    Sta su bosnjaci, jesu li muslimani? Jesu li svi muslimani?
    Ako nisu kakva je greska reci da bosnjaci nece islamsku drzavu? Nece sigurno. Velika vecina bosnjaka. Ali da je rekao ja i ostali muslimani u Bosni ne zelimo islamsku drzavu, to bi vec bilo jasno i glasno.
    Ovako, mislim da ove rijeci nisu dovoljne da se neko zbog njih proglasava kafirom (Ovo je jos jedan kufr u moru kufrova koje je izgovorio ili uradio ovaj bosnjacki reis). Jer neko moze reci da je covjek kafir samo zbog tih rijeci (ne znajuci za druge postupke ovog insana), a one, po mom misljenju nisu dovoljne za tekfir.
    Ako gdje grijesim, molim vas da me ispravite (ne o ovom covjeku jer je za mene dovoljno do sada pokazao) nego za ovo konkretno etiketiranje.
    Allah vas pomogao.
    Es selamu alejkum.

    #11912
    Anonimno
    Neaktivan

    We alejkumu selam pupavac2011

    Da te podsjetim prvo kada je Ceric 2007 ili 2008 dobio nagradu za sirenje demokratije u Nemackoj, prisao mu je jedan novinar i upitao ga: jeli istina da hoce da napravi islamsku drzavu u bosni, Ceric je odgovorio da nije istina, da on ne zeli islamsku drzavu.

    Posto vidim da zelis da upozoris na pretjerivanje u tekfiru i prigovaras na moj zakljucak o cericevoj izjavi, ne mogu a da te ne upitam zar on nije verski vodja Bosnjaka i mozemo li ja i ti pricati sta zele bosnjaci ili sta ne zele, i da kazemo ja i ti nesto, nebi imalo svoje tezine.
    O kojim to bosnjacima Ceric prica molim te kazi mi da ne bih nekome nepravdu ucinio. Koliko je meni poznato termin bosnjaci se koristi samo za one koji se pripisuju Islamu a vode poreklo iz Bosne ili bivse Jugoslavije.
    Meni je smijesno da cujem nekoga da kaze kada Ceric govori o bosnjacima da sebe tu ne svrstava.
    I da je tako kako ti kazes da misli na bosnjacki narod na njemu je obaveza da sebe izuzme.

    Kada uzmemo celokupno Cericevo stanje i izjave smijesno je da covjek i pomisli da ga opravdava a kamoli da se usudi da napise.
    Da se radi o covjeku koji je poznat po bogobojaznosti, poznat po imanu i ovako nesto kaze bila bi drugacija situacija, trazilo bi se od njega da pojasni sta je hteo da kaze.

    #11913
    Anonimno
    Neaktivan

    Dragi brate Sebab.
    Molim Allaha swt da se smiluje i tebi i meni i izvede nas hairli iz ove price. Nisam mislio raspravljati, samo skrenuti paznju da se na osnovu nejasnog teksta ne zuri sa tekfirom. Zasto nejasnim?
    Zato sto su Bosnjaci nacija, a ne vjera. BiH kao narodi cine Srbi, Hrvati, Bosnjaci i ostali.
    Jedan mali dio opisa Bosnjaka moze dati uvid u konfuziju koristenja naziva Bosnjak: Paradoks je da je jedno od najstarijih povijesno-teritorijalnih imena (doduše, u modificiranome turskom obliku), Bošnjak, postalo najmlađim nacionalnim imenom-plebiscitarno je usvojeno 28. rujna 1993. na Drugoom bošnjačkom kongresu kao novo staro ime za pripadnike naroda koji se dotada službeno zvao Muslimani. Tako je narod kojega korijeni sežu u slavenska osvajanja i seobe u 6. i 7. stoljeću, a identitet u odnosu na susjedne narode od 15. stoljeća i turskih osvajanja, konačno postao nacijom u punom smislu riječi.
    Mnogo ljudi u BiH kaze da su Bosnjaci, ali “nisu neki vjernici”. Stoga ja licno potpuno odvajam pojam musliman i bosnjak.
    I stoga u njegovoj izjavi ne vidim rijeci kufra jer mogu imati dvosmisleno znacenje (moje misljenje) tj da bosnjaci kao nacija ne zele islamsku drzavu (sto je potpuna istina) i da muslimani ne zele islamsku drzavu, sto bi bilo paradoksalno.
    Procitaj ponovo moj prvi tekst pa ces vidjeti da ja ne pokusavam da opravdam ovog covjeka, vec se moje misljenje najvjerovatnije slaze s tvojim, ali zbog mnogih drugih izjava i djela (kao dova za Habsburga, hadis: Nece nastupiti Sudnji dan dok god se cuje ezan u Plavu i Gusinju i sl), ali ne smijem biti nepravedan pa traziti kufr tamo gdje nije precizan.
    Allah te pomogao.
    Es selamu alejkum.

