Griješniku se ne naziva selam dok se ne pokaje

  • This topic has 4 odgovora, 3 glasa, and was last updated prije 12 years, 1 month by Anonimno. This post has been viewed 911 times
Pregledavate 5 postova - 1 do 5 (od ukupno 5)
  • Autor
    Postovi
  • #6498
    Anonimno
    Neaktivan

    Poslanik, sallalahu alejhi ve sellem, je praktikovao da ne naziva selam, niti na njega odgovarao, onome koji čini neku novotariju, sve dok se ne pokaje. Tako je postupio sa Ka'b ibni Malikom i njegova dva druga, kao što bilježi Buharija, Muslim, Tirmizi, Ebu Davud i Ahmed. Poslanik, sallalahu alejhi ve sellem, im nije prvi nazivao selam. Ka'b ibni Malik priča:

    “Nazivao sam selam Poslaniku, sallalahu alejhi ve sellem, a nisam znao da li mi je odgovarao ili ne, ili da li je uopšte pomjerao usne odgovarajući na selam ili ne.”

    Tao je isto i sa novotarom koji je poznat po sojoj novotariji, ili je u vjeru unio nekakvu novinu. Njega imaš pravo napustiti, ne nazivati mu selam, niti mu odgovarati na selam sve dok se ne pokaje. Sve to, naravno, tek nakon što ga probaš posavjetovati i uplašiti, kao i podstaći na odustajanje od unošenja novotarija u vjeru.

    Isti je slučaj i sa onim koji ostavlja namaz u džematu, a komšija je džamiji, zdrav i sposoban. Njemu ne moraš selam nazivati, niti mu na selam odgvarati sve dok ne počne klanjati u džematu.

    Ebu Ejjub el-Ensarij prenosi hadis od Allahovog Poslanika, sallalahu alejhi ve sellem, da je rekao: “Muslimanu nije dozvoljeno da raskida sa svojim bratom više od tri dana, tako da kada se sretnu okreću se jedan od drugog. A od njih dvojice je bolji onaj koji prvi nazove selam.” Bilježi ga Buharija (7-128) i Muslim (4-1984) pod brojem 2560.

    Ovakav je slučaj samo kada su u pitanju dunjalučki interesi, jer srdžba i gnjev moraju prestati nakon tri dana kada je u pitanju samo dunjaluk. Međutim, kada se radi o vjeri onda ne prestaje sve dok se ne pokaje od grijeha i prijestupa i dok se ne pokaje od unošenja novotarija.

    Izvor ‘Mostovi ljubavi’, Aid el-Karni, str 35-36

    #6501
    Anonimno
    Neaktivan

    Ko su novotari ovdje u Bosni i Hercegovini….da li su to svi oni koji ne slijede selefijski pravac. tj.tradicionalni muslimani u sklopu IZ-a???

    #6502
    Anonimno
    Neaktivan

    Ko su novotari ovdje u Bosni i Hercegovini….da li su to svi oni koji ne slijede selefijski pravac. tj.tradicionalni muslimani u sklopu IZ-a???

    Novotari su svi oni koji rade novotarije. Među novotarima ima razlika. Neki su manji novotari, čine određene novotarije u fikhu, kao na primjer zikre poslije sunneta a ne poslije farza, dok postoje novotari u akidi, ubjeđenju, kao na primjer maturidije i ešarije koje vjeruju da se Allah nije uzdigao iznad Arša, i vjeruju da je Allah svuda ili nigdje. Po Statutu IZ-a, maturidijski pravac u akidi je zvanični pravac IZ-a.

    Tekst gore se odnosi na bojkotovanje predvodnika novotara ili na one koji uvode novotarije, a ne na svakog muslimana novotara. Običnim muslimanima se stalno mora objašnjavati propis, dok se predvodnici novotara i oni koji uvode novotarije bojkotuju nakon što se upozore.
    A Allah najbolje zna.

    #6503
    Anonimno
    Neaktivan

    Es Selamu alejkum;

    Jaseer, molim te navedi nam jedan hadis koji spominje pojam ‘tradicionalni islam’. Ne postoji subhanAllah! Na pitanje u kaburu ‘Koja je tvoja vjera’ jedini ispravan odgovor je ‘Islam’ a ne tradicionalni islam, na pitanje ko je tvoj rasul tj koga slijedis – Muhammed salAllahu alejhi we sellem, a ne bosanska tradicija.

    U hadis spadaju svi oni koji ustrajavaju u svojim novotarijama uprkos svim iznesenim dokazima, savjetima i opomenama. Tu spadaju prije svega oni koji rade protiv sunneta i njegovih sljedbenika. A zatim oni koji odbijaju prihvatiti istinu u stilu : ‘Ne diram te ne diraj me” Sve zavisno od individue do individue, od situacije do situacije. Meni licno nije poznato da je dozvoljeno generalizovati

    Mnogi su zloupotrijebili ovo pravilo i bez ikakvih dokaza sljedbenike sunneta proglasili novotarima, bez ikakvog islamskog edeba okretali glave od njih i gore od toga. Da nas Allah sacuva od nakaradnog shvatanja prakse Allahovog rasula, salAllahu alejhi we sellem.

    #6504
    Anonimno
    Neaktivan

    Dobro akhi i ja se slažem da nema tradicionalnog niti modernog niti bosanskog nego samo islam koji je objavljen našem Poslaniku Muhammedu sallallahu alejhi ve sellem..uzeo sam kao jedan termin koji je pristan na ovim našim prostorima….i ne postoji hadis koji spominje termin tradicionalni islam.

    Busra je napisao

    Mnogi su zloupotrijebili ovo pravilo i bez ikakvih dokaza sljedbenike sunneta proglasili novotarima, bez ikakvog islamskog edeba okretali glave od njih i gore od toga. Da nas Allah sacuva od nakaradnog shvatanja prakse Allahovog rasula, salAllahu alejhi we sellem.

    brate tu se 100 % slažem sa tvojim razmišljanjem…
    Užasno me nerviraju oni ljudi kojima je glavna preokupacija istraživanje tuđih mahana, čačkanje po nečijim namjerama, te proglašavanje muslimana novotarima i nevjernicima (a oni to ne zaslužuju)…još ako pođu određivati ko će u Džennet a ko u Vatru e to je vrhunac gluposti takvih ljudi. (naravno sve to rade pod plaštom ljubomore prema vjeri i odbrane ispravne akide)

    Da vas Allah nagradi!

Pregledavate 5 postova - 1 do 5 (od ukupno 5)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.