Temelji puta

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated prije 11 years by Anonimno. This post has been viewed 2342 times
Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Autor
    Postovi
  • #16190
    Anonimno
    Neaktivan

    TEMELJI PUTA

    Ako si, brate putniče, i dalje spreman i voljan nastaviti ovim putem, onda znaj da je ovaj menhedž jedan od temelja. Znaj isto tako da je naš menhedž sačuvan od greške, jer ga je zacrtao i odredio Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, tako da na njemu nema mjesta za idžtihad. Učenjaci su složni da su ibadeti, i nutarnji i spoljni, u osnovi zabranjeni osim onih za koje imamo jasan dokaz iz Kur'ana i sunneta.

    Kur'an i sunnet su nam toliko jasno opisali menhedž ovoga puta, da s njega neće skrenuti osim prava propalica.

    Kaže Uzvišeni:

    إِنَّ عَلَيۡنَا لَلۡهُدَىٰ ١٢

    “Na nama je da ukažemo na Pravi put.” Kur'an, 92:12

    A kada Uzvišeni kaže: “Na nama je …”, onda se to obavezno ispunjava.

    I kaže Uzvišeni:

    وَهَدَيۡنَٰهُ ٱلنَّجۡدَيۡنِ ١٠

    “I na dobro i na zlo mu ukazali.” Kur'an, 90:10

    Musa, , je upitan o svome Gospodaru pa je opisujući Njega Uzvišenog rekao:

    قَالَ رَبُّنَا ٱلَّذِيٓ أَعۡطَىٰ كُلَّ شَيۡءٍ خَلۡقَهُۥ ثُمَّ هَدَىٰ ٥٠

    “Gospodar naš je Onaj Koji je svemu dao oblik, a zatim ga uputio.” Kur'an, 20:50

    Uzvišeni, također, kaže:

    وَمَا كَانَ ٱللَّهُ لِيُضِلَّ قَوۡمَۢا بَعۡدَ إِذۡ هَدَىٰهُمۡ حَتَّىٰ يُبَيِّنَ لَهُم مَّا يَتَّقُونَۚ إِنَّ ٱللَّهَ بِكُلِّ شَيۡءٍ عَلِيمٌ ١١٥

    Allah neće učiniti da zaluta narod koji je na Pravi put uputio, prije nego što im objasni ono čega se trebaju čuvati, Allah, zaista, sve dobro zna.” Kur'an, 9:114

    A u suri Fatir, 31. ajetu stoji:

    وَٱلَّذِيٓ أَوۡحَيۡنَآ إِلَيۡكَ مِنَ ٱلۡكِتَٰبِ هُوَ ٱلۡحَقُّ مُصَدِّقٗا لِّمَا بَيۡنَ يَدَيۡهِۗ إِنَّ ٱللَّهَ بِعِبَادِهِۦ لَخَبِيرُۢ بَصِيرٞ ٣١

    “A ono što ti iz Knjige objavljujemo sušta je Istina, ona potvrđuje da su istinite i one prije nje. – Allah, zaista, o robovima Svojim sve zna i On sve vidi.”

    Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, kaže: “Ostavio sam vas na jasnoj stazi poput sunca, s nje neće skrenuti osim prava propalica.”

    A ovom hadisu Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, nas obavještava: “Ostavio sam vam stvari koje, ako ih se budete pridržavali, nećete skrenuti s Pravoga puta: Allahovu Knjigu i moj sunnet.”

    I kaže isto tako: “Ko bude poživio poslije mene, vidjet će velika razilaženja, stoga, držite se moga sunneta i sunneta upućenih halifa. Držite se za sunnete kutnjacima svojim i čuvajte se uvedenih stvari u vjeri, jer svaka uvedena stvar u vjeri je novotarija, svaka novotarija je zabluda a svaka će u vatru.”

    Na osnovu ovih šerijatskih tekstova čvrsto smo ubijeđeni bez ikakve sumnje, da je ova vjera potpuna, da je put pojašnjen, znakovi postavljeni i temelji učvršćeni. Nema mjesta novim stvarima u vjeri niti “prosvijetljenom” shvatanju kako neki tvrde. Ne, nema mjesta novotarijama onih koji slijede svoje strasti. Ovo je vjera Muhammeda, sallAllahu alejhi we sellem, i ono na čemu su bili njegovi ashabi.

    Kaže Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem,: “Jevreji su se podvojili na 71 skupinu, kršćani na 72, a moj ummet će se podvojiti na 73 skupine, sve će biti u vatri osim jedne. To su oni koji će biti na onome na čemu sam ja i moji ashabi. Doista će u mom ummetu biti ljudi kojima će kolati prohtjevi i strasti kao što bjesnilo kruži tijelom čovjeka tako da ne ostavi ni jedan zglob i žilu a da ne uđu u nju.”

    Ovaj hadis i njemu slični, tako mi Allaha, vjerniku još više povećavaju iman kada vidi u kolikoj mjeri ljudi slijede svoje strasti. Pa, o plemeniti putniče, menhedž je sačuvan od greške i nema mjesta za idžtihad na njemu. Kada si to saznao, onda znaj još jednu stvar, a to je da u okrilju ovoga menhedža moraš imati svoj plan kretanja. Ako u početku kreneš bez ovoga plana, onda to vodi slabljenju i malaksalosti na ovom putu, kao i vraćanju unatrag.

    Moraš posjedovati detaljan plan na svom putu prema Uzvišenom Allahu i u osnovama ibadeta: namazu, zekatu, postu, hadžu, umri, pa čak i njihovim nafilama. Želim da sebi zacrtaš plan: šta ću uraditi? Koliko, kada i kako? Zatim da se držiš tog plana i odmjeravaš sebe u njegovom pridržavanju.

    Na primjer: Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, je u toku dana i noći klanjao 40 rekata; 17 rekata farza, 12 rekata pritvrđenih sunneta i 11 rekata noćnog namaza. Kada bi ga nešto od toga propustio, on bi to nadoknadio. Od njega se vjerodostojno prenosi da je jednom zbog zauzetosti podnevski sunnet klanjao nakon ikindije. Ako si i ti u stanju da tako postupiš, onda se drži toga i nemoj zakidati od svog namaza, i dobro se pripazi od bolesti popuštanja.

    Drugi primjer: Ashabi Allahova Poslanika, sallAllahu alejhi we sellem, bi svake džume završavali hatmu. Počinjali bi od ikindije na dan džume i završavali u četvrtak, što znači da su čitali po pet džuzeva dnevno. Jesi li ti u stanju da to praktikuješ? Ako jesi, onda se drži i ne popuštaj u tome!

    Na osnovu ova dva primjera izvagaj sebe na sva tri polja: u traženju znanja, ibadetima i pozivu Allahovoj vjeri. Napravi jasan plan: koliko rekata dnevno ćeš klanjati? Koliko dana u sedmici ćeš postiti? Isto tako sa zikrom, znanjem i davom. Odredi šta ćeš raditi kako bi nakon toga bio u stanju da odmjeriš sebe u planu kojeg si zacrtao. Ne ostavljaj stvari nejasnim i neodređenim i nemoj zaboraviti: ovaj menhedž je sačuvan greške, zato budi selefija u menhedžu!

    Autor: Šejh Muhammed Husejn Jakub

    Iz knjige: Put ka oprostu Milostivog Gospodara

Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.