propis kidnapovanja nevjernika musrika

  • This topic has 7 odgovora, 5 glasova, and was last updated prije 11 years, 2 months by Anonimno. This post has been viewed 1760 times
Pregledavate 8 postova - 1 do 8 (od ukupno 8)
  • Autor
    Postovi
  • #15225
    Anonimno
    Gost

    Selamun ‘alejkum ve rahmetullahi ve beraketuhu.

    Shodno tome da sam u jednom od prethodnih postova na temu “propis otmice i talaca u islamu” obecao braci da cu postaviti zaseban tekst koji detaljno govori o ovoj meseli, nadam se da sam to – uz Allahovu pomoc i dozvolu – i ispunio. Ovdje cu postaviti citate velikih i uvazenih ucenjaka ummeta, a koje sam uzeo iz knjige “mesele dzihada” ciji je pisac sejh Ebu ‘Abdullah El-Muhadzir hafizahullah.
    Napomena: ono sto se nalazi od pojasnjenja izmedju dvije zagrade na primjer: “zabranite (tj. onemogucite)“, to je moj govor, a ne govor sejha Ebu ‘Abdullaha.

    MESELA: PROPISANOST KIDNAPOVANJA NEVJERNIKA HARBIJJINA

    Rekao je Uzviseni Allah: (“Kada prođu sveti mjeseci, ubijajte mnogobošce gdje god ih nađete, i uzimajte (zarobljavajte) ih, i opsjedajte i na svakom prolazu dočekujte! Pa ako se pokaju i budu molitvu obavljali i zekat davali, ostavite ih na miru, jer Allah zaista prašta i samilostan je”) [teuba/5].

    Rekao je veliki imam i mufessir ibnu Dzerir Et-Taberi rahimehullah: (“i uzimajte ih”), kaze: i zarobljavajte ih, (“opsjedajte”), kaze: zabranite (tj. onemogucite) im kretanje u islamskim zemljama… (“i na svakom prolazu dočekujte!”), kaze: docekujte ih trazeci njihovo ubistvo ili njihovo zarobljavanje (citaj kidnapovanje) na svakom prolazu, to znaci: svaki put i mjesto, a ovo je doslo od rijeci govornika: docekujem covjeka, u znacenju: skrivajuci se iscekujem njegov dolazak.1

    Rekao je imam Es-Sevkani rahimehullah:“A znacenje (“i uzimajte ih”): zarobljavanje, jer onaj koji je uzet, on je ustvari zarobljen, a znacenje opsade: onemogucavanje njih (nevjernika) da se krecu u zemlje islama osim s dozvolom od njih (muslimana), a prolaz: je mjesto u kojem se iscekuje dolazak neprijatelja, kaze se: docekujem covjeka; tj: iscekujem ga skrivajuci se od njega, tj: docekujte ih na onim mjestima gdje vi – skrivajuci se – iscekujete njihov dolazak”.2

    Rekao je imam El-Elusi rahimehullahu o govoru Uzvisenog: (“i na svakom prolazu dočekujte!”): “Tj. svaki prelaz i put kojim oni (nevjernici) prolaze na svojim putovanjima”.3

    Rekao je sejh Es-S’adi rahimehullahu o ovom ajetu: “ (“i uzimajte ih”): kao zarobljenike, (“i opsjedajte”), tj: stjesnite ih; pa ih ne ostavite da se sire i rasprostranjuju na zemlje Allaha, koje je On ucinio mjestom ibadeta za Svoje robove, jer oni (nevjernici): nisu dostojni zivljenja na njoj (zemlji), niti pa zasluzuju ikoliko pedalj od nje, zato sto je zemlja, Allahova zemlja, a oni su Njegovi neprijatelji koji su Ga odbacili, i Njegove Poslanike, i koji se bore kako bi sa zemlje nestala Njegova vjera, a Allah odbija osim da upotpuni Svoju svjetlost makar to bilo mrsko nevjernicima”.4

    Rekao je imam ibnu El-‘Arabi rahimehullah: “ (“i na svakom prolazu dočekujte!”), rekla je nasa ulema (tj. malikije): u ovome je dokaz o dozvoli tajnog izvrsavanja ubistva (tj. atentat) prije d’ave (tj. poziva u islam)”.5

    Rekao je imam i mufessir El-Qurtubi rahimehullah: “uzimanje: to je zarobljavanje, a doista zarobljavanje biva radi ubistva ili iskupa ili pustanja (pomilovanja) shodno tome sta odluci imam, a znacenje: (“i opsjedajte ih”), cilja onemogucavanje kretanja u vasim zemljama i ulazak kod vas osim da im vi dopustite da udju kod vas sa emanom (ugovor za sigurnost). A govor Uzvisenog: (“i na svakom prolazu dočekujte!”), prolaz: je mjesto na kojem se – krijuci se – iscekuje dolazak neprijatelja, kaze se: docekao sam covjeka docekom, tj: iscekivao sam ga skrivajuci se, sto znaci: docekujte ih na mjestima gdje cete ih iznenada napasti…, i u ovome je dokaz o dozvoljenosti ubijanja njih tajno (tj. atentat) prije d’ave (tj. poziv u islam)”.6

    Kaze sejh Ebu ‘Abdullah El-Muhadzir – Allah ga sacuvao -: “Pa kada je dozvoljeno da se oni tajno ubijaju (tj. da se izvrsava atentat nad njima), onda je kidnapovanje njih prece da bude dozvoljeno”.

