Snaga Tewhida

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated prije 11 years, 12 months by Anonimno. This post has been viewed 628 times
Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Autor
    Postovi
  • #7971
    Anonimno
    Neaktivan

    1- Uzvišeni Allah kaže u prevodu značenja:

    „I Zunnunu se, kada srdit ode i pomisli da ga nećemo kazniti, – pa poslije u tminama zavapi: “Nema boga, osim Tebe, hvaljen neka si! a ja sam se zaista ogriješio prema sebi!” – odazvasmo i tegobe ga spasismo; eto, tako Mi spasavamo vjernike.“ (Prijevod značenja El-Enbija’, 87-88.)

    2- Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao:

    «مَنْ شَهِدَ أنْ لا إِلَـهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لا شَرِيكَ لَـهُ، وَأنَّ مُـحَـمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُـهُ، وَأنَّ عِيسَى عَبْدُ ا٬ وَرَسُولُـهُ، وَكَلِـمَتُـهُ ألْقَاهَا إِلَـى مَرْيَـمَ وَرُوحٌ مِنْـهُ، وَالْـجَنَّةُ حَقٌّ، وَالنَّارُ حَقٌّ، أدْخَلَـهُ اللهُ الْـجَنَّةَ عَلَـى مَا كَانَ مِنَ الْعَمَلِ»

    „Ko posvjedoči da nema boga osim Allaha jedinog Koji nema sudruga i da je Muhammed Njegov rob i Njegov poslanik, i da je Isa Njegov rob i Njegov poslanik i Riječ od Njega koju je dostavio Merjemi i duša od Njega (koju je iz počasti prema njemu pripisao Sebi), i da je Džennet istina i da je Vatra istina, takvog će Allah uvesti u Džennet sa onim što bude imao od djela.“ (Muttefekun alejh: Buharija, 3435 i njegov je citat; Muslim, 28.)

    3- Također, Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao:

    «مَا مِنْ عَبْدٍ قَالَ: لا إِلَـهَ إِلا الله ثُمَّ مَاتَ عَلَـى ذَلِكَ إِلا دَخَلَ الْـجَنَّةَ». قُلْتُ: وَإِنْ زَنَى وَإِنْ سَرَقَ؟ قَالَ: «وَإِنْ زَنَى وَإِنْ سَرَقَ». قُلْتُ: وَإِنْ زَنَى وَإِنْ سَرَقَ؟ قَالَ: «وَإِنْ زَنَى وَإِنْ سَرَقَ». قُلْتُ: وَإِنْ زَنَى وَإِنْ سَرَقَ؟ قَالَ: «وَإِنْ زَنَى وَإِنْ سَرَقَ عَلَـى رَغْمِ أنْفِ أبِي ذَرٍّ»

    „Nema nijednog roba da kaže: ‘La ilahe illallah-Nema istinskog boga osim Allaha’ a zatim umre na tome a da neće ući u Džennet.“ Upitao sam: „Pa čak ako bude činio nemoral i krao?!“ Rekao je: „Pa čak ako bude činio nemoral i krao!“ Upitao sam: „Pa čak ako bude činio nemoral i krao?!“ Rekao je: „Pa čak ako bude činio nemoral i krao!“ Upitao sam: „Pa čak ako bude činio nemoral i krao?!“ Rekao je: „Pa čak ako bude činio nemoral i krao! Makar to ne bilo drago Ebu Zerru.“ (Muttefekun alejh: Buharija, 5827; Muslim, 94.)

    4- I rekao je Allahov poslanik, sallallahu alejhi ve sellem:

    «إِنَّ نَبِيَّ ا٬ نُوحاً صلى الله عليه وسلم لَـمَّا حَضَرَتْـهُ الْوَفَاةُ قَالَ لاِبْنِـهِ: إِنِّي قَاصٌّ عَلَيْكَ الْوَصِيَّةَ، آمُرُكَ بِاثْنَتَيْنِ، وَأَنْـهَاكَ عَنِ اثْنَتَيْنِ، آمُرُكَ بـ(لَا إِلَـهَ إِلاَّ اللهُ) فَإِنَّ السَّمَوَاتِ السَّبْعَ، وَالأَْرْضِينَ السَّبْعَ، لَوْ وُضِعَتْ فِي كِفَّةٍ وَوُضِعَتْ لَا إِلَـهَ إِلاَّ اللهُ فِي كِفَّةٍ رَجَحَتْ بِـهِنَّ لَا إِلَـهَ إِلاَّ اللهُ، وَلَوْ أَنَّ السَّمَوَاتِ السَّبْعَ وَالأَْرْضِينَ السَّبْعَ كُنَّ حَلْقَةً مُبْـهَـمَةً قَصَمَتْـهُنَّ لا إِلَـهَ إِلاَّ اللهُ، وَسُبْحَانَ ا٬ وَبِحَـمْدِهِ فَإِنَّـهَا صَلَاةُ كُلِّ شَيْءٍ وَبِـهَا يُـرْزَقُ الْـخَلْقُ، وَأَنْـهَاكَ عَنِ الشِّرْكِ وَالْكِبْرِ»

    „Kada se Allahovom vjerovjesniku Nuhu približila smrt rekao je svome sinu: ‘Ja ću ti ispričati svoju oporuku-vasijjet. Naređujem ti dvoje i zabranjujem ti dvoje. Naređujem ti ‘La ilahe illallah’, jer doista, sedam nebesa i sedam zemalja kada bi se stavili na jedan tas vage a na drugi tas vage ‘La ilahe illallah’, prevagnuo bi tas vage sa ‘La ilahe illallah’ …“ (Buharija u „Edebul-mufredu“, 558; Ahmed, 6583. Šejh Albani ocijenio je hadis vjerodostojnim u svojoj valorizaciji „Edebul-mufreda“, 426; i u Zbirci vjerodostojnih hadisa“, 134.)

Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.