UPOZORENJE NA DVIJE VRSTE UČENJAKA

  • This topic has 27 odgovora, 12 glasova, and was last updated prije 10 years, 10 months by Anonimno. This post has been viewed 7222 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 28)
  • Autor
    Postovi
  • #16052
    Anonimno
    Neaktivan

    Obavezno je sva pitanja sporenja među muslimanima vraćati Allahu i Njegovom Poslaniku, sallallahu ‘alejhi we sellem. Bitno je za muslimana da ovo zna i da ovo primjeni, jer to ukazuje na potpuno pokoravanje Allahu, bez koje čovjek ne može biti musliman.

    Allah je rekao:
    فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ ۚ ذَٰلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلًا
    ”A ako se u nečemu ne slažete – vratite to Allahu i Njegovom Poslaniku, ako vjerujete u Allaha i u Sudnji Dan. To je bolje i za vas rješenje ljepše.”[1]
    Također, On je rekao:
    وَمَا اخْتَلَفْتُمْ فِيهِ مِنْ شَيْءٍ فَحُكْمُهُ إِلَى اللَّهِ
    ”Oko čega god se razilazili, treba da presudu da Allah.”[2]
    Ibnul-Qajjim je rekao:
    ”Na osnovu ovih ajeta, učenjaci su postigli idžma’ (složili se) da vraćanje Allahu znači obraćanje na Njegovu Knjigu, a da vraćanje Allahovom Poslaniku, sallallahu ‘alejhi we sellem, znači obraćanje njemu dok je bio živ, a njegovom sunnetu nakon njegove smrti.” Gornji ajet sure en-Nisa’ je također dokaz da je šeri'at upotpunjen i kompletiran.
    Ibnul-Qajjim je ovaj ajet prokomentarisao riječima: ”To obuhvata sve oko čega se vjernici mogu razići u vezi njihove vjere, od najmanjeg do najvećeg, bilo skriveno ili javno. A kada u Allahovoj Knjizi i sunnetu Njegovog poslanika ne bi postojalo jasne solucije (rješenja) za njihova neslaganja, ili kada oni ne bi bili dovoljni za to, tada nam On ne bi naredio obraćanje njima.”
    Šeri'at je sudija, a nije onaj kome se treba suditi; Ovo je njegova snaga i njegova uloga. Ovo znači da šeri'at vlada i prosuđuje da li su riječi i postupci ljudi ispravni ili ne. On sudi među njima kada su u sukobu i neslaganju. On potvrđuje Istinu (pravdu) i ukida batil (laž). Ova činjenica je ponekad narušena putem nekih pogrešnih postupaka:
    Fanatizam:
    Fanatici različitih mezheba, škola učenja, sude o Qur'anu prema onome što njihov imam kaže. Na primjer, Ebul-Hasan el-Karhi, istaknuti hanefijski imam, je rekao: ”Svaki ajet u Qur'anu koji se razlikuje od razumijevanja našeg mezheba je – ili pogrešno protumačen ili je derogiran, a ovo se također odnosi i na svaki hadith.”
    Demokratija:
    Danas, jedan od ružnih primjera ljudskog uzimanja božanskog šeri'ata u njihove ruke je primjer vezan za tzv. demokratiju, uzimanjem ljudskog mišljenja – direktno ili kroz njihove parlamente – o sprovođenju islamskih zakona. Suština ovoga je potčinjavanje primjene Stvoriteljevog šeri'ata volji Njegovih stvorenja ili njegovo izlaganje pustom izboru, poput svakoga ljudski donešenog ustava ili zakona. Ovo je čisti i jasni kufr (nevjerstvo).
    U objašnjavanju islamske ‘aqide, imam et-Tahawi je, u vezi onoga koji sudi po drugome, mimo Allahovog suda, rekao: ”Ako je on mislio da suđenje po onome što je Allah objavio nije obavezno i da on ima pravo izbora u tome, ili ga je on omalovažio (ponizio), znajući da je to Allahov sud, onda je on počinio kufr.”
    Svako u ovome ummetu je sklon pogreškama, izuzev Allahovog poslanika, sallallahu ‘alejhi we sellem. Stoga nam je Allah naredio da se, kada se u nečemu raziđemo, obratimo Njemu i Njegovom Poslaniku, sallallahu ‘alejhi we sellem, i da se ne obraćamo mišljenjima, riječima ili zakonima nikoga drugog. Stoga je shvaćeno da u svačijim riječima može postojati greška, izuzev u riječima Allaha i Njegovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi we sellem. Ovo također ukazuje da je tvrdnja nekih sekti da su njihovi imami nepogriješivi – neosnovana.
    Tvrdeći ovaj princip, imam Malik je rekao:
    ”Od svačijih riječi se uzima ili odbacuje, izuzev od riječi onoga koji je u ovom kaburu.” [3]
    A slične izjave se prenose i od Ebu Hanife, Ahmeda, Šafi'ije i drugih, iako se njihove riječi mogu pomalo razlikovati.
    Allah je rekao:
    أَفَلَا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ ۚ وَلَوْ كَانَ مِنْ عِنْدِ غَيْرِ اللَّهِ لَوَجَدُوا فِيهِ اخْتِلَافًا كَثِيرًا
    ”Da je on (Qur'an) od nekog drugog, a ne od Allaha, sigurno bi u njemu našli mnoge protivrječnosti”[4]
    Obraćanje na Qur'an i sunnet mora biti učinjeno od strane onih koji su za to kvalifikovani, tj. od strane učenjaka. Allah je rekao:
    فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِنْ كُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ
    ”Pitajte one koji znaju, ako vi ne znate.”[5]
    U pogledu pitanja učenjaka i obraćanja njima, mi upozoravamo muslimane na dvije vrste učenjaka:
    1) Učenjaci koji su duboko zakopani ispod svojih knjiga i koji su izgubili kontakt sa spoljašnjim svijetom.
    Ibnul-Qajjim je rekao: ”Muftija i namjesnik ne mogu pravedno upravljati, osim ako imaju dvije vrste znanja. Prvo je razumijevanje stvarnosti, bivajući potpuno uključen u nju, i bivajući sposoban da izvlači činjenice iz onoga što se desilo koristeći dokaz, indikacije (ukazivanja) i znakove. Drugo je razumijevanje Allahovih propisa, opisanih u Njegovoj Knjizi ili kroz govor Njegovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi we sellem, i razumijevanje kako da ih primjeni na stvarnost.”
    Također, Ebu Batah el-Akberi je rekao: ”Imam Ahmed je rekao: ‘Nije prihvatljivo za čovjeka da sebe postavi kao muftiju, osim ako ima pet karakteristika (osobina). Prvo, on mora imati nijjet (namjeru). Ako on ne bude imao nijjet, neće biti svjetla u njemu niti u njegovim riječima. Drugo, on mora imati znanje, toleranciju, dostojanstvenost i mirnoću. Treće, on mora biti siguran u svoj govor i svoje znanje. Četvrto, on mora biti neovistan (finansijski), da ne bi bio iskorišten od strane ljudi. Peto, on mora poznavati ljude.’ ”
    Ibnul-Qajjim je rekao:
    ”Poznavanje ljudi je velika osobina koji bi svaki muftija i upravitelj (namjesnik) trebao imati. Oni bi trebali biti uključeni sa narodom, dobro poznavati naređivanje dobra i odvraćanje od zla, a onda primjenjivati jedno i drugo. U suprotnom, oni će učiniti više štete nego dobra. Ako oni nisu znani u pogledu ljudi (ne znaju narod), oni mogu zamijeniti zalima za mazluma i pravednog za griješnika (zločinca), i obratno. Ako oni ne poznaju narod, njegove prilike i njegove navike, oni neće biti u stanju da razlikuju između dobrog i lošeg. Oni moraju veoma dobro poznavati ljudske lukavosti (prepredenosti), obmane, prevare (varanja), običaje (navike) i tradicije. Fetwa je stvar koja sa mijenja zavisno od vremena, mjesta, običaja (navika) i tradicija, i to je sve od Allahove vjere.”
    2) Učenjaci koji su prodali sebe za dunjalučke koristi.
    Allahov Poslanik, sallallahu ‘alehjhi we sellem, je rekao:
    ”Žudnja za novcem i dunjalučkim ukrasima će upropastiti čovjekovu vjeru, žešće nego što par gladnih vukova može nanijeti štete stadu ovaca, ako bi bili ostavljeni nasamo sa njima.” (Darimi)
    Ibnul-Qajjim je rekao: ”Kada ljudi od znanja daju prednost ovom dunjalučkom životu i zavole ga, oni će definitivno u svojim fetwama, presudama, riječima i djelima reći ono što nije istina o Allahu.”
    Ovo je zbog činjenice da Allahove presude nisu uvijek u saglasnosti sa strastima (prohtjevima) ljudi, naročito ljudi koji su na pozicijama moći i onih koji slijede sumnjive puteve. Njihove potrebe su uvijek ispunjene u neslaganju sa Istinom. Ako učenjaci i upravitelji imaju naklonost ka moći (vlasti) i slijede sumnjive puteve, oni će svoj put naći jedino korištenjem onoga što se suprotstavlja istini.
    Čuvajte se ove dvije vrste učenjaka. Onih koji su izgubili kontakt sa stvarnošću i onih koji daju prednost dunjalučkim stvarima, posebno u vezi džihada, naređivanja dobra i odvraćanja od zla i svega što se tiče tiranskih vladara.
    Ibn Tejmijje je opisao obje vrste ovih učenjake riječima: ”Obaveza je, u pogledu džihada, uzeti u obzir mišljenje pobožnih ljudi, koji imaju iskustva u stvarnom životu, a ne ljudi koji vole dunjaluk i čiji pogledi na vjeru nisu dubinski. Njihova mišljenja i mišljenja onih učenjaka, kojima nedostaje kontakta sa stvarnošću i životom – ne bi trebala biti uzeta.”
    Iz predavanja, “Obaveznost vraćanja na Qur'an i Sunnet”.
    AUTOR: Šejh ‘AbdulQadir bin ‘Abdul'Aziz
    Obrada: “EsSunne”

