POZIVANJE U VLAST KOJA NIJE ALLAHOVA

  • This topic has 7 odgovora, 3 glasa, and was last updated prije 11 years, 7 months by Anonimno. This post has been viewed 858 times
Pregledavate 8 postova - 1 do 8 (od ukupno 8)
  • Autor
    Postovi
  • #11735
    Anonimno
    Neaktivan

    Braćo u islamu, poštovani vjernici!

    Jedan od nužnih zahtjeva imana (vjerovanja) jeste priznavanje prava na zakonodavstvo jedino Uzvišenom Allahu, jer vlast pripada izričito Njemu.

    إِنِ الْحُكْمُ إِلَّا لِلَّهِ ۚ أَمَرَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ

    “Sud (vlast), pripada jedino Allahu, a On je naredio da se klanjate samo Njemu. ” (Jusuf: 40)

    Okretanje leđa Allahovom zakonu (Šerijatu) i odstupanje od njegove primjene spada u ponašanje munafika i zalima — licemjera i zulumćara:

    وَإِذَا دُعُوا إِلَى اللَّهِ وَرَسُولِهِ لِيَحْكُمَ بَيْنَهُمْ إِذَا فَرِيقٌ مِّنْهُم مُّعْرِضُونَ

    “Kad budu pozvani Allahu i Poslaniku Njegovu da im On presudi, neki od njih odjednom leđa okrenu;

    وَإِن يَكُن لَّهُمُ الْحَقُّ يَأْتُوا إِلَيْهِ مُذْعِنِينَ

    samo ako znaju da je pravda na njihovoj strani, dolaze mu poslušno.

    أَفِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ أَمِ ارْتَابُوا أَمْ يَخَافُونَ أَن يَحِيفَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ وَرَسُولُهُ ۚ بَلْ أُولَٰئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ

    Da li su im srca bolesna, ili sumnjaju, ili strahuju da će Allah i Poslanik Njegov prema njima nepravedno postupiti? Nijedno, nego žele da drugima nepravdu čine.” (En-Nur: 48-50)

    أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ يَزْعُمُونَ أَنَّهُمْ آمَنُوا بِمَا أُنزِلَ إِلَيْكَ وَمَا أُنزِلَ مِن قَبْلِكَ يُرِيدُونَ أَن يَتَحَاكَمُوا إِلَى الطَّاغُوتِ وَقَدْ أُمِرُوا أَن يَكْفُرُوا بِهِ وَيُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُضِلَّهُمْ ضَلَالًا بَعِيدًا

    “Zar ne vidiš one koji tvrde da vjeruju u ono što se objavljuje tebi i u ono što je objavljeno prije tebe pa ipak žele da im se pred šejtanom sudi, a naređeno im je da ne vjeruju u njega. A šejtan želi da ih u veliku zabludu odvede. “(En-Nisa’: 60)

    Ovo je dio hutbe šejha ibn Usejmina rhm., (cijelu imate na essunne.com). Čitam hutbu pa mi nešto pade na pamet (nešto me je krenulo). Razmišljam kako islamski visokoobrazovani ljudi pozivaju na saučestvovanje u demokratskim institucijama. Najveći problem prilikom te njihove da'we predstavlja im kada im neko kaže kako su to djela širka ili kufra. Tada ospu iz svih oružja dokaze kako je to biranje manje štete, davanje svoga doprinosa boljitku muslimana i sl., a nikako nije kufr i širk. Pa fetva ova, pa fetva ona. Čak sam vidio i kako su od navedenog šejha kao odgovor o kufr-dune-kufru izdvojili samo onaj dio koji kaže kako suđenje po zakonu koji nije Allahov nije kufr koji izvodi iz vjere.
    Pa u svim tim tekstovima i predavanjima na temu da li je to kufr koji izvodi iz vjere shvatim da nisam obraćao pažnju na slijedeće:

    Ako su ti stručnjaci i u pravu pa to čemu oni pozivaju nije kufr koji izvodi iz vjere, zašto se prihvataju toga i zašto ljude pozivaju da budu (dokazano ajetima i boldiranim tekstom šejha) MUNAFICI I ZULUMĆARI.

    Jesu li ih na fakultetima učili (pa oni sada druge podučavaju) da budu MUVEHIDI ili ZULUMĆARI, MUNAFICI i da čine KUFR koji ne izvodi iz vjere.

    Jesu li ih učili da ljude odvraćaju od GRIJEHA (malih i velikih), a da ih pozivaju u KUFR (nebitno mali ili veliki), MUNAFIKLUK I ZULUM?

