Zukorlićevi Imami o njemu

  • This topic has 102 odgovora, 20 glasova, and was last updated prije 12 years, 1 months by Anonimno. This post has been viewed 19180 times
Pregledavate 15 postova - 31 do 45 (od ukupno 103)
  • Autor
    Postovi
  • #6332
    Anonimno
    Neaktivan

    Sve je to u redu brate panter slazem se stim, kad sam rekao da govoris prema svom nefsu to se odnosilo na tvoje pisanje o temi i dodavanje – nametanje necega sto nisam rekao, a ovo sto si kopirao je apsolutno u redu ali ti ti ne daje za pravo da nekog po pretpostavci ili slabim dokazima nazivas tagutom, cak si se sa jednim bratom slozio i da je kafir. Postavio sam ti linkove shejhova i pravila kao upozorenje na pretjerivanje u tekfiru.

    Da te podsijetim zukurlica je biralo 80 posto muslimana u sandzaku svjesno i dan danas ga podrzavaju, jesu li svi oni po tebi taguti ili kafiri.
    Ako nasi shejhovi i dzemati izbjegavaju da nekog IZ predstavnika proglase “kafirom” bojeci se Gospodara da ne pogrijese i ako vecina Porcinog, idrizovog i shejh nusretovog dzemata pazi po tom pitanju zasto bi se neko izdvajao iz dzemata. Zna se kako se to radi jednoglasno, ali se vecina boji Gospodara da ne pogrijesi, pa tako sa cvrstim dokazima nazivaju ih jednoglasno novotarima, jer su svi jasno vidjeli da ne odstupaju od novotarija tokom namaza i ostalih ibadeta. Neki ih nazivaju onima koji su u zabludi, sto je opet donekle logicno.

    “Tebe se ništa ne tiču oni koji su vjeru svoju raskomadali i u stranke se podijelili, Allah će se za njih pobrinuti. On će ih o onome što su radili obavijestiti.” (El-En'am 159)

    Hadis od Ibn Abbasa, radijallahu anhuma, kojeg bilježe Buharija i Muslim u svojim Sahihima u kojem Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: “Ko vidi nešto što prezire kod svog namjesnika neka sabura na tome, jer ko napusti džemat pedalj i umre umrijeće džahilijetskom smrću”.

    • Hadis od Ebu Zerra, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ko napusti džemat koliko pedalj skinuo je jaram Islama sa svog vrata”. Bilježe ga Ebu Davud, Tirmizi, Ahmed i Hakim, a vjerodostojnim su ga ocijenili Tirmizi, Albani i Šuajb Arnaut.

    • Hadis od Ibn Omera, radijallahu anhuma, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Moj Ummet se neće okupiti na dalaletu, a Allahova ruka je sa džematom, a ko se odvoji odvojio se u vatru”. Bilježe ga Tirmizi i Hakim, a slabim su ga ocijenili Tirmizi, Darekutni i šejh Abdullah Es-S'ad (od savremenih muhaddisa), a šejh Albani ga ocjenjuje vjerodostojnim osim zadnjeg dijela hadisa “a ko se odvoji …”.

    • Hadis od Omera, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Držite se džemata a čuvajte se razilaženja, zaista je šejtan sa jednim a od dvojice je dalji. Ko hoće sredinu Dženneta neka se drži džemata. Onog koga raduje njegovo dobro djelo a rastuži njegovo loše djelo to vam je mu'min”. Bilježe ga Tirmizi i Hakim, a vjerodostojnim ga ocjenjuju Tirmizi, Hakim, Zehebi i Albani.

    “Sejh Muhammed b. Abdul-Vehab kaze:
    “A ti kome je Allah podario blagodat islama, i koji si spoznao da nema drugog boga osim Allaha, nemoj misliti da ako kazes: ‘Ovo je istina i ja se klonim svakog mimo Njega, ali se necu suprostaviti musricima, niti cu o njima ista govoriti’. Nemoj misliti da ces na taj nacin postici svoj ulazak u islam. Naprotiv, mora postojati mrznja protiv njih, protiv onih koji njih vole, njihovo kudjenje i iskazivanje neprijateljstva protiv njih. Kao sto su tvoj otac Ibrahim, i oni koji su sa njim, rekli:

    “Mi s vama nemamo nista, a ni s onim sto vi, umjesto Allaha, obozavate, mi vas se odricemo, i neprijateljstvo i mrznja ce se izmedju nas stalno javljati sve dok ne budete u Allaha, Njega Jedinog, vjerovali!” (El-Mumtehine, 4)
    Ili kada Uzviseni kaze:

    “Onaj ko ne vjeruje u Taguta, a vjeruje u Allaha, drzi se za najcvrscu vezu”. (El-Beqare, 256)”

    Apsolutno se slazem sa shejhom i on je tako postupao, otisao bi kod covjeka i reko mu istinu u lice, a jesi li ti bio kod zukurlica da mu to kazes u lice ili svima onima koju su glasali za njega i da ih javno opomenes da su taguti i nevjernici (licno imenom i potpisom, ne samo na ovom forumu i to po nickom, niko nezna ni ko si ni sta si), shejh se protivio musricima sa jasnim dokazima i licno svojim prisustvom i dzematom, dali su po tebi svi oni muslimani sandzaka (koji obavljaju namaz, daju zekat, drze se tewhida, mnogi obavili cak i hadz, udjeljuju sadaku itd) ali su ipak za zukurlica, po meni su oni isto novotari jer cine novotarije kroz ibadete a sta su po tebi?

    Brate panter postoje mnoge opaske po pitanju tekfira, ja sam pitao shejha idriza i on mi je jasno odgovorio da je bolje da se time ne bavim bez jasnog dokaza, ima precih Allahovih odredbi koje mnoga braca preskacu pa odu na tekfir a u svojoj kuci nisu uspostavili Sheriat, njihova rodbina luta u zabludi, ne komuniciraju mnogi sa vecinom komsija, odnosi sa bracom jako losi, itd.

    Ako smatras da su za tebe najjaci dokazi postavljeni video materijali, takve video materijale moze neko i za nekog shejha postaviti izbaciti nesto jasno ostaviti nesto dvosmisleno i eto ti tekfira po osnovu nekog videa. Trebas brate to licno utvrditi i licno cuti od zukurlica kao sto je shejh Abdul Vehab licno cuo od musrika i licno im se protivio imenom i prezimenom (istinu svakom u oci sa dokazima).. A ja se necu osloniti samo na te snimke i proglasiti njega kafirom. Po meni je on novotar i covek koji pokushava pogrijesnim metodama traziti veca prava muslimanima u sandzaku.