    #11915
    Anonimno
    Neaktivan

    @Pupavac, nemoj sad pametovat i filozofirati o nacijama, bosnjacima i sl. Tema je budalastine i govor koji je ovog hajvana izveo iz islama.

    Ovako govori Ceric:
    ” Bit će zanimljivo da vam ispričam bosansku tradiciju prema kojoj je jedan od najvećih dobrotvora Sarajeva, Gazi Husrev-beg, iz raja (Dženneta) poručio da ga nisu njegovi veliki hajrati doveli u raj, već osmjeh jednog dječaka kojem je kupio novi bardak, kako ga gazda ne bi zlostavljao zbog toga što je bardak razbio”.
    Koga on ovde pravi budalom? Prije da ce tebe pupavac. Mene sigurno nije.

    “Cerić je potom pozvao Turke da u velikom broju posjete izvorište Bune i pročiste svoju dušu kao što to rade kršćani iz cijelog svijeta pojsećujući Međugorje“.

    Oslanjamo se na Evropu ljudskih prava i demokratije i nadamo se da će nas te vrijednosti u budućnosti štititi. Želimo lično biti dio zajednice tih vrijednosti, time što štitimo i prava drugih.”

    “Naravno, ne samo da prihvatam, nego u potpunosti stojim iza toga i kao predstavnik islamskih institucija koje vodim. Šta to znači? Postoje dvije vrste sekularizma: politički i metafizički sekularizam. Problem koji se tu postavlja, analizirao je Emil Durkheim 1883. u svojoj knjizi „O socijalnoj raspodjeli rada”. Taj francuski sociolog se još tada pitao: kako može čovjek biti autonoman a u isto vrijeme biti dio jednog normativnog društvenog sistema? Mi lično smo danas ubjeđeni, da je rješenje u političkoj podjeli vlasti i time razdvajanje svjetskog i religioznog autoriteta. Duhovnici se trebaju baviti religijom a političari javnim stvarima.“.

    “Erdogan je krenuo sa velikom ozbiljnošću na put prema Evropi. Pri tome je nešto shvatio, što je i meni važno: Zakon nije u knjigama, on je u srcima. Zato moramo srca promijeniti ako želimo odnose poboljšati.”

    “Mi smo na početku rasprave o šerijatu. Veoma mi je drago da mnogi autori danas pišu o šerijatu iz različitih uglova. Na ovakav način šerijat po meni ima šansu da preživi. Razumijevanje šerijata će biti prilagođeno, tj. staviti će se u kontekst našeg iskustva u ovom modernom dobu. Ali šerijat nije privilegija muslimana, tj. njihovih zakona. Imate šerijat Mojsija i šerijat Isusa i šerijat Muhammeda. Ku'ran kaže da nas Bog jednim narodom mogao učiniti. No, On je napravio mnoge šerijate za vas i učinio da mnogi putevi vode istini. Ali morate činiti dobra djela. Dakle, niko nema monopol na Istinu i niko nema monopol na šerijat.“.

    Niko ne posjeduje cijelu Istinu, ali svako od nas ima nešto od nje. Bog nas vodi jedne prema drugima.

    “Papa nikada nije propustio da pozove na okončanje patnje građana BiH. Zato mislim da zaslužuje spomenik u Sarajevu.”