    #16106
    Anonimno
    Neaktivan

    Od Muaza radijAllahu anh,da je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem kazao:”Najgori ljudi(moga ummeta) su pokvareni učenjaci”(Bezzar)

    Rekao je Sufjan bin Ujejne (198.h.g): “Ko je pokvaren od naših učenjaka sličan je jevrejima, a ko je pokvaren od naših pobožnjaka sličan je kršćanima.”

    Ibn Qajjim,rahimehullahu te'ala u ”Fadlu-l-ilm” kaže:”Pokvareni učenjaci sjede na vratima Dženneta i svojim riječima pozivaju ljude Džennet,a svojim djelima ih pozivaju u Vatru.Kada god izuste poziv ka Džennetu,njihova djela poviču:'Ne slušajte ih’!Da je istina ono u šta vas pozivaju oni bi se prvi odazvali!Oni se pokazuju u likovima upučivača,a u stvari su drumski razbojnici.”

    Obavjestio nas je ebu Hurejre radiAllahu anhu, da je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem kazao: ”Pred Sudnji dan će se pojaviti ljudi koji će koristiti vjeru za ovo svjetske koristi.Svojom ljupkošću će se prikazivati ljudima u jagnjećoj koži, jezici će im biti slađi od šećera, a imat će vučija srca.Allah veli: ‘Zar se oni Meni ohole i protiv mene se usuđuju!? Zaklinjem se Sobom da ću im poslati iskušenje od koga će i najpametniji među njima biti zbunjen.’ ”(Tirmizi, 2531)

    Kazao je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem :
    ”Pojaviće će se ljudi među mojim sljedbenicima koji će razumjevati vjeru i učiti Qur’an,te će govoriti da idu kod velikaša samo da bi ostvarili neku dunjalučku korist a da će sačuvati svoju vjeru od njih.Ali to se ni u kom slučaju neće desiti! Kao što se ne možeš približiti trnovitom drvetu a da ne budeš uboden tako ne možeš biti u blizini njih a da se ne izvještačiš njihovim zlom”…., a u potvrdnoj predaji Huzejfe ibn Jemana ,radijAllahu anhu, kaže:

    “Ljudi su pitali Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem,o dobru,a ja sam ga pitao o zlu, iz bojazni da me ono ne snađe.Rekao sam: „Allahov Poslaniče,mi smo bili u paganstvu i zlu. Allah nam je donio ovo dobru, pa da li će poslije ovog dobra biti zla?“
    Odgovorio je: „Da.“ Upitao sam:
    „A da li će poslije toga zla biti dobra?“ Odgovorio je: „Da. Ali će biti primjesa zla.“
    Pitao sam: „A šta je primjesa zla?“Odgovorio je:”Ljudi koji se povode za drugim običajima mimo moga Sunneta, koji uzimaju drugu uputu mimo moje.Kod njih je nešto od poznatog a negirati ćeš nešto.“
    Upitao sam: „Da li će poslije toga dobra biti ponovo zla?“
    Odgovorio je: „Da. Pozivači na vratima Džehennema. Ko im se odazove, bace ga u njega.“ Pitao sam: „Allahov Poslaniče, opiši nam ih.“ Rekao je:
    “Da. To su ljudi naše kože i govore našim jezicima.“
    Upitao sam: „Allahov Poslaniče, šta treba učiniti ako me to doba sustigne?“
    Odgovorio je: „Pridržavaj se džemata muslimana (‘okupljenih na Sunnetu,a nikako novotara okupljenih/združenih na razvratnim novotarijama- fusno.autora’) i njihovog imama .“ Rekao sam: „Ako ne budu imali džemat ili imama (halife)?“ Odgovorio je: „Izdvoji se iz svih tih sekti, pa makar se zubima uhvatio za korijen drveta sve dok ti ne dođe smrt,a ti budeš na tome.“ (Buhari,7084; Muslim, 1847)

    Od Abdullaha ibn Amra ibn El-Asa, radiAllahu anhu, prenosi se da je čuo Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem,kako govori:”Allah neće najedanput od ljudi oduzeti znanje,nego će usmrtiti učenjake i sa njima podići znanje.Među ljudima će ostaviti poglavare neznalice koji će davati fetve bez znanja,pa će tako zalutati i druge odvoditi u zabludu.“ (Buhari,7307; Muslim , 2673)

    Od Ka'ba b.Malika b.ebu Ka'ba el Ensarija radiAllahu anhu, se prenosi kako je Vjerovjesnik sallallahu alejhi ve sellem kazao: ”Dva gladna vuka,koja bi upala u stado,ne bi više štete nanijeli (stadu) nego što pohlepa za imetkom i želje za slavom nanesu štete vjeri njihovog posjednika.” (Tirmizi, 2498)

    Ibn Qajjim,rahimehullah u ”Fadlu-l-ilm” ,kazuje još:”Svaki učenjak koji zavoli dunjaluk, pa mu da prednost na ahiretom ,mora u s vojim fetvama, presudama i prenošenju znanja iznijeti neistinu o Allahu te'ala, jer mnogi propisi vjere Allaha subhanehu ve te'ala,ne poklapaju se sa prohtjevima i željama ljudi ,a posebice sa željama vlastodržaca koji slijepo slijede svoje strasti (‘posebice danas vlastodržci demokrate/ sekularisti – fusno.autora’). Takvi ne mogu ostvariti svoje želje i udovoljiti svojim prohtjevima osim kršenjem i odbacivanjem Allahovih propisa i odmetanjem od Njega.”…….
    –zatim,nekoliko redaka poslije,ibn Qajjim kaže: …”Ovo je bolest učenjaka kada se predaju dunjaluku,počnu težiti za položajem i udovaljanjem strasti i požuda.O njima je Uzvišeni objavijo:”I kaži im vijesti o onome kome smo dokaze Naše dali,ali koji se od njih udaljio pa ga šejtan dostigao,i on je zalutao.A da smo htjeli, mogli smo ga s njima uzvisiti, ali se on ovom svijetu priklonio i za svojom strašću krenuo. Njegov slučaj je kao slučaj psa: ako ga potjeraš on isplažena jezika dahće, a ako ga se okaniš on opet dahće. Takvi su ljudi koji Naše dokaze smatraju lažnim; zato kazuj događaje da bi oni razmislili” (prevod Al-A'raf,175- 176).Ovo je primjer pokvarenog učenjaka koji radi suprotno onom što je naučio. Razmisli samo o brojnosti pogrda i poniženju kojim se opisuje u ajetu:
    1.-da je zapao u zabludu nakon što mu je dato znanje,i svjesno a ne iz neznanja,izabrao nevjerstvo nad imanom;

    2.-da je odbacio svoje vjerovanje tako agresivno,sa izgubljenom nadom da će mu se nekad vratiti,jer je od sebe odbacio Allahove dokaze,poput zmije koja odbacuje svoju košuljicu.Da je bar dio Allahovih dokaza dopro do njega,on ih nebi tako odbacijo;

    3.-da ga je šejtan dostigao,savladao i ulovio kao plijen.Zbog toga je Uzvišeni i rekao:”….pa ga šejtan dostigao”, a nije kazao:'slijedio’,jer prvi izraz je leksički mnogo upečatljiviji,uzimajući u obzir da znaći:dostići ili sustići nekog;

    4.-da je od zalutalih,'gavin’,iako je prije toga bio upučen.A riječ ‘EL-GAJJ’ označava zapadanje u zabludu u vezi sa znanjem i zbog krive namjere……..;

    5.-da ga Allah te'ala nije htio uzdići zbog znanja koje posjeduje,pa je to znanje bilo razlog njegove propasti,jer zananjem nije bio uzdignut pa mu se ono vratilo kao loše.Da nije bio učen to bi za njega bilo bolje i blaže bi bio kažnjen.;

    6.-da Allah te'ala razotkriva njegove loše i bezvrijedne namjere i ambicije,jer je takav učenjak dao prednost bezvrijednom i prolaznom nad vrijednim i vječnim;