    #6334
    Anonimno
    Neaktivan

    Assalamualajkum braco necu da duzim ali dovoljno je da pogledate onu izjavu po pitanju izbora,demokratije i cak tvrdnje da je vadzib glasat da taqut nebi izgubio stolicu… Allahu mustaan

    #6338
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate Halid Ibn Velid mene muci jedno, covjek postane zbunjen, jer proglasenjem Zukorlica i svih tih ljudi kafirima, tagutima, munaficima i sl. automatski znaci u slucaju rata sa cetnicima recimo, mi bi im trebali okrenuti ledja ili se cak i boriti protiv takvih. Pored svih mana, novotarija i zabluda tog i takvog muftije i mnogih oko njega ne znam kako bi itko tko je musliman pa jos i bosnjak zbog tog i takvih razloga mogao ustati protiv svog naroda, sta onda sa bracom arapima koji su za vrijeme agresije na BiH dolazili u pomoc nama, pa mi smo tada u najmanju ruku za njih bili nevjernici, otpadnici, murtedi, novotari, malo je tada bilo onih koji su kljanjali namaz a i oni koji su klanjali o novotarijama i tradiciji da ne govorim… mislim da to treba dobro razjasniti jer to su stvarno opasne stvari, do klanja opet moze sutra doci a sta tad?

    #6341
    Anonimno
    Neaktivan

    Halid ibn Velid muftija Sandzacki je kafir tagut koji je porusio svoj Islam.
    Islam je cistoca od shirka i kufra, a musliman je onaj koji je napustio shirk i kufr i ostvario tewhid to jest sav ibadet posvetio samo Allahu.

    Sve vise sto pises samo vise sebe zbunjujes trazeci dokaze da ispadnes u pravu, i nemoj da se pozivas na Bilibanija jer ocigledno ne poznajes dawu Bilibanija.

    #6347
    Anonimno
    Neaktivan

    Kao sto rekoh u Sandzaku vecina muslimana podrzava maksimalno zukurlica nisi mi odgovorio na pitanje, jesu li svi oni po tebi sandzacki kafiri?

    A drugo nemoj meni da pricas o dawi Bilibanija jer sam u tom dzematu, nekoliko puta sam razgovarao sa shejhom u vise navrata za sve sto me zanimalo ga pitao. Ako vec hoces onda uzmi moj email od administratora pa da se nadzemo da zajedno odemo kod shejha da ga pitamo i da se uveris u odgovor koji ti ne slijedis. Ja cu biti u aprilu kuci pa mozemo da odemo da ga pitamo.

    Ako si blizu porce mozemo takodze i njega da pitamo, ja pitam ne lutam od dzemata. Ili bi ti mozda hteo poput onog brata mewlida nesto na svoju ruku.

    Brate sauere postoji problem kod odredzenih vezan za egoizam i temperament, neki misle da sve znaju pa olako se bacaju nazivima “tagut, kafir, munafik itd” bez dovoljno jasnih dokaza i znanja o tome, cak i da postoje dokazi nemoze se time baviti obican musliman koji je od juce poceo uciti o svojoj vjeri u njenom pravom znacenju, jer su te teme kompleksne i njima se bave shejhovi i najveci ucenjaci.
    Zato nas oni upozoravaju da nebi se desio slucaj poput mevlida ili da ne damo povoda i dokaza da nas neko naziva “haridzijama”. Oni su ti koji pretjeruju sa tekfirom a ne sljedbenici ehli sunneta wel dzemata.
    Ovaj brat je zaboravio sta nas prije svega uci shejh Bilibani “da uspostavimo sheriat u svojoj kuci, porodici, da pozivamo rodzake, komsije, prijatelje, poznanike shirimo dawu izgradimo lijep ahlak, pomazemo siromasne, druzimo se medzusobno u ime Allaha a klonimo se onoga sto moze biti povod razdvajanja i svadze…” a neka braca to preskoce uhvate se za tekfir i proglasavanje kafirom one koji klanjaju, daju zekat, obavljaju hadz, ulazu na Allahovom putu, itd.

    Upravo tako sauere, sa svih strana preti opasnost muslimanima, za vrijeme rata u BiH su se svi ujedinili u odbranu prava i zivota muslimana. Jel vidis sta je problem kod ovog brata, ja ga nazivam par puta bratom a njemu egoizam i temperament ne dozvoljava da me nazove bratom, a ja mu zelim samo dobro, ono sto zelim sebi to i njemu. Znam puno brace iz porcinog dzemata i iz idrizovog ali svi se oni paze i ne zalaze u oblasti o kojima shejhovi upozoravaju. Bas me zanima iz kog je dzemata ovaj brat.

    ” A Allahova vjera je između onih koji u njoj pretjeruju i onih koji u njoj popuštaju. Niti je sa ovim prvim u njihovom pretjerivanju niti sa drugim u njihovom popuštanju. A spašenoj i potpomognutoj skupini koja bdi nad Allahovom vjerom ne škodi suprostavljanje onih koji im se suprostave niti onih koji ih na cjedilu ostave, sve do Sudnjeg dana.

    Pripadnici te skupine su oni za koje je Allah upozorio da se slijedi neki drugi put mimo njihova pa kaže:”Onoga koji se suprostavi Poslaniku, nakon što mu pravi put bude jasan, i koji pođe putem koji nije put vjernika,pustićemo da čini šta hoće, i bacićemo ga u džehennem,a užasno je on boravište”(Nisa'115).

    Ko je mimo njih (spašene skupine), taj je nemaran a ko je iznad njih taj pretjeruje. Jedna skupina je zaostala za njima pa su postali labavi, dok se druga skupina uzdigla iznad njih pa su pretjerali, a oni su (pripadnici spašene skupine), između njih na pravom putu.”(1)

    Jedna skupina šerijatskih tekstova upozorava i zabranjuje općenito na pretjerivanje u vjeri. – Bilježi i‘mam Ahmed (11347,215),Nesai, Ibn-Madže i ostali da je, Poslanik,sallallahu alejhi we selem, rekao: “Boj te se pretjerivanja u vjeri, zaista je one prije vas uništilo njihovo pretjerivanje u vjeri. ” (2)

    – Bilježi Taberani i ostali da je Poslanik,sallallahu alejhi we selem, rekao: “Dvije vrste ljudi iz mog ummeta neće imati udjela u mom šefa'atu: vladar tiranin, nasilnik i svako onaj ko pretjeruje.” Hadis je dobar-hasen.

    Dok druga skupina šerijatskih tekstova, a njih je puno, eksplicitno upozorava onoga ko pretjeruje u tekfiru i zastrašiva svakoga ko prekrši Allahove granice po pitanju tekfira.
    – Bilježi Buharija u svom “Sahihu” u knjizi o edebu poglavlje “Ko protekfiri svoga brata, bez te'vila, onda je on kao što je rekao”.

    Od Ebu-Hurejre,r.a., se prenosi da je Allahov Poslanik,sallallahu alejhi we selem, rekao: “Kada čovjek kaže svome bratu o kafire, jedan od njih dvoje je to stekao.”

    – Od Sabita ibn Dahhaka se prenosi da je Allahov Poslanik,sallallahu alejhi we selem,rekao: “Ko se zakune milletom (vjerom) mimo islama onda je kao što se i zakleo (tj. Pripadnik te vjere kojom se zakleo), ko ubije sebe biće kažnjavan u džehennemskoj vatri predmetom kojim se ubio. Prokleti vjernika je kao ga ubiti, a ko optuži vjemika kufrom kao da ga je ubio”.

