Da li je meni dozvoljeno da budem sa momkom…?

  • This topic has 1 odgovor, 1 glas, and was last updated prije 11 years, 1 month by Anonimno. This post has been viewed 1230 times
Pregledavate 2 posta - 1 do 2 (od ukupno 2)
  • Autor
    Postovi
  • #15363
    Anonimno
    Neaktivan

    [attachment=285]name_of_muhammad_27-wide_600x305.jpg[/attachment]

    Pitanje: Es-selamu alejkum. Moje pitanje je: Da li je meni dozvoljeno da budem sa momkom (ne osamljivanje jer je to haram nego ovako da se zna da smo zajedno) s kojim sam 3 koljeno po rodbinskoj vezi i kakav je šerijatski stav po tom pitanju imajući u vidu da se oni dopadaju jedni drugom? Drugi problem je taj što neki kažu da ako se dvoje bližnji po rodbinskoj vezi uzmu da će im djeca biti sa nekom mahanom (gluhi, slijepi, nijemi, invalidi) mada ja ne vjerujem u to jer Allah, subhanehu ve te'ala, uređuje kako je najbolje. Allah vas nagradio svakim dobrom. Amin!

    Odgovor:

    We alejkum selam we rahmetullahi we berekatuhu

    Ono što se kod nas računa trećim koljenom i na osnovu toga zabranjuje sklapanje takvog braka nema osnove u Šerijatu. Uzvišeni Allah je u svojoj Knjizi jasno precizirao osobe koje je zabranjeno oženiti, pa kaže:

    حُرِّ‌مَتْ عَلَيْكُمْ أُمَّهَاتُكُمْ وَبَنَاتُكُمْ وَأَخَوَاتُكُمْ وَعَمَّاتُكُمْ وَخَالَاتُكُمْ وَبَنَاتُ الْأَخِ وَبَنَاتُ الْأُخْتِ وَأُمَّهَاتُكُمُ اللَّاتِي أَرْ‌ضَعْنَكُمْ وَأَخَوَاتُكُم مِّنَ الرَّ‌ضَاعَةِ وَأُمَّهَاتُ نِسَائِكُمْ وَرَ‌بَائِبُكُمُ اللَّاتِي فِي حُجُورِ‌كُم مِّن نِّسَائِكُمُ اللَّاتِي دَخَلْتُم بِهِنَّ فَإِن لَّمْ تَكُونُوا دَخَلْتُم بِهِنَّ فَلَا جُنَاحَ عَلَيْكُمْ وَحَلَائِلُ أَبْنَائِكُمُ الَّذِينَ مِنْ أَصْلَابِكُمْ وَأَن تَجْمَعُوا بَيْنَ الْأُخْتَيْنِ إِلَّا مَا قَدْ سَلَفَ ۗ إِنَّ اللَّـهَ كَانَ غَفُورً‌ا رَّ‌حِيمًا وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ النِّسَاءِ إِلَّا مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ۖ كِتَابَ اللَّـهِ عَلَيْكُمْ ۚ وَأُحِلَّ لَكُم مَّا وَرَ‌اءَ ذَٰلِكُمْ أَن تَبْتَغُوا بِأَمْوَالِكُم مُّحْصِنِينَ غَيْرَ‌ مُسَافِحِي

    “Zabranjuju vam se:matere vaše, i kćeri vaše, i sestre vaše, i sestre očeva vaših, i sestre matera vaših, i bratične vaše, i sestrične vaše, i pomajke vaše koje su vas dojile, i sestre vaše po mlijeku,i majke žena vaših, i pastorke vaše koje se nalaze pod vašim okriljem odžena vaših s kojima ste imali bračne odnose – ali ako vi s njima niste imali bračne odnose, onda vam nije grijeh – i žene vaših rođenih sinova, i da sastavite dvije sestre – što je bilo, bilo je, Allah zaista prašta i samilostan je. I udate žene, osim onih koje zarobite; to su vam Allahovi propisi– a ostale su vam dozvoljene, ako želite da im vjenčane darove date i da se njima oženite, a ne da blud činite.” Sura Nisa, 23-24

    Ono što također pobije pomenutu tvrdnju jeste i činjenica da je Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, udao svoju kćerku Fatimu za Aliju, radijellahu anhuma, pored toga što je Alija bio sin Poslanikovog amidže Ebu Taliba. Oko toga da je sklapanje pomenutog braka dozvoljeno nema razilaženja među islamskim učenjacima.

    Govor pojedinih ljudi da će sklapanje takvih brakova dovesti do toga da se rađaju djeca sa nekom mahanom, također nema osnove jer se to ne veže za sklapanje takvih braka već je to stvar Allahove odredbe. Koliko je onih koji nisu u nikakvoj rodbinskoj vezi pa se pored toga dešava da se dijete rađa sa nekom mahanom.

    Pored svega pomenutog mi ipak savjetujemo omladinu da izbjegavaju sklapanje takvih brakova iz bojazni da to neće za sobom povući kidanje rodbinskih veza.

    Na kraju savjetujemo sebe a i vas da budete bogobojazni i da vodite računa o šerijatskim propisima prije stupanja u brak te da izbjegavate ono što je zabranjeno Šerijatom.

    Odgovorio: Idriz Bilibani, prof. fikha

    Izvor: Stazom islama

    #15448
    Anonimno
    Neaktivan

    “Zabranjuju vam se:matere vaše, i kćeri vaše, i sestre vaše, i sestre očeva vaših, i sestre matera vaših, i bratične vaše, i sestrične vaše, i pomajke vaše koje su vas dojile, i sestre vaše po mlijeku,i majke žena vaših, i pastorke vaše koje se nalaze pod vašim okriljem odžena vaših s kojima ste imali bračne odnose – ali ako vi s njima niste imali bračne odnose, onda vam nije grijeh – i žene vaših rođenih sinova, i da sastavite dvije sestre – što je bilo, bilo je, Allah zaista prašta i samilostan je. I udate žene, osim onih koje zarobite; to su vam Allahovi propisi– a ostale su vam dozvoljene, ako želite da im vjenčane darove date i da se njima oženite, a ne da blud činite.” Sura Nisa, 23-24

    ajet je jasan!

    Pored svega pomenutog mi ipak savjetujemo omladinu da izbjegavaju sklapanje takvih brakova iz bojazni da to neće za sobom povući kidanje rodbinskih veza.

    Ljude treba savjetovati po allahovoj objavi
    Allah najbolje zna

Pregledavate 2 posta - 1 do 2 (od ukupno 2)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.