Ajvatovica

  • This topic has 27 odgovora, 9 glasova, and was last updated prije 11 years, 9 months by Anonimno. This post has been viewed 5910 times
Pregledavate 13 postova - 16 do 28 (od ukupno 28)
  • Autor
    Postovi
  • #9502
    Anonimno
    Neaktivan

    esselamu alejkum ! samo u najkracem da istaknem da sam pomno iscitao pisanje hfz. Porce o ajvatovici i ne ide tako brzo i ostro s terminima “sirkiliste” ili slicnim kako sto pojedina braca to vidim ovdje rade.
    slazem se sa Stijenom da bi trebali to argumentovat a ne po svom nefsu donosit presude ili oni sebe smatraju meritornim da presudjuju o tim stvarima vjere?! tu svakako ima grijeha u velikom omjeru… da Allah oprosti i uputi te muslimane na ispravan put a mi mislim da moramo bar malkice bit obazriviji u svojim kvalifikacijma ili detaljno ih argumentovati…

    malo mi je zapalo za oko i pisanje brata Muhammeda …jer iznosi teske kvalifikacije bez da to i dokazom potkrijepi a mi svi dobro znamo da “Bosnje” ma kakvi bili ne idu gore da uzimaju nekakvog ajvaz dedu kao posrednika , ja ipak mislim da oni to vise dozivljavaju kao “teferic” pa eto nesto se kao i od vjere cuje ono kako oni vec je poznaju… i to je to… a nikakvog posrednista tu nema ?
    da vas Allah sve nagradi… nase je mislim ipak braco da pozivamo dok nam se dusa ne pokrene.. sve do tada .. i to neumorno.. danju i nocu.. i to je jedini put da iscezne to okupljanje… a ne nikakvo osudjivanje po svom nahodjenju!!

    #9504
    Anonimno
    Neaktivan

    jedni druge nisu odvraćali od grješnih postupaka koje su radili. Ružno li je zaista to kako su postupali!
    (Prevod značenja: Al-Maidah, 79. ajet)

    da bi na Sudnjem danu nosili čitavo breme svoje i dio bremena onih koje su, a da oni nisu bili svjesni, u zabludu doveli. A grozno je to što će oni nositi!
    (Prevod značenja: An-Nahl, 25. ajet)

    zato ulazite na kapije Džehennema, u njemu ćete vječno ostati!” O kako će prebivalište onih koji su se oholili – grozno biti!
    (Prevod značenja: An-Nahl, 29. ajet)

    Zašto branite i te bošnje, ma kakav njihov nijjet bio, jel to znate gajb, optužujete braću što govore da bošnje dove Ajvaz dedi, kao šta vi znate kome oni dove, a vi govorite da je teferić njihov nijjet… subhanAllah, razmislite prije nešto progovorite…

    Zašto branite bošnje, jel dovoljno reći da ovog nije bilo u sunnetu, da je to novotarija, a šta je novotarija nego izmjena Allahove vjere… zar to nije dovoljno da se zabrani ta “manifestacija”, zar to nije dovoljno da se ukine, zar treba doći na razinu da se napravi kip kojem će se molit, da bi bradonje (ove sto zagovaraju da je to teferić) ustale kao da se to nešto oslabi… slabit i zaustavit treba na početku, a ne kad kulminira u širk… zar treba biti na razini širka da bi neko reko, to nije od vjere…

    #9505
    Anonimno
    Neaktivan

    Stijena post=4028 wrote: [quote quote=Halid Ibn Velid post=4027]
    Ocigledno nisi odslusao kako treba shejha Nusreta niti video ispod. Upucivanje dove Allahu Subhanehu we teala preko posrednica (u ovom slucaju preko tog ajvaz dede) je sirk stijena.

    Da, upućivanje dove preko posrednika je širk, ali u video prilozima se nigdje ne vidi da ljudi upućuju dovu preko posrednika.