    Seleme ibn El-Ekv’a radijellahu anhu prenosi hadis koji govori o dogadjaju koji se desio na Sulul-Hudejbijje (primirje na Hudejbiji): kaze Seleme: ((…, pa kada smo mi sa mekelijama sklopili primirje, i jedni se s drugima pomjesali, dosao sam do jednog drveta, i pocistio trnje ispod njega, a zatim sam prilegao na to mjesto, kaze Seleme: zatim su mi dosli cetvorica od musrika iz stanovnika Mekke, i poceli su da ruzno govore o Poslaniku alejhi selam, pa sam ih prezreo i zamrzeo a zatim otisao do drugog drveta, a oni su svoje oruzije okacili i prilegli, pa dok su oni bili u tom polozaju; kad odjednom povika neki glas iz niza doline, o muhadziri gdje ste (ovo je poziv za pomoc), ubijen je ibnu Zunejm, kaze Seleme: pa sam izvukao sablju zatim navalio na tu cetvoricu dok su oni i dalje lezali; zatim sam uzeo njihovo oruzije i dobro ga uhvatio svojom rukom, pa sam kazao: tako mi Onoga Koji je lice Muhameda ucinio plemenitim, nece niti jedan od vas podici svoju glavu a da mu ja necu razbiti ono gdje mu se nalaze njegova dva oka, potom sam dosao s njima vodeci ih (svezane) Poslaniku alejhi selam, dalje govori Seleme: a dosao je i moj amidza ‘Amir s jednim (zarobljenim) covjekom koji se zove Mukriz iz mjesta ‘Abelat – na konju – vodeci ga (svezanog) Poslaniku alejhi selam, a s njim jos cetrdeset musrika; pa ih je Poslanik alejhi selam pogledao a zatim rekao: “Ostavite ih, s njima ce poceti nevaljalstvo i bezobrazluk a s njima ce se i zavrsiti”; pa im je Poslanik alejhi selam oprostio, i Uzviseni Allah je tada objavio ajet: (“On je zadrzao ruke njihove od vas i vase od njih usred Mekke, i to nakon sto vam je pruzio mogucnost da ih pobijedite”).7

    Takodjer, sejh Ebu ‘Abdullah El-Muhadzir kaze: A mi ne nalazimo odgovarajuci opis za ono sto je ucinio ovaj (kazem: plemenit i mudar) ashab Seleme radijellahu anhu u savremenoj terminologiji osim: “Kidnapovanje pod prijetnjom oruzija”; pa Allahu moj, pomogni islam, i daj ponos muslimanima.

    Imam Muslim biljezi hadis u kojem stoji: “da je Poslanik alejhi selam poslao svog konjanika prema Nedzdu, pa je on (konjanik) dosao 8 s jednim covjekom cije je ime Sumame bin Usal El-Hanefi poglavar stanovnika Jemame…”.9

    A imam i hafiz ibn Hadzer rahimehullahu kaze o pojasnjavanju propisa koji se vade iz ovog hadisa: “I u njemu je dokaz o slanju vojnih grupica u nevjernickim zemljama, i zarobljavanju onoga ko se od njih nadje, i odabiru nakon toga (zarobljavanja) njegovo ubijanje ili ostavljanje (u zivotu)”.10

    Prenosi se hadis od ‘Imrana bin Husajna radijellahu anhu u kojem kaze: (Pleme Sekif je bilo u saveznistvu sa plemenom Benu ‘Akil, pa je pleme Sekif zarobilo dvojcu od Poslanikovih ashaba radijellahu anhum, a ashabi Poslanika alejhi selam su zarobili jednog covjeka iz plemena Benu ‘Akil, pa su s njim dosli Poslaniku alejhi selam a on (zarobljenik) je bio svezan, pa je rekao Poslaniku: “O Muhammede”, pa mu je Poslanik alejhi selam dosao i kazao: “Sta hoces?”, rece on: “Zbog cega si me uzeo (zarobio)? I zbog cega si uzeo onoga koji je krenuo da izvrsi Hadzdz?”, pa mu je Poslanik – velicajuci taj razlog – odgovorio: “Uzeo sam te zbog zlocina (ar. “bi dzerirati”) tvojih saveznika iz Sekifa”, zatim je Poslanik otisao od njega, pa ga je ovaj opet pozvao: “O Muhammede, o Muhammede!” – a Poslanik alejhi selam je bio milostiv i blag – pa se vratio kod njega i rekao: “Sta hoces?”, rece ovaj: “Doista sam ja musliman”, na to rece Poslanik: “Da si to kazao onda kada si bio slobodan, potpuno bi uspjeo”, zatim je otisao od njega, pa ga je on jos jednom pozvao i rekao: “O Muhammede, o Muhammede!”, pa mu je Poslanik dosao i rekao: “Sta hoces?”, rece ovaj: “Jas am gladan, pa me nahrani, i zedan, pa me napoj”, na to odgovori Poslanik alejhi selam: “Ovo je tvoja potreba”; zatim je bio zamjenjen za dva covjeka…).11

    Kaze sejh Ebu ‘Abdullah El-Muhadzir: U ovom hadisu ja dokaz za dozvoljenost kidnapovanja pojedinaca od nevjernika ili od njihovih saveznika radi zamjene sa muslimanima koji su zarobljeni od strane neprijatelja.

