Ubijen Americki ambasador u Libiji

  • This topic has 63 odgovora, 30 glasova, and was last updated prije 11 years, 7 months by Anonimno. This post has been viewed 8170 times
Pregledavate 4 posta - 61 do 64 (od ukupno 64)
  • Autor
    Postovi
  • #12034
    Anonimno
    Neaktivan

    :barek:

    #12035
    Anonimno
    Neaktivan

    Odgovor na tvoje pitanje je sljedeci. Ja se neslazem sa njima niti sa zelio da ostavim takav utisak.

    Svrha postavljanja je ta, da se vide cuju dragicija misljenja.i njihove greske. Kao sto rekoh mase ljudi ih prate. Druga stvar je ta ja nezelim da nadem ( i neznam imali ikakve svrhe ga traziti,) opravdanje nizakoga pogotove ljude koji propagiraju da su kraljevi saudije amir ul muminin koji tvrde da djela i govor su dio imana a kad dode do njihovih voda onda to pravilo nevazi. samo slijep covjek moze da nevidi njihovu saradnju sa amerikom u jnihovom ratu protiv Islama. Koji non stop kaljaju cast vjernika koji se bore na Allahovom putu (sa svim sto oni posjeduju od svog bogatstva pa do samih njih). Koji u vrijeme dzihada govore da je najvece djelo dejelo trazenja znanja a ne participacije u dhihadu na allahovom putu.

    Ja se neslazem sa njima.

    Cititram te:
    El Fewzan u fetvi koju si postavio govori o vladaru muslimanu, koji vlada Šerijatom, kako on smatra saudijske ta kaogute. Njemu ili nisu poznati kufrovi saudijskog režima, što je vrlo moguće, ili pravda saudijski režim tamo gdje misli da je taj režim opravdan. U tom slučaju je normalno da onaj ko se bori protiv tog režima bude haridžija, jer se bori protiv islamskog režima.

    I ja sam tako pomislio ali kao Ulema on mora da bude jasan a ne da daje utisik da se moze dobiti dva odgovra ili da se radi u nekom drugom vremenu gdje vladari vladaju na osnuvu allhove knjige i njegovog poslanika saav, nezelim puno filozofirati sta je on sa tim htjeo da kaze vec mi sudimo onako kako jeste to znacu u pravom kontekstu nase situacije kad je islamski umet podjeljen gdje postoji vise od 50 drzava da se vladari ostave na miru. U tome se apsolutno ne slazem. Nevidim razloga radi cega bi shvacao njihove fetve u drogom kontekstu nego ovom i vjerujem da im je to i bila namjera a Alla swt zna najbolje.

    Citiram te opet:
    Ako su pak Fewzanu pozati kufrovi saudijskog režima, a on ih brani, i zna da su taguti, onda nema sumnje da je on od uleme taguta, osim ako to radi u prisili. Ja lično ne vjerujem u ovaj drugi scenario, već vjerujem da šejh Fewzan, Allah mu oprostio grijehe, pripada skupini učenjaka koji smatraju saudijski režim islamskim, pa shodno tome proglašava havaridžima oni koji tekfire taj režim ili se bune protiv njega.

    Moj odgovor na ovo bi bio Allahu alem( allah najbolje zna) on ih brani pa bilo kako bilo. onaj ko ih brani je od njih a ti ako mislis drugacije to je tvoje ja sa tim nemam nista.

    #12037
    Anonimno
    Neaktivan

    RPG post=6849 wrote: [quote quote=Abu Muhamed post=6848]
    Hoćeš li mi reći, Abu Muhamede, koja je svrha postavljanja ovih Fewzanovih fetvi? Da li se ti slažeš sa njima, ili si ih postavio kako bi dokazao da je Fewzan “ulema taguta”? Smatraj ova pitanja zahtijevom.