    “Bože, mi smo Tvoji pokornici i učimo ti najiskreniju dovu u ovom hramu Tvoje prisutnosti i molimo Te Tvojim istinskim obećanjima, i Tvojim plemenitim rukama, i Tvojom neizmjernom milošću; i molimo Te čašću svih Tvojih vjerovjesnika i poslanika da ojačaš Tvojom subhanskom podrškom kraljevsku porodicu, poznatu po pravdi i nepristrasnosti svugdje i na svakom mjestu, porodicu našega velikog i voljenog Kralja, našeg dragog vladara Franju Josipa Prvog. Bože, pogledaj u njegovu časnu porodicu Tvojim okom, i sačuvaj ga i njegovu porodicu od prljavih stvari i od patnji. Bože, učini da on i njegova časna porodica budu u Tvom okrilju sigurnosti sretni i zadovoljni, i ne dopusti njegovim i neprijateljima njegove porodice da nađu put do njih. Bože, udalji od vrata Tvoje milosti svakog onoga koji pomisli da učini kakvo zlo ovoj časnoj porodici.

    Bože, pomozi i podrži našega velikog Kralja Josipa Franju Prvoga i osnaži njegovu vojsku. Bože, učini ga zadovoljnim, a njegovo kraljevstvo učini zaštićenim i naprednim.

    Bože, omili mu ono što je Tebi milo i s čime si Ti zadovoljan i učini da put ljubavi do njega bude otvoren, i unesi u njegovo srce ljubav za očuvanje njegove čvrste vjere tako Ti milosti svih Tvojih vjerovjesnika i poslanika”.

    Prema tome pupavac….. koliko puta se jos mora pisati o ovoj Kafircini???
    Cime ga vise opravdati??
    Ko ga je tjerao na ovakav govor i izjave????

    Teme o ovome miskinu su dosta puta ispisane i njegovo stanje je jasno ko dan.
    Prestani ga pravdati indirektno ili podsvjesno. Ispadas pravo glup. Moram tako reci, ali u ovom vaktu musibeta i belaja koji su snasli ummet, ti i mnogi ko ti sad su bas nasli da mudruju i pametuju o onome koji smatra rafidije za svoju bracu. Koji cestita Americi na ubistvu Bin-Ladina ra. Koji smatra ubice muslimanske djece (amerikance) svojim prijateljima, oslobodiocima i zastitnicima. koji se prije par dana sigurno sa osmijehom na licu rukovao sa Budističkim sveštenikom iz Mijanmara koji uziva u pokolju muslimana Da si ga prije 10 godina pitao o Basharu, rekao bi “to je nas brat”. Wallahi vise mi se gadi citati textove onih koji pametuju i mudruju braneci one koji kroz pokusavajuci da budu politicki korektni se uvlace u straznjicu kafirima i to samo radi ovozemaljske koristi a u isto vrijeme steteci muslimanima.
    Wallahi ovakvi ko on nas samo ponizavaju ponizavaju ponizavaju. Nema u takvim liderima nikakvog ponosa ni koristi. Nista do stete za muslimane.
    Prestanite vise Allah vam se smilovao.

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=IKLsYwzXlB8

    #11916
    Anonimno
    Neaktivan

    pupavac2011 post=6721 wrote: Dragi brate Sebab.
    Molim Allaha swt da se smiluje i tebi i meni i izvede nas hairli iz ove price. Nisam mislio raspravljati, samo skrenuti paznju da se na osnovu nejasnog teksta ne zuri sa tekfirom. Zasto nejasnim?
    Zato sto su Bosnjaci nacija, a ne vjera. BiH kao narodi cine Srbi, Hrvati, Bosnjaci i ostali.
    Jedan mali dio opisa Bosnjaka moze dati uvid u konfuziju koristenja naziva Bosnjak: Paradoks je da je jedno od najstarijih povijesno-teritorijalnih imena (doduše, u modificiranome turskom obliku), Bošnjak, postalo najmlađim nacionalnim imenom-plebiscitarno je usvojeno 28. rujna 1993. na Drugoom bošnjačkom kongresu kao novo staro ime za pripadnike naroda koji se dotada službeno zvao Muslimani. Tako je narod kojega korijeni sežu u slavenska osvajanja i seobe u 6. i 7. stoljeću, a identitet u odnosu na susjedne narode od 15. stoljeća i turskih osvajanja, konačno postao nacijom u punom smislu riječi.
    Mnogo ljudi u BiH kaze da su Bosnjaci, ali “nisu neki vjernici”. Stoga ja licno potpuno odvajam pojam musliman i bosnjak.
    I stoga u njegovoj izjavi ne vidim rijeci kufra jer mogu imati dvosmisleno znacenje (moje misljenje) tj da bosnjaci kao nacija ne zele islamsku drzavu (sto je potpuna istina) i da muslimani ne zele islamsku drzavu, sto bi bilo paradoksalno.
    Procitaj ponovo moj prvi tekst pa ces vidjeti da ja ne pokusavam da opravdam ovog covjeka, vec se moje misljenje najvjerovatnije slaze s tvojim, ali zbog mnogih drugih izjava i djela (kao dova za Habsburga, hadis: Nece nastupiti Sudnji dan dok god se cuje ezan u Plavu i Gusinju i sl), ali ne smijem biti nepravedan pa traziti kufr tamo gdje nije precizan.
    Allah te pomogao.
    Es selamu alejkum.