    Bosnje ce reci ne upucujemo mi preko posrednika vec direktno Allahu, onda se postavlja logicno pitanje, zasto se okupljaju na tom tzv “deda ajvazovom mijestu” (kada znamo da su poslanik s.a.w.s i ashabi rusili sve kipove i mijesta gdje se cinio sirk) da tu cine dovu-ako nemaju posrednika

    Činjenje dove na određenim mjestima i sa ubjeđenjem da je ta mjesta Allah blagoslovio nije širk.

    i zasto na odredzen dan kojeg ponosno obeljezavaju (kada znamo da je poslanik s.a.w.s upozoravao u hadisima koji su iznad navedeni da je zabranjeno odredzivati neki datum

    Također, vezivanje nekog ibadeta za određeni vremenski trenutak ili period misleći da u tom vremenu Allah ukabuljuje ibadete – nije širk.

    i neko tzv svetiste u kojem cine nista drugo do sirk?

    Koji? Ja ne kažem da se tu ne čini širk, ali me čudi da se ovdje govori o širku Ajvatovice, ali se ne spominje šta se tu od širka čini, i da li širk čine svi učesnici ili pojedinci i/ili grupe.

    Stijena dobro razmisli prije nego sto nesto napises i procitaj jos jednom sta je sirk.

    Allah te nagradio na nasihatu, samo još da nam kažeš koji se to širkovi čine na Ajvatovici. Ono što si napomenuo nije širk.

    Ako ne kazes da se tu necini sirk zasto se toliko trudis da opravdas te bosnje. Sta je drugo kada se hiljade ljudi okupi kod stijene (koju bosnjaci smatraju cudom) i bas pored te “ajvaz dedine stijene” okrenuti ka stijeni upucuju dovu i jos nekakvim priredbama sa raznoraznim derviskim ritualima (cak mi jedan bosnjo reko da neki cak i tavafe oko te stijene), zar nemogu upucivati dovu (samo Allahu) od kuce ili u mesdzidu i ne odredzenog dana sta je to nego sirk u ovom slucaju vidljivi sto mozes vidjeti u video klipu ispod gdje efendije i njihovi sljedbenici uce dovu kod stijene i dervisko-sufijske priredbe.
    Sta je to kad mnoge bosnje koje redovno idu na tu ajvatovicu nazivaju to mijesto “malim hadzom” Subhanallah ako nije sirk.
    Sta je to kada bosnje vracaju stare bogumilsko-paganske obicaje ako nije sirk.

    http://www.youtube.com/watch?v=WB8cTRtwzxU;feature=share

    A evo i sta jos ceric kaze u hutbi koju je odrzao na tom mijestu kufra.
    Ajvatovica je jasni feth, jer ovdje se otvara Nebo da Zemlja udahne svježeg zraka kako bi se ljudska duša očistila od grijeha kojim je zagađeno i kopno i more zbog pokvarenosti ljudske duše.
    Ajvatovica je, dakle, veliki nasr, jer se ovdje okupljaju Dobri Bošnjani u slobodi i radosti na svojoj zemlji i u svojoj vjeri
    Ovih dana me jedan prijatelj podsjetio da Ajvatovica na poseban način živi u sjećanju Bošnjaka ovoga kraja, koji se odvajkada u dolini Vrbasa, odnosno Uskopskoj dolini zahvaljuju Bogu Uzvišenom na blagodatima pšeničnog klasja. Nakon obilatih proljetnih kiša, žitno sjeme nabubri i ljuska raspukne pa iz nje proklija zeleno klasje, tako i ovdje na Ajvatovici nabubrala stijena je raspukla da bi iz nje proklijalo sjeme Allahove milosti sa zelenim klasovima koji su hrana i lijek za bolesnu ljudsku dušu. To raspunknuće ljuske žitarice, kao i raspuknuće stijene, simbolizira feth – raspuknuće i otvaranje našeg srca iz kojeg proklija klica imana, ili poteče voda kojom se utali žeđ za spoznajom. Zato su ovdje učene dove za bereket. Kako bereket za sofrom, dakle nimetom, tako i bereket za pravim znanjem. Zato je ovdje Ajvazdedo mogao izmoliti Allahovu milost za ljude koji su zahvalni na Allahovim blagodatima, i zato je odavde Hasan Kafija Prušćak mogao skrenuti pažnju na mudrost i pamet Dobrih Bošnjana koji su ponosni na svoju otvorenost, na svoju slobodu i na svoju uspjeh na ovome i spas na drugome svijetu , jer ovdje u ovoj dolini rastu pupoljci bosanskog života, jer ovdje u ovoj dolini ima lijeka za bolesnu bosansku dušu, jer ovdje na Ajvatovici otvara se bosanska duša (feth), jer ovdje na Ajvatovci živi se bosanska pobjeda (nasr), jer ovdje na Ajvatovici prima se bosanska nagrada (edžr) od Allaha Uzvišenog.