    El Fewzan u fetvi koju si postavio govori o vladaru muslimanu, koji vlada Šerijatom, kako on smatra saudijske tagute. Njemu ili nisu poznati kufrovi saudijskog režima, što je vrlo moguće, ili pravda saudijski režim tamo gdje misli da je taj režim opravdan. U tom slučaju je normalno da onaj ko se bori protiv tog režima bude haridžija, jer se bori protiv islamskog režima.

    Ako su pak Fewzanu pozati kufrovi saudijskog režima, a on ih brani, i zna da su taguti, onda nema sumnje da je on od uleme taguta, osim ako to radi u prisili. Ja lično ne vjerujem u ovaj drugi scenario, već vjerujem da šejh Fewzan, Allah mu oprostio grijehe, pripada skupini učenjaka koji smatraju saudijski režim islamskim, pa shodno tome proglašava havaridžima oni koji tekfire taj režim ili se bune protiv njega.

    Brate jel ti možeš da povjeruješ da postoji čovjek koji ima veliko znanje kao Fewzan, koji se nalazi na licu mjesta tamo gdje je kufr otpadničke Saudijske vlade, Allah je u zemlju zatro, jasan kao što je jasan vedar dan bez ijednog oblačka, da stvarno misli da su oni na pravom putu i da je vladar Saudije vjerodostojan Islamski vladar? Samo Allah zna šta mu je u srcu, ali ja ne mogu da pojmim da je moguće da sa svim svojim znanjem i očiglednim dešavanjima oko njega i dalje misli da muslimani trebaju stajati uz Saudijski režim.
    Koji god slučaj bio s njim – on je u Saudijskom kampu, on je sa njima, brani otpadničku vladu i poziva muslimane na pokornost otpadniku Al-Saudu. Znači u tom je taboru. A njegov nijjet je Allahu poznat.

    #12040
    Anonimno
    Neaktivan

    AK47 post=6853 wrote: [quote quote=RPG post=6849][quote quote=Abu Muhamed post=6848]
    Hoćeš li mi reći, Abu Muhamede, koja je svrha postavljanja ovih Fewzanovih fetvi? Da li se ti slažeš sa njima, ili si ih postavio kako bi dokazao da je Fewzan “ulema taguta”? Smatraj ova pitanja zahtijevom.

    El Fewzan u fetvi koju si postavio govori o vladaru muslimanu, koji vlada Šerijatom, kako on smatra saudijske tagute. Njemu ili nisu poznati kufrovi saudijskog režima, što je vrlo moguće, ili pravda saudijski režim tamo gdje misli da je taj režim opravdan. U tom slučaju je normalno da onaj ko se bori protiv tog režima bude haridžija, jer se bori protiv islamskog režima.

    Ako su pak Fewzanu pozati kufrovi saudijskog režima, a on ih brani, i zna da su taguti, onda nema sumnje da je on od uleme taguta, osim ako to radi u prisili. Ja lično ne vjerujem u ovaj drugi scenario, već vjerujem da šejh Fewzan, Allah mu oprostio grijehe, pripada skupini učenjaka koji smatraju saudijski režim islamskim, pa shodno tome proglašava havaridžima oni koji tekfire taj režim ili se bune protiv njega.

    Brate jel ti možeš da povjeruješ da postoji čovjek koji ima veliko znanje kao Fewzan, koji se nalazi na licu mjesta tamo gdje je kufr otpadničke Saudijske vlade, Allah je u zemlju zatro, jasan kao što je jasan vedar dan bez ijednog oblačka, da stvarno misli da su oni na pravom putu i da je vladar Saudije vjerodostojan Islamski vladar? Samo Allah zna šta mu je u srcu, ali ja ne mogu da pojmim da je moguće da sa svim svojim znanjem i očiglednim dešavanjima oko njega i dalje misli da muslimani trebaju stajati uz Saudijski režim.
    Koji god slučaj bio s njim – on je u Saudijskom kampu, on je sa njima, brani otpadničku vladu i poziva muslimane na pokornost otpadniku Al-Saudu. Znači u tom je taboru. A njegov nijjet je Allahu poznat.

