Izreke selefa

  • This topic has 104 odgovora, 17 glasova, and was last updated prije 10 years, 1 months by Anonimno. This post has been viewed 70850 times
Pregledavate 15 postova - 31 do 45 (od ukupno 105)
  • Autor
    Postovi
  • #8593
    Anonimno
    Neaktivan

    Šafija, r.a., kaže:

    ”Jesti se može na četiri načina:

    Jesti jednim prstom, a to je odvratno.
    Jesti s dva prsta, a to je znak oholosti.
    Jesti s tri prsta, a to je sunnet.
    Jesti s četiri prsta, a to je znak gramzljivosti.

    #8676
    Anonimno
    Gost

    Fudajl ibn Ijad, rahimehullahu, je rekao: ”Petoro je od znakova nesreće: tvrdoća srca, oko tvrdo na suzi, nedostatak stida, pretjerana želja za dunjalukom i duga nada.”

    #8887
    Anonimno
    Gost

    Ibrahim ibn Edhem je bio upitan: „Kako si?“ Odgovorio je:“Krpimo ovaj svijet komadajući našu vjeru tako da ne ostaje naša vjera niti ono što krpimo. Blagoslovljen je onaj koji se predao Allahu, svom Gospodaru a odbacio ovosvjetski život nadajući se nagradi na Ahiretu.“

    #8971
    Anonimno
    Gost

    Abdullah ibn Aun je rekao: „Oni prije nas su dunjaluku posvećivali samo ono što bi preostalo nakon zadovoljenja ahiretskih potreba, a vi posvećujete Ahiretu samo ono što preostane nakon zadovoljenja vaših dunjalučkih potreba.“

    #9013
    Anonimno
    Neaktivan

    Umrlo je covjeku njegovo dijete, te su mu Sufjan ibn Ujajnah i drugi pruzali utjehe jer je bio u dubokoj boli. Sve dok nije dosao Fudajl ibn Ijad i rekao:

    “O ti, zar ne shvatas da, kada bi ti i sin tvoj bili u zatvoru a tvoj sin bio pusten iz zatvora prije tebe, zar ne bi bio zadovoljan?”

    Covjek je odgovorio: “Naravno!”

    Fudajl rece: “Onda je tvoj sin napustio zatvor ovog dunjaluka prije tebe.”

    Bol i tuga napustise covjeka i on rece: “Ti si me utjesio.”

    #9290
    Anonimno
    Neaktivan

    ‎”Ni na koga se, sem na Allaha, nemoj potpuno osloniti, jer čak i tvoja vlastita sjenka te ostavi kada si u tami!” (Ibnu Tejmije)

    #9292
    Anonimno
    Neaktivan

    Izreke Alije b. Ebi Taliba, radijallahu anhu

    1. Prvo što ćete prezirati od svoga džihada jeste borba sa svojom dušom.

    2. Iskreni vjernik ne nada se osim Allahu i ne strahuje osim od svoga grijeha.

    3. Ko bude skroman na dunjaluku, sva iskušenja i tegobe bit će mu lahki.

    4. Koliko li je mudrosti a kako se malo iz njih uzima pouka?!

    5. Doista dunjaluk odlazi a ahiret se primiče, pa, budite od sinova ahireta a ne budite od sinova dunjaluka.

    6. Dosta je znanju počasti to što ga priziva sebi onaj koji ga dobro ne poznaje.

    7. Dosta je neznanju pogrde to što ga se odriče onaj koji se nalazi u njemu.

    8. Bogobojaznost je strah od Uzvišenog, rad po Objavi, zadovoljstvo s malim i priprema za dan odlaska s ovoga svijeta.

    9. Nema rahatluka dok ima zavidnika, niti ima bratstva s dosadnima a nema ni ljubavi prema ljudima lošeg karaktera.

    10. Tvoja tajna je tvoj zarobljenik, pa kada je obznaniš, tada ti postaješ njen zarobljenik.

    11. Kušao sam sve lijepe stvari, pa nisam našao ljepše od zdravlja, i, također, kušao sam sve gorke stvari, pa nisam našao gorče od traženja svoje potrebe kod drugih ljudi.

    12. Inteligentni bez odgoja sličan je hrabrom ratniku bez oružja.

    13. Lijep plod zadovoljstva jeste rahatluk, dok je lijep plod skromnosti prema ljudima njihova ljubav.

    14. Najviše čega se bojim za vas jesu dvije stvari: duge nade i slijeđenje strasti. Duge nade zaboravljaju na ahiret, dok slijeđenje strasti odvodi s Pravog puta
    .
    15. Tri su znaka onoga koji se pretvara:
    a) kada je sam, lijen je;
    b) a kada je s drugim ljudima, aktivan je;
    c) kada se pohvali, on svoja djela poveća, dok kada se ukori, on svoja djela smanjuje.