    Brate pupavac, postoji velika konfuzija kod bosnjaka posto su u svoje redove natrpali i ateiste, po neke krscane, komuniste, nekakve lazne tradicionaliste, novorodzene demokrate tj islamofobe, sufije, ahmedije i jos mnoge druge. I onda se javlja problem u samom identitetu bosnjaka koji nije jasno definisan. Verovatno si procitao gomilu izjava bosnjackih vodza kako tvrde da su bosnjaci i muslimani jedno, tj da je bosnjak ujedno i musliman, tako da se mnoge bosnje postavljaju kao sljedbenici Islama poput IZ i njenih sljedbenika, onda se nemoze reci da je bosnjak po njima samo nacionalni predznak zato sto upravo bosnje tvrde suprotno a rade stvari i djela koja izvode i iz Islama (poput sirka na Ajvatovici i gomili drugih dovista u BiH), katastrofalne izjave cerica, stalno forsiranje nacionalnih (ne)vrednosti, uzdizazanje tih vrijednosti i simbola (poput uzdizanja zastave ljiljana umijesto zastave tewhida, uzdizanje bogumilstva i ponosenje time),
    uhodzenje i etiketiranje sljedbenika ehli sunneta, odbacivanje izvornog Islama rijecima “ovo je Bosna nije Arabija, mi imamo ovdje nas bosnjacki Islam” i jos mnogo toga sto se kosi sa Islamom a sto oni smatraju da je dio njihovog bosnjackog Islama.

    A drugo koji napredak su postigli time sto su rijec Musliman iz Bosne zamijenili sa nazivom bosnjo, ne vidi se nikakav napredak, na politickoj sceni je tada bio Alija predsednik a sada su kad su postali bosnje sad njihov Bakir dijeli tu funkciju sa jos hrvatom i srbinom, njihove bosnjacke organizacije i dzemati su u rasulu ( korupcija, borba za fotelju, medzusobna prepucavanja, samo citaj o njihovim dzematima i vidjeces).
    Nas Gospodar je jasno definisao kako se trebaju vjernici jedino nazivati:

    “A ko govori ljepše od onog koji poziva Allahu, koji dobra djela čini i koji govori: “Ja sam doista musliman!” (Fussilet, 33.)


    ”… On vas je izabrao i u vjeri vam nije ništa teško propisao, u vjeri pretka vašeg Ibrahima. Allah vas je odavno muslimanima nazvao …” [Sura El-Hadždž 78]

    Trebamo kritikovati, upucivati i opominjati ovakve bosnje kad god imamo priliku za to, to nam je duznost.

    #11918
    Anonimno
    Neaktivan

    esselamu alejkum.Braco samo da vam pojasnim ukratko(nemam vremena da citam sve ove komentare)da ova recenica: Mislim da s tim treba prekinuti i dosta je toga da Bošnjaci svaki dan moraju ponavljati da ne žele islamsku državu, nije od rijeci kufra,zato sto ova osoba nije rekla svoj stav(u ovoj recenici, i na ovom mjestu),vec je iznijela stav Bosnjaka.To je isto kao kad neki od Sejhova kaze “ovi Bosnjaci nece islam i nece islamsku drzavu”.
    Ali to ne znaci da ova osoba nije kafir,ako ima neka druga djela koja ponistavaju iman i islam(kao sto ste gore spomenuli) i ako je na drugom mjestu rekla ovaj govor govoreci u svoje ime.
    Allah vas nagradio.