    ——————————————–

    1 Riječi Šejhul-islama o hvali selefa, ‘‘Medžmu'tul fetava” 4 -11.

    2 Šejhul-islam je hadis ocijenio vjerodostojnim u “Slijeđenju pravog puta” i u Fetvama 3/238.

    – I bilježi (Buharija) isto tako u svom “Sahihu” u poglavlju o zabranjenom kuđenju (psovci) i prokletstvu, od Ebu-Zerra,r.a ,također, da je čuo Allahova Poslanika, sallallahu alejhi we selem, da je rekao: “Neće nijedan čovjek napasti drugog fiskom ili kufrom a da se neće vratiti na njega ako onaj kojeg je napao nije takav.”

    – Bilježi Muslim u svom ’’Sahihu’’ u poglavlju imana od Ebu-Zerra,također, da je čuo Allahova Poslanika, sallallahu alejhi we selem, da je rekao: ‘‘Svaki čovjek koji pripiše sebe nekom drugom mimo njegova oca, čini kufr. Onaj koji tvrdi da mu nešto pripada a nije njegovo, nije od nas i neka pripremi sebi mjesto u Džehennemu. I ko čovjeka optuži kufrom ili kaže:’’ O Allahov neprijatelju, a on nije takav, onda se to vraća na njega. ‘‘

    – Bilježi hafiz Ebu-Jala od Huzejfe ibn Jemana r.a, da je rekao:’’ Rekao je Allahov Poslanik,sallallahu alejhi we selem,: “Ono ćega se za vas bojim jeste čovjek koji uči Kur'an, tako da se na njemu vidi radost zbog toga, i odjeva se odjećom islama,pa ga zatim zadesi ono što Allah hoće, pa on napusti Kur'an i baci ga za svoja leđa i nasrne sabljom na svog komšiju optužujući ga da je mušrik.” Rekao sam:”O Allahov Poslaniće, ko je preči širka, optužitelj ili optuženi? Pa je odgovorio: “Optužitelj.”

    Ovu predaju je spomenuo i Hafiz Ibn-Kesir kod tumaćenja Allahovih riječi “I obavijesti ih o onome kome smo dokaze naše dali, ali se on od njih udaljio pa ga je šejtan dostigao, I on je zalutao” (EI-Earaf,175).

    Predaju, kako stoji u “Medžmeu ez-zevaid” 5/228, isto tako spominje i Taberan i u “Kebiru” i “Sagiru”, od Muaza ibn Džebela,r.a.,merfuan sa dužim tekstom. Međutim, predaja dolazi putem Sehra ibn Havseba oko čijih hadisa se ulema razilazi, neki prihvataju njegove hadise dok ih drugi odbacuju.

    Ove vjerodostojne predaje prijetnje i upozorenja utiču na one koji su razumom obdareni da budu oprezni po pitanju svoje vjere najvećim oprezom. Jer, bukvalno znaćenja ovih tekstova ukazuje da je onaj ko protekfiri muslimana, kojeg nije protekfirio Allah i Njegov Poslanik, sallallahu alejhi we selem, postao nevjernik, a to je ogromna prijetnja. To je zbunilo ulemu, stoga su po pitanju ovih hadisa spomenuli nekoliko te'vila (tumaćenja).

    Tako neki kažu da onoga ko se navikne na ovaj veliki grijeh i drzne se na njega to vodi kufru, ili će mu završetak biti kufrom. Jer, grijesi vode kufru, veliki od njih prije malih, a onaj ko omalovažava velike grijehe to će ga dovesti do činjenja uzroka kufra. Na ovo znaćenje smo ukazali kada smo knjigu naslovili”…da pretjerivanje u tekfiru vodiu kufr.’’ Nevevi,rahimehullah, je u komentaru Muslima spomenuo zbunjenost nekih ućenjaka po pitanju ovih hadisa, to s toga što je pravac sljedbenika istine, ehli-sunneta vel džema'ata, da se musliman ne tekfiri zbog grijeha, a u te grijehe spada i govor čovjeka svom bratu ’’o kafire’’, pod uslovom da time ne cilja neispravnost vjere islama. U tumaćenju tih hadisa Nevevi je spomenuo pet odgovora:

    “-Prvo, da se odnosi na onoga ko ohalali tekfir muslimana. Takav čini kufr.

    -Drugo, znaćenje hadisa je da se na njega (onog koji optužuje kufrom) vraća grijeh tekfira njegova brata.

    – Treće, da se odnosi na haridžije koji tekfire vjernike. Ovo mišljenje prenosi Kadi Ijad od imama Malika ibn Enesa, rahimehullah.

    – Ćetvrto, znaćenje hadisa je da ga takav postupak vodi kufru, jer, grijesi vode kufru i bojati se je za onoga koji ih ćešto čini da će ga na kraju odvesti u kufr.

    – Peto, da se njemu vraća njegov tekfir tj., ne vraća se suština kufra već se vraća tekfir, jer je učinio svoga brata vjernika nevjernikom.

    A to je kao da je protekfirio sebe, to zbog toga što je on ili protekfirio onoga koji je poput njega, ili zbog toga što je protekfirio onoga koga ne tekfiri osim onaj koji je kafir, vjeruje u neispravnost dini islama. A Allah najbolje zna.” Zavrsen citat, skraćeno iz knjige “Komentar Muslima”.

    Treće mišljenje, koje se prenosi od imama Malika, Nevevi je ocijenio slabim pod izgovorom da haridžije svojom novotarijom nisu postali nevjernici kod većine ućenjaka. lbn-Hadžer je prigovorio Neveviju i odbranio mišljenje Malika na taj način što među haridžijama ima onih koji tekfire veliki broj ashaba kojima je Poslanik garantovao Džennet i iman. Tako da se takvi (od haridžija) tekfire zbog poricanja Poslanikova,sallallahu alejhi we selem, svjedočanstva a ne zbog toga što su tekfirili iz te'vila. (1)

    Nakon toga Ibn-Hadžer kaže: “A konstatacija je da je hadis (o tekfiru muslimana) došao kao ukor muslimanu da tako nešto kaže svome bratu, što obuhvata vrijeme prije pojave haridžija i ostalih sekti.” Završen citat

    Ševkani, u “Sejlu el-džerrar” 4/578, kaže: “Znaj da sud čovjeku koji je musliman, o izlasku iz vjere i ulasku u kufr, ne smje donijeti čovjek koji vjeruje u Allaha i u Sudnji dan osim sa dokazom koji je jasniji od sunca u po bijela dana. Zbog toga što u vjerodostojnim predajama, koje prenosi skupina ashaba, stoji, da onaj ko kaže svom bratu o kafire, jedan od njih dvoje je takav.” Zatim je spomenuo hadise da bi potom rekao: ” U ovim hadisima koji se prenose, i njima sličnim u znaćenju, je najveći ukor i opomena na žurbu u tekfiru.” Zavrsen citat

    I kaže: “Onaj ko je imalo škrt na svoju vjeru neće učiniti stvar koja sa sobom povlaći neke opasnosti, niti će sebi dozvoliti činjenje stvari u kojoj nema fajde, pa kako će tek onda, kada se boji za sebe, učiniti djelo čijeg je počinioca Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we selem, nazvao kafirom. Tome ne vodi razum a kamoli šerijat.” (Isti izvor 4/579).