    #10004
    Anonimno
    Neaktivan

    Ibnu Mes'ud r.a., je rekao: „Blago li se onome čiji ibadet i dova Allahu budu iskreni, srce mu ne zavodi ono što mu oči gledaju, zikrullah mu ne ometaju ono što mu uši slušaju, a duša mu ne pati za onim što je dato drugima!“ (Ibnu Ebil-Dunja, el-Ihlasu vel-Nijjeh, br.4.)

    #10180
    Anonimno
    Neaktivan

    Prenosi Ibn Kilaba: Da je Lukman upitan o tome ko je najučeniji?
    pa je rekao:-Onaj ko svoje znanje proširi znanjem drugih ljudi.
    A ko je najbogatiji?upitali su ga,a on im reče:
    -Onaj ko ja zadovoljan sa onim što mu je dato.
    A ko je najbolji od ljudi?ponovo su ga pitali
    On odgovori:-Bogati vjernik
    -Bogat imetkom?upitaše.
    Reče:-Ne,nego znanjem,ako im zatreba nađu kod njega znanje,a ako im ne zatreba obogati sebe njime”.

    #10187
    Anonimno
    Neaktivan

    EL-HASAN EL-BASRI

    Eban ibn Mahber prenosi o njemu sljedeće:
    “Kada je bio na samrti, kod njega je ušla skupina njegovih drugova, pa su mu rekli: “O, Ebu Se'ide, reci nam nešto od čega ćemo imati koristi.”
    Tada on reče:
    “Reći ću vam tri stvari, a nakon toga idite od mene i prepustite me onome čemu sam se posvetio:
    – u pogledu onoga što vam je zabranjeno, budite od onih koji se najviše sustežu od toga,
    – dok u pogledu onoga što vam je naređeno od dobrih dijela, budite od onih koji će ih najviše praktikovati
    – i znajte da su vaši koraci dvovrsni: jedni idu u prilog vama, a drugi su protiv vas, pa gledajte kuda ujutro i navečer idete.”
    Ibn ‘Avn je rekao:
    “Kada je El-Hasan bio na samrti rekao je: “Mi smo Allahovi i Njemu se vraćamo”, a zatim je izvadio ruku i pokrenuo je, te je rekao: “Tako mi Allaha ovo je stepen strpljivosti i predanosti Allahu.”

    #10188
    Anonimno
    Neaktivan

    Ebu el-Alija prenosi da je neki čovjek upitao Ubej ibn Ka'ba,radijallahu anhu, za savjet pa mu Ubej reče: “Uzmi Allahovu knjigu za svog vođu (imama) i budi zadovoljan sa njom kao sudijom i vladarom.To je ono što vam je vaš Poslanik ostavio iza sebe.On (t.j. Kur'an) će se zauzimati za tebe.Mora mu se biti pokorno.On je svjedok u kojeg se nikad ne sumnja.U njemu je spomen o onima koji su bili prije tebe i presuda za sve ono što se među vama desi i u njemu su vijesti o tebi i onome što će doći nakon tebe.”

    #10228
    Anonimno
    Gost

    Alija b. Ebi Talib, radijAllahu anh, rekao je: „Probao sam sve lijepe dunjalučke stvari, pa nisam našao ljepše od zdravlja i blagostanja, i probao sam sve gorčine dunjaluka, pa nisam našao gorčije od potrebe za ljudima.“

    #10707
    Anonimno
    Neaktivan

    Ahmed Harb rekao je : ,,Kad bih znao ko me mrzi,ko me ogovara i ko o meni loše govori darovao bih ga zlatom i srebrom.Takav čovjek radi za mene,pa je red i da bude plaćen.”

    #10720
    Anonimno
    Gost

    Sufjan es-Sevri, rahmetullahi alejh, rekao je: „Nijedno šejtansko oružje protiv čovjeka nije jako kao što je jako strah od neimaštine, pa, ukoliko se ovaj strah nađe u srcu čovjeka, on zabranjuje istinu, govori po strastima i loše misli o svome Gospodaru.“

    #11127
    Anonimno
    Neaktivan

    Omer b. El – Hattab radijallahu anhu je znao reći:” Da se Allah smiluje čovjeku koji nam ukazuje na naše mane.”

Pregledavate 15 postova - 31 do 45 (od ukupno 105)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.