Talibani demantirali Karzaija

  • This topic has 7 odgovora, 5 glasova, and was last updated prije 12 years, 1 month by Anonimno. This post has been viewed 921 times
Pregledavate 8 postova - 1 do 8 (od ukupno 8)
  • Autor
    Postovi
  • #5977
    Anonimno
    Neaktivan

    Talibani su u četvrtak negirali tvrdnje afganistanskog predsjednika Hamida Karzaija da su američka i afganistanska vlada počele trosmjerne razgovore s ovom grupom s ciljem postizanja mirovnog sporazuma za okončanje desetogodišnjeg rata u Afganistanu.

    “Islamski Emirat snažno odbacuje Karzaijeve riječi da smo razgovarali s njegovom bezobzirnom administracijom i ne planiramo razgovarati s administracijom u Kabulu”, navodi se u saopćenju glasnogovornika talibana Zabihullaha Mujahida, koji je koristio ime po kojem se talibani nazivaju.

    “'Talibani su isto ljudi kao i mi, imaju porodice, rođake, djecu i prolaze kroz teško razdoblje’, rekao je Karzai.

    Karzai je u razgovoru za Wall Street Journal od četvrtka ustvrdio da su SAD i afganistanske vlasti počele trostrane pregovore s talibanima.

    “Bilo je kontakata između američkih vlasti i talibana, bilo je kontakata između afganistanskih vlasti i talibana i bilo je kontakata na kojima smo bili svi zajedno”, rekao je Karzai.

    On nije htio otkriti gdje su se pregovori odvijali, niti dati bilo kakve dodatne pojedinosti, iz bojazni da bi otkrivanje tih podataka štetilo procesu.

    “Ljudi u Afganistanu žele mir, uključujući i talibane. Oni su isto ljudi kao i mi, imaju porodice, rođake, djecu i prolaze kroz teško razdoblje”, prenosi WSJ riječi Karzaija, s kojim su razgovarali u Kabulu.

    List je podsjetio da je Karzaijeva vlada ranije protestirala što je izostavljena iz pregovora Washingtona i pobunjenika.

    Uvodni kontakti

    Za razliku od Karzaija, koji je ustvrdio da su pregovori već počeli, afganistanski ambasador u Pakistanu za Reuters je u četvrtak izjavio kako su kontakti između afganistanskih talibana i SAD-a tek neka vrsta “uvodnih kontakata za upoznavanje”.

    Rasmussen: Vojni pritisak na talibane
    Pregovori se zapravo trebaju održati između talibana i afganistanske vlade, no još uvijek nismo uspjeli doći do tog stepena, rekao je ambasador Umar Daudzai.

    I generalsni sekretar NATO-a Anders Fogh Rasmussen oglasio se u četvrtak tvrdnjom da će savez i dalje održati vojni pritisak na talibanske pobunjenike u Afganistanu, paralelno s naporima da se pregovorima privede kraju desetogodišnji sukob.

    “Što je snažniji pritisak na talibane, veći su izgledi da shvate da nemaju izgleda sa vojnog stajališta te da je bolje da sjednu za pregovarački sto”, rekao je on novinarima tokom putovanja u Grčku.

    “I dalje ćemo nastaviti s vojnim pritiskom koji će olakšati političko rješenje”, kazao je Rasmussen.

    Izvor: Al Jazeera

    #6147
    Anonimno
    Neaktivan

    u cemu je ovdje problem sa pregovorima i zbog cega se stalno potencira tema o nekim pregovorima ako ih nema?
    ne razumjem talibane ako su oni smetnja miru zbog cega to rade. pa zar nije svakom normalnom covjeku stalo da mu djeca zive u miru.

    “A ako oni pokazu skolonst prema miru, pokazi i ti sklonost prema miru i osloni se na Allaha! Zaista On cuje i zna”. Sura El -Enfal, 62.

    #6149
    Anonimno
    Neaktivan

    Maleni providni ste, cim jednu recenicu napísete odmah se vidi o kome se radi.
    No nije problem forum trpi sve, pisi sta hoces, samo ces muslimanima pokazati o kome se radi.

    #6150
    Anonimno
    Neaktivan

    Ex PANTER post=324 wrote: Maleni providni ste, cim jednu recenicu napísete odmah se vidi o kome se radi.
    No nije problem forum trpi sve, pisi sta hoces, samo ces muslimanima pokazati o kome se radi.

    Ne moras me persirati Pantere jer ne mislim da sam stariji od tebe osim ako ne mislis u mnozini, a mnozina takodjer nisam.
    Forum je otvoren da se iznose svacija misljenja sve dok to nije suprotno sa pravilima foruma. Ja sam izrazio svoje misljenje, a ti si umjesto svoga misljenja izrazio odredjene sumnje u moju licnost. Moje je misljenje da bi mir trebao biti teznja svakog covjeka na dunjaluku, jer tako nalazu i Allahove upute. Ali kao sto si rekao, forum trpi sve pa svak moze izraziti svoje misljenje.

    #6153
    Anonimno
    Neaktivan

    Uspostavljanje mira će doći nakon pobjede mudžahida i nije isto kada se pregovara kao pobjednik ili kao gubitnik. Tagut zna da njegova vojska neće imati snage da se odupre mudžahidima nakon što amerikanci napuste Afganistan pa zato pokušava isposlovati što povoljnije mirovne uslove. Historija nas uči da mirovne pregovore nikada nisu tražili oni koji pobjeđuju na bojnom polju.

    #6158
    Anonimno
    Neaktivan

    Član foruma sa nickom Maleni je isključen sa foruma jer je sa njegove IP adrese dolazio sumnjiv internet sadržaj!

    #6214
    Anonimno
    Neaktivan

    Američki institut Stratfor je donio zanimljivu analizu u kojoj se spominje i Afganistan.

    – Kada je riječ o Afganistanu, ističu da kampanja predvođena SAD-om neće imati dovoljno snage za poraz talibana ili da se uvede mir u zemlji.
    Ali, talibani neće biti u poziciji silom izbaciti SAD i njihove saveznike iz zemlje. SAD i saveznici će nastaviti borbu protiv talibana, iako će afganistanske snage i dalje nositi najveći teret rata. SAD će nastaviti tražiti politički dogovor s talibanima, ali teško da će do tog dogovora doći ove godine”, ističu u američkom institutu.
    Prognoziraju rast tenzija između SAD-a i Pakistana, zbog njegovog negativnog utjecaja na rat u Afganistanu, ali Stratfor ne očekuje značajnije pogoršanje odnosa između tih dviju zemalja, prognozirajući umjereno poboljšanje odnosa u trouglu SAD – Afganistan – Pakistan.
    “Političke, religiozne, etničke i ideološke tenzije će se intenzivirati unutar zemlje i to će utjecati da se dogovori između Pakistana, Afganistana i SAD-a pokrenu”, procjenjuje Stratfor. –

    Dakle, procjene su da do mirovnih pregovora neće doći, barem ove godine.

    #6252
    Anonimno
    Neaktivan

    Čini mi se da bi Karzai mogao biti zaobiđen u pregovorima o miru, ako do njih uopšte dođe.
    Svima je izgleda jasno da on ne predstavlja neku respektabilnu snagu u današnjem Afganistanu.

Pregledavate 8 postova - 1 do 8 (od ukupno 8)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.