EL – IHLAS / ISKRENOST

  • This topic has 13 odgovora, 6 glasova, and was last updated prije 11 years, 9 months by Anonimno. This post has been viewed 892 times
Pregledavate 14 postova - 1 do 14 (od ukupno 14)
  • Autor
    Postovi
  • #10000
    Anonimno
    Neaktivan

    Povod za njeno objavljivanje: Imam Ahmed od Ubbej b. Ka'ba navodi da su idolopoklonici rekli Muhammedu, a.s.: (713) “Navedi nam rodoslovlje svoga gospodara”, pa je Allah objavio:”Reci: ‘On je Allah – Jedan! Allah je utočište svakom. Nije rodio i rođen nije, i niko Mu ravan nije!'” Et-Taberani od Ebu-Hurejrea navodi da je rekao: “Poslanik, s.a.v.s., rekao je: (714) ‘Svaka stvar ima svoje srodstvo, a Allahovo srodstvo je: ‘Reci: ‘On je Allah – Jedan! Allah je utočište svakom!” Onaj ko je utočište svakom nije šupalj.”

    Odabranost ovog poglavlja:Jedan od ensarija, kao imam, klanjao je u džamiji Kuba, pa bi svaki put kad bi htio da prouči neko poglavlje, prvo proučio: ‘Reci: ‘On je Allah – Jedan! Allah je utočište svakom!”, a onda tek to poglavlje. Tako je radio na svakom rekatu. Oni koji su za njim klanjali, rekli su mu: ‘Stalno na početku učiš ovo poglavlje, a onda ti se učini da to nije dovoljno dok ne proučiš još jedno. Ili ćeš ga učiti i zadovoljiti se njime, ili ćeš ga izostaviti i učiti drugo?’ On je odgovorio: ‘Ja ga neću izostaviti. Ako vam se sviđa da vam tako imamim, nastavit ću, a ako ne, onda ću se povući.’ U isto vrijeme, držali su da je najbolji među njima i nije im se sviđalo da im imami iko drugi mimo njega. Kad je došao Božiji Poslanik, s.a.v.s., i o ovome ga upoznali, upitao je pomenutog: ‘Šta te sprečava da ne postupiš onako kako od tebe traže tvoji drugovi i šta te navodi da ovo poglavlje obavezno učiš na svakom rekatu?’ ‘Ja ga volim’, odgovorio je. ‘Tvoja ljubav prema njemu uvest ćete u Džennet’, rekao je.”

    El-Buhari od Ebu-Seidanavodi: “Da je neki čovjek čuo od drugoga kako uči: ‘Reci: ‘On je Allah – Jedan!” i to ponavlja, pa je, kad je svanulo, otišao Poslaniku, s.a.v.s., i misleći da nije tako značajna, to pomenuo, pa mu je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: ‘Tako mi Onog u Čijoj je ruci moj život, ono je ravno trećini Kur’ana.'”

    El-Buhari od Aiše, r.a., o Vjerovjesniku, s.a.v.s., prenosi:”Da je, kad bi lijegao naveče u postelju, skupljao dlanove, u njih puhnuo i proučio: ‘Reci: ‘On je Allah – Jedan”, ‘Reci: ‘Utičem se Gospodaru svitanja” i ‘Reci: ‘Tražim zaštitu Gospodara ljudi”, a zatim njima potrao što bi mogao od tijela, počevši od glave i lica pa naniže niz tijelo i ponovivši to tri puta.” Ovako ovo predanje prenose sastavljači Sunena preko Ukajla.

    “Reci: ‘On je Allah – Jedan!'/1/ Allah je utočište svakom!’ /2/Nije rodio i nije rođen, /3/ i niko Mu ravan nije!'”/4/

    “Reci: ‘On je Allah – Jedan!'” Znači On je Jedan i Jedini Koji nema Sebi ravna, Koji nema nikakva sudruga ni pomoćnika i Kome nije niko sličan. Ovim imenom naziva se samo Allah, dž.š., jer je On savršen po svim Svojim osobinama i djelima. Ibn-Abbas kaže da riječi Uzvišenog: “Allah je utočište svakom!” znače da kod Njega utočište traže sva stvorenja, da od Njega mole i traže ono što im je potrebno, da za Njega kažu da je Gospodar, Koji nema unutrice, da ne jede, ne pije, te da je vječan, za razliku od svojih stvorenja. Sve ovo je tačno, jer su to svojstva Uzvišenog nam Gospodara. Riječi Uzvišenog: “Nije rodio i rođen nije” znače da On nema ni djeteta ni roditelja ni družice “…i niko Mu ravan nije”, tj. među Svojima stvorenjima nema nikog ko bi se sa Njim mogao porediti, niti bliskog koji bi Mu bio ravan. Suviše je On Uzvišen da bi mu nešto takvo dolikovalo!!

    “On je stvoritelj nebesa i Zemlje! Otkud Njemu dijete kad nema žene, On sve stvara.”

    Uzvišeni, također, kaže:”I oni govore: ‘Svemilosni je uzeo dijete!’ Vi, doista, nešto odvratno govorite! Gotovo da se nebesa raspadnu, a Zemlja provali i planine zdrobe što Svemilosnom pripisu u dijete. Nezamislivo je da Svemilosni ima dijete, ta svi će oni, i oni na nebesima i oni na Zemlji, kao robovi u Svemilosnog tražiti utočište! On ih je sve zapamtio i tačno izbrojao, i svi će Mu na Sudnjem danu doći pojedinačno.”(19:88-95)

    U Buharijinom Sahihu stoji: /718/ “Nema nikoga da se od Allaha više može strpiti na uznemirenje koje čuje. Oni mu pripisuju da ima dijete, a On ih hrani i daje im zdravlje.”