    Koje je to mjesto u Džehennemu Allah Uzvišeni obećao munaficima, zulumćarima i sličnim?????

    **********************************************************************************************************
    Evo razmišljanja i Imrana Huseina, koji čak nije ni “selefija”, a kamo li “vehabija” ili “haridžija”, “neotekfirovac” ili šta drugo.

    Potcinjenost Allahu podrazumjeva potcinjenost Allahu kao “Meliku”.
    Neki prijevodi (arapske rijeci) Melik prevode je kao “Kralj”. Neeeee. Takav prevod ne zelimo nocas. Nocas se druzimo sa politickim terminima. El-Melik znaci suverenost i to je rijec koju cete razumjeti. (Allah je) Suveren. (Lehul-Mulk) Suverenost pripada Njemu. Da bi se pokorio Allahu, sa islamske tacke gledista, znaci da se pokoris Allahu kao suverenom “entitetu”. Onom koji posjeduje suverenost. Pokornost bilo cijoj drugoj suverenosti, proglasavanje bilo koga drugog suverenim jeste odmahivanje Allahu.
    DA LI SI OVO CUO?

    Pokoriti se Allahu znaci pokoriti mu se kao El-Ekber-u. On te podsjeca da je on El-Ekber. Svaki put kad obavljas namaz ne mozes se POMACI bez da kazes Allahu ekber. El-Ekber je onaj koji ima najvisi autoritet. Hilafet je drzava i vlada koja se pokorava Allahovom autoritetu kao najvisem autoritetu. Ako se musliman pokori bilo kome drugom, i prizna drugi autoritet kao vrhovni jeste odmahivanje rijecima Allahu ekber.

    Islam je takodje pokoravanje Allahu kao El-Hakam-u. 99 Allahovih imena i ovo je jedno od njih. El-Hakam je Zakonodavac, koji ne samo da daje zakon nego je njegov zakon vrhovni zakon nad zakonima. Kada On odredi da je nesto haram, to se ima smatrati haramom. A ako on odredi da je nesto halal, to ima da se smatra halalom. Dakle, svaki onaj koji se pokorava bilo kojem zakonu koji nije Allahov zakon, kao vrhovni zakon, odmahnuo je Allahu subhanehu ve te ala kao El-Hakam-u.

    U politickoj terminologiji islama (ove tri stvari) nazivaju se SIRK.

    Kad je Faraon objavio, a svi, jel da znamo sta je on rekao: Ja sam taj koji je suveren. Ja posjedujem suverenost. To je bio sirk. Kada je on rekao: Ja sam taj koji posjeduje najvisi autoritet; to je bio sirk. Kada je on rekao: Moj zakon je vrhovni zakon u Egiptu; to je bio sirk. I Allah ga je kaznio, sa strasnom kaznom zbog njegovog sirka. Dakle objsnili smo sta je hilafet. Drzavni sistem i vlada u kojem se muslimani mogu pokoriti Allahu subhanehu ve te'ala kao El-Melik-u, kao El-Ekber-u, kao El-Hakam-u.
    ******************************************************************************************************
    Kad ih pogledaš, njihov izgled te ushićuje; a kad progovore, ti slušaš riječi njihove, međutim, oni su kao šuplji naslonjeni balvani, i misle da je svaki povik protiv njih. Oni su pravi neprijatelji, pa ih se pričuvaj! Allah ih ubio, kuda se odmeću?! (Al-Munaafiqoon: 4)

    #11737
    Anonimno
    Neaktivan

    Molio bih te ,ako mozes da mi odgovoris na pitanje:Ako neko dodje kod mene kuci i na silu mi oduzme neku moju privatnu imovinu,da li imam pravo da se obratim ovom sudu koji je tagutski za zahtevom da me sud obesteti tako sto ce da naredi zulumcaru da mi istu stvar vrati,odnosno da me obesteti?Ovo pitam iz razloga da bi mi bilo jasnije da li mene moje obracanje tom sudu izvodi iz moje vere?

