"Digitalni MAGARAC"

  • This topic has 55 odgovora, 10 glasova, and was last updated prije 12 years by Anonimno. This post has been viewed 13764 times
Pregledavate 11 postova - 46 do 56 (od ukupno 56)
  • Autor
    Postovi
  • #7149
    Anonimno
    Neaktivan

    Imam jedan prijevod Kur'ana opd Dzemaludina Causcevica i Muhammeda Pandze tako da je tu spominjan Ars i ima obilje Islamskih termina za razliku od Korkuta. Ipak Korkutov prijevod je razumljiv vecim dijelom citaoca tako da ljudi mogu bez problema i bez zastajkivanja razumijeti sve u Kur'anu. Imam Korkutov prijevod Kur'ana ali nemam Mlivin prijevod Kur'ana. Cini mi se da je cijena od 80 eura visoka ali smoci cu snage da kupim i Mlivin prijevod mada kako mogu vidjeti iz prve ruke da je to dobar prijevod i da se autor trudio da preslika Arapsku izvornu verziju Kur”ana.

    #7153
    Anonimno
    Neaktivan

    AK47 post=1344 wrote: Znaš šta je samo problem sa ovom mapom Talib – Kako je Muhamed Al-Idrisi mogao znati tačne lokacije sela/gradova Jedžudža i Medžudža? Budući da mu je geografski mapa iznimno precizna i da su mjesta svih drugih naroda odlično ucrtana.

    Isto tako ih je ucrtao kao i sva druga mjesta na mapi, nije stavio nikakvu specifičnost koja bi ukazala da su to mjesta pod zemljom ili u špiljama.

    Dalje, ove planine koje ih okružuju – pogledaj akhi Google Earth i vidi da su stvarno okruženi sa svih strana i da je realno da je postojao samo jedan izlaz sa ovog područja, a Allah najbolje zna. Naravno računajući da tad nisu imali helikoptere niti modernu opremu za planinarenje..

    Što se tiče tefsira Ibn Kesira trebalo bi se vratiti izvornom tefsiru a ne ovim različitim prevodima na bosanski; jer ukoliko tamo stoji “vjerovatno je to bila špilja, a Allah najbolje zna” onda je to moglo biti zaključivanje Ibn Kesira. (kao što si i ti samostalno zaključio) Ghuraba ako možeš ovo provjeriti bilo bi odlično, Allah te nagradio.

    Allah najbolje zna.

    MašaAllah.Odlično pitanje.
    Na koje je vrlo teško odgovoriti.
    Pogledaj ovaj klanac iznad ZIDA,a ako mapu gledaš naopačke kako je crtana,pogledaj klanac ispod ZIDA i vidi da postoji prolaz blizu obale na koji su mogli izaći.Baš kod tog prolaza piše “Asfal ard Magug“.Novi problem za naše jezičare.
    Ako je zaista ZID dijelio dve strane klanca,kako je ovaj arapski geograf mogao ucrtati planine sa druge strane???
    Ako smatraš da su Je'džudž i Me'džudž bili zatvoreni pregradom,na otvorenoj površini,onda dolazimo do dva zaključka od kojih je samo jedan tačan.
    1.Mapa nije ispravna,i ZID se nalazi negdje drugdje.
    2.Jedžudž i Medžudž su provalili ZID pušteni su.

    Ja ipak smatram da su zatvoreni u pečini ovdje gdje je ZID ucrtan.Možda ovaj klanac i na arapskoj i na današnjoj mapi izgleda,malehan za takvo nešto.Ali to su uistinu hiljade i hiljade kilometara kvadratnih.

    Da sad smo mi došli do “zida”.

    Ja pokušavam da Zul Karnejna pronađem kao historijsku ličnost.On nije Aleksandar Veliki (kafir).Nije ni Cyrus kako sam ja mislio a nije ni Darius.Poznato nam je da je Zul Karnejn tavafio sa Ibrahimom oko Kabe.Nije tačno poznato kada je živio Ibrahim alejhi selam.Neki smatraju da je živio 2000 godina prije rođenja Isaa alejhi selem.Neki 1900 g prije,neki 1800 i tako dalje.
    Kada bi se mogao nači kao historijska ličnost smatram da bi se puno toga otkrilo i bilo jasnije,inšaAllah.

    Jučer sam tražio hadis koji govori da Je'džudž i Me'džudž kopaju ZID dok ne kažu,nastavit ćemo sutra.Itd poznat vam je hadis.
    Ja mislim da sam nekada našao rivajet da oni kopaju ZID dok ne vide svjetlost s druge strane.Što bi značilo da su oni zatvoreni u pečini.Da li postoji takav rivajet?
    U svakom slučaju taj hadis mi je malo čudan.Kada oni kažu ostavite kopanje,pa ćemo nastaviti sutra.Zašto moraju da staju,kada ih je toliki broj da vrlo lahko mogu da rade u smjenama?Ovo je u stvari misao nekih pojedinih učenjeka.

