Dali ulema ehli suneta i nakon uspostavljanja dokaza i uklanjanja…

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated prije 11 years, 10 months by Anonimno. This post has been viewed 641 times
Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Autor
    Postovi
  • #9435
    Anonimno
    Neaktivan

    Dali ulema ehli suneta i nakon uspostavljanja dokaza i uklanjanja šubhi tekfiri šerijatskog obaveznika ako upadne u kufr u manje jasnim pitanjima.

    “Pod pojmom tevessula mogu se ciljati tri stvari:
    – Prva stvar: a ona je osnova imana i islama, a to je tevessul vjerovanjem u Poslanika salallahu alejhi veselem, i
    pokornošcu njemu.
    – Druga stvar: a to je njegova dova i šefat. Ova stvar takoder koristi onome ko cini tevessul
    njima, po konsenzusu svih muslimana.
    Ko zanegira tevessul jednom od pomenutih stvari je kafir, murted. Od njega se traži da se
    pokaje u suprotnom ubija se kao murted. Tevessul imanom u Poslanika salallahu alejhi veselem, i pokornošcu njemu
    je osnova vjere. To je nužno poznata stvar u dini islamu ucenom i obicnom svijetu od
    muslimana. Ko zanegira ovo znacenje njegov kufr je ocit i ucenima i obicnom svijetu. A što se
    tice njegove dove, šefata, i okorišcavanje muslimana time, onaj ko i ovo zanegira je takoder
    nevjernik, ali je ova stvar manje poznata od prve. Stoga, ko je zanegira iz neznanja pojasnice mu
    se pa ako ustraje u svom negiranju postaje murted.” “Medžmu'atul fetava” 1/115.

    Imam Zehebi, rahimehullahu teala, govoreci o tekfiru onih koji nisu potvrdili neka
    pritvrdena Allahova svojstva, poput spuštanja Uzvišenog na dunjalucko nebo, cudenje i tome
    slicno, kaže: “Takav se tekfiri onda kada sazna da je Poslanik salallahu alejhi veselem, to rekao zatim to zanegira i nevjeruje.” “Muhtesarul uluvv” 232. str.

    U istoj knjizi Zehebi prenosi od imama Šafije, rahimehullahu teala, da je rekao:
    “Uzvišeni Allah posjeduje imena i svojstva koja ne smije niko, protiv kojeg je uspostavljen
    dokaz, odbiti. Ako se suprostavi nakon uspostavljanja dokaza takav je nevjernik.
    A prije uspostavljanja dokaza opravdan je neznanjem, jer se te stvari ne mogu spoznati razumom niti
    razmišljanjem.”

    Takoder, u istoj knjizi imam Zehebi prenosi od imama Taberija (preselio 310.h.) koji
    nakon što je spomenuo neka svojstva Uzvišenog Gospodara kaže: “Ova znacenja koja sam
    spomenuo kao i njima slicna svojstva kojima je Allah opisao Sebe ili ga je njima opisao Njegov
    Poslanik, se ne mogu spoznati putem razmišljanja. Ne tekfirimo nikoga ko je dažhil u njima osim
    nako što to spozna.” 224. str

    Nisu svi od selefa bili ovako “blagi”.
    Abdur-Rahman b.Mehdi je govorio:Da imam vlast,stao bih na most i nebi ni jedan covjek prošao a da ga nebih upitao o tome. kada bi odgovorio da je kuran stvoren udario bih ga po vratui bacio (sa mosta) u vodu.
    Lanac prenosilaca je vjerodostojan pogledaj “knjiga šerijata” str126 prvi tom od ebu Bekra el Adžurija eš šafi.

Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.