    7.-da njegov izbor bezvrijednog nije posljedica nagovora duše i udovoljavanja njenim prohtjevima, već zbog težnje njegovog cijelokupnog biće za životom na Zemlji;

    8.-da je odbacio Allahovu uputu,a odazvao se pozivu svojih strasti (‘ s dodatkom današnjice -nacionalizam i demokratsko glasački izbori-fusnot.autora’). Njegove su mu strasti vodilja i ono što dosljedno slijedi;

    9.-Uzvišeni Allah ga poredi sa psom (KELB),a pas je najpoznatija životinja po samoljublju,škrtosti i pohlepi,pa se zbog toga u arapskom jeziku izraz ‘KELB’ koristi za onog ko je pohlepan i bez dostojanstva žuri za nečim;

    10.-Allah te'ala je pohlepu takvog učenjaka za dunjalukom, njegovu nestrpljivost pred dunjalučkim izazovima, želju za stjecajem dunjalučkih dobara i tugu za njihovim pomanjkanjem i gubitkom nazvao psećim dahtanjem. Pas dahće kada ga gone i tjeraju , a i kad od njega odustanu.Isti je slučaj i sa učenjakom zasljepljenim dunjalukom. Ako ga neko opomene i posavjetuje on i pored toga dahće za dunjalukom, a ako ga ostavi po strani i okani ga se on opet, poput psa, dahće…….”
    –do riječi-
    ”Ovo prethodno ukazuje na stanje učenjaka koji daje prednost dunjaluku nada ahiretom.A što se tiče pobožnjaka neznalice, njegova je mahana što zapostavlja znanje i zučavanje propisa vjere, te što u praktikovanju vjere kod njega predvladava mašta, osjećaj duše, intuicija i ono čemu ga srce poziva.Sufijan b. Ujejna i drugi govorili su:
    ‘Pazite se da vas ne zavede učenjak razvratnik ili pobožnjak neznalica, jer oni su uzrok svake zablude- Pobožnjak svojim neznanjem odvraća od znanja i onoga na šta znanje poziva, dok učenjak svojom nemoralnošću poziva na griješenje.’ ”…. kraj govora ibn Qajjima,rahimehullahu te'ala.

    Rekao je imam Berbehari (329.h.g),rahimehullahu te'ala: “Neka ti se Allah smiluje.Dobro razmotri svačiji govor koji čuješ naročito u tvom vremenu.Ne žuri i ne ulazi u bilo šta dok se ne zapitaš i vidiš da li je iko od ashaba Poslanika,sallallahu alejhi ve sellem govorio o tome ili bilo ko od učenjaka? Pa ako nađeš predaju od njih po tom pitanju čvrsto je prihvati i ne prelazi preko nje nipošto i ne daji prednost bilo čemu drugom pa da upadneš u vatru.” (Šerhu-sunne)

    #16365
    Anonimno
    Neaktivan

    Jeli ovo naredivanje dobra i odvracanje od zla od “mudre takozvane uleme” saudije ili je ovo javno izdanje ummeta Muhammeda saaw ? Na engleskom je preuzeto od brace sa kavka centra Allah im smilovao.
    Nikako iznenadujuce ali tako zalosno Allahu akbar wa liLalhiil Hamd.
    Ima i vido snimak ako bi neko reko da je u sumnji ko su ta Ulema sto su draga taghutu saudije pa pogledaj te.

    http://kavkazcenter.com/eng/content/2013/04/28/17726.shtml

    #16368
    Anonimno
    Neaktivan

    Ma da šta će nam ulema . . .imamo mi internet forume i polupismene šejhove jer je skoro sva ulema otišla helać i komotno je možemo svu odbaciti jel tako???. . .čovjek pročita jednu knjigu iz hadisa, nauči par sura iz Kur'ana sa tedžvidom “da dragi Allah sačuva”, skonta da je od spašene skupine i hajmo “evo me je mudžtehid, vagam između dokaza, ja sam u svemu upravu a uleme je “more bit” pogriješila . . .jadno je to kad se čobanu, pčelaru, mesaru i građevincu (uz dužno postovanje svih spomenutih zanimanja) dopusti da on “vaga” između jačeg i slabijeg mišljenje i da propituje stavove uleme. Jad i čemer.

    #16369
    Anonimno
    Neaktivan

    Kad bi gledao ocima upute shvatio bi svoje jadno i cemerno stanje, o ti kome sljedbenici Islama stvaraju poteskocu u prsima.

    Coban, pcelar, mesar i gradjevinac koji su bogobojazni su bolji od mnogih “ucenih”, bolji od mnoge uleme taguta za koju te bolesna dusa boli.

    Zdravo srce koje nije zaprljano nifakom i grijesima, mnogo bolje shvati din od onih koji vjeru prilagodjavaju onako kako odgovara njihovim vladarima.

    Ovaj ummet nije nikada ostao bez uleme, uvijek je bilo ispravne uleme, i Allahovom miloscu i dobrotom i danas je ima, i ona nam resava pitanja danasnjeg vakta.
    Al ta Ulema nije nikako ulema koju postavljaju TAGUTI, vec je to Ulema koja je svojim znanjem i djelima dokazala da je Ulema, koja je svoje stavove i svoja djela uskladila sa Allahovim propisima, a ne sa koristima taguta, a munaficima zelim da crknu od muke.

    #16370
    Anonimno
    Neaktivan

    Da da naravno samo su pojedinci kao neki sa ovog foruma od “spašene skupine”sve ostalo od Ummeta Muhammeda alejhi salatu ve selam je kafir, mušrik, novotar, griješnik i zalutao .. ..svi ostali su u krivu i lutaju tminama neznanja a pojedinci su na haqq .. ..nemoj slučajno da se ne složis sa tim insanima odmah te strpaju u koš munafika, murdzija, neprijatelja sunneta . . . ili možda nove sekte a zove se saffovci, jesu čuo za njih Šebab?! 🙂

    Ne valjaju ihvanije, ne valjaju sufije (ne mislim na extremne sekte), sve šijje su nevjernici, ne valjaju tebligij i deobandije, ne valjaju selefije nego samo valjaju i pravi su muslimani oni koji slijede menhedž isključivost i zadrtosti….