    #11739
    Anonimno
    Neaktivan

    Dragi brate. Nisam nikakav učen čovjek. Ovaj forum meni služi da izrazim svoje mišljenje u vezi neke teme, podijelim sa istomišljenicima ili, ako sam u krivu, naučim šta je ispravno.
    Kao što rekoh nisam učen pa ti ne mogu odgovoriti za tebe. Ali ti mogu odgovoriti da sam mišljenja da meni ne bi bilo dozvoljena takva vrsta traženja pomoći. Ukoliko bih mogao (a potrudio bih se) da to svoje vratim lično. Ako ne bih mogao lično, možda bih prijavio policiji jer mislim da je dozvoljeno od njih tražiti pomoć u pronalasku toga, ali nikakvo povlačenje po sudu ne bih počinjao ni tražio.
    A ti se opet za sebe raspitaj.
    Allah te pomogao.
    Es selamu alejkum.

    #11746
    Anonimno
    Neaktivan

    Allah te nagradio,nemam ja taj problem,ali sam pitao za slucaj kada bi se to zaista dogodilo,sto nije iskljuceno u sadasnje vreme kada na nas svako upire svojim prstom.A sto se tice tvog stava,i sam sam takvog misljenja,ali ipak molim Allaha da me ne dovede u takvo iskusenje.Amin.

    #11747
    Anonimno
    Neaktivan

    Ledenac post=6517 wrote: Molio bih te ,ako mozes da mi odgovoris na pitanje:Ako neko dodje kod mene kuci i na silu mi oduzme neku moju privatnu imovinu,da li imam pravo da se obratim ovom sudu koji je tagutski za zahtevom da me sud obesteti tako sto ce da naredi zulumcaru da mi istu stvar vrati,odnosno da me obesteti?Ovo pitam iz razloga da bi mi bilo jasnije da li mene moje obracanje tom sudu izvodi iz moje vere?

    Nije dozvoljeno postavljati ovakva pitanja, tipa kad bi bilo sta bi bilo, nego ako se to u praksi dogodi onda se kod ucenih trazi rijesenje za nastali problem.

    Mozda se nikada ne desi situacija koju si opisao, a neko na osnovu pretpostavke dozvoli to, zato najbolje kada se dogodi u praksi onda se pita.

    #11749
    Anonimno
    Neaktivan

    Hodza1 post=6527 wrote: [quote quote=Ledenac post=6517]Molio bih te ,ako mozes da mi odgovoris na pitanje:Ako neko dodje kod mene kuci i na silu mi oduzme neku moju privatnu imovinu,da li imam pravo da se obratim ovom sudu koji je tagutski za zahtevom da me sud obesteti tako sto ce da naredi zulumcaru da mi istu stvar vrati,odnosno da me obesteti?Ovo pitam iz razloga da bi mi bilo jasnije da li mene moje obracanje tom sudu izvodi iz moje vere?

    Nije dozvoljeno postavljati ovakva pitanja, tipa kad bi bilo sta bi bilo, nego ako se to u praksi dogodi onda se kod ucenih trazi rijesenje za nastali problem.

    Mozda se nikada ne desi situacija koju si opisao, a neko na osnovu pretpostavke dozvoli to, zato najbolje kada se dogodi u praksi onda se pita.
    Mozda nisam pitanje formulisao na nacin kako to treba,pa stoga i tvoj odgovor za mene nije zadovoljavajuci.Ja smatram da moram uciti o svim dozvoljenim i ne dozvoljenim propisima,i iz tog razloga mi se nametnulo ovo pitanje jer je tema nekako sa tim povezana.A ti oprosti ako te ovaj moj komentar na tvoju opasku vredja,nije mi to cilj ni namera…

    #11751
    Anonimno
    Neaktivan

    Ledenac post=6529 wrote:
    Mozda nisam pitanje formulisao na nacin kako to treba,pa stoga i tvoj odgovor za mene nije zadovoljavajuci.Ja smatram da moram uciti o svim dozvoljenim i ne dozvoljenim propisima,i iz tog razloga mi se nametnulo ovo pitanje jer je tema nekako sa tim povezana.A ti oprosti ako te ovaj moj komentar na tvoju opasku vredja,nije mi to cilj ni namera…

    Sto bi me vrijedjao tvoj komentar, obaveza je znanje traziti, zato sam hteo da ti olaksam u odgovoru, jer je osnova da musliman podize parnicu samo pred serijatski sud a dokaze imas na pocetku ovoga poosta, a posto te zanima da povratis svoje pravo, onda znaj da tagutski sud nije jedini nacin da se vraca svoje pravo, imas mnogo mogucnosti da trazis da ti se vrati tvoje pravo, i zasto bi neko kome se dogodi opisana situacija morao odmah preko suda da trazi svoje pravo.

    #11759
    Anonimno
    Neaktivan

    Amin.

Pregledavate 8 postova - 1 do 8 (od ukupno 8)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.