    ——————————————————–

    1 Poznato je da haridžije nisu govorili da negiraju hadise Poslanika, sallallahu alejhi we selem ,koji sadrže svjedočanstvo džennetom nekim od ashaba, već je to one što proistiće iz njihova tekfira ashaba kojima je Poslanik, sallallahu alejhi we selem, garantovao džennet, poput Osmana, Alije, Aiše i

    ostalih. A doći će u greškama u tekfiru o tekfiru na osnovu onoga što proistiće iz govora. Jer one što proistiće iz govora čovjeka se ne smatra njegovim govorom osim ako se on s njime složi. Kaže hafiz Ibn-Hadžer u “Fethu” nakon što je spomenuo sustezanje neke uleme od tekfira haridžija: “Prije njega se suzdržao i kadi Ebu-Bekrel-Bakilani i rekao: “Oni (haridžije) nisu izgovorili kufr već su izgovorili riječi koje vode kufru.’’ Završen citat, Knjiga o traženju pokajanja od murteda, poglavlje “Ko ostavi borbu protiv haridžija”.

    Ibn-Dekik el-‘Id, govoreći o znaćenju ovih hadisa, kaže: “Ovo je velika prijetnja onome ko protekfiri muslimana a to ne zaslužuje. To je velika greška u koju je upao veliki broj apologetičara i onih koji se pozivaju na sunnet i hadis. Kada su se razišli u akidi, žestoko su se ponijeli prema onima koji su im bili oprečni pa su ih protekfirili.” (“Ihkamu el-ahkam šerhu Umdeti el-ahkam” 4/76).”

    UPOZORENJE NA PRETJERIVANJE U TEKFIRU 3

    SELASINIJA, Autor: Muhammed Asim El-Makdisi

    #6348
    Anonimno
    Neaktivan

    Své ovo sto spominjes kao dokaz u tvoju korist, ne moze se odnositi na Zukorlica, ti ne razumijes propise i brkas pojmove.

    I nemoj da mesas moj temperament i serijatske dokaze, sve to radis da ispadnes da si u pravu, i zasto se obraca Suahesu kada je rasprava izmedju mene i tebe.

    Iz tvojih postova se vidi da si pun shubhi, i sve ove tekstove sto uzimas za dokaz nisu u tvoju korist. Posto si uzeo shejha Ebu Muhammeda el Makdisija za dokaz u tvoju korist, znas li da shejh Makdisi tekfiri Hamas i tekfiri svakog pojedinca koji radi u policiji za Hamas, i cak tekfiri njiihove zene i djecu ako znaju za hal svojih muzeva a i dalje zive sa takvim ljudima, zato ti je bolje da se ne pozivas na Makdisija, a stanje Zukorlica mislim da je gorre od Hamasa a Allah najbolje zna.

    I sta zelis da kazes time sto me poredjas sa Mevlidom, ne shvatam te. Podmuklo i pokvareno pokusavas da mi nakacis neke stvari samo zato da bi dokazao onima koji citaju nasu raspravu da si u pravu. Ja ti se ni u jednom mom postu nisam obratio na ruzan nacin, niti sam te uvredio, niti sam napisao nesto licno protiv tebe, a ti stalno se trudis da dokazes da sam temperamentan i da te mrzim pises mi brat sam ti kao da bi me smirio, ja ti ponavljam da te nigde nisam napao niti vredjao, a moj teemperament je radi odbrane istine, a ti si stvarno zbunjen i gusis se u svom bunilu, prostije da ti kazem da buncas vise. (ovo ti pisem kao odgovor na nacin na koji ti pises)

    Posto kazes da izbegavam da odgovrim jesuli svi oni kafiri 80 posto “muslimana” koji su birali muftiju, eto osvrnucu se i na to.
    Prvo ja mislim da muftija nije dosao na funkciju da ga je narod Sandzaka birao, i ne verujem da se cijeli Bosnjacki narod za to pitao, a drugo jesuli svi oni nevjernici, odgovaram ti da nisu, neki jesu neki nisu, nevejrnik je svako onaj koji radi djela shirka, a svako onaj koji cini ibadet samo Allahu i ne cinu mu shirk je musliman.
    Da te podsjetim Arap dzamije u Pazaru posto kazes da su u pazaru svi muslimani za muftiju. Sjecas li se ko je pucao na bracu, da nije one ljude sto su pucali na bracu poslala Aida islamomrzac, ili bjehu to Zukorlicevi ljudi.

    I dok neke stvari ne naucis nemoj mi se vise obracati, jer sve vise otkrivas svoj dzehl.

    #6364
    Anonimno
    Neaktivan

    Samo da znate da pratim temu i razmišljam, želeći da se stišate, popustite i napokon dođete do zajedničkog zaključka. Želim, a vi kako hoćete.

    Ex PANTER, šta znače ove tvoje riječi: “I nemoj da mesas moj temperament i serijatske dokaze, sve to radis da ispadnes da si u pravu, i zasto se obraca Suahesu kada je rasprava izmedju mene i tebe.” ? Nešto mi nelogične. Ja se uopšte ne miješam, bar ne raspravom niti naginjanjem na jednu ili drugu stranu. Imam svoj stav. Možda ga jednom i iznesem, sad sam u nekoj žurbi i brigama.

    Selam obojici!

    #6366
    Anonimno
    Neaktivan

    Halid Ibn Velid post=523 wrote:

    Brate sauere postoji problem kod odredzenih vezan za egoizam i temperament, neki misle da sve znaju pa olako se bacaju nazivima “tagut, kafir, munafik itd” bez dovoljno jasnih dokaza i znanja o tome, cak i da postoje dokazi nemoze se time baviti obican musliman koji je od juce poceo uciti o svojoj vjeri u njenom pravom znacenju, jer su te teme kompleksne i njima se bave shejhovi i najveci ucenjaci.
    Zato nas oni upozoravaju da nebi se desio slucaj poput mevlida ili da ne damo povoda i dokaza da nas neko naziva “haridzijama”. Oni su ti koji pretjeruju sa tekfirom a ne sljedbenici ehli sunneta wel dzemata.

    Izvinjavam se Suahes ja sam mislio da se tebi obraca a pise o meni, a on se zapravo obratio nekom sauere, greska u citanju.

    #6367
    Anonimno
    Neaktivan

    Vec sam ti pojasnio brate panter, ali ti tvoj ego ne da da ukapiras, neznam zasto.
    A sto se tice dzehla kojeg si pomenuo to cemo vidjeti brate pantere polahko nemoj da skaces SABUR “svaka dusa ce smrt okustit..”
    Doci ce Sudnji dan, ja imam svoje dokaze ti imas svoje pa cemo vidjeti, za tu tvoju potvoru o dzehlu (time pokazujes svoje lice puno mrznje i egoizma).