    I zato sad i ovdje na Ajvatovici, narode moj, ja mogu da vam se obratim zadnji put u svojstvu najčasnijeg, najodgovornijeg i najbremenitijeg emaneta reisu-l-uleme u Bošnjaka i zato mogu da vam pred Bogom i svijetom kažem ono što mi je na srcu sa uvjerenjem da ovaj moj Ajvatovički el-wedā’, oproštajni govor, nije kraj, već početak naše zajedničke misija u odbrani našeg naroda od genocida.

    Jos kaze prima se nagrada od Allaha na tom mijestu, sta je to nego zabluda i sirk.

    Cak su i zastavu okrenuli naopacke, mozda je i to slucajno, sve se moze desiti slucajno kod cericevih bosnjana.

    #9508
    Anonimno
    Neaktivan

    Činjenje dove na određenim mjestima i sa ubjeđenjem da je ta mjesta Allah blagoslovio nije širk.

    Stijeno, stijeno, nije valjda da si i ti bio na Ajvatovicu pa si zaljubljen ostao u stijenu pagana Ajvaz dede…Ovaj tvoj citat je batil, bash naprotiv ako bi se po ovoj tvojoj logici ishlo i radilo, nastalo bi ”milion malih Ajvatovica” bash kako krscanima shejtan lijepim prikaze da na svakom mjestu gdje im se ”prikaze djevica Marija” postave po jedno shirkilishte, tako bi mogle i Bosnje zamisljati mjesta koja je Allah ”blagoslovio” i na odredeni dan se okupljati na njima da cine dowu preko ovog ili onog, jer to sto izmisle naravno kod sebe bi imalo nekakvu ”nadnaravnu moc” ili posrednicku osobu ili, ili, kao sto su turbeta nikla pa se i cini shirk Allahu i kradu narodu pare, onako kao sto popovi to rade ‘donesi 50 eura da ti oprostim grijeh” tako i sufijje kazu ”ubaci sitnoga novca i dowi tome i tome, ispunit ce ti se zelja…”

    A tako mi Allaha ovo okretanje naopacke zastave La ilahe illAllah Muhammedun Resulullah kod mene je samo jos vise povecalo ubjedenje da je bosnjacima reiz masoncina niskoga stepena koja mrzi Sheri'at Allaha, jer to samo pagani-masoni omalovazavaju Shehadet, nemoj neko da mi kaze da pored toliko hodza niko nije vidio da je zastava naopako okrenuta. Dakle ti se pagani ismijavaju a drze bosnjane u zabludi i neznanju, nazalost.

    Bosnjanima je najpametnije da se prihvate Kur'ana i Sunneta jer su se i komunizma i demonkratije okusili, sad je vrijeme na islam inshaAllah, iako mu se pripisuju daleko su oni od islama Muhammeda, sallallahu ‘alejhi we sellem, Allah da ih uputi, amin.