    Kaze imam Es-Safi’i rahimehullah: (Govor Poslanika: “Uzeo sam te zbog zlocina tvojih saveznika iz Sekifa”, doista je to zbog toga sto je zarobljenik: musrik ciji su krv i imetak dozvoljeni zbog njegovog sirka u svakom obliku, a oprost istom je mubah (dozvoljen), pa kada je ovako: onda nije bilo pogresno receno: “uzeo sam te, ili uzet si”, tj: zarobljen si zbog zlocina tvojih saveznika iz plemena Sekif, i drzace ga (kao zarobljenika) zbog toga sve dok oni (neprijatelji) ne oslobode onoga koga on zeli, i dok ne ucine ono sto on zeli… Pa ako je hapsenje (zarobljavanje) ovoga dozvoljeno bez da je on licno pocinio zlocin, i pustanje (oslobadjanje) istog dozvoljeno, onda je dozvoljeno da bude uhapsen (zarobljen) zbog tudjeg pocinjenog zlocina iz razloga sto on to licno zasluzuje, i pusta se (na slobodu) dobrovoljno onda kada se njime postigne ono sto zeli njegov vlasnik (tj. onaj koji ga je zarobio).12

    Kaze sejh Ebu ‘Abdullah El-Muhadzir: A ovaj govor imama Es-Safi’i u njemu je vidljivi isaret na to da zarobljavanje pojedinaca od neprijatelja i njihovo kidnapovanje moze nekad biti kao korisno sredstvo u rukama muslimana radi pritiska nad nevjernicima, i primoravanje istih radi postizanja onoga sto muslimani zele postici, a Allah daje uspjeh.

    Sejh takodjer kaze: A od koristi koje se nalaze u govoru imama Es-Safi’i rahimehullahu – takodjer – je: njegovo potvrdjivanje porpisanosti zarobljavanja i kidnapovanja svakog musrika koji nema ugovor za sigurnost (eman) sa muslimanima, sve jedno bio on (musrik) onaj koji se istinski bori protiv njih ili ne, kao sto je to jasno u govoru imama: “Pa ako je hapsenje (zarobljavanje) ovoga dozvoljeno bez da je on licno pocinio zlocin”, tj: da on (musrik) zasluzuje hapsenje (zarobljavanje) samim kufrom koji se nalazi kod njega, zato sto on nema ugovora koji ce ga zastititi, a imam je vec bio rekao nakon toga: “onda je dozvoljeno da bude uhapsen (zarobljen) zbog tudjeg pocinjenog zlocina iz razloga sto on to licno zasluzuje”.

    Prenosi se od Dzunduba bin Mukejjesa radijellahu anhu da je rekao: (Allahov Poslanik alejhi selam poslao je ‘Abdullaha bin Galiba El-Lejsija s vojnom grupicom a ja sam bio sa njima, i naredio im je da napdanu pleme Benul-Meluh kod mjesta El-Kadid, pa smo izasli, i krenuli smo sve dok nismo stigli do mjesta El-Kadid, a tamo smo sreli El-Harisa bin El-Bersa’ El-Lejsija: pa smo ga uzeli (tj. zarobili), a on rece: “Zaista sam ja dosao da primim islam, i krenuo sam Poslaniku alejhi selam”, mi mu odgovorismo: “Ako si ti musliman, nece ti naskoditi to so si nas zarobljenik za jedan dan i noc, a ako pak nisi musliman: onda cemo te dobro provjeriti”; pa smo ga dobro svezali).13

    Kaze sejh Ebu ‘Abdullah El-Muhadzir: Pa ovaj covjek koji je zarobljen ovdje: je na najvecem stepenu primirja sa muslimanima, jer je on krenuo zeleci islam – a jos uvjek nije primio islam -, ali i pored toga ashabi radijellahu anhum su ga uzeli (zarobili) jer on nije imao ugovor (eman).

    I kaze sejh: I postalo je jasno od onoga sto je proteklo: da je kidnapovanje nevjernika harbijjina od propisanih stvari u nasoj vjeri, naprotiv, obaveznih onda kada postoji mogucnost za to, i da je to u osnovi od onoga sto je nas cisti seri’at potvrdio, i na tome je bila uputa Vjerovjesnika alejhi selam i njegovih ashaba darijellahu anhum.
    Sada je zavrseno sa spominjanjem citata ucenjaka i kratkih komentara sejha Ebu ‘Abdullaha El=Muhadzira.

