“Da li znate koja od stvorenja imaju najdopadljivije vjerovanje?”

  • This topic has 2 odgovora, 2 glasa, and was last updated prije 11 years, 9 months by Anonimno. This post has been viewed 7208 times
Pregledavate 3 posta - 1 do 3 (od ukupno 3)
  • Autor
    Postovi
  • #10210
    Anonimno
    Neaktivan

    Ibn Abbas r.a. prenosi da je Allahov poslanik a.s. rekao:
    “Da li znate koja od stvorenja imaju najdopadljivije vjerovanje?”
    Ashabi rekose: “Najodabranije vjerovanje imaju meleki, o Allahov poslanice.”
    Allajhov poslanik rece: “Kako da meleki imaju nadopadljivije vjerovanje a oni su odredjeni da izvrsavaju Allahove zapovijedi?”
    Ashabi rekose: “Onda najodabranije I najsavrsenije vjerovanje imaju vjerovjesnici, o, Allahov poslanice!”
    Resulullah rece: “Pa kako vjerovjesnici imaju najdopadljivije vjerovanje, kada im Dzibril a.s. silazi s neba I donosi im naredbe I objave?”
    Ashabi rekose: “Najdopadljvije vjerovanje imaju tvoji ashabi, o, Allahov poslanice.”
    Poslanik rece: “Kako da moji ashabi imaju nadopadljivije vjerovanje kada su vidjeli mene,
    moje mu’dzize I kada sam ih obavjestava o onome sto je meni objavljeno.
    Znajte da je najdopadljivioje vjerovanje onih ljudi I naroda koji ce doci poslije mene.
    Oni ce vjerovati u moje poslanstvo, a nisu me vidjeli.
    Oni ce me priznati I potvrditi a nisu me vidjeli. So tu moja braca.” (Buhari)

    #10216
    Anonimno
    Neaktivan

    Selamu alejkum we rahmetullah

    Sestro, možeš li nam reći tačno mjesto ovog hadisa kod Buharije. Ja ga nisam uspio naći kod Buharije a i kada sam pročitao hadis malo mi je njegov tekst izgledao čudno pa sam posumnjao da se nalazi kod Buharije. U svakom slučaju možda griješim pa ako znaš tačno mjesto hadisa u Buhariji da nam proslijedis ili da nam kažeš izvor.

    Džezakumullahu hajren.

    #10221
    Anonimno
    Neaktivan

    I ja prvi put citam ovaj hadis u ovoj formi, citao sam slican hadis koji biljezi Ahmed u svome musnedu koji jako slici ovom i zbog toga nisam postavio pitanje gdje to Buharija biljezi ovaj hadis u Sahihu, Edebul Mufred… al eto nisam jedini kome je ovaj tekst cudan…

Pregledavate 3 posta - 1 do 3 (od ukupno 3)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.