Reply To: Odg: Stvari koji niste znali o vašem mozgu

#14152
Anonimno
Neaktivan

Uravnoteženo korištenje obiju polutki mozga i kreativno učenje

Kreativnost je zanemarena vještina u formalnom učenju

Autor/Izvor: http://www.portalalfa.com

Objavljeno: 12.06.2011.

Printaj članak

Podijeli s prijateljima na: Facebook Twitter

Ključne riječi:

informalno učenje
kreativnost i učenje
učenje i uravnoteženo korištenje lijeve i desne polutke mozga

Uravnoteženo korištenje obiju polutki mozga i kreativno učenje
U kojoj mjeri je kreativno učenje povezano s građom ljudskog mozga ?

Opterećeni smo stavom da je učenje isključivo analitičan i racionalan proces, da u učenju nema mjesta za emocionalnosti i intuitivnost. Prosječna odrasla osoba koristi manje od 1% vlastitog potencijala kreativnosti, učenja i pamćenja.

U kojoj mjeri je kreativno učenje povezano s građom ljudskog mozga ?

Lijeva polovica ljudskog mozga je zadužena za analitiku i racionalnost dok je desna polovica mozga zadužena za emocionalnost i intuitivnost. Prosječne odrasle osobe koriste pretežno lijevu polovicu mozga u procesu onoga što smatraju učenjem. Za razliku od njih, kreativne osobe imaju šire poimanje učenja i uravnoteženo koriste i lijevu i desnu polutku mozga. Istraživanja su pokazala da svaka osoba posjeduje isti potencijal desne i lijeve polutke mozga (R. Sperry). No, u kojoj mjeri će taj potencijal biti iskorišten ovisi o više čimbenika. Jedna od prepreka je i uvjerenje da je učenje isključivo racionalan proces i da u učenju nema mjesta za intuitivnost.

Formalno učenje vs neformalno učenje

Informalno učenje: maloj djeci predškolskog uzrasta učenje je igra i zabava.

Formalno učenje: ulaskom u sustav obrazovanja, djeca najčešće prestaju shvaćati učenje kao igru i zabavu. Današnji obrazovni sustav fokusiran je na formalno učenje, analitiku i racionalnost dok je kreativnost u učenju zanemarena a intuitivnost neprihvaćena.

Neformalno učenje: u odrasloj dobi, po završetku formalnog obrazovanja, u okolnostima brzih i nepredvidivih promjena u krizom zahvaćenom okruženju, mnogi shvate da ono što su naučili kao đaci i studenti – niti će doživotno trajati, niti će pokriti sva njima važna životna područja. Zadnjih godina među odraslom populacijom, sve je više prihvaćen koncept cjeloživotnog učenja koji afirmira učenje u svim životnim razdobljima. Na taj način se afirmira i neformalno učenja, koje se odvija neovisno od formalnog obrazovnog sustava, van škola, fakulteta i centara za obuku. Ono može biti organizirano kroz aktivnost različitih društava/udruženja ili putem pružanja usluga koje služe kao nadopuna formalnom sustavu obrazovanja ili n.p.r. u vidu E-učenja.

Treći oblik učenja, informalno učenje, tek treba afirmirati

Još uvijek je široko rasprostranjena predodžba da je učenje samo ono što se odvija u formalnim obrazovnim institucijama, da učenje mora biti analitičko i racionalno i samim time „ozbiljno“,

da u učenju nema mjesta za kreativnost, da se intuitivno učenje ne može smatrati učenjem,

da se ne može učiti kroz „igru i zabavu“…Takva vjerovanja su prepreka za afirmaciju informalnog učenja. A baš u informalnim situacijama leži ogromna zaliha mogućnosti za usvajanje znanja. Učenje i podučavanje su uloge i aktivnosti koje se mijenjaju i razmjenjuju na različitim mjestima i u različito vrijeme, u obitelji, u slobodnom vremenu, u javnom životu i u mnogobrojnim svakodnevnim situacijama. Zbog toga bi informalno učenje u budućnosti moglo biti važan izvor inovacija u metodama učenja i podučavanja.

Izvor: Supra zdravlje (http://www.suprazdravlje.hr/clanak/101/34/uravnotezeno-koristenje-obiju-polutki-mozga-i-kreativno-ucenje)