    Slijedi moj govor:

    A sto se tice ajeta koji je spomenut u jednom od komentara, a to je govor Uzvisenog: (“Ako te neki od mnogobožaca zamoli za zaštitu, ti ga zaštiti da bi saslušao Allahove riječi, a potom ga otpremi na mjesto pouzdano za njega, to zato što oni pripadaju narodu koji ne zna”).
    Ovo je smjesno od strane onoga koji je postavio ovaj ajet, jer ajet jasno govori o onome ko trazi ugovor radi zastite, pa ako mu se pruzi taj ugovor, onda je on onaj koji posjeduje eman (ugovor za sigurnost) i samim tim postaje zabranjeno svim muslimanima da nanesu bilo kakvu stetu njemu licno i njegovom imetku sve dok traje taj ugovor. A u svakom slucaju moji komentari su suvisni, nego da se mi osvrnemo sta to kaze imam ibnu Kesir o ovom ajetu:

    Rekao je Uzviseni: (“Ako te neki od mnogobožaca zamoli za zaštitu, ti ga zaštiti da bi saslušao Allahove riječi, a potom ga otpremi na mjesto pouzdano za njega, to zato što oni pripadaju narodu koji ne zna.”).
    Kaže Uzvišeni Allah, dž.š., Svome Poslaniku, neka je salavat i selam na njega: “Ako te neki od mnogobožaca” protiv kojih sam ti naredio borbu i učinio dozvoljenim njihove živote i imetke “zamole za zaštitu”, zatraže od tebe pružanje sigurnosti, odgovori im na molbu da bi saslušali Allahove riječi, tj. Kur'an, koji ćeš im učiti i kojima ćeš spominjati nešto od propisa vjere sprovodeći time Allahov dokaz. “A potom ga otpremi na mjesto pouzdano za njega” , tj. na mjesto stalne sigurnosti, dok se ne vrate u svoju domovinu i svoje kuće i svoja sigurna mjesta.
    “To zato što oni pripadaju narodu koji ne zna”, tj. propisali smo da se stave pod zaštitu ovakvi ljudi da upoznaju Allahovu vjeru i da se tako proširi među Njegovim robovima.
    Od tada je Allahov Poslanik, s.a.v.s., davao zaštitu onome ko bi mu došao tražeći uputu ili u izaslanstvu, kao što je došla grupa izaslanika od Kurejšija na Hudejbiji poput Urve bin Mes'uda i drugih mušrika pa su vidjeli koliku počast odaju muslimani Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., što ih je začudilo. Tako nešto nisu vidjeli kod kralja niti cara. Vratili su se svome narodu i obavijestili ga o tome, i to je, uz druge slične slučajeve, bio jedan od najvećih uzroka što je većina njih primila islam. Svrha je da, ko dođe iz neislamske zemlje u islamsku zemlju radi izaslanstva, ili trgovine, ili traženja izmirenja, ili primirja, ili nošenja džizije i slično, pa zatraži od vladara ili njegovog zamjenika zaštitu, daje mu se zaštita sve dok je u posjeti islamskoj zemlji i dok se ne vrati u njegovu sigurnost i domovinu. Ali učenjaci su rekli: ” Nije dozvoljeno omogućiti mu da boravi u islamskoj zemlji godinu dana. Dozvoljeno je da mu se omogući boravak od četiri mjeseca.” Neki opet kažu: može boraviti više od četiri mjeseca, a manje od godinu dana. Zavrsen govor imam ibn Kesira.
    Nadam se da je sada jasno o kome se radi kada je ovaj ajet u pitanju.

    Takodjer, je spomenut i drugi ajet u istom postu, a to je govor Uzvisenog: (“Allah vam ne zabranjuje da činite dobro i da budete pravedni prema onima koji ne ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašeg ne izgone – Allah, zaista, voli one koji su pravični”).
    Sto se ovog plemenitog ajeta tice, ja cu samo spomenuti govor imam ibn Kesira o njemu:

    Kaze Uzviseni: (“Allah vam ne zabranjuje da činite dobro i da budete pravedni prema onima koji ne ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašeg ne izgone – Allah, zaista, voli one koji su pravični”).

    “Allah vam ne zabranjuje da onima koji ne ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašeg ne izgone”, tj. koji ne pomažu na vašem izgonjenju, odnosno Allah vam ne zabranjuje da dobro činite nevjernicima koji ne ratuju protiv vas zbog vjere, tj. njihovim ženama i slabima “…činite dobro …”, tj. da im činite dobročinstvo, “I da budete pravedni”, tj. da nepravdu ne činite.
    “Allah, zaista, voli one koji su pravični.” Imam Ahmed bilježi da je Esma bint Ebi Bekr, r.a., rekla: (404) “Došla je moja majka, idolopoklonka iz Meke u vrijeme kada su Kurejšije sklopile mir sa muslimanima, a ja otiđoh do Vjerovjesnika, s.a.v.s., i upitah ga: ‘Allahov Poslaniče, moja majka je stigla do nas, a ona žudi da nas vidi, pa hoću li joj otići?’ A on joj reče: ‘Da, otiđi svojoj majci!'” (Navode ga Buhari i Muslim)
    “Allah, zaista, voli one koji su pravični”, kao što je navedeno u vjerodostojnom hadisu: (405) “Pravedni će biti na svijetlim minberima na desnoj strani Arša, a to su oni koji su bili pravični u svojim presudama, prema porodici i onima koji su pod njihovim nadzorom”. Zavrsen govor imama ibn Kesira.
    Nadam se da je i u vezi ovog ajeta sada jasno.
    A usput bih hteo da spomenem to: da ako svi ti ucenjaci i hafizi i mufessiri i muhaddisi koji su bili kroz historiju islama nisu oponirali konsenzusu (za dozvoljenost krvi i imetka nevjernika) ovim ajetima – koje su oni bez imalo sumnje znali i pamtili -, da li je onda logicno da neko danas dodje od nas i onda se on (masa Allah) suprotstavlja ovim ajetima (iako oni nisu u osnovi suprotni konsenzusu) konsenzusu svih ashaba, tabi'ina, ucenjaka, cetiri imama, i njihovih sljedbenika!? Ubjedjen sam da vam je odgovor jasan.

