Reply To: Odg: Kurban Bajram 1433/2012

#12829
Anonimno
Neaktivan

Braćo, svi ste u pravu… manje ili više…

Ja se ne volim priklanjati nikome a mrzim dijeljenje na kojekakve grupe i sl.
Svi smo muslimani (braća) i tako se trebamo ponašati i uvijek imati hladne glave.

Shodno tome i prvoj objavi Muhammedu s.a.v.s, a onda i cijelom Kur'anu i Sunnetu, dužnosti nam je da izučavamo, proučavamo itd. Autoritet može biti autoritet samo ako je dokazano tačan i nepogrešiv.

Što se tiče Kurban bajrama, Sunnet u vezi sa viđenjem mlađaka je već pomenut u prethodnim postovima i oko toga se svi slažemo.
Prema tome, trebamo se uvijek okupiti oko zajedničkog stava a onda pokušati saslušati svačije argumente. Ali molim vas, argument nije “Mujo rek'o”. Argument je istina koja je jasna svima.

Ono što bih htio svima da vam kažem je da sam ja bio vrlo zbunjen kad sam danas (srijeda) u akšam (mislim da je bilo 18:30) vidio VRLO TANAK MLAĐAK. Naglašavam VRLO TANAK jer to znači da je tek nastupio mjesec.

Zbog toga sam i otišao na
http://moonsighting.com
odnosno
http://moonsighting.com/visibility.html

Prema tom sajtu, prvo zabilježeno viđenje mlađaka je u Australiji 16.10.2012. (utorak).
Iz dijagrama na ovom drugom linku, za ZHJ (Zulhidždže) 1433. godine se vidi da je 16.10.2012. bilo moguće vidjeti mlađak i u Arabiji a samo sa optičkim pomagalima je to bilo moguće na Balkanu i jednom dijelu ostatka Evrope.

Iz ovoga možemo zaključiti:
1. Bajram nikako nije u četvrtak 25.10.2012.
2. Bajram u BiH je možda u petak 26.10.2012. a u Arabiji jeste u petak
3. Bajram u BiH je sigurno (1. ili 2. dan) u subotu 27.10.2012. Ono što hoću da kažem je da je u subotu garantovano 1. ili 2. dan Kurban bajrama, dok za petak nije sigurno. Zbog toga ću ja najvjerovatnije kurban klati u subotu, ako Bog da.

Mislim da oko ovoga ne treba praviti svađu jer mnogi ljudi ne shvataju kako funkcioniše Hidžretski kalendar, nego bi trebalo jednom objasniti i raspraviti ova pitanja.

Ja ne želim da pravim razdor i svađu nego da vas sve informišem šta sam vidio i pročitao.
Volio bih kad se ne bi potezale neke parole, “autoriteti”, niti priklanjalo ovima ili onima.
Što se mene tiče, ne bih se ja plaho oslanjao ni na Saudiju ni na Tursku. Ne zato što mi jesmo ili nismo pametniji nego zato što smo jednostavno daleko od svih njih.

A i trebamo se truditi da budemo obrazovani i mi, i naša djeca, i djeca ljudi koji žive oko nas.
I nešto vrlo važno – ne nasjedajmo na provokacije!

Selam!