    #9510
    Anonimno
    Neaktivan

    Mus_ab post=4033 wrote: Zašto branite i te bošnje, ma kakav njihov nijjet bio, jel to znate gajb, optužujete braću što govore da bošnje dove Ajvaz dedi, kao šta vi znate kome oni dove, a vi govorite da je teferić njihov nijjet… subhanAllah, razmislite prije nešto progovorite…

    Allah ti dao svaki hajr, ahi, ali ja ne branim bošnje, niti Ajvatovicu, već kažem da je to opasna novotarija, pa stoga jeneprimjereno nekome stavljati u usta ono što nije rekao.
    Dakle, ja sam tražio da mi neko pojasni koji se to širkovi rade na Ajvatovici, s dokazom, jer ako bih nekom rekao da je Ajvatovica širk, trebam mu reći i koji se širk(ovi) tamo radi(e).

    Međutim, osim neosnovanih napada i poneki pokušaj da se veliki grijeh strpa u širk, ništa drugo nisam dobio.

    Halid ibn Velid wrote: Ako ne kazes da se tu necini sirk zasto se toliko trudis da opravdas te bosnje. Sta je drugo kada se hiljade ljudi okupi kod stijene (koju bosnjaci smatraju cudom) i bas pored te “ajvaz dedine stijene” okrenuti ka stijeni upucuju dovu i jos nekakvim priredbama sa raznoraznim derviskim ritualim

    Kažeš da je okupljanje na određena mjesta gdje se čini dova Allahu, misleći da je ta mjesta Allah blagoslovio – širk. Imaš li kakav dokaz o ovome?

    Muhammed_8 wrote: Stijeno, stijeno, nije valjda da si i ti bio na Ajvatovicu pa si zaljubljen ostao u stijenu pagana Ajvaz dede…Ovaj tvoj citat je batil

    Dokaz?
    Interesantno, u diskusiju se uključuje sve više ljudi, ali ne da iznesu dokaze, već da istresu optužbe : )

    ako bi se po ovoj tvojoj logici ishlo i radilo, nastalo bi ”milion malih Ajvatovica” bash kako krscanima shejtan lijepim prikaze da na svakom mjestu gdje im se ”prikaze djevica Marija” postave po jedno shirkilishte

    Po mojoj logici, to nije dozvoljeno, a kako si ti zaključio to što si zaključio, na tebi je da pripremiš odgovor, trebat će ti kod Allaha!

    Dakle, neozbiljno je s vaše strane da me optužujete za ono što nije moj stav. Ako imate dokaz, iznesite, uprotivnom, bolje je da šutite.

    Ja ću vam evo pomoći, od čovjeka koji je bio na Ajvatovici sam saznao da ima ljudi koji na Ajvatovici upućuju dovu nekakvom turbetu, tj. stanovniku turbeta, te tavafe oko njega, što je sve širk, a oni kojito rade mušrici, makar to radili iz neznanja. Ali, većina ljudi koj ii du tamo, bar sam ja takav utisak stekao, doživljava Ajvatovicu kao kakav vašar i mjesto gdje Allah ukabuljuje dove upućene Njemu.

    Spustiti isti propis na momka koji je izašao na Ajvatovicu da bi sebi pronašao curu (ženu) i onoga ko ide tamo da bi se molio Ajvaz dedi je zulum.

    Zato sam vas pitao, pošto ste ovu manifestaciju generalno nazvali širkom, koji je to širk kojeg generalno rade ljudi koji idu tamo? Nisam ovo uradio da bi vas provocirao, iako sam dobio vrlo oštre odgovore.
    Kako vidim da stvari stoje, oni koji idu na Ajvatovicu se ne mogu strpati u isti koš – ima onih koji čine širk, a ima i onih koji su samo vlasnici novotarije. A Allah najbolje zna.
    Ako neko ima dokaz da svi koji odu tamo čine širk, neka ga iznese, a ja ću ga prihvatiti.