    Toliko si se zbunio da si i brata suahesa pomijesao sa bratom saurom.
    A to za temperament to tije u prijasnjem postu brat yaseer rekao a meni si potvrdio ne vidim tu nikakvu uvredu, temperament je svojstvo licnosti.

    Da ti pojasnim ponovo:

    ” A Allahova vjera je između onih koji u njoj pretjeruju i onih koji u njoj popuštaju. Niti je sa ovim prvim u njihovom pretjerivanju niti sa drugim u njihovom popuštanju. A spašenoj i potpomognutoj skupini koja bdi nad Allahovom vjerom ne škodi suprostavljanje onih koji im se suprostave niti onih koji ih na cjedilu ostave, sve do Sudnjeg dana..”

    Ja smatram da nazivanje zukurlica “kafir” je pretjerivanje u tekfiru zbog nedovoljno dokaza i zato sto se nasi shejhovi ogradzuju od takvih naziva i ne preporucuju braci da tek tako tekfire, jel kapiras. U kom si bese dzematu ili si van dzemata, ja sam i u porcinom i u idrizovom i velika vecina brace je jako oprezna po pitanju tekfira.

    A sto se tice shubhi ima li vece shubhe od ove tvoje:

    “Posto kazes da izbegavam da odgovrim jesuli svi oni kafiri 80 posto “muslimana” koji su birali muftiju, eto osvrnucu se i na to.
    Prvo ja mislim da muftija nije dosao na funkciju da ga je narod Sandzaka birao, i ne verujem da se cijeli Bosnjacki narod za to pitao, a drugo jesuli svi oni nevjernici, odgovaram ti da nisu, neki jesu neki nisu, nevejrnik je svako onaj koji radi djela shirka, a svako onaj koji cini ibadet samo Allahu i ne cine mu shirk je musliman.”

    Ja sam video novotare kako zajednicki zikre i znam da su novotari a reci mi to posto recimo da od 80 posto tih muslimana smatras po tim tvojim “neki” 40 posto “kafirima” jesi li video tih 40 posto da se klanjaju nekom drugom mimo Allaha, jesi li sve njih vidio da propustaju namaze ili samo na osnovu tvojih shubhi “neki jesu neki nisu..” Subhanallah

    Spasena skupina je ona koje se drzi Kurana i sunneta i niti je labava niti pretjeruje u vjeri.

    “Pripadnici te skupine su oni za koje je Allah upozorio da se slijedi neki drugi put mimo njihova pa kaže:”Onoga koji se suprostavi Poslaniku, nakon što mu pravi put bude jasan, i koji pođe putem koji nije put vjernika,pustićemo da čini šta hoće, i bacićemo ga u džehennem,a užasno je on boravište”(Nisa'115).

    Ko je mimo njih (spašene skupine), taj je nemaran a ko je iznad njih taj pretjeruje. Jedna skupina je zaostala za njima pa su postali labavi, dok se druga skupina uzdigla iznad njih pa su pretjerali, a oni su (pripadnici spašene skupine), između njih na pravom putu.”(1)

    Jedna skupina šerijatskih tekstova upozorava i zabranjuje općenito na pretjerivanje u vjeri. – Bilježi i‘mam Ahmed (11347,215),Nesai, Ibn-Madže i ostali da je, Poslanik,sallallahu alejhi we selem, rekao: “Boj te se pretjerivanja u vjeri, zaista je one prije vas uništilo njihovo pretjerivanje u vjeri. ” (2)

    Bilježi Buharija u svom “Sahihu” u knjizi o edebu poglavlje “Ko protekfiri svoga brata, bez te'vila, onda je on kao što je rekao”.

    Od Ebu-Hurejre,r.a., se prenosi da je Allahov Poslanik,sallallahu alejhi we selem, rekao: “Kada čovjek kaže svome bratu o kafire, jedan od njih dvoje je to stekao.”

    Neznam sta ti nije jasno u hadisima, ako nas poslanik s.a.w.s nas upozorava da pazimo koga tekfirimo i na koji nacin, ako nasi shejhovi savjetuju nas da prvo dobro naucimo o propisima tekfira onda trebamo imati dokaz cist i sjajan poput sunca za tekfir, ja smatram da video materijalom se moze lako manipulisati, iseces par sekundi i od ucenjaka ehli sunneta zlikovac napravi sufiju ili suprotno, to se vec mnogo puta radilo, drugo mnoge rijeci mogu biti dvosmislene odakle znas sta je tim rijecima mislio i koji je nijet imao onaj koga nazivas “kafirom”, trece taj covijek klanja, obavio hadz, udjeljuje zekat, pomaze muslimanima u sandzaku, itd.

    A to sto sam te poredio sa mevlidom mislio sam posto vidim da ne razmisljas kao braca iz shejh idrizovog dzemata kao ni iz porcinog neznam u kom si dzematu, jer su braca jako oprezni po pitanju tekfira.

    “Sjecas li se ko je pucao na bracu, da nije one ljude sto su pucali na bracu poslala Aida islamomrzac, ili bjehu to Zukorlicevi ljudi.”
    Jesi li video te ljude, jel imas cvrst dokaz da im je zukurlic naredio, po ovakvoj tvojoj logici svi smo mi poput mevlida, iako se jasno ogradio shejh nusret od tog djela iako se zukurlic ogradio od tog napada, ti bi da ga pripises e tako i neprijatelji islama pripusuju djelo mevlida svim sljedbenicima ehli sunneta a sta je to nego shubha bez dokaza.

    Zapamti ne stitim nimalo zukurlica to sam ti sto puta napomenuo, po meni je on novotar koji usput cini velike harame koga nikad necu slijediti. Ali se stobom necu takodze sloziti a ne trazim ni od tebe da se slozis samnom. Ja imam svoje dokaze ti svoje a svi cemo jednog dana stati pred Gospodarom svih svjetova pa ce sve biti objelodanjeno i vidjecemo koje bio u pravu a ko je pretjerivao.

    I jos nesto ja, suahes, saur, yaseer i mnogi ovde smo braca, medzusobno se postujemo i cijenimo na osnovu ahlaka i imana koji se iskazuje u tekstove jesmo li ti mi braca ili nismo? jos ovo mi odgovori i zavrsili smo.

    #6369
    Anonimno
    Neaktivan

    Allah vas nagradio na konstruktivnoj raspravi. Razumljivo je da se dva muslimana razilaze po nekom pitanju, ali nemojte dozvoliti sebi prepucavanje, jer to izgleda ružno onima koji prate diskusiju, pa onda ljudi izbjegavaju da se okoriste diskusijom jer su njeni učesnici koristili prejake optužbe.

    Međutim, kada je Zukorlić u pitanju, ja sam čuo od povjerljivog brata da je Zukorlić nekoliko puta javno izjavio rečenicu tipa: “Mi smo svakog mjeseca (ili mjesečno) slali državi izvještaj o tim momcima (tzv. vehabijama)…” što je djelo špijunaže muslimana u korist kafira, a to je djelo kufra, i oko ovoga se hvala Allahu ne spore dva muslimana. Ako je istina ovo gore o Zukorliću, i da se on još javno hvalio time, i javno iznosio, onda je sramota za jednog muslimana da brani Zukorlića.

