Da li je dozvoljeno pokoloniti poklon?

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated prije 12 years, 1 months by Anonimno. This post has been viewed 617 times
Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Autor
    Postovi
  • #6511
    Anonimno
    Gost

    [attachment=33]rijeka_staza_585.jpg[/attachment]

    Pitanje: Es-selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu,

    Kada sam bila u goste moja snaha mi je poklonila abaju (haljinu) a njena majka miris, pa sam ja te poklone poklonila svojoj sestri. Zatim su mi i moja majka i snaha rekle da to nije lijepo… Pa moje pitanje je da li toga ima u islamu i ako ima zašto to ne valja?

    Unaprijed se zahvaljujem…

    Odgovor: We alejkum selam we rahmetullahi we berekatuhu,

    Nema nikakve prepreke u poklanjanju već datog poklana ili njegovog prodavanja jer je poklanjanjem poklona taj poklon postao vlasništvo osobe kojoj je poklonjen tako da ona ima pravo da njime raspolaže na bilo koji način dozvoljen Šerijatom.

    Takođe, u sunnetu Allahova Poslanika, sallallahu alejhi we sellem, i praksi ashaba imamo puno primjera koji ukazuju na ispravnopst gore pomenutog. Evo nekih primjera:

    1. Od Alije, radijellahu anhu, se prenosi da je Ukejdir poklonio Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, svilenu haljinu te ju je Allahov Poslanik dao Aliji i rekao: „Napravi od nje himare i podijeli ih Fatimama (tj. Fatimi koja je njegova žena, Fatimi bint Esed i Fatimi bint Hamze). (Hadis bilježe Buharija i Muslim)

    2. Od Abdullaha ibn Omera, radijellahu anhu, se prenosi da je rekao: “Omer je kupio džube (ogrtač) od brokata, koje se prodavaše u čaršiji. Kada ga je uzeo, otišao je Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, i rekao: ‘Allahov Poslaniče, kupi ovo džube, obuci ga za Bajram i prilikom boravka delegacija!’ Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, mu reče: ‘To je odjeća onih koji nemaju udjela na ahiretu.’ Prošlo je neko vrijeme koliko je Allah htio da prođe. Nešto kasnije, Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, posla Omeru brokatno svileno džube. Omer ga uze, ponese sa sobom Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, i reče mu: ‘Ti si, Allahov Poslaniče, ranije rekao: Ovo je odjeća onih koji nemaju udjela na drugom svijetu, a meni si sada poslao ovo džube!’ Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, mu reče: ‘Prodaj ga ili iskoristi za neku (halal) potrebu’!” (Hadis bilježi Buharija)

    Dakle, Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je dozvolio Omeru, radijellahu anhu, da proda hediju ili da je zadrži i iskoristi za halal potrebu.

    Valja napomenuti da ukoliko čovjek zna da će mu osoba koja mu je poklonila hediju zamjeriti ili se naljutiti zbog toga, da je u takvoj situaciji preče zadržati hediju i okoristite se njome nego li je poklanjati drugome, kako bi se održali lijepi međusobni odnosi, a Allah najbolje zna.

    Na pitanje odgovorio: prof. Idriz Bilibani

    Izvor: http://www.stazomislama.com/

Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.