Učenje El Fatihe za imamom kada on uči naglas

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated prije 11 years, 5 months by Anonimno. This post has been viewed 3217 times
Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Autor
    Postovi
  • #12823
    Anonimno
    Neaktivan

    Neki od dokaza onih koji su na stavu da oni koji klanjaju iza imama trebaju učiti El Fatihu kada imam uči naglas…

    1. Ubade b. Samit prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem,
    nakon što je klanjao jedan od namaza u kome je učio naglas, upitao:
    “Da li neko uči nešto iz Kur'ana dok ja učim naglas?”
    Rekli su: “Da, o Allahov Poslaniče.”
    Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, im tada reče:
    “Pomislih, ko se to natječe sa mnom u učenju Kur'ana? Ne učite dok ja učim naglas, osim El-Fatihe.”
    (Darekutni,Bejheki, Darekutni kaže: Lanac prenosilaca ove predaje je dobar)

    2. Isti ashab prenosi da su ashabi klanjali sabah-namaz za Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem.
    Nakon završetka namaza Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je upitao:
    “Da li učite u namazu dok ste iza mene?”
    “Da” odgovorili su. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, im tada reče:
    “Ne činite to, osim El-Fatihe, jer ne vrijedi namaz bez nje.”
    (Tirmizi, Ebu Davud, Ahmed i drugi)

    Imam Buhari, Ebu Davud, Bejheki, Hakim, Ibn AbdulBerr, Ibn-Hibban, Nevevi, Ibn-Mulekkin, Ahmed Šakir ovu predaju smatraju ispravnom. Imam Tirmizi, Hattabi, Darekutni, Munziri, Begavi, Askalani i Mubarekfuri je smatraju dobrom.

    3. Ibn-Šurejk je pitao Omera b. el-Hattaba o učenju Kur'ana iza imama, pa mu je Omer rekao: “Uči Fatihu”
    “Čak ako si ti imam?” upitao ga je. Omer mu odgovori: “Da, čak ako sam ja imam”. Zatim ga je upitao:
    Čak ako budeš učio naglas?” Omer mu odgovori: “Da, čak ako budem učio naglas
    (Buharija u El kiraetu halfel imam str 16/51, Hakim, Darekutni, Bejheki. Imam Darekutni, Hakim i Zehebi ovu predaju smatraju ispravnom)

    Vidi se da je Omer naređivao učenje iza imama nakon smrti Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, jer je Ibn-Šurejk tabi'in.
    Imam Buharija kaže: “Omerovo mišljenje, također, zastupaju: Ubejj b. Kab, Huzejfe, Ubade b. Samit,
    Alija, Abdullah b. Amr, Ebu Seid el Hudri i drugi ashabi” (El kiraetu halfel imam str. 16, Šerhus sunne 2/223)

    Izvor: knjiga ”Svojstva Poslanikovog namaza od abdesta do zikra” str. 139

Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.