    Međutim, u jednu stvar sam siguran: u vrijeme događaja u Arap džamiji, kada je muftijin radnik (tjelohranitelj ili vozač ne sjećam se) pucao na neku braću te ranio najmanje jednog, muftija je preko Mešihata zatražio intervenciju države, te pozvao državu Srbiju i srpsko “pravosuđe” da se obračuna sa tzv. vehabijama. Dozvoljeno je muslimanu da zatraži pomoć od kafira kada mu je život ugrožen, ali nije dozvoljeno tagutski, nepravedni sud nazvati pravosuđem.

    I da napomenem da je tačno da muftija možda nije naredio da se puca na braću, ali jeste naredio da se braća isprovociraju te da se u Arap džamiji, nakon što su izbačene, ponovo uvedu novotarije. Ovo su mi rekli ljudi koji su jako dobro upućeni u dešavanja u Novom Pazaru.

    Prema tome, Halide, ja mogu pohvaliti tvoj napor i brigu kada su u pitanju granice Allahovih propisa, ali također moram pohvaliti i brata ex-Pantera koji je isto tako ljubomoran na te granice. Obojica se vi trudite da štitite Allahove granice, samo jedan iznutra a drugi spolja : )

    Allah vam podario međusobno razumijevanje i bratsku ljubav!

    Wesselamu alejkum.

    #6371
    Anonimno
    Neaktivan

    Halide ibn Velid zasto cijelo vrijeme pokusavas da me vrijedjas time sto stalno spominjes moj ego i temperament, zasto si toliko podmuklo pokvaren. A sti se tice menhedza malo si pobrkao stvari. Po tvojim postovima nema sumnje da si iz Porcinog dzemata, a iz Bilibanijevog se prestavljas zato sto prepostavljam da si terotorijalno iz Bilibanijevog kraja pa se Bilibaniju pripisujes, a da si na dawi Bilibanija cisto sumnjam sa tvojim stavovima.

    Vidim da i potvaras uveliko, procitaj malo bolje moje odgovore, gde sam ja to naveo da su 40 posto kafiri a 40 muslimani, vrati se na moj post procitaj ga ponovo pa ces videti sta pise, a nemoj da potvaras, jer sam reko svako ko obozava samo Allaha i ne cini mu shirk je musliman, a svako ko cini sirk Allahu nije musliman, a tvoje potvore su 40 posto.

    A vidim da si tvrdoglav do besvijesti a nisi na istini. Posto se pozivas na Porcu idi do Porce i pitaj ga jesuli muslimani Ceric i Zukorlic.

    I ne shvatam sto pises toliko duge postove, naporne i teske, Halide ti nisi sposznao osnovu sa kojom je dosao Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem, a sve vise sto se trudis da branis TAGUTA Zukorlica sve si u gorem halu, jer ocigledno ne mozes da odvojis Islam od shirka i muslimana od musrika.
    Nijedna od gore spomenutih predaja se ne moze odnositi na odbrani Zukorlica. Uzimas dokaze koji nisu u tvoju korist, i koristis ih tamo gde se ne mogu koristiti.

    Sredina jeste izmedju pretjerivanja i popustanja, ali ti podmuklo time zelis da svoju zabbludu branis time.
    Ovim bi se svaki novotar i otpadnik mogao braniti, optuzujuci te da preterujes u vjeri. Polako Halide zagrij stolicu i nauci neke stvari.

    Za dalju nasu raspravu ako zelis da se bolje upoznamo mozes me naci na paltalk pod nickom PANTER, a ako si kod Porce u dzemat se isto mozemo naci i popricati o ovim stvarima i otici pred daijom da vidimo ko je u pravu. Toliko od mene.

    #6374
    Anonimno
    Neaktivan

    Ja ne vrijedzam brata muslimana ne govorim iza ledza vec direktno, kao sto rekoh vec je brat prije pomenuo temperament i to nije bilo u namjeri da vrijedzam nego da te podsijetim da se vecina brace paze po pitanju tekfiru a to cu ti i licno inshallah dokazati.

    A sto se tice poznavanja osnove hvala Allahu trudim se uvijek da naucim (ne oholim se da sve znam, vec suprotno uvijek ucim a ponajvise od shejhova), ja sam jedan od onih muslimana koji se ne hvale nekim svojim znanjem kao sto sam na pocetku napomenuo, uvijek citam i ucim o svojoj vjeri, o spornim i direktnim pitanjima o kojima nemogu naci odgovor ja pitam shejha kad god mogu i shejh mi je jasno odgovorio. Neznam sta ti tu nije jasno, a kopy past metodu ovdije moze svako koristiti i govoriti moze svako za sebe “ja sve znam ti neznas ti si u zabludi…, zar nije to Oholost” a najvise od svih osobina koje mrzim je oholost, da nas Allah sacuva takvih sejtanskih nagovaranja.

    Kao sto rekoh sto se tice dokaza “video snimci” nisu dovoljan argument da zukurlica nazovem “kafirom” a za novotarije i harame koje cini i odobrava postoje ocigledni dokazi koje sam licno video.

    A sto se tice pripisivanja nekom da ti pojasnim osnovne stvari. U islamu kod sljedbenika Istine nema prepisivanja vec Kuran i sunnet i ehli sunnetski dzemati koji su otvoreni za svakog muslimana koji slijedi put poslanika s.a.w.s a ja se drzim dzemata. Sa shejhom se licno znam i u njegovom sam dzematu kao i svakom dzematu koji slijedi put poslanika s.a.w.s i shejh nije nikada direktno rekao za zukurlica da je “kafir” rekao je da slijedi esharijsku akidu koja se jasno razlikuje od akide prvih generacija muslimana selefa i da je novotar, a ti mozes pisati na svoju glavu i po svom nahodzenju sto god zelis. Zato ce Allaha presuditi i tebi i meni i svakom, ja imam svoje dokaze , savjet i misljenje shejha ti imas nesto svoje pa cemo inshallah vidjeti koje bio u pravu.
    Svako ce za sebe odgovarati na Sudnjem danu.

    Spomenuo si vjerovatno iz tvrdoglavosti i ljubomore zabludu, ja sam ti jasno odgovorio:
    Smatram da je zukurlic novotar sklon nekim opaskama i haramima, pitao sam shejha i dobio odgovor da je bolje da se braca bave prioritetnijim stvarima poput uspostavljanja Sheriata u svojoj kuci i cuvanje svoje porodice od vatre, sirenja dawe u okolini u kojoj zivi, poboljsanje odnosa sa komsijama, cuvanje i gajenje rodbinskih veza, itd od umesto sto se neka braca bave tekfirom pa time sebe postavljaju u poziciju koja zahtijeva znanje i jasne dokaze.
    Ako je ovo po tebi zabluda onda smo svi mi koji slijedimo shejhove savjete i shejha po tebi u zabludu jeli? Jel primjecues gde sebe dovodis sa ovakvim naivnim piskaranjem kako tebi stima. A i nesto ne vjerujem da imas neki hajr sto zukurlica nazivas “kafirom” , prije svega krijes se iza nekog nicka, zukurlic nije nikad cuo za tebe, cak i nezna da ga tekfiris, sto znaci nikakvi hajr samo mozes dati povoda jos vise nekom neprijatelju ehli sunneta da te nazove haridzijom, spijunom koji tekfiri sve zivo.
    Hvala Allahu mi imamo ehli sunnetske dzemate i duzni smo ih slijediti prema rijecima poslanika s.a.w.s:

    Hadis od Ebu Zerra, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ko napusti džemat koliko pedalj skinuo je jaram Islama sa svog vrata”. Bilježe ga Ebu Davud, Tirmizi, Ahmed i Hakim, a vjerodostojnim su ga ocijenili Tirmizi, Albani i Šuajb Arnaut.