    I nakon svega spomenutog, vjerujem da nebi trebalo ostati ni koliko trun sumnje po pitanju ove mesele, i po pitanju da je fetva tog Kadije batil kao sto sam prethodno rekao, a Allah najbolje zna, i On daje uspjeh.
    Molim Allaha da pomogne sve mudzahide i sve muslimane, i da nas ucini od iskrenih pomagaca Njegove vjere, Allahumme amin.

    Fusnote:

    1) Tefisr Et-Taberi [10/78].
    2) Fethul-Kadir [2/337].
    3) Ruhul-Me’ani [10/51].
    4) Tefsir Es-S’adi [221].
    5) Ahkamul-Kur’an.
    6) Tefsir El-Qurtubu [8/73].
    7) Sahih Muslim [3/1434,1435].
    8) Ovo kazivanje je o ashabu Sumami koji je prije primanja islama bio zarobljen od strane drugih ashaba dok je bio na putu ka Mekki radi izvrsavanje ‘Umre, zatim je doveden u Poslanikovom mesdzidu i bio je svezan u njemu, sve dok ga nakon toga Poslanik alejhi selam nije oslobodio pa je nakon oslobadjanja primio silam.
    9) Sahih Muslim [3/1387].
    10) Fethul-Bari [8/89], a slicno ovome se nalazi i u: Nejlul-Evtar [8/143].
    11) Sahih Muslim [3/1262].
    12) El-Umm [4/253].
    13) Sunen Ebu Davud [3/57], i EL-Kubra od El-Bejhakija [9/88].

    Ve selamun ‘alejkum.

    #15226
    Anonimno
    Gost

    Ovdje bih voleo da postavim link na kojem se nalazi biografija ovog “uvazenog i voljenog sejha-kadiju” Fejsala, pa eto, procitajte i vidite gdje, i kod koga, i kako je on trazio znanje, a i kakve je sve uloge imao, i koji su njegovi najbolji prijatelji, pa ce vam tada biti jasno zasto ja ustvari i izdao ovakvu fetvu, i u ciju korist ona ide!

    Link je sljedeci: http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=41886

    Zelim da posavjetujem najpre sebe, a zatim i onu bracu koja kada hoce da neki svoj stav ili svoje misljenje potkrijepe i ukazu na njegovu ispravnost sa nekim od dokaza (bilo da je iz Kur'ana ili sunneta) neka se prvo vrate na govore ucenjaka a zatim pogledaju sta oni kazu o tim ajetima i hadisima – svakako, ako posjeduje literaturu o tome -, i neka zatim – shodno njegovom znanju i mogucnosti – izvaga sta je ispravnije od tih govora ucenjaka, jer ovakvim postupkom ce – insa Allah – biti sigurniji u onome sto govori ili pise i o njegovoj ispravnosti, zato sto ipak nekoga slijedi u tom misljenju od ispravnih ucenjaka. Jer je svima poznato da donosenje zakljucaka, i misljenja, i vadjenje propisa svojim shvatanjima bez prethodnog poznavanja osnovnih osnova i pravila koja su poznata u seri'atu je strogo zabranjeno, zato sto je upravo to govor o Allahovoj vjeri bez znanja.

    A sto se ovog Kadije tice, shodno tome da je njegov prisni prijatelj bio Kardavi, ja ne bih nikada uzimao nista od njega, a posebno kada su ovakve mesele u pitanju, a i braci savjetujem da ne uzimaju nista od njega jer imaju na stotine drug koji su preci da se od njih uzimaju i prihvataju fetve, a onaj ko sebi zeli islam u Americkom, Evropskom, demonkratskom, liberalnom stilu, bujrum, pa neka se napaja iz ovakvih izvora.

    Molim Allaha da nas sacuva svake zablude i svakog musibeta koji rezultira Njegovu srdzbu, i da nas uputi na Pravu put, amin.

    #15234
    Anonimno
    Neaktivan

    :barek:

    Allah te nagradio na trudu brate ebu hazm.

    Jedino što imam da dodam na ovaj tvoj iscrpni komentar, jeste da niko od nas ne spori da je kidnapovanje illi zarobljavanje sastavni dio rata. Zarobljavanje ili kidnapovanje je u islamu dozvoljeno i odnosi se na one koji direktno učestvuju u ratnim aktivnostima, ili direktno pomažu ratne aktivnosti, uperene protiv muslimana. Međutim, danas ima slučajeva gdje su kidnapovani i oni koji nisu direktno uključeni u ratna dešavanja ili podršku neprijatelja protiv muslimana, i u većini slučajeva njihovo zarobljeništvo završava smrću.

