Imam kćerku za udaju, ali je ne udajem još dvije godine…

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated prije 12 years, 1 months by Anonimno. This post has been viewed 629 times
Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Autor
    Postovi
  • #6988
    Anonimno
    Gost

    Pitanje: Selamu alejkum! Imam kćerku za vjeridbu, ali je ne udajem možda za još dvije godine, a traže mi je za zaruku. Kako da postupim ispravno i da li smiju da se viđaju dok su zaručeni? Bio bih zahvalan ako mi objasnite, ili mi preporučite neku knjigu na ovu temu.
    Allah vas nagradio!

    Odgovor:

    We alejkum selam we rahmetullahi we berekatuhu,

    Ukoliko je, dragi brate, tvoja kćerka stasala za udaju i postoje prosci s kojima si zadovoljan kada je u pitanju njihova vjera i ahlak (moral), onda je udaj jer se od Allahova Poslanika, sallAllahu alejhi ve sellem, prenosi da je rekao: “Kada vam dođe (kao prosac) onaj čijom ste vjerom i ahlakom zadovoljni, oženite ga…”

    Ako je kćerka stasala za udaju, nemoj odugovlačiti sa njenom udajom, jer živimo u velikom vremenu fitne (smutnje, iskušenja), stoga se omladina treba sačuvati od harama, a islamski brak je itekako jedna od velikih preventiva očuvanja vjere i ahlaka.

    Što se tiče zaruke, tvoja kćerka se smije viđati sa vjerenikom ali samo u prisustvu mahrema, tj oca (tebe u ovom slučaju), brata ili amidže… Žena se ne smije u toku zaruke osamljivati sa svojim vjerenikom jer je on još uvijek stranac za nju. Tek sklapanjem islamskog braka postaju jedno dugom dozvoljeni.

    Allah vam dao svako dobro.

    Odgovorio: Idriz Bilibani, prof. fikha

    Izvor: http://www.stazomislama.com/

Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.