    Ali vremenom će inšaAllah otupiti ta vaša oštrica extremizma i isključivosti . . . kad prestane socijala, kad babo “stegne kesu” i kad se izadje iz svijeta lijepih želja u vrati stvarnost, onda će i žestina usijanih glava popustiti.. .samo polahko

    #16372
    Anonimno
    Neaktivan

    Es selamu alejkum Jasire. Halali ako e u necemu izrazim pogresno jer nemam namjeru nista osim iskrenog nasihata. Naime ponekad na forumu ove stranice naidjem na tvoje postove koji pokusavaju ubjediti one koji misle da su od spasene skupine da to nisu. Dobro oni misle jedno a ti drugo. Medjutim uporno kontriranje te dovede do toga da one koji smatraju da su spasena skupina I za to podastiru dokaze (koji tebi mozdanisu validni) stavljas ispod ihvanija sufija I inih koji za svoje tvrdnje nemaju nikakve osnove. Bojim seda ne upadnes u nepotrebno uporno pokusavajuci otupiti ostrice brace sa kojom se ne slazes.

    #16373
    Anonimno
    Neaktivan

    Jaseer 2012 post=11642 wrote: Da da naravno samo su pojedinci kao neki sa ovog foruma od “spašene skupine”sve ostalo od Ummeta Muhammeda alejhi salatu ve selam je kafir, mušrik, novotar, griješnik i zalutao .. ..svi ostali su u krivu i lutaju tminama neznanja a pojedinci su na haqq .. ..nemoj slučajno da se ne složis sa tim insanima odmah te strpaju u koš munafika, murdzija, neprijatelja sunneta . . . ili možda nove sekte a zove se saffovci, jesu čuo za njih Šebab?! 🙂

    Ne valjaju ihvanije, ne valjaju sufije (ne mislim na extremne sekte), sve šijje su nevjernici, ne valjaju tebligij i deobandije, ne valjaju selefije nego samo valjaju i pravi su muslimani oni koji slijede menhedž isključivost i zadrtosti….

    Ali vremenom će inšaAllah otupiti ta vaša oštrica extremizma i isključivosti . . . kad prestane socijala, kad babo “stegne kesu” i kad se izadje iz svijeta lijepih želja u vrati stvarnost, onda će i žestina usijanih glava popustiti.. .samo polahko

    Ti si ocigledno malo puko Yaseere 🙁 nemoze svako podnijeti iskusenja, neko posustane na pola puta, neko odmah na pocetku a neko ostane cvrst i ustrajan.

    Koliko se sjecam a postoji i arhiva, ti si napadao te iste saffovce koje sada stitis (ili je to bilo neiskreno), Yaseere ocigledno su tebe otupili i to dobro sufije i te murdzije koje pominjes, pripazi se vrati se Kuranu i sunnetu inace ce administratori biti primorani da te sankcionisu zbog licemjerne prevrtljivosti, nestabilnosti, potvaranju, neiskrenosti, suplje filozofije i nesvijesnog potpadanja pod sufijsko-murdzijske shubhe.

    Ovdje samo si ti rekao da su svi ostali kafiri, murtedi, musrici, novotari…. znaci ti si jedini ekstremista ovdje 🙂 to nisu rijeci nijednog forumasa ali su te toliko neki islamofobi otupili da ne vidis ni sta pises.

    A tu rijec “iskljucivost” i “extremizam” si pokupio od promurdzija a najcesce je koristi dokazani spijun suljo bahtic i njegova ekstremno murdzijska antimudzahidska stranica islam-iman. Po tvojoj supljoj logici (zasnovanoj na sejtanskoj filozofiji) bi i poslanik s.a.w.s i ashabi bili iskljucivi jer su strogo slijedili Kuran i sunnet bez primjesa demokratije, nacionalisticke ideologije, sekularizma, suplje filozofije….

    A de nam reci koje su to usijane glave po tebi , koliko vidimo tebe su dobro promurdzije “usijale” pardon zatamnile pa umijesto da navedes dokaze iz Kurana i sunneta ti prosipas vec poznate murdzijske “mudrosti” pardon potvore i suplju filozofiju.

    #16375
    Anonimno
    Neaktivan

    Ma da šta će nam ulema . . .imamo mi internet forume i polupismene šejhove jer je skoro sva ulema otišla helać i komotno je možemo svu odbaciti jel tako???. . .čovjek pročita jednu knjigu iz hadisa, nauči par sura iz Kur'ana sa tedžvidom “da dragi Allah sačuva”, skonta da je od spašene skupine i hajmo “evo me je mudžtehid, vagam između dokaza, ja sam u svemu upravu a uleme je “more bit” pogriješila . . .jadno je to kad se čobanu, pčelaru, mesaru i građevincu (uz dužno postovanje svih spomenutih zanimanja) dopusti da on “vaga” između jačeg i slabijeg mišljenje i da propituje stavove uleme. Jad i čemer.

    Jasire, oni koji tvrde da je sva ili skoro sva ulema otisla u helac su odavno udaljeni sa foruma. Mozes li nam reci ko su ti pojedinci na forumu koji imaju takav stav, pa da poduzmemo mjere? Nadam se da ces nam sto prije doci sa imenima ekstremista i tekfirovaca na forumu kako se fitna ne bi sirila.

    . . .čovjek pročita jednu knjigu iz hadisa, nauči par sura iz Kur'ana sa tedžvidom “da dragi Allah sačuva”, skonta da je od spašene skupine i hajmo “evo me je mudžtehid, vagam između dokaza, ja sam u svemu upravu a uleme je “more bit” pogriješila . .

    Dakle, ti smatras da je ulema koja podrzava saudijskog kralja u pravu i da one koji pozivaju dzihadu u Siriji treba zestoko kazniti ili ubiti, kako to saudijski kralj, tj. Amerika zeli? Molim te, nemoj nas uskratiti odgovora na ovo pitanje. Ti si replicirao nakon posta u kome brat izrazava cudjenje na stavove uleme bliske saudijskom kralju, pa smo mi tvoj komentar shvatili kao pokusaj branjenja ove uleme. Jesam li u pravu.