    Hadis od Ibn Omera, radijallahu anhuma, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Moj Ummet se neće okupiti na dalaletu, a Allahova ruka je sa džematom, a ko se odvoji odvojio se u vatru”. Bilježe ga Tirmizi i Hakim, a slabim su ga ocijenili Tirmizi, Darekutni i Abdullah Es-S'ad (od savremenih muhaddisa).

    “Tebe se ništa ne tiču oni koji su vjeru svoju raskomadali i u stranke se podijelili, Allah će se za njih pobrinuti. On će ih o onome što su radili obavijestiti” (El-En'am, 159).

    Brate panter smiri strasti, Sabur, tako mi Allaha ono sto zelim sebi to i tebi a to je Allahova milost i Njegovo zadovoljstvo i smatram te bratom koliko god se cak i do besvesti neosnovano ljutio.

    Nisi mi odgovorio na prethodno prosto pitanje:

    “I jos nesto ja, suahes, saur, yaseer i mnogi ovde smo braca, medzusobno se postujemo i cijenimo na osnovu ahlaka i imana koji se iskazuje u tekstove jesmo li ti mi braca ili nismo? jos ovo mi odgovori i zavrsili smo.”

    #6377
    Anonimno
    Neaktivan

    selamun alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu draga braco znam dame nepoznate a nija poznajem vas hoceteli primiti savjet svoga brata
    ovose odnosi na halid ibn velid i ex panter zar niste culi za hadis resulullaha s.a.v.s. “musliman je onaj ciih jezika i ruku su sigurni drugi muslimani“ja znam dasam svez u islamu ali cuosam da resulullah s.a.v.s.je savjetovao ashabe r.a.da pozivaju u islam svojim primerom
    na ovom forumu dolaze muslimani i oni koi to nisu nedajte njima dase raduju u vase razlike u mislenju svako ima svoj kvalitet u vreme resulullaha s.a.v.s suse svagali dva ashaba ispred resulullaha s.a.v.s a on je rekao zarse ovako svadzate dok samja jos ziv .
    kada mislite da raspravate kreativno u redu u sprotivno pomislite stabi rekao resulullah daste to radili ispred njega nemojte mi zameriti jer ja vas volim u ime allaha

    #6382
    Anonimno
    Neaktivan

    Da Allah nagradi one dobronamjerne koji se trude da sprijece prepirku.

    Halide ibn Velid cinis mi veliku nepravdu optuzujuci me za mnoge stvari.
    Prvo ja nisam napustio dzemat muslimana. Ja sam elhamdulillah u dzematu muslimana, i u nasem mesdzidu postoje dvojica daija sa kojima se oko svega konsultujem, a ponajvise oko pitanja akide, i mogu ti reci da je nas dzemat trenutno najaktivniji po pitanju dawe na nasem jeziku a Allah najbolje zna.
    Zasto se stalno trudis da me prestavis da nemam ahlaka, da sam temperamentan, da se inatim u sluzbi svome nefsu, cak mi u zadnjem postu kazes da piskaram. A sebe zelis da prestavis kao zrtvu koja ima ahlaka i koja voli muslimane a tvoji postovi drugacije govore. Uvek se na kraju vadis na ahlak. Optuzujes me za copy pas, a ja cijelo vrijeme pisem, al hajr.

    Nema svrhe da se prepirem oko uverrijeda koje su bile na moj racun, nego cu se jos jednom osvrnuti na serijatske tekstove po pitanju tekfira Zukorlica.

    Prvo onaj koji svjedoci sehadet je osnova da je musliman, sve dok ne uradi djelo koje rusi njegov Islam. Dokaz da se Islam moze porusiti nalazimo u Allahovoj knjizi
    O vjernici, ako neko od vas od vjere svoje otpadne – pa, Allah će sigurno umjesto njih dovesti ljude koje On voli i koji Njega vole, prema vjernicima ponizne, a prema nevjernicima ponosite. Oni će se na Allahovom putuيboriti i neće se ničijeg prijekora bojati. To je Allahov dar, koj On daje kome hoće – a Allah je neizmjerno bogat i sve zna. (El-Ma'ida, 54.)
    ’’Onoga koji učini Allāhu kufr, nakon svog īmāna – osim onoga
    koji je prisiljen, a srce mu ostane smireno na īmānu – čeka
    Allāhova kazna. A one koji otvore svoja prsa kufru – stići će
    srdžba Allāhova i njih čeka patnja velika. ovo je zato što oni
    više vole dunjālučki život nego āhiretski. A Allāh neće ukazati
    na pravi put kāfirima (narodu nevjerničkom).’’
    Imām Muhammed bin ’AbdulWehhāb, rahimehullāh, kaže u
    pogledu ovoga ājeta, nakon što je spomenuo ovaj ājet: ”Tako Allāh
    nije opravdao nikoga osim mukraha, čije srce je čvrsto na īmānu i
    tewhīdu, a nužno (darūrom) je poznato da je nemoguće prisiliti nekoga
    da promijeni svoje vjerovanje; ali je moguće promijeniti njegov govor ili
    djela. Pa je ovaj ājet razjasnio da ko god izgovori riječ kufra ili uradi djelo
    kufra – on je zaista postao kāfir – sa izuzetkom mukraha (prisiljenog)
    koji je čvrst na tewhīdu u svome srcu; a kao što je spomenuto u ājetu, on
    je postao kāfir zbog toga što je preferirao (više volio) dunjalučki život, a
    ne zato što je promijenio svoje vjerovanje.’’ Pogledaj: ’’Tarīh Ibn
    Gannām’’ (344)

    Sto se tice Zukorlica, budi iskren i realan jeli ona videa u kojima íznosi svoje kufrove nisu za tebe dokaz zato sto se pravis slijep pred kufrovima, ili ne poznajes dovoljno te kufrove, pa ih ne smatras kufrovima (na ovo ne moras da mi odgovoris nego se samo zapitaj).

    Zasto sam ja rekao da je tagut Zukorlic, da se vratimo na definiciju sta je tagut.
    Islamski ucenjaci su sakupili sve predaje o tagutu i napravili jednu definiciju, a to je: “Tagut je sve sto se obozava mimo Allaha, a ono zadovoljno time.”