    #11920
    Anonimno
    Neaktivan

    Šebab post=6710 wrote: Polemika vladike i reisu-l-uleme

    Cerić odgovorio na laži

    S jučerašnjeg panela: Međusobne optužbe

    Zna se ko se u ovoj zemlji mora izviniti, kao što se zna i ko mora tražiti oprost. Ovo je na jučerašnjem panelu “Sarajevo poslije 20 godina: od konflikta do susreta?”, koji je održan u okviru međunarodnog susreta za mir “Živjeti zajedno je budućnost”, izjavio reisu-l-ulema IZBiH Mustafa ef. Cerić, izazvavši oštru reakciju svog sagovornika, vladike zahumsko-hercegovačkog i primorskog Grigorija.

    – Uvaženi muftija, sjećam se posjete Vašingtonu, kada smo zajedno večerali s Arturom Šnajerom (Arthur Schneier). Razgovarali ste tada na engleskom jeziku, koji i ja dovoljno poznajem da sam shvatio da ste rekli: Hrvati imaju Hrvatsku, Srbi Srbiju, a što nama ne date jednu državu – BiH – kazao je Grigorije Ceriću.

    Reis Cerić odgovorio je da su takve optužbe dovele do genocida nad Bošnjacima, kao što je antisemitizam doveo do holokausta. Cerić je još dodao da on nije muftija, već reisu-l-ulema.

    Mislim da s tim treba prekinuti i dosta je toga da Bošnjaci svaki dan moraju ponavljati da ne žele islamsku državu. Ponosan sam što sam musliman i što smo većina, iako neki kažu da nas je previše u Bosni, pa smo zato opasnost. I s druge strane, nema Bosne bez Bošnjaka, i to treba kazati – konstatirao je Cerić, poručivši da su svi dobrodošli u BiH.

    dnevni avaz

    Ovo je jos jedan kufr u moru kufrova koje je izgovorio ili uradio ovaj bosnjacki reis.
    Na osnovu ovoga vrti mi se u glavi pitanje: Posto sam reisul-ulema Bosnjaka ne zeli islamsku drzavu, da li na osnovu ovoga moze da se pripise svakome ko priznaje ovog za reisa da i on ne zeli islamsku drzavu, na primjer one koje mi nazivamo murdjije, vecina njih smatra ovog reisa validnog vodje muslimana Bosnjaka.

    Svako onaj ko je upoznat sa ovim stavom reisa da ne zeli islamsku drzavu i ne odrekne se njega, ja cu mu pripisati da i on ne zeli islamsku drzavu, sto je kufr bez imalo sumnje.

    Kako moze covjek tvrditi da je vjernik u Allaha, a nakon toga ne priznaje Allaha za Gospodara, da zivi kako mu je Allah propisao, vec zeli drzavu koja vlada i sudi dzahilijetskim sudom.

    Meni tvoje pitanje nije bas jasno. Dali zelis da na osnovu toga (sto sam ja oznacio plavom bojom) spustiti tekfir na svakog onoga ko jos uvjek smatra Cerica reisom?

    #11921
    Anonimno
    Neaktivan

    Sahabi obojio si moje rijeci plavom bojom i opet nisi shvatio sta sam rekao.

    Nisam rekao da tekfirimsvakog ko ne tekfiri Cerica, vec sam rekao da svako onaj kome je poznato da Ceric ne zeli islamsku drzavu, i dalje ga smatra svojim reisom ja cu mu pripisati da i on ne zeli islamsku drzavu.

    Pupavac 2011 i tebi Allah podario svako dobro.
    Da bi se Ceric izuzeo iz njegove izjave trebao bi reci: bosanski narod ne zeli islamsku drzavu, sto ne bi bilo nista sporno, jer istinu bi rekao, ali je on rekao da bosnjacki narod ne zeli islamsku drzavu, ciljajuci na “muslimane”, sto se odnosi i na njega, jer i sam on pripada tom narodu.

    I jos da napomenem da nije istina da bosnjacki narod ne zeli islamsku drzavu, jer koliko je muslimana Bosnjaka koji praktikuju svoju vjeru i zele islamsku drzavu, a on je sve u jedan kos stavio jednom recenicom.

    Da je barem rekao vecina Bosnjaka ne zeli islamsku drzavu, onda bi se on mogao izuzeti iz toga, ali njegov govor jasno ukazuje da sebe tu ubraja, i jos pored toga njegovi raniji stavovi koji su vecini poznata mi nedaju da ga opravdavam.