    Moj stav po pitanju onih koji brane tagute je stav šejha Ali el Hudajra, Allah ga oslobodio iz zatvora saudijskog taguta. Ali el-Hudajr je imam islamske akide u našem vremenu, kome čak i ljudi koji ne misle kao on, priznaju titulu odličnog poznavaoca akide (čak i Zajid Ljakić ga spominje kao ispravnog učenjaka akide).

    Fetva u pogledu onoga koji se odbrambeno prepire u korist taguta

    Pitanje:

    Postoje određeni pojedinci koji (u raspravama) brane tagute dan i noć, i hudždže (dokaz) je uspostavljen nad njima desetine puta – pa ipak oni čine opravdanja za djela (postupke) taguta.

    Pa, kakav je propis u pogledu ovakvog pojedinca?

    Šejh ‘Ali el-Hudajr (Allah ubrzao njegovo oslobađanje) je odgovorio:

    Ako su ovi taguti u njegovim očima kafiri, tj. da je njihov kufr ustanovljen – i on ih vidi kao kafire – a onda ih ipak brani, onda je on kafir, baš kao i oni.

    Kao što je Allah rekao:

    وَالَّذِينَ كَفَرُوا بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ

    ”Oni koji ne vjeruju su zaštitnici jedni drugima…” [1]

    I zato što je njegovo djelo branjenja njih – tavalli (prijateljevanje) sa njima. A Allah je rekao:

    وَكَذَٰلِكَ نُوَلِّي بَعْضَ الظَّالِمِينَ بَعْضًا بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ

    ”Tako Mi činimo zulumćare evlije (pomagače i prijatelje) jedne drugima, zbog onoga što su zaradili.”[2]

    I Uzvišeni je također rekao:

    وَإِنَّ الظَّالِمِينَ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ ۖ وَاللَّهُ وَلِيُّ الْمُتَّقِينَ

    ”Zaista su zulumćari evlije (pomagači i zaštitnici) jedni drugima, a Allah je veli (pomagač i zaštitnik) muttekija (bogobojaznih).”[3]

    Ali, s druge strane:

    Ako on misli da su ti vladari na islamu, ili on sumnja u stvarnost njihovog stanja – onda, sve dok ti nastavljaš da mu upućuješ svoj iskren savjet i opomenu, onda si ti ispunio svoju obavezu (odgovornost).

    Ali, i ako on misli da oni nisu na kufru, ali je svjestan njihovog zulma i izdajstva, pa ipak se raspravlja u njihovu odbranu – onda za njega važe riječi Uzvišenog Allaha:

    وَلَا تُجَادِلْ عَنِ الَّذِينَ يَخْتَانُونَ أَنْفُسَهُمْ

    „I ne brani one koji su u dušama svojim podmukli.“[4]

    وَلَا تَكُنْ لِلْخَائِنِينَ خَصِيمًا

    “i ne budi branilac izdajnicima.”[5]

    قَالَ رَبِّ بِمَا أَنْعَمْتَ عَلَيَّ فَلَنْ أَكُونَ ظَهِيرًا لِلْمُجْرِمِينَ

    “Gospodaru moj,” – reče -, “Zbog blagodati koju si mi ukazao, više nikada mudžrimima (zločincima) neću biti od pomoći!”[6]

    Autor: Šejh ‘Ali bin Hudajr el-Hudajr

    Iz knjige Učenjaci nasljednici vjerovjesnika

    [1] Sura El-Enfal, 73. ajet

    [2] Sura El-En'am, 129. ajet

    [3] Sura El-Džasije, 19. ajet

    [4] Sura En-Nisa’, 107. ajet

    [5] Sura En-Nisa’, 105. ajet

    [6] Sura El-Kasas, 17. ajet

Pregledavate 4 posta - 61 do 64 (od ukupno 64)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.