Selefijska dawa i metodologija

  • This topic has 3 odgovora, 2 glasa, and was last updated prije 11 years, 11 months by Anonimno. This post has been viewed 1270 times
Pregledavate 4 posta - 1 do 4 (od ukupno 4)
  • Autor
    Postovi
  • #8198
    Anonimno
    Neaktivan

    Es Selamu Alejkum,

    Kao sto mozemo vidjeti mnogo se manipulira sa Selefijskom davom tako da se Selefijskom dawom manipulira i od strane muslimana koji sebe nazivaju strogim sljedbenicima mezheba. Cak se Selefije nazivaju Vehabijama a Sejh Muhammed ibn Abdul Vehab rahimehullah je bio sam jedan od sljedbenika Selefijske dawe.
    Selefizam nije mezheb nego je to dawa ili metodologija koja se zasniva na strogom slijedjenju Sunneta i tradicije Selefi-Salihina. Selefijom mogu postati sljedbenici svih cetiri mezheba. Zacetnici Selefijske dawe su Ahmed ibn Hanbel rahimehullah, Sejhul Islam Ibn Tejmije rahimehullah i Ibn Kajim el Dzevzije rahimehullah. Selefijska dawa ne slijedi namjerno Hanbelijske ucenjake nego ih slijedi bas zbog njihove primjene Selefijske dawe. Isto tako Ahmed ibn Hanbel rahimehullah je slijedio Athari akidu a to je akidu koja nije zasnovana na filozofiji nego na tradiciji Selkefi Salihina. Zato je istina da je baza Selefijske akide u Hanbelizmu ali cinjenica je da je Ahmed ibn Hanbel rahimehulah davao paznju tradiciji Selefi-Salihina tako da Selefije ne pozivaju muslimane i slijedjenju Hannbelijskog mezheba nego u slijedjenju onoga sto su predavali ljudi kao sto je Imam Ahmed rahimehullah. Selefijska dawa nema za cilj da se ogranici samo na Hanbelijski mezheb nego ima za cilj da to bude jedna glavna dawa Ehli Suneta vel Dzemat jer druge istine nema. Na primjer Athari akidu nisu slijedile samo Hanbelije nego i Hanefije a jedan od Hanefijskih ucenjaka je Imam Tahawi koji je slijedio Athari akidu. To nije znacilo da se on priklanja Hanbelijskom mezhebu nego je znacilo da je on bio sklon istini i da se istina nalazi u slijedjenju Selefi Salihina. Da je ziv Imam Tahawi on bi rekao javno da je Selefija bez obzira sto je bio Hanefijski ucenjak zato Selefijska dawa ima za cilj da osvjesti one muslimane koji se nisu osvjestili i da svi slozno pocnemo slijediti istinu a odbaciti sve one stvari koje su naknadno uvedene a koje nisu mogle unistiti istinu koja je opstala sve do dana danasnjeg. Selefije ne idu na to da ukinu mezhebe ili da ukinu Hanefijski mezheb nego idu na to da se ocuva tradicija Selefi Salihina jer to je bio jedini put svih cetiri imama mezheba i to je pravi islamski put.

    Muhammed ibn Abdul Vehab rahimehullah je tezio da se Selefije fokusiraju na osnivace Selefijske dawe i metodologije tako da je on tezio da se i nacin klanjanja fokusira na hadise na koje su se oslanjali Imam Ahmed rahimehullah, Sejhul Islam Ibn Tejmije rahimehullah i ibn Kajim el Dzevzije rahimehullah. Zato vecina nas Selefija slijedimo u klanjanju one hadise za koje su potvrdjene kao sahi od strane Imama Ahmeda rahimehullah i druga dva vazna Hanbelijska ucenjaka.

