Pripadnici somalijske vlade siluju muslimanke u kampovima za raseljena lica

  • This topic has 3 odgovora, 3 glasa, and was last updated prije 11 years, 5 months by Anonimno. This post has been viewed 817 times
Pregledavate 4 posta - 1 do 4 (od ukupno 4)
  • Autor
    Postovi
  • #13062
    Anonimno
    Neaktivan

    Sezona silovanja u Somaliji: Klima straha i terora hara ukampovima interno raseljenih lica

    Aktivistkinja za ženska prava Mama Hawo Haji izjavila je da somalijska vlada ne želi da posveti dovoljno pažnje problemu silovanja, iako se broj slučajeva silovanja drastično povećao.

    NAJROBI – Broj prijavljenih slučajeva silovanja u kampovima za interno raseljena lica u somalijskom glavnom gradu Mogadišu naglo je porastao, stvarajući pri tome ‘klimu straha’.

    “I ranije smo imali mnogo problema sa silovanjem u gradu, ali je ono čemu smo sada svjedoci nedopustivo i izvan svakog zdravog razuma i morala”, rekla je aktivistkinja za ženska prava Mama Hawo Haji. “Naprimjer, samo u posljednja dva dana bolnica je prihvatila 32 silovane osobe, dok smo u posljednja četiri mjeseca imali oko 80 (poznatih) slučajeva silovanja.”

    Broj slučajeva je vjerovatno daleko veći jer mnoge žene ne žele da prijave silovanje u strahu da bi počinioci tih djela mogli da se vrate i da ih još više kazne zbog toga.

    “U većini slučajeva počinioci nedjela su pripadnici ‘snaga bezbjednosti’ čiji bi zadatak trebao da bude zaštita žena i djevojaka. To je i stvorilo klimu straha u kampovima za raseljena lica”, rekla je Haji.

    Ona je također dodala da je jedan od razloga naglog porasta silovanja nedostatak obezbjeđenja u izbjegličkim kampovima u gradu.

    Mohamed Moge, aktivista za ljudska prava, potvrdio je da somalijska vlada nije u stanju da kontroliše svoje vlastite ‘snage bezbjednosti’. “Prelazna federalna vlada ustvari i nema kompletnu kontrolu nad onima za koje tvrdi da su pripadnici njenih snaga bezbjednosti. Dezorganizacija u redovima Prelazne federalne vlade je značajan faktor koji je doprinjeo ukupnoj nesigurnosti stanovništva.”

    “Nedavno je u jednom od najvećih kampova u gradu, Badbaado, ubijena beba kad su uniformisani muškarci preskočili preko ograde kampa u pokušaju da siluju žene. Jedan od njih je pao na bebu koja je odmah umrla”, izjavio je jedan od aktivista za ljudska prava, zahtijevajući anonimnost.

    Mnoga raseljena lica su, u potrazi za hranom i bezbjednošću, napustila svoje domove u južnim i centralnim dijelovima zemlje i uputila se u Mogadiš. Amal je stigla u junu u Mogadiš tražeći hranu za svoju porodicu. Muškarci u uniformama ‘snaga bezbjednosti’ su u novembru napali kamp u kojem se ona nalazila i opljačkali njenu hranu, prije nego što su je silovali.

    “Znali su da sam primila hranu tog popodneva. Oduzeli su mi i hranu i čast”, rekla je kroz plač.

    “Kad bih mogla, vratila bih se kući što prije. Znam one koji su to učinili, ali nemam hrabrosti bilo šta da uradim povodom toga.”

    Amal je rekla da se boji da prijavi one koji su je silovali jer ne bi željela da ponovo prođe kroz ono što je već jednom prošla.

    Glavni grad Mogadiš je ujedno i najveći svjetski kamp za raseljena lica. Fatima je znala da je putovanje iz južne Somalije do izbjegličkog kampa u Mogadišu veoma opasno.

    “Čula sam da ‘snage bezbjednosti’ siluju žene na putu, ali sam morala da idem tamo”, rekla je 22-godišnja majka dvoje djece. “To je bilo jedino mjesto gdje je moja porodica mogla da potraži pomoć. Mnogo puta smo djeca i ja zaspali gladni.”

    Peti dan, za vrijeme njenog putovanja, Fatima je bila napadnuta od strane vladinih vojnika koji su je odvukli u grmlje i silovali više puta. “Moja djeca su neprekidno plakala dok su me ovi (ne)ljudi silovali. Bila sam previše iscrpljena od puta da im se odupirem. Pustila sam ih da rade šta god su htjeli”, prisjetila se Fatima sa bolom u duši.

    Nažalost, ni život u kampu nije lakši ni sigurniji. Žene i djevojke su sve više i više izložene seksualnom zlostavljanju.

    “Znam da će me te memorije pratiti cijeli život, ali se ipak osjećam malo bolje jer sam ih podijelila sa vama“, kaže Fatima.

    Nasra, 12-godišnja djevojčica, se već duže vremena nalazi u jednom od kampova za raseljena lica. “Prije šest mjeseci sam bila napadnuta od strane nekoliko pripadnika ‘snaga bezbjednosti’ koji su me, pod prijetnjom da će me ubiti, silovali. Plakala sam i molila ih da mi to ne učine. Međutim, oni su se divljački smijali i šalili na moj račun dok su me silovali jedan za drugim. Ja ih vidim na ulici gotovo svaki dan, ali ne smijem da ih prijavim jer se bojim odmazde. Ti isti (ne)ljudi su silovali i moju majku prije godinu dana.”