    #7157
    Anonimno
    Gost

    TALIB

    Jučer sam tražio hadis koji govori da Je'džudž i Me'džudž kopaju ZID dok ne kažu,nastavit ćemo sutra.Itd poznat vam je hadis.

    Evo jedan video u kojem se nalazi ovaj hadis koji ti spominjes.

    http://www.youtube.com/watch?v=ygMTr1pzzAI;feature=share

    Zašto moraju da staju,kada ih je toliki broj da vrlo lahko mogu da rade u smjenama?Ovo je u stvari misao nekih pojedinih učenjeka.

    Pa zasto sto je to odredba Allahova. Da se oni pojave odnosno da izadju pred Kijametski dan.

    #7166
    Anonimno
    Neaktivan

    hvala AK47 hvala RPG

    #7167
    Anonimno
    Neaktivan

    AK47 post=1341 wrote: Iako je ovo samo prijevod značenja Kur'ana (što znači da prevodioc ima slobodu prevoda..) ja sam čuo od braće koji dobro barataju tematikom da je prevod Mlive mnogo bolji; evo par primjera gdje možeš vidjeti kako Korkut pravi devijacije koje se tiču akide…

    32:4

    Korkut
    Allah je nebesa i Zemlju i ono što je između njih u šest vremenskih razdoblja stvorio, a onda svemirom zagospodario; vi, osim Njega, ni zaštitinika ni posrednika nemate, pa zašto se ne urazumite?

    Mlivo
    Allah je Taj koji je stvorio nebesa i Zemlju i ono što je između njih u šest dana, zatim se postavio na Arš. Nemate vi mimo Njega nikakva zaštitnika, niti posrednika. Pa zar se nećete poučiti?

    2:256
    Korkut
    U vjeru nije dozvoljeno silom nagoniti – pravi put se jasno razlikuje od zablude! Onaj ko ne vjeruje u šejtana, a vjeruje u Allaha – drži se za najčvršću vezu, koja se neće prekinuti. – A Allah sve čuje i zna.
    Mlivo
    Nema prisiljavanja u vjeru! Doista se jasno razlikuje ispravnost od zablude! Pa ko zaniječe taguta, a povjeruje u Allaha, tad se doista uhvatio za hvatište najčvršće, kojem nema kidanja. A Allah je Onaj koji čuje, Znalac.

    Evo kako izgleda prijevod Kur'ana Casnog od Dzemaludina Causevica i Muhammeda Pandze:

    Allah je onaj koji je stvorio Nebesa i zemlju i sto je medju njima u sest dana, zatim je zavladao Arsom. Vi nemate mimo Njega ni zastitinika, pa zar se necete opametiti? 32:4

    U vjeri nema prisiljavanja. Pravi put se raspoznaje od stranputice. Tko zanijece sejtana a vjeruje Allaha prihvatio je najjacu vezu; njoj nema kidanja. Bog sve cuje i zna. 2:256

    Ne znam zasto je toliko ostao aktuealan prijevod Besima Korkuta? Cini mi se da se mnogo zapostavlja prijevod Dzemaludina Causevica i Muhammeda Pandze pa zato nije mi jasno zasto se ovaj prijevod zapostavio i na ovoj stranici? Cudi me da nema na internetu, prijevod Kur'ana po Causevicu i Pandzi. Inace, prijevod Kur'ana je pisan Hrvatskim jezikom ili Hrvatsko-Bosanskim stilom jer Dzemaludin Causevic je naginjao ka jedinstvu Bosnjaka i Hrvata tako da se i on sam identificirao kao Hrvat.

    #7168
    Anonimno
    Neaktivan

    Ghuraba post=1354 wrote:

    Evo jedan video u kojem se nalazi ovaj hadis koji ti spominjes.

    http://www.youtube.com/watch?v=ygMTr1pzzAI;feature=share

    Pa zasto sto je to odredba Allahova. Da se oni pojave odnosno da izadju pred Kijametski dan.

    Allah te nagradio.Da uistinu je sve Allahova odredba.U ovom rivajetu se govori da njih noč prekine.A čim vide smjenu dana i noči,oni su na otvorenom?
    Mislim da sam našao ko bi mogao da bude Zul Karnejn,inšaAllah.
    Na ovoj stranici možete čitati o historiji.http://everyhistory.org/2a.html (skrolajte do dijela sa Ibrahimom).Koja je sortirana po vremenima.Ja sam tražio u dijelu 2000.g prije Isaa do 1500.g prije Isa alejhi selam.I između svega naletim da Poslanika Ibrahima alejhi selam.Za kojeg smatraju da je živio u tome vremenu.
    U podužem textu,gdje historijski obrađuju njegov susret sa kraljem Babilona i njegovu hidžru govore i o susretu sa kraljem koji se zvao Salem,koji je bio kralj “svećenik” tj monoteista.Koji se još zvao Melchizedek.
    Melchizedek je kažu jedna od najneobičnijih Biblijskih karaktera.(detaljnije: http://www.keyway.ca/htm2005/20051120.htm )
    Potvrđeno je da se susreo sa Ibrahimom.Da je živio u njegovo vrijeme.Da je bio kralj,vjernik.
    Zaista više nemam vremena da istražujem.Od danas više neču imati kompjuter kod sebe,pa tako da neću stiči istražiti.
    @AK47,bujrum ako imaš vremena istraži ove linkove koje sam ti dao,Allah te pomogo.
    @Vekas,Allah ti se smilovao,nemojte ići u offtopic.Otvorite sebi temi u kojoj će te diskutovati o prevodima.