    .jadno je to kad se čobanu, pčelaru, mesaru i građevincu (uz dužno postovanje svih spomenutih zanimanja) dopusti da on “vaga” između jačeg i slabijeg mišljenje i da propituje stavove uleme. Jad i čemer

    Jos je jadnije kada se pocne braniti i slijediti “ulema” koja kaze kako je pomaganje zena i djece u Siriji haram, “uleme” koja je bastionik tagutskih dvoraca i ponos krstaskih snaga, jer ono sto ta “ulema” odradi, ne mogu ni vojske kafira.

    Ne valjaju ihvanije, ne valjaju sufije (ne mislim na extremne sekte), sve šijje su nevjernici, ne valjaju tebligij i deobandije, ne valjaju selefije nego samo valjaju i pravi su muslimani oni koji slijede menhedž isključivost i zadrtosti….

    Obame i mule Bredliji godinama ponavljaju ove rijeci, ali neki ekstremisti koji misle da saudijski kralj i njegova ulema nisu u pravu to nikako da shvate. Valjda zato sto su iskljucivi i ekstremisti.

    Ali vremenom će inšaAllah otupiti ta vaša oštrica extremizma i isključivosti . . . kad prestane socijala, kad babo “stegne kesu” i kad se izadje iz svijeta lijepih želja u vrati stvarnost, onda će i žestina usijanih glava popustiti.. .samo polahko

    Covjek negodovao zbog stava saudijskog kralja o zabrani poziva u dzihad, i uleme koja odobrava ovaj stav, a ti se javio i prolio more lijepih rijeci i mudrih savjeta koji nikako, ama bas nikako nisu odisali iskljucivoscu, zestinom, ekstremizmom, a kamoli sektaskom pristrasnoscu.

    #16376
    Anonimno
    Neaktivan

    Hmm.
    Zelim da pojasnim nesto a to sljedece:
    Nezelim nijednom muslimanu nista lose pa ni tebi Jasire vec u najmanju ruku zelim ti ono sto i sebi zelim jer to Islam zahtjeva od nas.. Obracam se tebi kao bratu muslimanu kojeg volim radi Allah swt niradi neceg drugog. Zelim da nas Allah swt sviju uputi na uputu Muhammeda saaw.

    To receno, jedini koji je/su spasen/ni od gresaka jeste Muhammed saaw a mi nismo pa to i bio neki tvoj voljeni ili neki moj. Znaci kad mi pratimo nekoga(Ulemu) pa oni pogrijese gdje u Islamu postoji opravdanje u tome osim u idztihadu koji je osnavan na Islamu(Islamskim dokazima” kuranu sunetu i ijmi) i poznavanju situacije a ne na logici ili razumu. Zar je doslo vrijeme da se nesmije pricati o Sultan ulemi a hadizi govore o tome.??

    Zasto te toliko boli kad neki dokazu da mozda ti tvojih voljenih izdaju muslimane u siriji ili u ceceniji. Zasto zelis opravdanje njima naci. Po nekoj logici ti bi trebao da places i da zalis za bracom koja je napacena koja je silovana ubijana samo zato sto kazu rabuna Allah(nas gospodar je Allah) svaki dan nonstop. Gdje su napadi na ljudima koji ih prodaju ili koji su pasovni nista nerade kao banu israil kad im Musa rece hajmo da Jerusalem otvorimo da se bore fizicki, kad oni odgovorise Izhab enta wa rabuka ina hauna kaidun( Idi ti i tvoj gospodar mi ostajemo ovdje) Zar nije zalosno da je tvoja kritika uperena prema ljudima koji ih pokusavaju braniti koji misle na njih, koji cekaju da se spoje sa njima u redovima i raduju se njihovim pobjedama i uspjesima nad Musricima, munaficima.

    SubhanAllah.
    Jasire a i tebi slicnim (po razmisljanju) dobro se prepitajte sta vi zelite a sta zeli islam od nas samih.
    Niscim nezelim nikoga da uvrijedim niti neko zlo ikome. Dosta nam je nas hisab jos da odgovram za nekoga drugog to mi netreba, ali me toliko boli kad vidim ucene kako djeluju i kako rade.
    Kao sto braca ovdje na forumu kazu nisu to jedina ulema niti je Allah swt nas obavezo bas njih da pratimo. Toliko velikana ovog ummeta mozes da biras. Koji nisu bili Sultan Ulema.
    Zelim oprost od bilo koga ko bi se nasao uvrijeden bilo iscim.
    Ako sam pogrijesio a jesam 100% ispravite me Allah nas sviju uputio na ono sto je najbolje za nas.
    Kauli hada wa stargfirullah wa tauba ilejk. wa akhiru dawana wal Hamdulillahi rabil alameen.

    #16438
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate Jasire, shvatam tvoju ogorčenost koja izbija iz komentara koje si napisao, i donekle podržavam ono što govoriš. Istina je da danas imamo preveliki broj ‘učenjaka’ a jako malo znanja, preveliki broj onih koji kako kažeš

    . . .čovjek pročita jednu knjigu iz hadisa, nauči par sura iz Kur'ana sa tedžvidom “da dragi Allah sačuva”, skonta da je od spašene skupine i hajmo “evo me je mudžtehid, vagam između dokaza, ja sam u svemu upravu a uleme je “more bit” pogriješila . .

    Nažalost, danas se ‘ispravnost’ uleme bazira na onome što nekome odgovara, bez obzira koliko to osnove ima u Kur'anu i Sunnetu, bez obzira na stvarno znanje.