    Kada je Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem ucio ajet
    ٱتَّخَذُوٓاْأَحۡبَارَهُمۡ وَرُهۡبَـٰنَهُمۡ أَرۡبَابً۬ا مِّن دُونِ ٱللَّهِ وَٱلۡمَسِيحَٱبۡنَ مَرۡيَمَ وَمَآ أُمِرُوٓاْ إِلَّا لِيَعۡبُدُوٓاْ إِلَـٰهً۬ا وَٲحِدً۬ا‌ۖلَّآ إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ‌ۚ سُبۡحَـٰنَهُ ۥ عَمَّا يُشۡرِڪُونَ
    “Oni su,pored Allāha, za gospodare uzeli svećenike svoje i monahe svoje i Mesīha, sina Merjemina, a naređeno im je da samo jednom Bogu ‘ibādet čine. Nema boga osim Njega. On je vrlo visoko iznad onih koje oni pored Njega obožavaju.” (prevod značenja sure Et-Tevba, 31)
    Pa mu je Adijj ibn Hatim rekao: O Allahov Poslanice ali mi ih nismo obozavali, pa mu je Poslanik sallallahu alejhi we sellem rekao: Zar vam nisu naredjivali ono sto je Allah zabranio, a zabranjivali ono sto je Allah naredio, pa je Adijj rekao: Da, pa mu je Poslanik rekao: E to je vase obozavanje njih.

    Na osnovu ovog ajeta ulema je izvukla pravilo da je ovo shirk u pokornosti.

    Na osnovu ovoga ajeta te pitam da li Zukorlic kao muftija ljude podstice na ibadet samo Allahu, ili ih poziva u pokornost njemu.
    Ako imas dokaza da ljude poziva u obozavanje samo Allaha daj mi te dokaze da menjam misljenje o njemu.

    Da se vratimo na tekfir njegov, da ne bude da to radim po strastima. Pitam te jeli za tebe kufr da se poziva pravosudje drzave da se obracuna sa “vehabijama”.
    Jeli ikada taj muftija kao vodeca vjerska licnost izrazio zelju, ili se potrudio da nadje nacina da se muslimani sude po Allahovom zakonu, ili nije to nikada zatrazio (OVDE NEMOJ NEKO DA GA PRAVDA JER JE ON VJERSKA LICNOST, AUTORITET, i na njemu je to sveta obaveza).
    ’’I sudi im prema onome što Allāh objavljuje i ne slijedi njihove
    strasti’’,
    a to znači: ’’Slijedi šerī’at tewhīda, a ne zakonodavstva širka, kufra,
    nifāqa i riddeta’’.
    Pozivanje ljude na glasanje, i to jos sam licno kaze da je glasanje davanje ovlastenja sto je izneo dokaz protiv sebe, jer da ne poznaje sustinu glasanja hajde da se trudi neko da ga pravda, ali on je shvatio sustinu glasanja a to je da glasanjem dajes ovlastenje i time zeli da ljude nagovori da glasaju za neku partiju koju on prestavlja, a jeli ta partija se bori da uspostavi serijat, sam sebi ovo odgovori, i ovo nisu nebitne stvari, vec su ovo stvari koje ruse tewhid, jer je cilj zbog kojeg nas je Allah stvorio da samo Allaha obozavamo i da mu sirk ne cinimo.A dokaz o ovome imamo u Allahovoj knjizi ”A nisam stvorio džinne i ljude (ni zbog čega drugog) osim da mi ‘ibadet
    čine, ne zelim od njih opskrbu, niti ishranu. Allah je taj koji opskrbljuje,
    Onaj koji silnu snagu posjeduje.” Pa ako je svrha zbog koje smo stvoreni ibadet samo Allahu kako moze neko da pravda ljude koje su sebe postavili na pozicije da propisuju sta je halal a sta nije. Ovo kazem zato sto je Zukorlic izdao fetvu da svako onaj ko ne ide snjima na hadz da mu je neispravan hadz, zar ovo nije propisivanje vjere, i drzanje ljudi u tami neznanja.
    Rekao je ‘Abdullah ibn Mu'temir:
    ”Nema razlike između stoke i čovjeka koji slijepo slijedi.” (”Medžmu'atut-
    Tewhid”, risala 8).

    Dalje muwelat ili ljubav sa nevjernicima koja je kod muftije prisutna uveliko (a zadnja informacija koja je dosla sa dokazom je da je muftija bio kod svog prijatelja Cedomira Jovanovica na protestu kojeg je Ceda organizovao za zastitu prava pedera, zamislite muhtija otisao na protest za zastitu prava pedera, Allahu dragi sta se desava sa ovim ljudima)

    Dalje mogu da ti navodim stvari koje ima na video materijalu “pravo lice neislamske zajednice” ali mislim da nema potrebe to ponavljati.

    A evo ti malo sta moje daije govore o nekim ljudima, i dali ih tekfire
    http://www.youtube.com/watch?v=IKLsYwzXlB8
    http://www.youtube.com/watch?v=TuTaNzbD6B8&feature=related

    A za dalji razgovor me mozes naci u mom dzeamtu i mozemo da porazgovaramo o svemu, a prepostavljam da si shvatio u kom sam dzematu.
    A sto se tice dali vas tekfirim, necu da odgovorim jer smatram to kao provokaciju, a kada dodjes da porazgovaramo me slobodno to upitaj.

    #6383
    Anonimno
    Neaktivan

    Draga braćo okanimo se i Ćerića i Zukorlića, Karića i sličnih njima kao i raspravi o tome jesu li ovakvi ili onakvi ima mnogo bitnije pitanje KAKVI SMO MI?Kakav je naš položaj kod Gospodara svih svjetova Allaha azze ve džell!?

    Ja sam sebi preči od svih efendija i hodža kompletnog IZ-a (i mutevelija onako usput 🙂 ) a mislim da i ostala braća tako razmišljaju…..ja jednostavno ne kupujem i ne čitam knjige i časopise koji se štampaju u okrilje te ustanove, ne slijedim njihov menhedž bilo u akidi bilo u fikhu, ne uzimam i ne radim po fetvama koje izdaju službenici IZ-a i ne učestvujem na bilo koji način u pomaganju ove organizacije i ne držim za svog “lidera” nijednog muftiju u sklopu Iz-a, nego su moji lideri braća daije koji rade na pozivanju ljudi ka prakticiranju izvornog islama, onakvog kakav je objavljen Allahovom Poslaniku Muhammedu alejhi salatu ve selam…A što se tiče tekfira IZ-a (Ćerića, Zukorlića i ostalih uposlenih u toj organizaciji) tu zastajem (držim jezik za zubima) jer nemam dovoljno šerijatskog znanja da bi se bavio tom tematikom i bojim se Allaha azze ve džell na Sudnjem danu te ne želim da dijelim svoja dobra djela ama baš nikome jer na kraju ne znam da li će mi ih Uzvišeni Stvoritelj uopće primit ili će ih sve na Danu Obračuna pretvoriti u prah i pepeo.

Pregledavate 15 postova - 31 do 45 (od ukupno 103)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.