    #9512
    Anonimno
    Neaktivan

    Es selamu alejkum,
    nadam se da brat Stijena, inshaAllah, nije od onih koji svojom “blagošću” samo pokušavaju izazvati ljutnju kod sugovornika.

    Složio bih se s njim u upozorenju braći i sestrama da ne hite u generalnim kvalifikovanjima. Bez obzira koliko smo osjetljivi, inshaAllah, na svako glupiranje i novotarske marifetluke pod krinkom Islama, mislim da ne bismo smjeli govoriti stvari poput onih da “svi na Ajvatovici čine širk” ili se klanjaju kaburu, ili traže posredništvo.
    Mišljenja sam i ja da tamo ima jedna masa ljudi koji ne znaju ništa o Allahu ni Poslaniku, salallahu alejhi ve selem, ali dolaze “punog srca” na razne Ajvatovice, Kariće, i slične budalaštine da:
    – se provedu,
    – nađu curu,
    – “napune baterije”,
    – da vide puta,
    – jer je lijepo,
    – da nakopaju kamena itd.
    Da treba upozoravati, obavezno treba, ukazivati na sve novotarije, širkove i sl. koji se rade-mora se. Ali jednostavno se bojim da bi naše karakteriziranje svih koji tamo odu širkom, moglo na Sudnjem danu da nam se vrati kaznom zbog nečega što smo rekli o nekome koga ne znamo i nismo svjedočili njegovom činu.
    Ovo moje mišljenje bi se moglo potkrijepiti npr. samim priloženim videom gdje u naslovu stoji …novotarije… a u tekstu unutar videa se spominju hadisi i izreke npr. Mehmeda ef. Handžića gdje i on primjećuje te gluposti i bogu(ne)milštine, ali nigdje ne govori o činjenju konkretnih djela širka.
    Allah vas nagradio hajrom i pomogao.

    Es selamu alejkum.

    #9513
    Anonimno
    Neaktivan

    širk je jer ako neko ode gore i uzme komad stijene da mu ona donosi bereket, srecu itd to je sirk…
    dalje, sirk je kad dodju na dedino turbe i mole dedu da im da ovo ono itd
    dalje, sirk je kad mole dedu da se zalaze kod Allaha za njih, tj traze sefa'at od dede i td…

    i na kraju, kazna onog koji je gore, a zna za to, a ne upozorava javno, nego šuti i sakriva istinu, je ista kao i onog sto to radi… cak i gora.. Allahu ealem

    i postavio bih pitanje, kojem možda treba i posebna tema, ali je sad vezana za ovaj slučaj!

    Da li je širk reći i misliti: “Ovo je Bosanski islam, i šta rejs kaže da je ispravno to je ispravno!”?

    ovo pitanje, ova izjava, je učestala kod tog našeg bosanskog naroda, kako starijeg, tako i mlađeg…

    Oni, pored Allaha, bogovima smatraju svećenike svoje i monahe svoje i Mesiha, sina Merjemina, a naređeno im je da se samo jednom Bogu klanjaju, – nema boga osim Njega. On je vrlo visoko iznad onih koje oni Njemu ravnim smatraju. (Prevod značenja: At-Tawbah, 31. ajet)

    #9514
    Anonimno
    Neaktivan

    Naravno brate Mus-ab. To je sirk. Ali “mnogi ljudi tamo idu da rade to i to, a to je sirk…” mislim da je mnogo sigurnije reći nego: “Oni koji idu na Ajvatovicu čine očiti širk…” i slično. Toga me je strah (i za mene samog jer znam i ja “preletiti”) da se u takvoj formulaciji rečenice ne desi da sam nekog ko prodaje košpice potvorio da čini širk.
    Za one koji to čine, ili vide a ne reaguju, ili to odobravaju ili… Mislim da za njih ne treba komentar bar na ovakvom forumu.
    Es selamu alejkum.