    Od Abdullaha ibn Amra ibn el-Asa, radijAllahu anhu, prenosi se da je čuo Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kako govori: ”Allah neće najedanput od ljudi oduzeti znanje, nego će usmrtiti učenjake i sa njima podići znanje. Među ljudima će ostaviti poglavare neznalice koji će davati fetve bez znanja, pa će tako zalutati i druge odvoditi u zabludu.” (Buhari, Kitabu el – itisam bil kitabi ves sunneh, 187/8, 7307; Muslim, Kitabu ilm, 2058/4, 2673)

    #16474
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate Jasire, shvatam tvoju ogorčenost koja izbija iz komentara koje si napisao, i donekle podržavam ono što govoriš. Istina je da danas imamo preveliki broj ‘učenjaka’ a jako malo znanja, preveliki broj onih koji kako kažeš
    . . .čovjek pročita jednu knjigu iz hadisa, nauči par sura iz Kur'ana sa tedžvidom “da dragi Allah sačuva”, skonta da je od spašene skupine i hajmo “evo me je mudžtehid, vagam između dokaza, ja sam u svemu upravu a uleme je “more bit” pogriješila . .
    Nažalost, danas se ‘ispravnost’ uleme bazira na onome što nekome odgovara, bez obzira koliko to osnove ima u Kur'anu i Sunnetu, bez obzira na stvarno znanje

    .

    Tako mi Onoga u Cijoj je ruci moja dusa, u vrijeme Poslanika alejhi selam bilo je onih koji su znali i manje od onoga sto vi spominjete a bili su vodje i predvodnici muslimanima (ashabima), a to zbog toga sto su poznavali najbitniju stvar i osnovu islama a to je tevhid, cak je medju njima bilo i onih koji nisu zaradili Dzennet ni namazom, niti postom, niti zekatom, vec su ga zaradili rijecju kojom se ulazi u islam a ostvaruje tevhid, rijec (la ilahe illa-Allah).
    A ono sto je opce poznato u islamu jete to: da je bitno sto vise raditi (po onome sto znas), a ne sto vise znati (bez praktikovanja).
    Kaze Uzviseni: [b][i](Doista se Allaha, od robova Njegovih, boje uceni)[/i][/b]. A sejhul-islam s ovim ajetom dokazuje da svaki musliman koji je bogobojazan jeste ucen, a onaj ko nije bogobojazan jeste dzahil – ma ko god taj bio -, jer da je istinski spoznao Allaha i Njegovu moc i velicinu, on bi izvrsavao Njegove naredbe a klonio se Njegovih zabrana.
    Eto vam pravila, pa s njim vagajte ko je ucen i valja od muslimana a ko ne.

    U nekoliko tvojih postova (Nasibe) primjetio sam kako gadjas i bacas kamen na odredjenu stranu (citaj: skupinu), ali na vrlo podmukli i tajanstven nacin, pa shodno tome da se jos nisi javno izjasnio, i da mi sutra ne kazes: ti ne znas sta je u mojim prsima, zelim od tebe da mi ovdje (javno) reknes, na koga ti ciljas kada pises ovakve stvari, i podrzavas nekakve tamo lijeve likove, ko je to za tebe danas od mnogobrojnih ucenjaka ali s malo zanja, i ko je to za tebe taj koji gleda i procjenjuje ispravnost uleme shodno onome sto mu pase, a ne kroz Kur'an i sunnet?
    Ciljas li ti ovim na ulemu dzihada, ili na ulemu sultana!? I ciljas li ti ovim na mudzahide, ili na muride sultanske uleme!?
    Zahtjevam od tebe da odgovoris na postavljena pitanja.

    #16480
    Anonimno
    Neaktivan

    ebu hazm ez-zahiri Zahtjevam od tebe da odgovoris na postavljena pitanja.

    Brate @ebu hazm ez-zahiri, drago mi je čuti da čitaš ono što pišem, ali pazi da ne pogriješiš i nepošteno okriviš nekoga, a sve zbog arogancije koju ispoljavaš samim tim što ti od mene ‘zahtjevaš’ odgovor. Kažeš primjetio si da ja ciljam na određenu skupinu. Jedina ‘skupina’ na koju ‘ciljam’ je ona koja ljude odvodi u zabludu slijedeći svoj nefs u tumačenjima i fetvama, bez da se u važnim pitanjima, ako postoji neslaganje vraća na Kur’an i Sunnet. Ne mora čovjek da govori o jednoj osobi ili skupini, jer se neke stvari mogu odnositi na više ‘skupina’ i ljudi, barem danas na svakom koraku ima onih koji sebe nazivaju ‘učenima’. Ibnul Qajjim je rekao: ‘Naša pokoronost učenima treba da bude u onome u čemu slijede Poslanika, s.a.v.s., tako ako narede ono što je u suprotnosti sa Poslanikovom, s.a.v.s, porukom u tome nema slušanja niti pokornosti.’ Nažalost, po ummet više nego ikada slijepo slijedjenje je na djelu, pa bilo da se radi kako ih ti zoveš ulema džihada ili ulema sultana.

    „Mi tebi objavljujemo knjigu da bi im objasnio ono oko čega se razilaze, i da bude vjernicima uputa i milost.“ (En-Nahl, 64)

    #16494
    Anonimno
    Neaktivan

    Jasire, bez i trunke ironije, donekle razumijem tvoju iznerviranost onima koji kritikuju sve sto nije poput njih, a sa druge strane ne zele ili ne mogu da uvide svoju vlastitu invalidnost kada su u pitanju stvari zbog kojih ove drugacije i kritikuju. Koliko je samo novotara ostavilo svoje tople domove i voljene u njima i pridruzilo se borbi protiv monstruma samo dragi Allah zna, dok su ‘kriticari’ i dalje udomljeni medju svoja cetiri zida sa tri ili vise obroka dnevno i ogromnom dozom mrznje prema drugom i drugacijem.

    Ali Jasire, sve navedeno je kap u moru zla, u poredjenju sa zlom novotara bio on “ucenjak” ili sljedbenik, kada otvore svoja usta i pocnu braniti saudijski ili bilo koji drugi otpadnicki rezim a kritikovati one koji ustanu protiv njih MA KO BILI.

