Voda i njene vrste

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated prije 11 years, 11 months by Anonimno. This post has been viewed 609 times
Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Autor
    Postovi
  • #8655
    Anonimno
    Neaktivan

    1. Čista voda – to je voda koja je čista u svojoj osnovi i čisteća je, a pod nju potpadaju sljedeće vrste:
    a.Kišnica ili snijeg. Bilježe Buhari i Muslim od Ebu Hurejre radijellahu anhuda je Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, kada bi počinjao namaz, donio početni tekbir i učio dovu početka namaza¦˝ Gospodaru moj, očisti me od grijeha snijegom, vodom i susnježicom. ˝
    b.Morska voda. Bilježe pisci ˝ Sunena ˝ od Ebu Hurejre, radijellahu anhu, da je došao čovjek kod Poslanika sallalahu alejhi ve sellem i pitao ga: ˝ Allahov Poslaniče, mi plovimo morem pa sa sobom nosimao malo vode, pa ako budemo abdestili njome, ožednit ćemo, pa možemo li abdesti timorskom vodom? ˝ ˝ pa reče Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem: ˝ Njegova voda je čista, a umrlo iz njega je halal. ˝
    c.Voda zem – zem. Od Alije, radijAllahu anhu, se prenosi da je Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, tražio posudu sa zemzemom, napio se iz nje i abdestio. (Bilježi Ahmed)
    d.Voda koja se promijenila zbog dugotrajnog stajanja, pa čak i ako je bila pomiješana sa lišćem i mahovinom.

    2. Korištena voda ˝ voda koja je upotrebljavana za abdest i gusul. (Bilježe Ahmed i Ebu Davud hadis kojeg prenosi Rubejj.)

    Fikh i Usuli fikh

    Tekst preuzet sa: http://www.spasenaskupina.com/Fikh/voda-i-njene-vrste.html

Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.