    Uzvišeni Allah, također je rekao: ‘Kada se u borbi s nevjernicima sretnete po šijama ih udarajte sve dok ih ne oslabite, a onda ih vežite, i poslije, ili ih velikodušno sužanjstva oslobodite ili otkupninu zahtijevajte, sve dok borba ne prestane. Tako ucinite! Da Allah hoce, On bi im se osvetio, ali On želi da vas iskuša jedne pomocu drugih…’ (Muhammed, 4.) iako se radi o borbi, kada neprijatelj oslabi i ne pruža otpor nema potrebe za ubijanjem nego ih treba zarobiti, a nakon zarobljavanja osloboditi ih bez ičega, ili tražiti otkup za njih, ili ih razmijeniti za zarobljene muslimane. Upravo tako je postupio Muhammed, s.a.v.s., sa zarobljenicima Bedra. Nekima je otkup bio da nauce deset muslimana da citaju i pišu, time bi zaslužili svoju slobodu. To je odnos prema zarobljenicima koji šerijat propisuje.
    Tacno je da je Muhammed, s.a.v.s., naredio da se neki zarobljenici pogube, međutim, njih je bilo samo trojica, i to zbog djela po kojima su se isticali. Takve mi danas nazivamo ratnim zlocincima. Ta trojica bila su poznata po mučenju i proganjanju muslimana. To je bila presuda samo za njih trojicu, a prema običnim zarobljenicima se drugačije odnosilo.

    Da nas Uzvišeni Allah uputi i sačuva zablude

    #15243
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate thabit molim te navedi nam par tih slucajeva gdje su od strane muslimana kindapovani oni koji nisu direktno ukljuceni u ratna desavanja, i sta podrazumijevas pod biti ukljucen u ratna desavanja?
    Dali je tebi znaci biti ukljucen u okupaciju jedne drzave i tamosnjeg naroda samo kad nosis oruzje upereno protiv tih ljudi?
    Zar se od strane mudzahida najvise ne zarobljavaju strani diplomati, radnici i placenici, dobrovoljci kao primjer nedavno u Siriji kad su sije dobrovoljci na putu zarobljeni od strane mudzahida, a zar svi ti oteti i zarobljeni nisu direktno ukljuceni u rat protiv islama, pa zar se otima iskljucivo oruzjem?
    Stranci njihove firme, korporacije, banke i druge razne organizacije u kojima stranci rade i radna mjesta otimaju muslimanima od kojih nemali broj umire i skapava od gladi, uz pomoc tagutskih vlada koje su nasilno instalirali po muslimanskim zemljama stoljecima muslimanima otimaju sve sto im ruke dopadne, oruzjem, papirologijom, diplomacijom, itd. zar sve te kafirske organizacije nisu direktno ukljucene u otimanje i izrabljivanje muslimanskog…

    #15258
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate saur,

    U mom komentaru nisam nigdje rekao da smatram da je ‘biti uključen u ratna dešavanja’ isključivo vezano za upereno oružje. Ima tu dosta toga što se veže za ratne aktivnosti, kao podrška vojnih operacija, logistika, itd. Međutim, ne može se primjera radi jedan turista ili humanitarni radnik koji je došao da pomogne muslimanima smatrati istim kao vojnik koji se direktno i otvoreno bori sa uperenim oružjem. Zar sam Zavahiri nedavno nije hvalio otmicu Warrena Weinsteina, 71-godišnjeg humanitarnog radnika u pakistanskom Lahoreu, i izjavio: “Nastojimo, uz pomoć Allaha, oteti i druge i potaknuti muslimane da otmu državljane zemalja koje se bore protiv muslimana, kako bismo oslobodili naše zatočene”. Ne može svaki državljanin biti otvorena meta, jer nije svaki državljanin u borbi protiv islama i muslimana. Zar ćemo svakoga ko dolazi sa zapada gledati kroz tu prizmu, a dobro znamo da u tim državama ima naše braće i sestara koji tamo rade, žive i na taj način hrane svoje porodice. Da li to znači da i oni mogu biti legitimne mete otmica?

    ‘O vjernici, dužnosti prema Allahu izvršavajte, i pravedno svjedočite! Neka vas mržnja koju prema nekim ljudima nosite nikako ne navede da nepravedni budete! Pravedni budite, to je najbliže čestitosti, i bojte se Allaha, jer Allah dobro zna ono što činite!’ (Al Maida 8)

    #15261
    Anonimno
    Neaktivan

    A koz koju prizmu da ih gledamo, mi ovdje govorimo o zemljama dzihada, kako pomazu i kome i za sto sluze vecina humanitarnih organizacija u tim zemljama svakome ko imalo poznaje situaciju tamo je jasno, to je okupiran od muslimana otet teritorij i tamo sigurno vaze drugacija pravila, treba ti biti jasno da vecina firmi, humanitarnih i ostalih organizacija koje pod krinkom humanitarizma i pomaganja muslimana su samo neke od vidova otimacine, koje sluze daljnjem potlacivanju muslimana, uvodjenjem prljave tkz.. demokracije i zatiranjem islama… i sta sad sto na zapadu u tim drzavama zive muslimani, nije mi jasno kakve to veze ima, sta bi sad trebalo stopirati sve vojne akcije i operacije mudzahida zato sto tu na zapadu zive i rade i muslimani???
    Pa zar vecina muslimana bas radi tog kafirskog kololijanizma, otimacine i progroma nad muslimanima u njihovim zemljama nisu bili primoreni da bi spasili zive glave, djecu i familije doci u zapadne zemlje i to kao jeftina radna snaga, pa sad nakon sto su muslimani iskoristavani u svojim i drugim zemljama treba jos i spustati glavu i traziti stopiranje dzihada je li?