    #8200
    Anonimno
    Neaktivan

    Na zalost kod muslimana se pojavila jedna inovatorska sketa koja se naziva Murdzijskom sektom koja se dosta izmijesala sa Selefijama danasnjice. Naime, Murdzije smatraju da muslimani nece uci u dzehennem bez obzira na njihove grijehe dok pravo ucenje Ehli Sunneta je da ce neki muslimani uci privremeno u dzehennem. Murdzije su aktivne i na Balkanu i oni vole da nepokorne muslimane nazivaju Haridzijama. Ko su nepokorni muslimani? To su po njima muslimani koji se usprotive na bilo koji nacin aktuelnoj vlasti. Oni racunaju sve vladare Serijatskim vladarima kojima se ne smije usprotiviti. Zato je Saudijska Arabija osudila Arapsko Proljece i nije podrzala revoluciju sirom Arapskog svijeta. Cak jednom su rekli da su spremni pruziti utociste Basharu al Asadu. To sam saznao preko kavkaz center. Nisam do sada znao nista o Murdzijama i mogu vam reci da sam se jedno vrijeme prevario jer me je privukla njihova tolerantnost. Ali ipak njihova tolerantnost nije realna i ne spada u onu pravu tolerantnost koja je potrijebna za muslimane. Murdzije se drugacije nazivaju Ehlul Bidah (ljudi inovacija). Njihova namjera je bila da se odvoje od sekte Haridzija ali oni su otisli u krajnost tako da svakog ko nije pokoran vlastima nazivaju Haridzijom. Ipak Haridzijska sekta je poznata i svima je poznato cime se oni odlikuju tako da nema govora da su oni koji se usprotive vlastima da su Haridzije. Danasnje Haridzije postoje u Omanu i oni ne priznaju Hazreti Osmana r.a. i Hazreti Alija r.a. za Halife i oni idu dotle da smatraju da onaj ko pocini blud je kafir. A po tradicionalnom Islamu se kaze da bludnik dok bludnici nije musliman. Znaci nama su svima poznate razlike izmedju Ehli Sunneta i Haridzizma tako da nije sustina u tome da li ce se neko pobuniti protiv vlasti ili ne. Cilj Murdzija je ocuvanje Saudijske vlasti kako ne bi eventualno izbila revolucija u toj zemlji.

    #8201
    Anonimno
    Neaktivan

    Vekas post=2559 wrote: Danasnje Haridzije postoje u Omanu i oni ne priznaju Hazreti Osmana r.a. i Hazreti Alija r.a. za Halife i oni idu dotle da smatraju da onaj ko pocini blud je kafir. A po tradicionalnom Islamu se kaze da bludnik dok bludnici nije musliman.

    Prema ove dvije tvoje recenice ispade da su haridzije i tradicionalni muslimani (tj. ehli sunnet) istih stavova.

    U hadisu se cilja da onaj ko cini blud, dok to cini nije vjernik, tj. gubi polozaj mu'mina, ali nije izasao iz islama. Iz islama izlazi tek kad ohalali blud (bude smatrao blud dozvoljenim), pa makar ga i ne cinio.

    #8202
    Anonimno
    Neaktivan

    Allahov_rob post=2560 wrote: [quote quote=Vekas post=2559] Danasnje Haridzije postoje u Omanu i oni ne priznaju Hazreti Osmana r.a. i Hazreti Alija r.a. za Halife i oni idu dotle da smatraju da onaj ko pocini blud je kafir. A po tradicionalnom Islamu se kaze da bludnik dok bludnici nije musliman.

    Prema ove dvije tvoje recenice ispade da su haridzije i tradicionalni muslimani (tj. ehli sunnet) istih stavova.

    U hadisu se cilja da onaj ko cini blud, dok to cini nije vjernik, tj. gubi polozaj mu'mina, ali nije izasao iz islama. Iz islama izlazi tek kad ohalali blud (bude smatrao blud dozvoljenim), pa makar ga i ne cinio.

    Pa na to sam i mislio jer Haridzije smatraju da je bludnik automatski kafir i da je izasao iz Islama. Slazem se sa tvojim rijecima i mislim samo da si dopunio ono sto sam htio reci. Inace mi tradicionalni muslimani (Ehli Sunnet) nemamo dodirnih tacaka sa Haridzijama tako da ne mora znaciti da onaj ko kritikuje aktuelnu vlast da je Haridzija. Ili da ko podrzava neku revoluciju u nekoj zemlji da je Haridzija.

Pregledavate 4 posta - 1 do 4 (od ukupno 4)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.