    #9516
    Anonimno
    Neaktivan

    Stijena post=4040 wrote: [quote quote=Mus_ab post=4033]Zašto branite i te bošnje, ma kakav njihov nijjet bio, jel to znate gajb, optužujete braću što govore da bošnje dove Ajvaz dedi, kao šta vi znate kome oni dove, a vi govorite da je teferić njihov nijjet… subhanAllah, razmislite prije nešto progovorite…

    Allah ti dao svaki hajr, ahi, ali ja ne branim bošnje, niti Ajvatovicu, već kažem da je to opasna novotarija, pa stoga jeneprimjereno nekome stavljati u usta ono što nije rekao.
    Dakle, ja sam tražio da mi neko pojasni koji se to širkovi rade na Ajvatovici, s dokazom, jer ako bih nekom rekao da je Ajvatovica širk, trebam mu reći i koji se širk(ovi) tamo radi(e).

    Međutim, osim neosnovanih napada i poneki pokušaj da se veliki grijeh strpa u širk, ništa drugo nisam dobio.

    Halid ibn Velid wrote: Ako ne kazes da se tu necini sirk zasto se toliko trudis da opravdas te bosnje. Sta je drugo kada se hiljade ljudi okupi kod stijene (koju bosnjaci smatraju cudom) i bas pored te “ajvaz dedine stijene” okrenuti ka stijeni upucuju dovu i jos nekakvim priredbama sa raznoraznim derviskim ritualim

    Kažeš da je okupljanje na određena mjesta gdje se čini dova Allahu, misleći da je ta mjesta Allah blagoslovio – širk. Imaš li kakav dokaz o ovome?

    Muhammed_8 wrote: Stijeno, stijeno, nije valjda da si i ti bio na Ajvatovicu pa si zaljubljen ostao u stijenu pagana Ajvaz dede…Ovaj tvoj citat je batil

    Dokaz?
    Interesantno, u diskusiju se uključuje sve više ljudi, ali ne da iznesu dokaze, već da istresu optužbe : )

    ako bi se po ovoj tvojoj logici ishlo i radilo, nastalo bi ”milion malih Ajvatovica” bash kako krscanima shejtan lijepim prikaze da na svakom mjestu gdje im se ”prikaze djevica Marija” postave po jedno shirkilishte

    Po mojoj logici, to nije dozvoljeno, a kako si ti zaključio to što si zaključio, na tebi je da pripremiš odgovor, trebat će ti kod Allaha!

    Dakle, neozbiljno je s vaše strane da me optužujete za ono što nije moj stav. Ako imate dokaz, iznesite, uprotivnom, bolje je da šutite.

    Ja ću vam evo pomoći, od čovjeka koji je bio na Ajvatovici sam saznao da ima ljudi koji na Ajvatovici upućuju dovu nekakvom turbetu, tj. stanovniku turbeta, te tavafe oko njega, što je sve širk, a oni kojito rade mušrici, makar to radili iz neznanja. Ali, većina ljudi koj ii du tamo, bar sam ja takav utisak stekao, doživljava Ajvatovicu kao kakav vašar i mjesto gdje Allah ukabuljuje dove upućene Njemu.

    Spustiti isti propis na momka koji je izašao na Ajvatovicu da bi sebi pronašao curu (ženu) i onoga ko ide tamo da bi se molio Ajvaz dedi je zulum.

    Zato sam vas pitao, pošto ste ovu manifestaciju generalno nazvali širkom, koji je to širk kojeg generalno rade ljudi koji idu tamo? Nisam ovo uradio da bi vas provocirao, iako sam dobio vrlo oštre odgovore.
    Kako vidim da stvari stoje, oni koji idu na Ajvatovicu se ne mogu strpati u isti koš – ima onih koji čine širk, a ima i onih koji su samo vlasnici novotarije. A Allah najbolje zna.
    Ako neko ima dokaz da svi koji odu tamo čine širk, neka ga iznese, a ja ću ga prihvatiti.