    #15270
    Anonimno
    Neaktivan

    saur post=10444 wrote: A koz koju prizmu da ih gledamo, mi ovdje govorimo o zemljama dzihada, kako pomazu i kome i za sto sluze vecina humanitarnih organizacija u tim zemljama svakome ko imalo poznaje situaciju tamo je jasno, to je okupiran od muslimana otet teritorij i tamo sigurno vaze drugacija pravila, treba ti biti jasno da vecina firmi, humanitarnih i ostalih organizacija koje pod krinkom humanitarizma i pomaganja muslimana su samo neke od vidova otimacine, koje sluze daljnjem potlacivanju muslimana, uvodjenjem prljave tkz.. demokracije i zatiranjem islama… i sta sad sto na zapadu u tim drzavama zive muslimani, nije mi jasno kakve to veze ima, sta bi sad trebalo stopirati sve vojne akcije i operacije mudzahida zato sto tu na zapadu zive i rade i muslimani???
    Pa zar vecina muslimana bas radi tog kafirskog kololijanizma, otimacine i progroma nad muslimanima u njihovim zemljama nisu bili primoreni da bi spasili zive glave, djecu i familije doci u zapadne zemlje i to kao jeftina radna snaga, pa sad nakon sto su muslimani iskoristavani u svojim i drugim zemljama treba jos i spustati glavu i traziti stopiranje dzihada je li?

    Slažem se s tobom brate da ima humanitaraca i mušrika koji naizgled dođu da pomažu, a na kraju odmognu. Ali, hajde se sjeti našeg zadnjeg rata i od čega si živio. Nemoj mi molim te reći da nisi ti ili neko od tvojih najbližih živio na humanitarnoj pomoći upravo zahvaljujući humanitarnim organizacijama. Da bi većina mogla pružiti neko dobro, nije uredu da ih sve nipodaštavamo i odmah pravimo neke konspirativne teorije o tome kako su loše i kako se bave onim što ne treba.

    Što se tiče talaca iz redova onih koji nisu direktno uključeni u ratovanje, ne shvatam kakve su veze humanitarci koje gore navodiš imali sa ratovanjem. Čak ne shvatam ni to kako su braću muslimane iz Islama izgonili, protiv braće se borili ili ih iz kuća izgonili. Možda neko ima druge dokaze, rado ću ih pročitati. Ne tvrdim da nema politički motivisanih humanitarnih organizacija, ali tražit opravdanje za sve što se uradi čak i kad nije uredu smatram protivnim i onome što nam Allah u Kur'anu nalaže, a i suprotnim od onoga što je njegov Poslanik, s.a.v.s. radio i govorio.

    Ovo piše u Kur'anu, a Kur'an nam je prvo da slijedimo:

    Allah vam ne zabranjuje da činite dobro i da budete pravedni prema onima koji ne ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašeg ne izgone – Allah, zaista, voli one koji su pravični – (60:8)
    لَّا يَنْهَاكُمُ اللَّـهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِ‌جُوكُم مِّن دِيَارِ‌كُمْ أَن تَبَرُّ‌وهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ ۚ إِنَّ اللَّـهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ ﴿٨﴾

    Ako su ti taoci došli iz ćafirskih država, ne znači da su imali loše namjere i da su loše činili.

    #15272
    Anonimno
    Neaktivan

    Nevjerovatne stvari se događaju!! Čovjeku se donese nepobitni šerijatski dokaz da je krv mušrika U OSNOVI dozvoljena, osim ako nema ugovor sa muslimanima, a onda dođu “mudraci” i počnu gatati o Allahovim propisima, te ovo, te ono, te kako ti mušrici nemaju pušku u ruke, te oni su humanitarci…

    Prvo, muslimanski ummet je u džihadu protiv raznih sorta nevjernika! Čovječe, tamo se ubijaju djeca muslimana, siluju muslimanke od strane krstaša i njihovih slugu! Mudžahidi imaju pravo da u okviru Šerijata zaštite živote djece i žena muslimana, i ovdje se gleda njihovo pravo na život, a ne pravo na luksuz nekom muslimanu na Zapadu! To što će kafiri nakon akcije mudžahida popreko gledati na muslimane u svojoj zemlji, to neće i nesmije preokrenuti tok džihada!

    Što se tiče Zavahirija i mudžahida, oni znaju koga treba kidnapovati. Izjava gore kojom se želi da kidnapovanje 71-godišnjeg Warrena predstavi kao zulum ili u najmanju ruku nedopustivo djelo, je nepravda, sa kojom će se njen autor suočiti na Sudnjem danu. Autor izjavom želi da predstavi mudžahide kao divljake koji kidnapuju starce, a sve zbog toga što (autor pomenute izjave) ignoriše šerijatske dokaze koji su predočeni. Ovakvi ljudi imaju svoju viziju “ispravnog džihada” u svojoj glavi, baš kao što i haridžije imaju svoju viziju “ispravnog vjerovanja”. A ta vizija džihada je u stvari džihad kojeg volie kafiri. To je u stvari nemogući džihad (a takav “džihad” kafiri vole).