    Žrtve silovanja kažu da lokalne vlasti ne žele da preduzmu ništa kako bi obezbijedile sigurnost u izbjegličkim kampovima.

    Nadifa, udovica sa četvoro maloljetne djece, otišla je u susjedni kamp u potragu za hranom dok je svoju djecu ostavila u šatoru kampa u kojem su živjeli. Poslije nekoliko sati čekanja, vratila se kući praznih ruku jer humanitarna pomoć najčešće i ne stigne do onih kojima je najviše potrebna. Zatekla je naoružanog pripadnika ‘snaga bezbjednosti’ kako siluje njenu 11-godišnju kćerku.

    Waliya Ibrahim nam je rekla da je silovana od strane sedam muškaraca. “Pokušala sam da im se suprostavim, ali su me udarali kundacima svojih pušaka.”

    Njihove priče nisu usamljene. I mnoge druge žene i djevojke su također silovane.

    To je surova stvarnost života u kampovima za raseljena lica u Mogadišu.

    Roar Bakke Sorensen, predstavnik Populacijskog fonda Ujedinjenih naroda, rekao je sljedeće: “Populacijski fond Ujedinjenih naroda je izuzetno zabrinut zbog ovih navoda koji nam skoro svakodnevno stižu iz Mogadiša. Akcije vladinih snaga bezbjednosti nisu usmjerene na zaštitu civila. Česti su i slučajevi nasilja tih snaga nad civilima, a silovanja i pljačke su svakodnevna pojava. Žene su posebno izložene opasnosti od silovanja i drugih oblika seksualnog nasilja u kampovima za interno raseljena lica. U cilju povećanja aktivnosti, prošlog mjeseca smo obučili naše osoblje u kvalitetnom prikupljanju i analizi podataka kako bi žrtvama seksualnog nasilja mogli pružiti adekvatnu pomoć u skladu sa njihovim ljudskim pravima.”

    Abdullahi Shirwa, šef somalijske Nacionalne agencije za upravljanje u krizama, rekao je da je njegova agencija proslijedila državnom kabinetu prijedlog za zaštitu svih izbjegličkih kampova.

    “Predložili smo stvaranje specijalnih jedinica koje će se baviti pitanjima zaštite kampova. Također smo predložili da se svaki pripadnik snaga bezbjednosti, koji izvrši silovanje, odmah uhapsi i osudi na tešku robiju”, rekao je Shirwa.

    Njegova agencija još uvijek čeka na odluku državnog kabineta. On se nada da će uskoro dobiti pozitivan odgovor.

    Međutim, prema riječima aktivistkinje Haji, somalijska vlada ne želi da posveti dovoljno pažnje problemu silovanja, iako je broj slučajeva silovanja u stalnom porastu. Dramatična eskalacija seksualnog nasilja se uglavnom ignoriše. Članovi vlade su izgleda zauzeti borbom za pozicije, umjesto da se bave zaštitom stanovništva.

    Izvršni direktor za pitanja žena pri Ujedinjenim narodima Michelle Bachelet je izrazila zabrinutost zbog stanja u kampovima za raseljena lica.

    “Žene su silovane u njihovima domovima, u žbunju i na putevima”, rekla je Bachelet.

    I Organizacija za ljudska prava je objavila izvještaj prema kojemu ‘snage bezbjednosti’ ne rade ništa kako bi zaštitile žene i maloljetne djevojke. Naprotiv, te iste ‘snage bezbjednosti’ ih sistematski siluju i zlostavljaju. Izvještaj dalje navodi da čak i trudnice nisu pošteđene pošasti seksualnog nasilja.

    Haji je dodala da su se neke žene samostalno organizovale kako bi radile na podizanju svijesti o ovom bitnom i stalnom prisutnom pitanju. One će nastaviti da rade sve dotle ‘dok ih neko ne sasluša’. Ako je potrebno, vikaće i sa krovova kuća sve dok silovanja ne prestanu.

    Pozivajući i somalijske muškarce da im se pridruže u zaustavljanju pošasti seksualnog nasilja, Haji je rekla: “Želim da svi muškarci u Somaliji imaju na umu činjenicu da su i njihove majke, kćerke, sestre i supruge ženske osobe. Kako bi se oni osjećali ako bi bilo ko od njih bio silovan?! Trebaju da budu ljuti kadgod čuju da je neka žena silovana.”

    Izvor: IRIN

    #13064
    Anonimno
    Neaktivan

    Ooff…Molim Allaha da svi oni koji su silovali i oni koji njih podrzavaju da ih Kazni sa naj Gorkom Kaznom u Dunjaluku iAhiretu Inshallah.

    #13075
    Anonimno
    Neaktivan

    Amin na dowu Gariba. Ovi sto siluju bijahu oni ”muslimani” od Saffovca, bjese li ili me oci varaju? Allah im se osvetio, amin.

    #13087
    Anonimno
    Neaktivan

    amin.

    upravo tako aaaaaaaaaaa dali su ovo njihove majke,zene,sestre ili cerke dali bi onda reagovali i kako???!!!!

Pregledavate 4 posta - 1 do 4 (od ukupno 4)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.