    Stijena ja sam ti naveo ne jedan vec nekoliko dokaza, sta se sve tamo radi, imas video zapise pazljivo pogledaj, ako ti ni to nije dovoljno imas na youtube jos video zapisa o ajvatovici pazljivo analiziraj. Drugo pomenuo si veliki grijeh pa i sirk je veliki grijeh koga Allah nece oprostiti jedino ako se bosnjo pokaje, nikad vise ne ode na tu ajvatovicu i druge jasno upozorava na opasnost odlaska na takva mijesta.
    Kazes ima bosnje koji idu da prodaju hamburgere gore, u redu ali verovatno i te bosnje znaju koji je program na ajvatovici, sta se sve radi na tom mijestu tako da nema nikakvog opravdanja.

    „A pouku samo razumom obdareni primaju.” (Er-Rad, 19)

    [b]Kaže šejh Muhammed ibn AbdulVehhab,rahimehullah, rekao je Uzvišeni:

    إِنَّهُ مَن يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدْ حَرَّمَ اللَّهُ عَلَيْهِ الْجَنَّةَ وَمَأْوَاهُ النَّارُ ۖ وَمَا لِلظَّالِمِينَ مِنْ أَنصَارٍ

    “Doista će Allah, onome ko mu učini širk, ulazak u džennet zabraniti i boravište njegovo će biti vatra, a nasilnicima nećeš naći pomagača” (Prevod značenja,el-Maide,72)

    Komentar: Ovo je njegova kazna na ahiretu.

    Džennet će mu biti haram, tj. Allah će mu zabraniti ulazak u džennet u potpunosti i zauvijek, bez nade za ulazak u njega. Gdje će otići? Ako nije od stanovnika dženneta, pa gdje će onda otići? Da li će prestati sa postojanjem? Ne! Doista njegovo prebivalište će biti Vatra, zauvijek, bez prestanka.

    وَمَا لِلظَّالِمِينَ مِنْ أَنصَار

    “… a nasilnicima nećeš naći pomagača”, tj. mušricima, zato što je širk nepravda, i to najveća nepravda. I neće imati pomagača, niko neće biti u stanju da ih izbavi iz vatre, ili da se za njih zauzme kod Allaha, kao što će se zauzimati za one koji su radili velike grijehe i izbaviti ih iz vatre sa svojim zauzimanjem. Ovima neće korisiti zauzimanje onih koji se zauzimaju,

    مَا لِلظَّالِمِينَ

    “… kada zulumćari” tj. mušrici

    مَا لِلظَّالِمِينَ مِنْ حَمِيمٍ وَلَا شَفِيعٍ يُطَاعُ

    “…ni prisna prijatelja ni posrednika neće imati koji će uslišan biti.” (Prevod značenja,El-Mu'min:18)

    Za mušrike neće biti primljeno zauzimanje, da nas Allah toga sačuva.

    وَمَأْوَاهُ النَّارُ

    “… i boravište njegovo će biti vatra” boravište, tj. mjesto na koje će biti smješten, a ružno li je to prebivalište.

    Neće imati nikada drugog prebivališta.

    Ovo je opasnost širka, i ovo je njegov završetak. Pa da li je dozvoljeno njegovo nepoznavanje, nemarnost prema njemu, i ostavljanje upozoravanja na njega?!

    Neki govore: “Ostavite ljude, ostavite one koji ibadete kaburovima, ostavite one koji ibadete mauzolejima, ostavite sve one koji imaju djela otpadništva. Dokle god se poziva na islam on je musliman. Okrenite se prema ateistima.” Kažemo: Ovi i ovakvi su žešći i opasniji od ateista”.

    Kaže šejh Muhammed ibn AbdulVehab,rahimehullah:

    [Od širka je prinošenje žrtve nekom mimo Allahu, kao džinnu ili kaburu.]