    Prvo, kritikovati mudžahide za određeno djelo, a ni ne znati zbog čega je to djelo urađeno, niti kako je urađeno, već svoje stavove zasnovati na kafirskim izvještajima, je pravi zulum i licemjerstvo. Mudžahidi jako dobro znaju šta rade, jer oni, za razliku od “ispravnih muslimana” koji prate svaki “loš” pokret mudžahida iz svojih toplih domova, imaju uputu od Allaha, a to je ono što im je Allah obećao.

    Ali, o Allahu, šta ako mudžahidi pogreše!??? Zar mudžahidi nisu ljudi? Pa najpreča je čast mudžahida na ovome svijetu, ako mudžahidi pogreše, mi ih nećemo koriti već pravdati, nećemo poput gnjida podmuklo ih kritikovati u stilu “iskrenog savjetodavca”.

    O gnjide! Mudžahidi ne trebaju vaš savjet, niti će im škoditi vaše hinjske optužbe, niti vaš munafikluk! Njima je dovoljan Allah protiv nevjernika u ljutom boju, ali i protiv munafika i bolesnih srca!

    Što se tiče talaca iz redova onih koji nisu direktno uključeni u ratovanje, ne shvatam kakve su veze humanitarci koje gore navodiš imali sa ratovanjem.

    Prvo, iskustvo na terenu je pokazalo da u svakoj humanitarnoj organizaciji postoji najmanje jedan špijun. Jedan od primjera jesu humanitarne organizacije u Somaliji, koje je Šebab kompletno najurio iz oblasti pod svojoj kontrolom, jer je dokazano da svaka od tih organizacija ima špijuna. Takođe, bar u Somaliji, te organizacije su distribuirale pokvarenu hranu.

    Drugo, humanitarac mušrik, koji nema ugovor sa muslimanima, potpada opet pod kategoriju mušrika čija je krv dozvoljena, makar svi munafici svijeta crkli od jada i muke!!!

    Međutim, opet kažem, mudžahidi ne kidnapuju svakoga, jer, na primjer, Šebab je najurio humanitarce, iako ih je mogao ubiti.Vođe džihada su ti koji će odlučiti na koji način se odnositi prema kafirima u ratu.

    Treće, problem mnogih bolesnih srca jeste taj što koriste kafirska mjerila kojima mjere šerijatske propise! Tako, za ove džahile, munafike ili bolesna srca, civil je svako onaj ko ne nosi pušku i nije direktno uključen u rat protiv muslimana, što povlači za sobom da je civil i onaj prljavi Amerikanaca koji je glasao za Obamu, jer je ovaj obećao pooštravanje rata protiv islama (“rat protiv terorizma” kako ga oni nazivaju), i ovaj Amerikanac sa uživanjem prati snimke ispaljivanja drone projektila na muslimanske kuće. Ako mudžahidi kidnapuju ovakvog “civila”, onda je to zulum protiv koga treba podići glas!

    Dakle, problem je ovdje što se definicija pojma uzima od kafira, a onda se na nju spusti šerijatski propis, baš poput haridžija, oni postave definiciju svog aslu dina, pa onda spuste ispravan šerijatski propis na onoga koji nema taj “aslu din”.

    Svaki Amerikanac ili Nijemac ili Francus ili građanin bilo koje zemlje koja je u ratu sa muslimanima i ima vojnike u muslimanskim zemljama, svaki ovaj građanin koji glasa za političku partiju koja odobrava ili zagovara rat protiv islama i slanje vojnika u muslimanske zemlje, ovakav građanin NEMA status civila, makar crkli svi munafici na svijetu! Pogledajte Ameriku i rezultate jednog od prethodnih izbora: oko 50 miliona ljudi je glasalo za Obamu, koji je najavljivao pooštravanje rata protiv terporista u Afganistanu i Pakistanu, dok je nešto manje od 50 miliona glasalo za Obaminog protukandidata, koji je kritikovao Obamu za blagost u vođenju rata protiv terorizma i najavljivao još veću žestinu u istom, ako bude izabran. Ukupno, 100 miliona Amerikanaca glasalo za rat protiv islama. A onda dođe kakva bubašvaba i počne kritikovati mudžahide kako kidnapuju sirote, nedužne civile… Fuuj!!!

    Čak ne shvatam ni to kako su braću muslimane iz Islama izgonili, protiv braće se borili ili ih iz kuća izgonili.

    1. Problem je u tome što su vama braća oni koji uzmu pušku i ratuju protiv Šerijata. Vama su braća Kadirov i Ahmed Šerif, Karzai i Maliki, ili bar neko od njih. Onda se u vašim bolesnim glavama pojavi “rat između muslimana”, tj. teorija u kojoj teroristi, tj. mudžahidi, ubijaju muslimane.

    2. Prateći tvoj postove, može se zaključiti da si ili munafik ili špijun, ili kakva murdžijska gnjida, koja podriva autoritet mudžahida na podmukli način. Ako si bilo šta od ovoga, onda već znaš šta hoću da ti kažem.

Pregledavate 8 postova - 1 do 8 (od ukupno 8)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.