Pokret Al-Šabab, koji svakim danom širi svoj utjecaj u Somaliji, dao je izjavu povodom aktuelne krize gladi u Pojasu Gaze i izraelskih napada.
Al-Šabab je u svojoj izjavi rekao: „Sa tugom u srcu svjedočimo zločinima koje prokleti Jevreji i nevjernički zapadni savez čine našem narodu u opkoljenoj Gazi.“
Ističu da palestinski borci otpora, iako suočeni sa teškim uslovima i nedostatkom zaliha i teritorija, ipak uspijevaju nanijeti gubitke Izraelu. Navode da Izrael „koristi glad kao kukavičku metodu da prikrije svoj poraz.“
„Ipak, oni (borci otpora) nastavljaju nanositi velike gubitke kukavičkoj cionističkoj vojsci, koja samo besramno bombarduje (skrivajući se) iza zidova i zlokobno izgladnjuje potlačene.“
Al-Šabab naglašava da ubijanje civila u Gazi „kroz glad i napade ide uz odobrenje SAD-a i međunarodnih sila,“ te dodaje: „Ovo se ne bi dešavalo da nije bilo izdajničkih, bezbožnih režima i njihovih marionetskih vlasti koje okružuju cioniste zaštitnim zidom i omogućavaju im da nastave zločine protiv nedužnog naroda Gaze.“
U nastavku se kaže:
„Ovi zidovi se moraju srušiti prije nego što se sruše Jevreji. Oni koji ne vide njihovu zlobu i njihovu ulogu u održavanju ove brutalne okupacije trebaju pogledati slike djece u Gazi na svjetskim ekranima i vijesti o smrtima od gladi.“
„Dok se sve to događa, tirani islamskih zemalja uporno zatvaraju granične prelaze, sprečavaju ulazak pomoći čiji je rok već istekao zbog dugih čekanja, žestoko štite interese Jevreja i proganjaju svakog slobodnog i revnog čovjeka koji poziva muslimane da pomognu svoju ugnjetavanu braću. Zato se Jerusalim ne može osloboditi dok se ne oslobode muslimanske zemlje od izdajnika, špijuna i otpadničkih režima. Ovo moraju razumjeti ljudi i oni koji rade na oslobađanju ovog ummeta.“
Al-Šabab podsjeća da je i Poslanik Muhammed, sallAllahu alejhi we sellem, bio pod opsadom i glađu tokom svog poziva, te da su tome slijedili periodi obilja i prevlasti.
Izjava završava riječima:
„Molimo Uzvišenog Allaha da opskrbi narod Gaze, obaspe ih svojim velikim blagoslovom i olakša sve njihove brige i tuge. Molimo Allaha da promijeni stanje ovog unesrećenog ummeta, jer Gaza je dokazala da je, ne samo Palestina, već cijeli ummet pod cionističko-krstaškom okupacijom. Na karti ummeta ne postoji slobodna i nezavisna teritorija osim onih oslobođenih pobjedom džihada, na kojima se vlada Allahovim zakonom i gdje se podiže zastava monoteizma u znak prkosa nevjernicima.“
„O muslimani, ubijanje djece u Gazi pred očima svih danas je toliko sramotno da ništa ne može izbrisati tu sramotu osim džihada koji neće ostaviti nijedno najmanje pravo muslimana nevraćenim. To je moguće kroz neumorno okupljanje i pripremu, dok se zastave monoteizma ne podignu nad Al-Aksom. Ko želi obrisati ovu sramotu, može to učiniti kroz obrazovanje, mobilizaciju, pripremu i djelovanje, dok se ne iskorijeni prljavština otpadništva i nevjerstva sa zemalja islama i ne postanemo nezavisni, slobodni i časni pod zakonom našeg Gospodara.“
Izvor: Mepa News