    Komentar: Šejh, Allah da mu se smiluje, je spomenuo ovaj primjer zato što je prisutan i ljudi ga olahko shvataju. Prinose žrtve drugima mimo Allaha (mnoge bosnje ostavljaju razne zapise na ajvatovicu), kao džinnima želeći da se sačuvaju njihovog zla, i tražeći lijek i ozdravljenje (mnoge zene kruze u tzv djevojackoj pecini i opasu se kamenjem da bi im to pomoglo da ostanu trudne). Ljudi to olahko shvataju i često u to upadaju, iako je to veliki širk koji izvodi iz vjere.

    Nije to mala stvar, ali se ne obraća pažnja na širk. Čovjek je kao žrtvu prinio muhu i radi toga je ušao u vatru kao što je došlo u hadisu. Ne gleda se u ono što je zaklano nego se gleda u vjerovanje i nijjet-odluku u srcu.

    Gleda se u nepridavanje pažnje širku, a ne u vrijednost onoga što se prinosi kao žrtva, zato što je ovaj radi muhe ušao u vatru. Ljudi se nemarno odnose prema ovome, sve iz želje da mu se potreba ostvari, ili da sazna nešto od gajba-nepoznatog, ili da ga obavijesti o izgubljenom imetku, i slično što traže od njih. Na ovaj način izađu iz svoje vjere i učine otpadništvo onim što oni smatraju nebitnim ili nevrijednim. Stvar je veoma opasna.

    Komentar poslanice Nevakidul-islam, Šejha Muhammeda ibnu Abdul-Vehhaba,rahimehullah.[/b
    Brate Mus-ab neki jednostavno nemogu ili nece da prihvate da je to sirk. Shejh Nusret je bio jasan u video klipu, odslusaj stijena jos jednom polako i pazljivo, shejh jasno kaze ajvatovica, turbeta onih 7 brace gdje bosnje tafave oko njih, djevojacka pecina i ostala dovista sve je to sirk.
    Za mene je shejh Nusret islamski ucenjak i autoritet u BiH a ne ceric i njegov potrcko semir imamovic.

    #9520
    Anonimno
    Neaktivan

    Mišljenja sam i ja da tamo ima jedna masa ljudi koji ne znaju ništa o Allahu ni Poslaniku, salallahu alejhi ve selem, ali dolaze “punog srca” na razne Ajvatovice, Kariće, i slične budalaštine

    Ovi onda tek treba da udu na vrata islama, dakle samo puko pripisivanje islamu ne koristi kao sto gladnom ne koristi pomisao da na poznatom njemu mjestu rastu lijepe zrele jabuke, nazalost.

    #9529
    Anonimno
    Neaktivan

    Muhammed_8 post=4052 wrote:

    Mišljenja sam i ja da tamo ima jedna masa ljudi koji ne znaju ništa o Allahu ni Poslaniku, salallahu alejhi ve selem, ali dolaze “punog srca” na razne Ajvatovice, Kariće, i slične budalaštine

    Ovi onda tek treba da udu na vrata islama, dakle samo puko pripisivanje islamu ne koristi kao sto gladnom ne koristi pomisao da na poznatom njemu mjestu rastu lijepe zrele jabuke, nazalost.

    Allah ti dao svaki hajr. U pravu si. Ne znam što mi je trebao ovako glup komentar/mišljenje.

    #9532
    Anonimno
    Neaktivan

    Amin we ijake. Malo je onih koji ovako danas postupaju, sve se svodi na branjenje svoga misljenja, nazalost. Bi trebalo da postupimo kao pupavac u ovom postu, kad uvidi svoju gresku da je javno koriguje, to Allah zasigurno voli, mashaAllah.

    #9556
    Anonimno
    Neaktivan

    Ko uvidi svoju gresku,lakse ce da je otkloni.Zbog toga sam potpuno saglasan sa tvojim misljenjem u vezi Pupavca.Molim Allaha da i ja budem jedan od takvih.Amin!!!

Pregledavate 13 postova - 16 do 28 (od ukupno 28)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.