    I dosta puta je vodjena diskusija po pitanju Cerica, tako da nije potrebno ponovo da pisemo duge komentare.
    Ja sam ovu vijest stavio zbog onih koji su hteli da ga brane zbog izjave od prije nekoliko godina u Nemackoj gde je izjavio da on ne zeli islamsku drzavu, pa da im dokazem da nije menjao stavove.

    Molim Allaha da nam poveca uputu. Amin

    #11925
    Anonimno
    Neaktivan

    Šebab post=6730 wrote: Sahabi obojio si moje rijeci plavom bojom i opet nisi shvatio sta sam rekao.

    Nisam rekao da tekfirimsvakog ko ne tekfiri Cerica, vec sam rekao da svako onaj kome je poznato da Ceric ne zeli islamsku drzavu, i dalje ga smatra svojim reisom ja cu mu pripisati da i on ne zeli islamsku drzavu.

    Opet nemozes pripisati svakom pojedincu rijeci koje nije izgovorio, stvar koju nije uradio, ili ubjedjenje koje nije ispoljio. Mozda se osoba nije odrekla spomenutog (tj. i dalje ga smatra Reisom) ali se neslaze s njim u mnogim stvarima, a ti si ga obavezao na osnovu toga sto se ovaj nije odrekao Reisa.

    Opet meni nije bilo jasno dali si spustio tekfir na svakog pojedinca (sto bi bila jako krupna greska), posto si malo dole napisao da je nezeljenje Islamske drzave kufr (cime se ja apsolutno slazem), ili si stao na tome da svako ko smatra Cerica za reisom (a zna mu stanje) ne zeli Islamsku drzavu. Sto je opet greska, a Allah najbolje zna!

    #11926
    Anonimno
    Neaktivan

    Sahabi post=6734 wrote:

    Opet nemozes pripisati svakom pojedincu rijeci koje nije izgovorio, stvar koju nije uradio, ili ubjedjenje koje nije ispoljio. Mozda se osoba nije odrekla spomenutog (tj. i dalje ga smatra Reisom) ali se neslaze s njim u mnogim stvarima, a ti si ga obavezao na osnovu toga sto se ovaj nije odrekao Reisa.

    Jedan od razloga sto sam pokrenuo ovu temu je taj sto bi mi ucenija braca ukazala na to, da li bi pogrijesio kada bi svakom ko zna da ceric ne zeli islamsku drzavu, i zna da je to kufr u Allaha, i pored toga ga i dalje smatra svojim verskim vodjom, dali bi mu ja ucinio nepravdu ako bi ga optuzio da i taj pojedinac ne zeli islamsku drzavu.

    Sahabi post=6734 wrote:
    Opet meni nije bilo jasno dali si spustio tekfir na svakog pojedinca (sto bi bila jako krupna greska), posto si malo dole napisao da je nezeljenje Islamske drzave kufr (cime se ja apsolutno slazem), ili si stao na tome da svako ko smatra Cerica za reisom (a zna mu stanje) ne zeli Islamsku drzavu. Sto je opet greska, a Allah najbolje zna!

    Dole sam napisao nezeljenje islamske drzave je kufr, ciljajuci na cerica da je pocinio kufr time sto ne zeli islamsku drzavu, a na svakog pojedinca ne spustam tekfir, ali ukoliko bi se dokazalo da svaki pojedinac koji ga smatra svojim verskim vodjom i slijedi ga u tom stavu, onda svakog pojedinca koji ga slijedi u nezeljenju islamske drzave bi smatrao kafirom u Allaha.

    #11929
    Anonimno
    Neaktivan

    Šebab post=6735 wrote:
    Jedan od razloga sto sam pokrenuo ovu temu je taj sto bi mi ucenija braca ukazala na to, da li bi pogrijesio kada bi svakom ko zna da ceric ne zeli islamsku drzavu, i zna da je to kufr u Allaha, i pored toga ga i dalje smatra svojim verskim vodjom, dali bi mu ja ucinio nepravdu ako bi ga optuzio da i taj pojedinac ne zeli islamsku drzavu.