    #10001
    Anonimno
    Neaktivan

    @Muwehida. Sestro, bilo bi jos ljepse kad bi promijenila svoj avatar. Allah ti podario svako dobro. Amin.
    Esselamu alejkum we rahmetullah we berekatuhu.

    #10002
    Anonimno
    Neaktivan

    we aleykumu sellam we rahmetullah we berekatuhu
    sad cu
    barekAllahu fikum

    #10005
    Anonimno
    Neaktivan

    صلاح الدين post=4577 wrote: @Muwehida. Sestro, bilo bi jos ljepse kad bi promijenila svoj avatar. Allah ti podario svako dobro. Amin.
    Esselamu alejkum we rahmetullah we berekatuhu.

    Salahudine brate pazi da ti hanuma ne procita ovaj komentar :)))
    Brinem za brata da ne dobije batina :)))

    #10006
    Anonimno
    Neaktivan

    Hodza1 post=4581 wrote: [quote quote=صلاح الدين post=4577]@Muwehida. Sestro, bilo bi jos ljepse kad bi promijenila svoj avatar. Allah ti podario svako dobro. Amin.
    Esselamu alejkum we rahmetullah we berekatuhu.

    Salahudine brate pazi da ti hanuma ne procita ovaj komentar :)))

    Ali.., ali….Mozda sam ja jos 75% slobodan. 😉 😉
    Allah te nagradio sto se brines za brata. 🙂

    #10007
    Anonimno
    Neaktivan

    75%ili100%

    #10008
    Anonimno
    Neaktivan

    EL UKAB post=4583 wrote: 75%ili100%

    Tajna. 🙂

    #10011
    Anonimno
    Neaktivan

    صلاح الدين post=4582 wrote: [quote quote=Hodza1 post=4581][quote quote=صلاح الدين post=4577]@Muwehida. Sestro, bilo bi jos ljepse kad bi promijenila svoj avatar. Allah ti podario svako dobro. Amin.
    Esselamu alejkum we rahmetullah we berekatuhu.

    Salahudine brate pazi da ti hanuma ne procita ovaj komentar :)))

    Ali.., ali….Mozda sam ja jos 75% slobodan. 😉 😉

    Salahudine, “švaleru”! : ))

    #10013
    Anonimno
    Neaktivan

    Tagar post=4587 wrote: [quote quote=صلاح الدين post=4582][quote quote=Hodza1 post=4581][quote quote=صلاح الدين post=4577]@Muwehida. Sestro, bilo bi jos ljepse kad bi promijenila svoj avatar. Allah ti podario svako dobro. Amin.
    Esselamu alejkum we rahmetullah we berekatuhu.

    Salahudine brate pazi da ti hanuma ne procita ovaj komentar :)))

    Ali.., ali….Mozda sam ja jos 75% slobodan. 😉 😉

    Salahudine, “švaleru”! : ))

    Da se nisi Salahudine pokajao za trazenje menjanja avatara 😉

    Nego brate sve predmete, za koje postoji mogucnost da zavrse u tvojoj glavi, tipa lonac, tiganj, casa, flasa …, skloni da ne budu na dohvat ruke, dok se ovo ne zaboravi 🙂

    #10015
    Anonimno
    Neaktivan

    Es selamu alejkum.

    @Salahudin: Zašto da promjeni avatar? 🙂

    #10016
    Anonimno
    Neaktivan

    Tagar post=4587 wrote: [quote quote=صلاح الدين post=4582][quote quote=Hodza1 post=4581][quote quote=صلاح الدين post=4577]@Muwehida. Sestro, bilo bi jos ljepse kad bi promijenila svoj avatar. Allah ti podario svako dobro. Amin.
    Esselamu alejkum we rahmetullah we berekatuhu.

    Salahudine brate pazi da ti hanuma ne procita ovaj komentar :)))

    Ali.., ali….Mozda sam ja jos 75% slobodan. 😉 😉

    Salahudine, “švaleru”! : ))

    🙂 Estagfirlullah.

    #10017
    Anonimno
    Neaktivan

    Hodza1 post=4589 wrote: [quote quote=Tagar post=4587][quote quote=صلاح الدين post=4582][quote quote=Hodza1 post=4581][quote quote=صلاح الدين post=4577]@Muwehida. Sestro, bilo bi jos ljepse kad bi promijenila svoj avatar. Allah ti podario svako dobro. Amin.
    Esselamu alejkum we rahmetullah we berekatuhu.

    Salahudine brate pazi da ti hanuma ne procita ovaj komentar :)))

    Ali.., ali….Mozda sam ja jos 75% slobodan. 😉 😉

    Salahudine, “švaleru”! : ))

    Da se nisi Salahudine pokajao za trazenje menjanja avatara 😉

    Nego brate sve predmete, za koje postoji mogucnost da zavrse u tvojoj glavi, tipa lonac, tiganj, casa, flasa …, skloni da ne budu na dohvat ruke, dok se ovo ne zaboravi 🙂

    Nisam, elhamdulillah.

    Ps. Sklonjeno i zakljucano. Allah te nagradio na upozorenju. Da mozda ne govoris iz vlastitog iskustva??? :):)

    #10018
    Anonimno
    Neaktivan

    White post=4591 wrote: Es selamu alejkum.

    @Salahudin: Zašto da promjeni avatar? 🙂

    Bilo i proslo.

    Molim Allaha da nas ucvrsi u vjeri i da nam podari ispravno i iskreno znanje. Amin.

    #10019
    Anonimno
    Neaktivan

    صلاح الدين post=4593 wrote: Da mozda ne govoris iz vlastitog iskustva??? :):)

    ;), Reko bih ti, al ce se dusmani nasladiti ako ti kazem :))

Pregledavate 14 postova - 1 do 14 (od ukupno 14)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.