    Vrijeme fitni jeste, ali stvari se raspoznaju po onima koji rade i onima koji ne rade. Ummetu nikada nije bilo manje potrebno znanje, koliko su mu potrebna djela. A svjedocimo svi, htjeli priznati ili ne, da je vrlo malo onih koji rade a mnogo onih koji “shire” znanje, bilo ono “znanje” ili batil.

    Ti pogledaj da ne budes jos jedan “dangub” u nizu od kojeg raskasepljeno dijete nema nikakve koristi, niti silovana sestra, niti ubijeni brat.

    #16497
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate @ebu hazm ez-zahiri, drago mi je čuti da čitaš ono što pišem

    Pa eto, vidis, a meni nije drago sto trosim vrijeme kako bi odgovarao na odredjene postove, ali kad ih procitam budem primoran.

    ali pazi da ne pogriješiš i nepošteno okriviš nekoga, a sve zbog arogancije koju ispoljavaš samim tim što ti od mene ‘zahtjevaš’ odgovor.

    Trudim se da ne grijesim namjerno, a posebno pazim da ne okrivim nikoga – niti posteno a niti neposteno -, vec ako to bude, onda s ‘adlom.
    Dobro, evo malo da upotrijebimo kijas – iako nisam ljubitelj kijasa kada postoji dokaz -.
    Ako sam od tebe zahtjevao odgovor “zbog arogancije”, zasto mi tada nisi odgovorio, i ko si “TI” da (meni) ne odgovoris na pitanje!? Eto kako izgleda ako krenemo putem kojem si ti krenuo u dokazivanju necije arogancije, helem neise, molim Allaha da me sacuva od te opake bolesti.

    I nisam zahtjevao od tebe odgovor osim zbog toga da kada bih ti sutra rekao da ti svojim postovima ciljas na Maocu, i sejha iz Maoce, mudzahide itd, ne budes rekao: “Odakle ti znas na koga ja ciljam, zasto me potvaras”, bas kao sto se vec dogodilo u nekim od tvojih postova na druge teme. A to sto sam ti pripisao podmuklost i tajanstvenost, to je zakljuceno tek nekon pazljivog pracenja odredjenih postova koje si napisao, nemoj misliti da sam to napisao tek tako, ne brini nisam ja od tih: “Sto na um to na drum”.
    Ali eto opet se vracamo na isti kijas, ako sam ja tebe iz arogancije potvorio, zasto mi onda nisi lijepim i mirnim putem (kojeg iz sva srca zagovaras kada su “nemuslimani” u pitanju) ukazao na tu moju aroganciju, nebi li se ja pokajao i povratio od toga, jer me smatras bratom (shodno tvom pisanju), gdje su tih 70 i nekoliko razloga za opravdanje brata muslimana? vec si ti istom mjerom, ako nije i jace, (kada je musliman u pitanju) uzvratio pa mi pripisao aroganciju.

    A kada pogledamo sta je opasnije i veceg grijeha: arogancija ili podmuklost, odgovor ce biti poznat, a ti dobro znas da se zbog arogancije (a to je oholost , ili u najamnju ruku vrsta oholosti) ne ulazi u Dzennet, dok nije isti slucaj i sa podmukloscu, a podmuklost najvise sto moze biti je veliki grijeh.

    Kažeš primjetio si da ja ciljam na određenu skupinu.

    Kazem, i ne samo to… vec potvrdjujem i ubjedjen sam u to, nakon sto sam uvidio iz tvojih daljnjih postova da ti nemas namjere odustati od tog nacina, vec i dalje – na zalost – nastavljas s time, a dokaz ovoga je i sam dio teksta kojeg si napisao, slijedi tvoj tekst:

    Jedina ‘skupina’ na koju ‘ciljam’ je ona koja ljude odvodi u zabludu slijedeći svoj nefs u tumačenjima i fetvama, bez da se u važnim pitanjima, ako postoji neslaganje vraća na Kur’an i Sunnet. Ne mora čovjek da govori o jednoj osobi ili skupini, jer se neke stvari mogu odnositi na više ‘skupina’ i ljudi, barem danas na svakom koraku ima onih koji sebe nazivaju ‘učenima’.

    Eto opet ista stvar, koristis dvosmislen govor kada je u pitanju tevsil (podrobno pojasnjenje), a posebno kada se to trazi od nekoga a on i nakon toga nastavlja sa govorom koji je muhtemel (dvosmislen), ili bolje receno mutesabih (manje jasan).

    Nažalost, po ummet više nego ikada slijepo slijedjenje je na djelu, pa bilo da se radi kako ih ti zoveš ulema džihada ili ulema sultana.

    Na zalost, potpuno tacno, upravo zbog tog taklida koji je usadjen (sebebom uleme sultana) u glavama vecine brace danas i dalje demokratija vlada i sudi Misrom, Muslimanke Sirije, Iraka, Indonezije, Burme itd, se siluju, djeca masakriraju, muslimani gdje god se ukaze prilika ubijaju, itd od musibeta i ponizenja koje su rezultirale te intelektualne sultanske muftije (citaj: muhtije).
    Ne brini, licno zagovaram i pozivam na gusenje i nestajanje taklida u ummetu Muhammeda alejhis-salatu ves-selam, a to znaju oni koji se druze sa mnom, i neznam da li sam ja igdje napisao da podrzavam ili pozivam na taklid ma ko god bio u pitanju!?
    Hmmm…. malo zasmijavajuce, “kako ih ja nazivam” jel, ovo aludira na to da ih ti tako “ulema dzihada) ne nazivas jel de, ili ih ti nikako i ne nazivas ulemom, ili je pak, ovo jos jedna od mojih “potvora”!?
    Tebi je dobro poznata rijec rabbanijjun (dobro odgojeni) – a ko je bolje odgojen od ispravne uleme -, a posebno ti je poznat ajet u kojem Uzviseni kaze: (“A koliko je bilo Vjerovjesnika uz koje su se mnogi rabbanijjini borili”).

    I na kraju, opet mi nisi odgovorio na pitanje koje sam ti postavio, a da si na njeg odgovorio, ne bih imao potrebe nakon toga da ovoliko pisem.

    Ves-selam.

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 28)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.