    Brate Sebab, koliko vidim ja i ti se nerazumjemo nikako, navescu ti jedan primjer, kako bi ti ukazao da ako tog pojedinca optuzis time da ne zeli Islamsku drzavu da bi mu ucinio nepravdu. Pa cak i ako zna da je to sto je Ceric reko kufr i dalje ga smatra reisom reisom.

    Osoba (A) (U ovom slucaju Ceric), Osoba (B) onaj koji ga smatra reisom i osoba (C) si ti. Osoba (A) kaze da nije dozvoljeno (haram) ozeniti teticinu ili kaze da nije dozvoljena (haram) poligamija ili kaze bilo koju drugu stvar koja je veliki kufr… Nemozes pripisati osobi (B) isti govor (tj. ucinio bi mu nepravdu) iako osoba (B) zna da su te stvari kufr.
    Mozda osoba (B) smatra da ako bi se osoba (A) upozorila na odredjenu gresku, i sta ona za sobom povlaci, da bi se osoba (A) povratila od onoga sto je rekla, i time je opravdava. Ili mozda ima neku drugu subhu kojom opravdava osobu (A)

    Tako brate ni ti nemozes obavezati osobe (B) na govor/stav osobe (A) sve dok osobe (B) jasno ne dodju sa ovim stavom!

    Nadam se da si me sada shvatio.

    #11931
    Anonimno
    Neaktivan

    Draga braco,
    trazim halala od brace koja misle da sam reagovao zato da pametujem, pa ih to potakne da dobiju ruzne osjecaje spram svog brata, ili se iznerviraju. Ili se moji postovi ne procitaju do kraja ili je nesto drugo u pitanju. Zar nije jasan moj stav u vezi tog covjeka?
    Ali sta sam mislio da moze biti problem je to sto neko ko ne zna Cerica i ne zna njegovo stanje, kada procita obiljezeni dio govora moze zakljuciti da bilo ko ko kaze istu recenicu postaje kafir ili da se moze komotno reci da mi pretjerujemo u tekfiru jer u konkretnoj recenici se ne vidi kufr onoga ko ga je izgovorio. Sta bi neko ko ne zna nikoga od nas rekao da je npr. brat Sebab rekao takvu stvar? Da li bi ga protekfirio?
    Mozda grijesim, mozda je dovoljno da se znaju druge stvari koje su covjeka odvele u kufr, pa se svaka slijedeca, makar i neprecizna stvar “kalemi” na njega. Ja sam jos uvijek misljenja da bi puno sigurnije bilo da je rekao: Mi bosnjaci ne zelimo islamsku drzavu… ili nesto slicno. Ponavljam, dosta je stvari koje su vec pokazale stanje ovog covjeka, i ja ih mnogo znam i ako mi neko kalemi pravdanje tog covjeka, molim vas da mi to objasni, da bih se klonio toga.
    Allah vas pomogao.

    #11935
    Anonimno
    Neaktivan

    Sahabi pojasnjenje sam trazio od ucenije bracu, ciljajuci na one koji ce pojasniti bolje, a ne od onih koje ponovo moram ja da ispravljam. Halali ali tvoje pojasnjenje nije zadovoljavajuce, jer spominjes primjer da covjek smatra haram da ozeni teticinu i naglasavas sto je veliki kufr da bi poredio sa izjavom da covjek ne zeli islamsku drzavu, halali ali ta dva kufra nisu na istom stepenu. Covjek ne mora biti kafir ako smatra da je teticina haram, ali covjek nikada ne moze biti opravdan ako se izjasni da ne zeli islamsku drzavu, osim prisilom.

    Pupavac 2011 ne zelis da pametujes i filozofiras, a upravo to radis.
    Rijeci koje je Ceric izgovorio prestavljaju kufr, a posto je jasno stanje cerica, a pogotovo toliko se njegovih kufrova iznosilo na ovom forumu, zbog toga sam napisao da je ovo jos jedan u njegov kufr u moru kufrova koje je pocino.

    Zamolio bih bracu kojima su poznate ove mesele da se izjasne, a ne oni koji bi da se samo izjasne, ni oni koji znaju da imaju prepreka tekfira i culi su za prijeterivanje u tekfiru a nisu do kraja dovrsili te mesele, zato ja bih vas zamolio da osaburate kako bi se svi mi okoristili od ucenijih

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 33)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.