    #7170
    Anonimno
    Neaktivan

    Ispravka:Ustvari,nije se zvao Salem,nego je bio kralj Salem-a.Zvao se Melchizedek.

    #7171
    Anonimno
    Neaktivan

    Jedan pogrom su Arapi dozivjeli kad su ih napali Mongoli i kad su sravnili sa zemljom Bagdad ali Allah najbolje zna kako ce izgledati pojava Jedzudza i Medzudza.

    #7404
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate Talib puno sam pročitao o ovome zadnjih dana, i pregledao sam ova tvoja dva linka.

    Moje je mišljenje, a Allah da najbolje zna, da je nažalost nemoguće utvrditi identitet Zul Karnejna.

    Neki Arapi su htjeli testirati Poslanika SAWS pa su išli kod židovskih rabina da pitaju za savjet, pa su im ovi rekli da ga pitaju za tri stvari, između kojih je jedna bila da ga pitaju o “čovjeku koji je krstario zemljom”. Sve tri stvari o kojima su pitali su bile stvari koji bi logički znao samo Allahov poslanik (sa Allahovim nadahnućem naravno – objavom) pa to meni odmah govori da priča o Zul Karnejnu uopšte nije bila raširena među narodom; tj da su znali ljudi za nju ona uopšte ne bi bila u okviro onoga čime mogu testirati da li je neko Allahov poslanik.
    Imran Husejn recimo govori da su oni pitali da im kažu o “velikom putniku koji je putovao na dvije strane svijeta” pa je Allah SWT objavio i obavjestio sve i o trećoj strani na koju je putovao – kod Jedžudža i Medžudža.

    Poznato je da je među prvim generacijama sljedbenika Muhameda SAWS bilo izuzetnih historičara i onih koji su se bavili porodičnim stablima, ali ja lično nikad nisam pročitao da je iko ustanovio njegov identitet tj. da ga ja nazvao drugačije od Dhul-Qarnain i precizirao godine kada je obitavao na zemlji – osim onog što sam pročitao kod Ibn Kesira u tefsiru:

    Neki smatraju da je on bio Grk, što je netačno. Tačno je ono što je rekao El-Ezreki i drugi, a to je da je on sa Ibrahim, a.s., kada je ovaj sagradio Kabu, tavaf činio, da je bio Ibrahimov, a.s., sljedbenik i da je, radi Allahovog, dž.š., zadovoljstva, klao kurban. O nekim događajima iz njegovog života govorili smo u knjizi “El-bidaje ven-nihaje”, što je, hvala Bogu, dovoljno.

    Ovo djelo je sigurno iduća postaja u ovoj priči; koliko znam samo su neki djelovi prevođeni na bosanski, nema komplet prevod. Vjerovatno ima na engleskom. Ako nađeš neki link sa prijevodom proslijedi ga inšaAllah.

    #7405
    Anonimno
    Neaktivan

    Evo ovdje se mogu download neki dijelovi knjige na engleskom:
    http://www.kalamullah.com/ibn-kathir.html

    A ovo je isto (veliki) dio te knjige preveden na engleski, ali se bavi stvarima koje trebaju doći (dedždžal, J&M, Mahdi, Isa AS):
    http://www.missionislam.com/knowledge/books/Book%20of%20The%20End.pdf

    Mislim da komplet knjiga “El-bidaje ven-nihaje” nije u cjelosti prevedena ni na engleski, što je pravo žalosno.

    #7407
    Anonimno
    Neaktivan

    TALIB post=1367 wrote: Ispravka:Ustvari,nije se zvao Salem,nego je bio kralj Salem-a.Zvao se Melchizedek.

    A moje mišljenje o ovome je da je u ovim predajama taj Melchizedek obavijen valom laži i kufra (tipa nema početka ni kraja postojanja) pa se ne može razlučiti istina o njemu (ako je ima u njihovim predajama).
    Zanimljivo je da je neki svojevrsni Abdullah Yusuf Ali (http://en.wikipedia.org/wiki/Abdullah_Yusuf_Ali) rekao da on odgovara liku Hidra AS u Islamu, što opet nema nikakvog smisla.
    Allah najbolje zna.

Pregledavate 11 postova - 46 do 56 (od ukupno 56)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.